YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Produkcija i postprodukcija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Audio masterclass - David Mellor (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=25633)

sale_band 05.07.2013 15:21

Audio masterclass - David Mellor
 
Imam jedno pitanje za članove koji su iskusni u audio produkciji (Tranzit i sl.)

Koliko je korisno učiti audio mixing i mastering putem internet kursa i da li vam ime "David Mellor" išta znači, u profesionalnom smislu, kao i "Abbey Road studios"??

Hvala


Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

Narodnjak300 05.07.2013 16:00

Gledao sam milion slicnih tutorijala i danas gledam isto. Nece ti tu otkriti sve sto rade. Ne znam na kom si nivou sto se tice mix i mastering-a, ako si pocetnik naucices tu dosta, ako si vec zagazio duboko u tu materiju odgledaces ceo tutorijal i tek na nekim trenutcima ces videti nesto sto te interesuje ili sto nisi znao, elem za pocetnike je super ako nemas para ze neke skole artimedije i gluposti tog tipa...

Nikad nije kasno uciti mix and master, ustvari nikad nije kasno uciti bilo sta. Samo trebas da budes predan tome. Svi znamo sta je Abbey Road i koliko je to veliko ime, ali verujem da tebe interesuje ITB mix tj. mix i master bi radio preko kompa u nekom daw-u tipa cubase, nuendo... dakle nista ti ne znaci ako ti neki baja pokazuje kako mixuje u Abbey Road-u na nekom SSL-u.

Sad pitao si koliko je korisno? Mislim da u najmanju ruku nece da ti odmogne. Ime David Mellor mi ne znaci nista, nisam cuo za njega, ne mora da znaci da nije poznat ili dobar ali to ne nebitno. Pre ce neko ko je nepoznat da ti pokaze nesto novo nego ti poznati. Skidao sam ja i gledao neke tutorijale od Audio masterclass al kad vidim da me na tutorijalu za EQ uci kako da radim Hi-pass i Lo-pass smuci mi se zivot :). Kao sto rekoh za pocetnike su fini ti turijali ima sta da se nauci, ako si malo napredan batali to.

sale_band 05.07.2013 16:12

Da... Mislim o tome već dugo i svakakve mi misli odlaze ali, nisam nikada sreo nekog ko je imao slično iskustvo.
Drugo, ne znam odakle si dobijao njihove snimke ali, navodno, oni imaju program podeljen na 12 lekcija(DVD + knjige + audio materijal), znači, od početka do kraja se uči sve o audio tehnici, što naravno obuhvata i EQ aplikacije.

Meni nije toliko bitno šta oni rade već mi je bitno da naučim šta gde i kako...

E,sad, ne bih da plaćam nešto ako je beskorisno.

Zaboravih reći, poznajem ja neke osnovne stvari ali ipak, nije to-to...

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit 05.07.2013 16:15

Kako da ne znaci, Mellor je jedno od znacajnih imena u domenu audio produkcije. Ucenje je uvijek dobro, a u ovoj bransi ono nikada i ne prestaje jer ni razvoj audio tehnologije ne prestaje, naprotiv. Nemam pozitivno misljenje o internet kursevima u domenu audio tehnologije. Nisam ni pristalica kojekakvih "brzih" audio inzenjerskih diploma, tipa SAE. Ovo pisem iz licnog iskustva jer je svojevremeno nekoliko mojih sticenika pohadjalo SAE univerzitet za cije diplomske ispite sam ih spremao, te sam imao prilike da se detaljnije upoznam sa materijom koja stoji u skolskom planu SAE. Moj zakljucak je da sve to nije na potrebnom nivou i da ljudi izlaze sa tih fakulteta, doduse sa diplomama ali bez znanja.
Postati audio inzenjer ili ton-majstor pa i nekakav audio-video media master, pohadjajuci ovakve fakultete kao sto je SAE i slicni, je veoma lako i brzo. Medjutim, u prakticnom radu takve diplome malo koga interesuju jer su u medjuvremenu dosle na prilicno los glas. Tako da bi moj savjet mladim ljudima (a i starijim), koji imaju zelju i namjeru da krenu u audio vode na naucnoj bazi, sto dalje od takvih ustanova, nego na drzavne univerzitete gdje je i nivo predavanja na daleko visem levelu a samim tim i steceno znanje studenata.
Internet skole mogu eventualno dobro doci za sticanje osnovnih znanja iz audio oblasti ali treba biti veoma pazljiv pa odabrati onu koja te nece odvesti na pogresan put. Moj savjet za tebe je, da ipak potrazis ozbiljnu naucnu literaturu, a posto engleski vjerovatno govoris kao i maternji, bice to velika olaksica jer je najznacajnija literatura iz ovog domena ili na engleskom ili na njemackom jeziku.
Audio tehnologija je veoma kompleksna i komplikovana nauk,a sto nikako ne znaci da ti to ne bi mogao da savladas i ovladas njome na visokom nivou ali to znaci da treba biti spreman na vrlo veliki rad.

sale_band 05.07.2013 17:21

Ukratko znači, veliko ime koje hoće hleba bez motike...
Kad bih znao da ima dobru literaturu, platio bih...

Da li bi možda mogao da mi predočiš neke knjige na engleskom jeziku pa da pokušam naći.
Nalazio sam nešto po knjižarama ali je to sve površno.

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit 05.07.2013 17:26

Ne samo da cu da ti predlozim, nego cu i da ti ih posaljem. Treba mi malo vremena da ih pronadjem a onda i da odaberem sta bi bilo optimalno za pocetak, pa cemo kasnije nastaviti dalje sa komplikovanijom literaturom. Ocekuj PP od mene za dan, dva sa "poklonom". Bice i suhoparne literature ali cu ti poslati i najcjenjenije video studije koje se na vrlo ozbiljan nacin bave radom na najnovijoj softverskoj osnovi. Mislim da ce to biti dobar pocetak za tebe.

sale_band 05.07.2013 17:39

E sad si me stvarno iznenadio. Jednostavno, nisam očekivao takav gest i nemam reči kojom bih ti se mogao zahvaliti, mada, i ne volim da se zahvaljujem prekomerno, nekako mi pederski (da izvinu manjine)
Kod mene važi pravilo, pamti pa vrati...






Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit 05.07.2013 17:48

Nemas potrebe uopste da se zahvaljujes (bas je pederski... hahahaha), dovoljno je da se ozbiljno pozabavis tom literaturom koju budes dobio. Posto sam i sam pedagog, imaj povjerenja da cu znati da odaberem ono sto ti je zaista u ovom momentu najvaznije.

sale_band 05.07.2013 17:59

Verujem ti više nego svojim očima, što bi tek'o Đani, hahahahaha...
(A imaš i akorde u nekom od prethodnih postova). B-)


Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2

tranzit 06.07.2013 02:04

Oci te nisu izdale, pogledaj na PP, ceka te obecana strucna literatura.


Trenutno vrijeme na Forumu 19:54

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org