YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Akordi i partiture (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=73)
-   -   Ceca - Pustite me da ga vidim (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=28869)

romario 27.04.2020 10:11

Probaj to gledati kao nekakav H akord.
I onda si slozi ljestvicu kroz taj H.
U principu to su tonovi koje si odsvirao u forspilu.
Zanemari taj podatak, e-mol.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

GALA 27.04.2020 18:50

Citat:

Originalno postovano od nosmoking95 (Post 310801)
Da li neko može da mi objasni, ako su akordi napisani u E-mol ljestvici, odakle onda durski akord na H?

Koliko sam ja shvatio ljestvice, u e molu se na H javlja molski akord?

Ta skala se zove Harmonijska i to ti dodje E-mol Harmonijski...
znaci i ako pjesma se svira iz H-dura to je po nekom pravilu E-mol harmonijski...
nije nista komplicirano malo probaj prosvirati i vidjet ces da je to opet neka normala vidim da te malo zbunio taj H dur i E mol al sve je to ok polako svirkaj i ima i gori stvari vjeruj...hehee pozz

romario 27.04.2020 18:56

Ja tu pjesmu ne vidim kao pjesmu iz e mol-a

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

GALA 27.04.2020 18:59

Pa u biti je pjesma H dur ali je skala Harmonijski E mol...zato sam mu spomenuo jer zacudio se decko od kud E mol i H dur u istoj prici..hehehe

romario 27.04.2020 19:07

Ako je pjesma iz nekog akorda ,koji se gleda kao osnovni ,tad je to osnovna skala u toj pjesmi .Prema njoj pratimo daljnje akorde po stupnjevima, pa i njihove ljestvice ako treba.
Znam da ti to znas,ali da covjeka usmjerimo malo,pa nek sam nadodje.
Znaci forspil kroz H i odgovarajuću ljestvicu, koju bas cijelu prosvira u tom forspilu.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

nosmoking95 07.05.2020 10:30

Prije svega, hvala vam što ste izvojili vrijeme da mi pokušate to objasniti.

Shvatio sam da ako je pjesma u e-mol -u harmonijskom onda je na H durski akord.
Samo mi nije jasno, odakle ste zaključili da je pjesma u H-duru, jer su joj akordi na početku refrena i na početku same pjesme E-mol.

Ne mogu da vidim nikakvu vezu između e mola harmonskog i h dura...
Možda imate neki udžbenik u kojem bih mogao malo više o tome pročitati, da ne davim temu ovdje...

Landison 07.05.2020 17:35

U današnje doba interneta nema šta nema.....
Naravno ...ovo ispod sam kopirao!

Vjerojatno ste često puta čuli za pojmove prirodni, harmonijski i melodijski mol, no možda niste posve sigurni što je što, koji je koji i zašto je tako. Probat ćemo pojednostaviti i objasniti što je lakše moguće na primjeru C-dura.

PRIRODNI MOL
Svaki dur, svaka dur ljestvica, ima svoju relativni mol, relativnu molsku ljestvicu. Ljestvica C-dura glasi C D E F G A H C, a njoj relativni mol počinje od šestog tona te ljestvice, dakle A H C D E F G A. Zbog razlike u intervalima između tonova u duru i molu, iako su tonovi posve isti, durska ljestvica zvuči ‘veselo’, a molska ‘tužno’. Kada bismo po formuli 1-3-5 pravili akorde, vidjeli bismo da Am i C imaju iste akorde, samo kreću iz drugačije pozicije: u duru su akordi C Dm Em F G Am Hdim C, dok su u molu Am, Hdim, C Dm, Em, F G Am.

HARMONIJSKI MOL
Harmonijski mol ima iste tonove kao prirodni mol, no sedmi mu je ton povišen za pola, pa umjesto tona G imamo G#. Pa ona glasi A H C D E F G# A. Ali zašto? Sigurno ste nekada čuli pjesmu koja kao akorde ima Am i E-dur. I baš zbog tog E-dura – koji je peti ton u ljestvici, samim time dominantan – dodan je G# kako bismo uz pomoć formule 1-3-5 u A-molu mogli napraviti E-dur. Kada bismo sada pravili akorde dobili bismo nešto raznovrsnije nego kod prirodnog mola: Am, Hdim, Caug, Dm, E, F, G#dim, Am, odnosno apstraktno univerzalno – mol, dim, aug, mol, dur, dur, dim.

MELODIJSKI MOL
U usporedbi s prirodnom molskom ljestvicom, melodijska molska ljestvica ima povišeni šesti i sedmi ton. Šesti ton, F#, uveden je kako bi se ispravila ‘čudnost’ i popravio interval između F i G# (u dominantnom E-duru nema F, već F#). Stoga umjesto A H C D E F G A imamo A H C D E F# G# A. Možete ljestvicu gledati i ovako: prva polovica je mol, druga polovica je dur, a E u sredini je zajednički. Ako smo u harmonijskom molu promjenom jednog tona dobili tri nova akorda u ljestvici, promjenom dva tona dobit ćemo (logično) šest novih akorda: Am, Hm, Caug, D, E, F#dim, G#dim, Am, odnosno univerzalno mol, mol, aug, dur, dur, dim, dim.

Kada koristiti koji? Postoje neka opća pravila, no najtočniji je odgovor da sve ovisi o iskustvu, isprobavanju i onome što vam se sviđa i zvuči dobro. Međutim, treba imati na umu sljedeće: želimo li ostati u točno određenom duru, imamo samo sedam akorda koje možemo iskoristiti, dok u molu možemo kombinirati sve tri varijacije: prirodnu, harmonijsku i melodijsku, pa nam je i izbor akorda znatno, znatno veći.

Konkretan odgovor na tvoje pitanje:

E mol harmonijska ljestvica:E,F#,G,A,H,C,D#,E

Po tim tonovima slažemo akorde:
Stupanj 1.E mol...E-G-H
2.F#dim..F#-A-C
3.G aug..(povišena kvinta)..G-H-D#
4.A mol..A-C-E
5.H dur...H-D#-F#
6.C dur..C-E-G
7.D#dim.D#-F#-A
8.E mol..E-G-H

Iz ovog primjera se vidi da H dur ima i te kakve veze ako se pjesma svira iz E mola jer se nalazi na 5. stupnju ljestvice!

nosmoking95 07.05.2020 18:54

Znam ja šta je razliku između durske, prirodne mol, harmonijske mol ljestvice. I jasno mi je da je u E molu harmonijskom na akord na H durski. Ono što mi nije jasno, ako je pjesma u H duru, kao što je rečeno negdje u prethodnim postovima, zašto je onda skala e mol harmonijski?

To mi nije jasno. Nisam se prethodno precizno izrazio....

Bokic 08.05.2020 00:31

Pesma je u E molu. Hd je tu samo dominanta.

nosmoking95 08.05.2020 13:13

Zahvaljujem na pojašnjenima.


Trenutno vrijeme na Forumu 15:56

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org