YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Sistemi (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=68)
-   -   Aktivni cilindrični sistemi (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=29840)

ffb 07.12.2016 14:28

Aktivni cilindrični sistemi
 
Otvaram novu temu samo za sisteme poput Bose L1, Ld Maui i slicne jer se spominju u drugim postovima sa konvencionalnim sistemima.
Manje vise svi proizvodjaci su ponudili takve sisteme.Bose je bio po mojim saznanjima jedan od prvih koji je poceo sa takozvanim cilindricnim sistemima.
Svatko od nas ima svoje potrebe i prioritete i najbolje zna sto mu treba.
U nasim krajevima bas i nisu poznati i zastupljeni pa se cesto brkaju modeli.
Ovdje cu navesti par aktuelnih modela koji se nalaze u ponudi.
Najskuplji je Bose L1 model 2 sa B2 basom, ili sa B1 basom koji je sam slab- trebaju 2!
Zatim Bose L1S koji se moze kombinirati sa oba gore navedena basa. Taj model se razlikuje od model 2 zato sto ima 12 zvucnika a model 2 ima 24.
Bose L1 Compact
Zatim Ld Maui 5,11,28, 44
Jbl Eon One
Fender( kopija Ld Maui 11
Img Stage Line C-Ray/8
Nesto slicno Rcf Evox 5,8. i 12
Fbt Vertus
Hk Audio Nano 300 i 600
I novajlija Turbosound IP
Citao sam test Amazona za IP 2000 gdje tehnicar koji radi testove napisao da ga sound podsjeca na sound kuhinjskog radija iz60- tih godina?
Osobno ga nisam imao prilike cuti ali sam razgovarao sa par muzicara- trgovaca iz par muzickih trgovina koji su ga imali priliku cuti i takodjer nisu bili zadovoljni sa soundom.
Turbosound IP 2000- Ld Maui 28
Turbosound IP 1000- Ld Maui 11
Turbosound IP. 500- Ld Maui 5
Moj osobni favorit je Maui 11 bez obzira dali stariji midel ili mix.
Za 15- tak dana Ld izbacuje nove modele Maui 11 i 28 "G2".

kiwi 10.01.2018 15:20

Pozdrav!

U kupovini sam novog sistema i zagrio sam se za RCF EVOX 12.
Da se prvo predstavim. Moje ime je Boštjan i dolazim iz slovenije. Sviram u narodnozabavnom bandu gde nam je bitno da vokali i harmonika dobro zvuče. Isto tako bariton.
(znači 3 vokala, harmonika, kitara, bas kitara, bariton i kod zabavne još aranžer)
Znači narodna muzika. Upravo zato sam malo skeptičan oko tih štap-sistema. Ne znam dali mogu producirati dovoljan "šus" i toplinu na vokalu (ne znam kako bi drukčije kazao pošto malo slabije pričam vaš jezik--- za to se unaprijed izvinjavam)
Probali smo jednom sa jednim štapom LD MAUI 28 mix. Zvuk je bio super ali falila je ona "energija" na vokalu isto harmonika. Inače zvuk je bio dobar za uši. Istina je da smo probali sa samo jednim štapom.

Svirali smo dosad i na Dynacord d-lite 15-3: tu je vokal bio vrlo dobar, isto tako harmonika.
Trenutačno smo na Yamaha DXR12 i jedan aktivni bas 15" (wharfdale)
Mikser je Yamaha MG16xu, ali če ga najverovatnije zamijeniti Dynacord CMS 1000.

Zbog transporta mi je u oči pao baš EVOX 12 sistem. Pričaju da je prilično jak (130db max) i na youtubu ga upotrebljavaju i vani, ali to nam ne treba. Trebamo za svirke recimo do maks 150 ljudi (najviše oko 80-100 ljudi) unutra.

Ima li ko iskutva možda sa ovim RCF sistemom?
Ili je bolje da idemo na klasiku. (opcija je 2xyamaha dsr112 i 2 bas bina 15")

PS... ako moderator smatra, da bolje da otvorim novu temu mogu to uradit.

Pozdrav
Boštjan

casper 16.01.2018 02:15

Dobro došao na forum, Boštjan.

Pitanje je na pravom mjestu, tj. temi. Čudi me da do sada već netko nije dao odgovor pa ću ja pokušati iznijeti svoja razmišljanja. Kod ovakvih sistema je doživljaj zvuka ponešto drugačiji nego kada se svira na one "stare", konvencionalne zvučnike. Dojam je kao da ne postoji "druk", kao da zvuk pliva i kao da nema dovoljno snage. Tako to uglavnom doživljavaju muzičari na bini ali vjeruj mi, gosti to čuju na drugačiji način. Njima je on ugodniji, finiji i bolje raspostranjen po prostoru.
Zato treba dobro razmisliti prije kupovine, pogotovo u bandu s više članova gdje se svaki mora uvjeriti da je to baš ono što se želi. A odluka se ne može donijeti ako se ne proba. Najbolji je test na svirci pa nemojte žaliti novaca i iznajmite ozvučenje koje planirate kupovati.

Mislim da je EVOX 12 najoptimalnija opcija, imat ćete sigurno sve što vam je potrebno. Od kvalitete, dovoljno snage i sve to za optimalne novce. Mislim da test svirku koju ste odradili s jednim MAUI 28 nije mogao biti relevantan, i mislim da je je MAUI upravo lošiji od EVOXa koliko je i jeftiniji od njega. Varijanta sa DSR112 ne bi bila loša ali treba računati da ispod ovih kutija ne idu baš neki bez veze basovi. Naravno, ako želite imati izbalansirani sistem. To je opet skuplje od ovog EVOXa.

I još bih nešto dodao. Ako već želite mijenjati mixer onda nemojte preći na CMS-a. To je preskup uređaj za on što daje i u današnje vrijeme digitalnih mixera možete odabrati mnogo bolju spravu za manje novaca.

kiwi 31.01.2018 08:50

Pozdrav!
Casper hvala na odgovoru. Malo sam zaboravio na forum, pošto par dana nije bilo odgovora - pa nema veze.

Uglavnom. Probali smo negdje iznajmiti ili posudutu ovaj razglas ali kod nas to još nitko ne koristi. Nazvao sam zastupnike za RCF u Sloveniji ali oni nemajo ništa na lageru da bi se moglo probati.
Zato smo odlučili malo riskirati i naručili komplet evox 12 iz njemačke. Pošto smo kupili online imamo opciju da ako nismo zadovoljni sistemom, da ga možemo vratiti u roku 30 dana.
Roba je naručena i čekamo da dođe. Znači 2 x Evox 12 sa futrolama.

Kad je probamo definitivno ču ovdje napisati naš dojam i iskustvo - pogotovo zato što kod nas još ljudi ne poznaju ovaj sistem.

A što se tiče miksete čemo još malo zadržat Yamahicu. A na probu dobivamo Behringer X32 producer :D Iako nisam baš obožavatelj digitalnih mikseta i volim imati sve opcije miksera odmah na dodiru (kad ujednom sviraš i podešavaš zvuk na bini dobro je biti brz a to je prednost klasike).... polako me pregovaraju ubendu da bi možda bilo dobro iči na nešto takvo.
Pogotovo što je cena x32 producer samo 100€ viša od dynacord CMS 1000-3 Ionako kad jednom podesiš miksetu na svirki ne diraš je više puno. Ali to je več tema za drugi odjel foruma.

Pozdrav
Boštjan

casper 31.01.2018 14:44

Nadam se da će se bandu sviđati sound evoxa. Odlična je mogućnost povratka robe u slučaju ako ste nezadovoljni i hvala Bogu da imamo barem neke korsiti od tog "potrošačkog društva".

Ne treba se bojati nove tehnologije i mixera koji nisu "standardni". Vidjet ćeš da je sve samo stvar navike i prakse u rukovanju.
x32Producer je dobar izbor ali ja bih pogledao i ostale uređaje koji se nude u tom cjenovnom rangu. Pogledaj temu, čisto da čuješ što govore/pišu ljudi koji su imali iskustva i dodira s tom tehnologijom.
Evo par prijedloga slične cijene.

MarjanMilosevic 31.01.2018 21:16

Problem kod ovih sistema je sto po pravilu stoje prilicno nisko. Kad ustanu ljudi i stanu ispred zvucnika, ti si zavrsio pricu jer niko iza nece cuti ama bas nista.

Sistem kao koncept ima svoje prednosti i ako se dobro secate jos u vreme YU sve su skole i kasarne imale takve sisteme.
Kad vertikalno poredjas vise elemenata u jednoj kutiji ti dobijes poprilicno na vertikalnoj usmerenosti i kutija time dobaci malo dalje.
Medjutim treba je podici visoko iznad glava publike. Ovako postavljena kutija na niskoj bas kutiji se veoma brzo ugusi. Za male svirke gde publika sedi to je sasvim ok. Ali cim ljudi ustanu da igraju, oni ti blokiraju zvuk totalno.

casper 31.01.2018 23:52

@kivi traži ozvučenje za 80-100 ljudi u zatvorenom prostoru, nema živog bubnjara i bitni su mu vokali. @marijanmilosevic, pročitaj malo njegov prvi post. Evox je za tu namjenu više nego dovoljan.

Usporedba ovih sustava s ozvučenjem od prije 30 i kusur godina je apsolutno smiješno. Barem bi ti koji imaš dovoljno znanja o ozvučenju trebao napraviti pravilnu distancu i ne trpati u isti koš zvučnike koji osim (približno) sličnog izgleda nemaju ama baš ništa zajedničko. :confused:

MarjanMilosevic 01.02.2018 01:27

Da, ja koji "navodno" ima iskustva za zvucnicima tvrdim odgovorno da je "koncept" tih od pre 30 godina i ovih danas potpuno isti.
Modernije su komponente, moderniji je izgled, sustina je ista.
A ti koji smatras da znas bolje, evo objasni nama laicima koja je razlika.
Lokal moze biti i za 20 ljudi, onog trenutka kad neko stane ispred zvucnika, ostalih 19 ljudi nece cuti taj zvucnik jer ce biti blokiran.
Dali se sad razumemo???

casper 01.02.2018 02:15

Isti su samo u tome jer su onda, a i danas imali istu namjenu, ozvučavanje prostora. Ostalo je bitno drugačije, to znaš i sam. ;)

Onda je to bilo na način da se vertikalno slagalo više istih zvučnika manjeg promjera ali istog zvučnog opsega. Služili su prvenstveno za govor i imali su jedno pojačalo koje je bilo smješteno "tamo negdje" u ormaru. Dakle, radilo se o fiksno postavljenom "One way" sistemu čija instalacija je služila za ozvučavanje školskih predvorja, radničkih blagovaona, crkvenih objekata ...

Danas i na ovoj temi govorimo o prenosivim aktivnim zvučnim sistemima gdje svaka zvučnika strana ima više pojačala i više različitih zvučnih jedinica, a sve je to kontrolirano DPS-om. Primjerice, kod Maui28 se radi o 6-way sustavu (slika).

Nego, ima li smisla da se ti i ja oko ovakvih tema uvijek i iz početka vrtimo u krug? :confused: Naravno da nema.
Neka @kiwi isproba EVOXA i biti će svima poučno i od koristi kada se javi s dojmovima kako mu se ovaj sustav pokazao na svirci. ;)

Highslide JS

kiwi 01.02.2018 09:23

Pozdrav!

Prvo da vama oboma zahvalim na pomoči. Što se tiče Evox-a. Marjan znam da može biti problem kad netko stane izpred takvog zvučnika. Ali kad sam počeo sa razmišljam o tim sistemima prvo sam probao sam sebi iznijeti činjenice:
- šta sviramo: Slovenski narodnjaci i zabavna muzika. Nismo rokeri iako poneki komad odsviramo.

- gdje sviramo: najviše smo na bini u salama, koja je bar malo viša od same sale. Najviše se događa da je bina tamo od negdje 30cm pa do 100cm. U lokalima sviramo vrlo vrlo malo. I pošto nas je trojica imamo mogučnost da su i zvučnici na bini. Zato če biti satelit Evox-a iznad glava i kad ljudi stoje.
KAd izvodimo neke šove i igre, govore, viceve večina ljudi sjedi. Tada mi je bitno da svi u sali razumiju šta pričam. A to je opet prednost ovog sustava.

- koliko velikoj publiki sviramo: to sam več napisao. Tamo negdje od 80 (ponekad se dogodi da još manje pa do 100 najviše) Na svatbama do 150 ljudi.

- šta nam je kod razglasa zaista važno: portabilnost, da sve to ide u moju škodu octaviu karavan. Da su vokali dobro razumljivi i da harmonika (frajtonerica) dobro zvuči. I da ljudima koji sjede bliže zvučnicima nije neugodno. Naravno kod naše sreče uvijek pred zvučniki sjede stari ljudi kojima je sve preglasno.

Bila je tu i cijena neki faktor naravno.

Na osnovu ovih činjenica nekako smo došli do Evox 12 sistema.
I upravo zato što smo još uvijek malo sumnjali uzeli smo evox 12 i ne evox 8.

Nekde do 9.2. mislim da ču dobiti robu. Svoj krst če imati več 12.2. u sali za fašenk (neznam da li se tako kaže kod vas). Isto tako čemo biti na bini od bar pola metra i sve čemo smjestiti na binu. U sali če biti najmanje 120 ljudi. Tako da čemo evoxe pošteno namučiti :) da se odmah vidi jesu li za našu stvar ili ne. Ako ne onda imamo još uvijek mogučnost da ih vratimo.

Naravno ču se javiti ovde i odmah opisati moje dojmove.

Pozdrav i još jedanput hvala na raspravi.


Trenutno vrijeme na Forumu 21:37

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org