YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Harmonija (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=20140)

aleksandar14 29.09.2011 18:42

Harmonija
 
Cao,svima imam jedno pitanje oko harmonije to jest oko kontrapuktova na fazonu string kretanje a da se dobija terca u basu i upotpuni akord.Npr kao sto postoji za dm6 da se svira h d f u desnoj ruci a u levoj a...nadam se da vam je ja ba sta mislim...hvala unapre pozz

peecoundead 06.10.2011 21:49

Nisam te bas upratio sta zelis pitati? Pokusaj malo jasnije objesniti! Poz

Dell 06.10.2011 21:58

kontrapunkt je predmet koji se izucava u srednjoj muzickoj skoli i vjerujem da ce ti kompetentni odgovoriti, posto sam ja ostao na osnovnoj muzickoj, msm npr. da bi ti Hare iz Sarajeva mogao dosta toga objasnit.

Narodnjak300 06.10.2011 22:02

na primer prelaz Am D7 G sviras Am D7 sviras bez osnovnog tona, dakle samo tonovi f# a c a na basu drzis ton F# ili odsviras na basu ceo D7, da budem iskren nesam bas razumeo pitanje ali mi prvo palo na pamet ovo sto sam ti napisao.

harepa50 06.10.2011 22:08

Evo javljam se na duznost. Rado bih da pomgnem, ali druze ja tebe nista nisam skonto. Ako mozes da preformulises pitanje, pa cemo polako.

Pozdrav

romario 06.10.2011 22:44

Citat:

Originalno postovano od aleksandar14 (Post 193535)
Cao,svima imam jedno pitanje oko harmonije to jest oko kontrapuktova na fazonu string kretanje a da se dobija terca u basu i upotpuni akord.Npr kao sto postoji za dm6 da se svira h d f u desnoj ruci a u levoj a...nadam se da vam je ja ba sta mislim...hvala unapre pozz

lijepo si objasnio .
sad pitaj sta te zanima .;)

aleksandar14 12.10.2011 20:11

Evo ovako mene zanima kretanje harmonije u desnoj ruci a da u levoj ruci sviram jedan ton koji je terca akordu ili tonu u desnoj ruci kao sto npr ima krug desna:d,F,(tonovi u akordu H F H),B dur,E7,A
U bassu ide: D,A,AS,G,H,D,G....to mi je jedan muzicar pokazao ali ja bi hteo da znam jos neke primere kontrapuktova, string kretanja(kretanje nagore,nadole pa vracanje na toniku...)

Cegor5 20.03.2019 10:34

Pozz, ovako.. jedno pitanje u vezi određivanja harmonije..

Na koji način vi određujete akorde u pjesmi?
Ja obično naučim napamet, i zapamtim i tako sviram..e sad, nisam siguran jel to dobra metoda i jel takav način greška... I jel vi iskusniji muzičari znate u svakoj pjesmi po osjećaju odavirati akorde od prve u svakoj ljestvici?

gitar 20.03.2019 11:50

Meni je dovoljno da dva puta čujem pesmu i akorde skidam odmah "iz glave".

Cegor5 20.03.2019 12:34

Ee da je tako meni :(

Jel ima neki poseban način za to izvježbati?
Dodato:
Ugl. da se razumijemo, znam glazbenu teoriju donekle. Znam sve ljestvice i u svakoj ljestvici koji idu akordi, tj. znam za subdominantu i dominantu.
Npr. znam da recimo u A dur ljestvici idu akordi: A,Hm,D,E,E7, Fism, Fis7, Cism, Cis7, Naravno osnova je A, E, D...

Ali računajući sve koje sam nabrojao kako znati tek tako odrediti kad koji ide..

Pomoću sviranja melodije desnom rukom na klavijaturi, lakše mogu skiniti sve akorde, ali ovako čisti akordi na prvu to mi ide teže :( kad bih još to savladao, mogao bih za sebe reći da sam dobar glazbenik...ugl. znam za neke šeme tipa ak je A dur, pa onda šema: D-Fis7-Hm-E7-A..za to imam osjećaj kad ide i to znam pogodit odmah...ali za neke jednostavnije stvari ne mogu na prvu odrediti kako ide šema harmonije...


Trenutno vrijeme na Forumu 01:52

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org