YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Zvučnici (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=50)
-   -   Tuniranje aktivnih kutija? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=33059)

Milan$ 30.11.2022 22:17

Tuniranje aktivnih kutija?
 
Pozz ljudi..Mislim da sam pisao vec u nekoj temi, al ajd jos jednom...Elem imam aktivne15ice kutije sa DSP-om, gde mogu da pravim preko kompa svoje presete,i imam jos par aktivnih 12ica..Elem, ja to ponekad kombinujem da radi kao sistem za manje svirkice, odnosno na 15icama sam napravio preset gde sam isekao sve visoke i srednje i iz njh izlazi samo bass, njih postavim dole, a gore na stalak 12ice, na kojima imam filter da sece sve ispod 65hz, i onda dobijem kao neki mali sistem za omanje tezge i to radi skroz lepo.,Ono ssto mene zanima - kako podesiti eq na 15icama da to bude sto pribliznije pravom binu? Konkretno do koliko herca da pustim da svira bass? Ja isekao sve iznad 200 hz, a ne znam jel bi to inace tako trebalo ili da isecem jos ispod toga? Sta mislite? Hvala

ella 85 01.12.2022 23:15

Bas binovi dobro izbacuju duboke freq 40-60-80 Hz.

Sateliti to ne mogu.

To sto si ukinuo visoke na satelitu ne znaci da ce on pocet izbacivat te duboke freq.On kako svira svira.

Ako volis duboke freq uzmi basove i uzivaj,

Milan$ 03.12.2022 05:19

ja ne pokusavam da dobijem od satelita bas bin, ali za manje svirkice mi se to dobro pokazalo, to tipa 60-70 ljudi, jer taj jbl srx ima jako puno bassa, isecem visoke,stavim dole a gore u satelit 12icu i to za za taj beoj ljudi zvuci stvarno dobro..kad zatrebaju binove za veci broj ljudi ,iznajmim ih i cao..ali za manje varijante meni to zvuci daleko bolje nego li da samo gore stavim dve full range kutije, nebo i zemlja..em je satelit isecen pa je restarecen od niskih frekfencija i bolje izbacuje srednje i visoke, em kad jbl stavim na pod dobijem bolji efekat bassa koji je masniji i puniji nego bilo koje full range kutije...to uopste nije upitno, to radi izvanredno..samo je pitanje kako odrezati donje kutije, do koliko hz sve skinuti, da to sto pribliznije oponasa neki omanji woofer..malo sam podigao sve oko 80hz, a isekao sve is pod 130 hz na nekom presetu danas sto sam pravio..videcemo sutra kako ce da svira, al kazem ni do sad nije bilo greske, te kutije imaju jako puno bassa za full range kutije,i svi mislie da je bin, kako lepo bass na podu...

Decko sa sela 13.12.2022 03:46

Stara fora, starih prevaranata, kada prodajes kutije, ako nisu nesto, nisu jake, zamenjeni zvucnici- pri testiranju pred prodavcem, stavi ih na pod i prodaces ih. 😇

Jedna od bitnih funkcija binova je pored reprodukcije dubokih tonova, na sta se odnosi pitanje i pritisak koji prave ( pritisak u vazduhu, grudima, pomera nogavice, izuva iz cipela ) i vibracija koja se prenosi na pod i zidove. Ima tu par problema.
Na tvoje pitanje, koja Frekvencija, nisi kazao koji model srx, a to je najbitnije za tvoje pitanje, pretpostavljam 8 series, oni imaju puno basa. Nadji freq prema svom sluhu uz pomoc podataka o bas zvucniku i pojacalu u tom modelu kutija. Nadji frekventni opseg koji svira bas.
Tebi je problem sto sa promenom lokala, ne odgovara i preset, a njih mozes samo preko kompa, pa sada zelis da nadjes idealnu freq pretpostavljam. Zato je aktivna spoljna skretnica majka. Kao i ceo rack i svi posebni elementi. Ali to kosta, iziskuje jaka ledja, zivce, znanje ... Neka gornja granica freq za binove bi isla do 300 Hz, pa i 400 Hz. To je stvar ukusa i sta zelis da dobijes. Univerzalno za sve situacije - ne postoji. Ali sad na probleme
Bas kutija se pravi specijalno za tu svrhu. Kao i zvucnik. I ima ih razlicitih vrsta i namena - bass reflex, bandpass, horn ... Recimo Yamaha DZR je full range u bass reflex kutiji i ona bi bolje radila za tvoju svrhu. Ne znam koju tacno kutiju koristis, ali mislim da su svi srx FOH - monitor. Zbog kutije,nije bass reflex, zbog zapremine i materijala kutije ( to igra veliku ulogu ) i zvucnika koji nije za tu namenu, gubis od svega pomalo.
Dalje, ako si ti isekao satelite na 65, pretpostavljam da ne moze da se stela frekvencija, a dole basove na 200, tebi dolazi do preklapanja frekvencija, a to ne sme da se dogadja. Uglavnom bendovi nemaju tako snazne binove, kod ozbiljnijih sistema, kada dodje do preklapanja - zvucna slika nije uopste lepa. Ako mozes satelite samo na 65 Hz da iseces, onda probaj svirku sa binovima do 65. 80 plafon. Ne znam koliko ti preseti dozvoljavaju. I mislim da je to to.
Ali to nije tako jednostavno, jer problem je sada u zvucniku koji je bas-srednji, za to je napravljen i on daje najvise SPL u srednjim freq, a tebi treba max db u niskim. I sada gubis i na snazi. Pa onda zbog toga podizes Freq binova, da bi se uopste culi.
Ne znam. Ti uglavnom od bina imas samo prenos vibracije kutije na podlogu.

Nadam se da sam pomogao bar malo, a zaboravio sam jos 2 bitne stvari, ne mogu da se sada setim, kasno je.


Trenutno vrijeme na Forumu 09:36

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org