YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Yamaha (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Zašto YEM !? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=30729)

grico 09.04.2018 17:59

Zašto YEM !?
 
Puno sam čitao na forumu o ovom programu..i dalo se tu iščitat svašta...neki ga favoriziraju neki ne...al ok svak ima svoje...tako imam i ja svoj osnovan upit na temu YEM-a.
Znam da je tema prožvakana i odgovorena milijun puta..al zamolio bi na jedan detaljan osvrt i moje mišljenje na moju situaciju!?
Sviram već 20 i kusur godina...svašta vidio..svašta doživio...od bandova,,dueta,trio Oneman band..zaradio dosta...došlo vrime da se podvuče crta i da se svira samo za svoj gušt doma...
Imam PSR S970...znači jedna solidna klavijatura koja ima u sebi edit po kanalima..za drum kit..boje..terce..itd itd....znači klavijatura mi triba samo za doma...zašto mi triba YEM?
Klavijatura ima odlične zvukove..ima odlične ritmove koje u svakom trenutku možeš editirat i dodat efekte kakvi ti pašu...zašto YEM?
Da nebi došlo do zabune ponavljam opet..klavijatura mi je samo za doma...svirki više nema !!
Zar nije veći gušt stvorit nešto svoje ili prepravit nešto "tuđe" po svom guštu...opet što će mi YEM kad sve to klavijatura može...
Narodnjake nisam nikad svirao...terce mi ne tribaju..koju to boju mogu izmislit da mi triba YEM a da je sama klavijatura nema...

Evo ja osobno se više "palim" na dobar breake il main variation...opet..tu što će mi YEM?

Mislim da YEM ne može na jedan 4/4 takt složit triolu na breaku...uz malo truda to klavijatura odradi bez problema...

Ritmova ima more...klavijatura čita ritmove od Tyrosa,Genosa itd itd..malo zagrijat stolicu editirat ritam editirat kanal po svom guštu..opet šta će mi YEM..
Možda YEM služi za one koji još sviraju..koji oće na brzinu nešto ubacit...
Možda ja YEM nisam ni razumio !?
Malo sam se danas igrao sa YEM-om...PC je pripozna instrument..triba samo da ubacim pack..al nisam....na osnovu čega ja mogu znat da je ritam il zvuk dobar ako ga ne ubacim u klavijaturu...opet šta će mi onda YEM...
Ne namjeravam nikog vriđat ni omalovažavat...osobno mislim da je YEM vrlo dobar program koji olakšava rad sa Yamahinim klavijaturama...al muzičaru kojem klavijatura triba samo da olakša dušu poslije naporna posla...YEM ne triba...jer sve ima u klavijaturi..

Jesam li u pravu ?

https://s31.postimg.org/bekobz5m3/image.jpg

casper 09.04.2018 23:07

1 Privitaka
Odlična tema koja će koristiti mnogima koji čitaju i prate forum (samo se nisu usudili postaviti ovo pitanje :D) Taj mističan YEM spominjan je ovdje mnogo puta i to u raznim kontekstima. Dodjeljivani su mu (ljudski) epiteti da je glup, da je bezvezan ili oni drugačiji da se radi o odlično riješenom i korisnom alatu. O čemu se u stvari radi?

YEM je aplikacija koja nam služi za manipulaciju materijalima koje ćemo pohraniti u memoriju instrumenta. Pod pojmom materijal se podrazumijevaju Samplovi (Normal Voices i Drum Voices), Stylovi, Audio Stylovi, Song, Audio, Registracije, Multipadovi, Esemble Voice i Text. To je ono što je prikazano u donjem dijelu ekrana priložene slike. Ovi materijali se grupiraju/slažu u tkz. Pack Data. Oni su prikazani u gornjem dijelu ekrana.
Postoje predradnje koje su potrebne da bi se ovo upogonilo u cjelinu. Prvo je potrebno instaliranje Yamahinih drivera u računalo, potom instaliranje YEM aplikacije pa spajanje klavijature USB kablom i na kraju, dodjeljivanje ID instrumenta u YEM kako bi (hardware i software) bili povezani i međusobno komunicirali.

U YEM možemo unijeti neki već napravljeni cjelokupan Pack (*.ppf) poput onih Yamahinih ili krenuti s kreiranjem svog vlastitog Packa. Potom kreće slaganje, preslagivanje i unošenje materijala po vlastitoj želji. Možemo prebacivati materijal iz jednog packa u drugi ili ga unositi "izvana" i tako kreiramo sadržaj koji će nam odgovarati po vrsti i veličini koju prima RAM klavijature.
Kada kreirani PAck (*.ppi) bude unesen u klavijaturu i kada je ona spojena s YEMom, slijedi fina obrada materijala. Pod ovime se podrazumjeva samo obrada samplova. Tu manipuliramo s elementima sampla, i koristimo razna podešavanja kako bismo sound prilagodili vlastitim potrebama. Sve to slušamo i sviramo na klavijaturi, a aplikacija nam služi za mijenjanje vrijednosti. Dakle, u Yemu se ne obrađuju ostali sadržaju poput Styla, Registracija, Multipadova...

To bi bilo u grubo, to. Vjerujem da ti je sada jasnije čemu služi YEM, a ujedno ćeš i sam sebi odgovoriti na pitanje da li ti je potreban. Nije to vezano u kućnu svirku ili profi nastup. Jednostavno se radi o tome da li želiš imati dodatne vlastite soundove ili ne. Pitaš se, zašto je u toj priči spomenut ostali materijal? Jednostavno je, sav ostali materijal možeš unijeti i preko USB sticka i ne treba ti YEM za to. (mislim da će ovo biti korisno za neke koji pucaju na tron :D). Onda se opet pitaš, pa zašto je onda omogućen unos ostalog materijala u Pack. Opet je jednostavno, ako želiš "povezati" registracije, multipadove ili nešto treće poput Texta i to zauvijek imati pohranjeno u RAMu klavijature, sadržaje spremaš preko YEM-a. Ako iste te sadržaje držiš na USBu piknutom u klavijaturu, ne treba ti YEM.

Za kraj posta jedan koristan savjet. Svatko onaj tko želi koristiti YEM neka obavezno prouči manual. U njemu piše baš svaka sitnica, nije dugačak (svega 25 strana), a nakon što se pročita i razumije, uštedjeti će vas razno-raznih glavobolja. Još nedavno je bilo, dobro se sjećam ... skoro ga je srčani strefio od živciranja jer je sve morao iz početka po stoti put. I na kraju (opet) ništa nije naučio. Zato knjigu u ruke i pamet u glavu. :B

grico 10.04.2018 09:15

Da..pomalo sam i prizeljkiva @casperov odgovor..jer je uvik detaljan i pregledan..i covik stvarno ima živaca i svaka cast....sto ne znaci da ne bi volio i druge da malo diskutiraju..možda negdi vec i jesu !?
Da tema ne ode u dal favoriziram YEM ili ne..i dal je YEM potreban za laksi rad sa klavijaturom..apsolutno DA....
Al meni ko meni za kucnu upotrebu apsolutno NE
Pošto sam vise orijentiran na zabavne pisme za dusu (u kući)..recimo Oliver,Mišo..neke stare ExYu rock balade..di su vecinom to 4/4 ritmovi...al opet sam te ritmove sam napravio ili nadogradio prepravio ili uzeo s druge klavijature..jer od 10 ritmova ni jedan nije isti svaki se razlikuje po puno stvari a svi su u 4/4 mjeri..a da nisam picajzla jesam..jer na jedan 4/4 ritam mogu svirat skoro sve Oliverove pisme..al ne..moj svaki ritam se razlikuje..barem po intro fillu ili breaku kojeg sam ja stvorio..po meni u mom slucaju i tu mi YEM otpada..zvuk gitare je savrsen..klaviri su savrseni..bubanj fantastican..i svaki taj kanal mogu editirat prepravit i spremit ga u user..Svaka svirka u kucnoj radinosti otpivanoj priko vocalista daje jako dobru kucnu kvalitetu i zadovoljstvo,bez opterecenja dal cu sutra ic negdi svirat..
Sta se tice samplova..a sta ce mi za doma
Nekoliko puta sam uvalio priko sticka par packova..al sta ce mi tamo neka salsa koja ima dobru marimbu..sta ce mi 7/8 koji ima dobru harmoniku..YEM mi i tu otpada
Htio sam samo kazat..po mom misljenju da imam dobru klavijaturu za kucnu upotrebu i sve nedostatke i prepravke mogu napravit priko same klavijature..jer je veci gušt stvorit nesto svoje..
Uvazavam @casperovu podršku oko korištenja YEM-a..jer virujem da su neke stvari lakše i preglednije al ovde ima raznih vrsta muzičara kojima orginal valcer paše dok priko YEM-a može uvalit sto puta bolji i kvalitetniji..
Toliko sam se načita po forumo oko misteriozno razvikanog programa da sam se i sam pripa pa šta ja to propuštam..
Jel šta propuštam ..opet nisam siguran..al mogu kazat da moje potrebe zadovoljava sam rad i editiranje u samoj klavijaturi..jer sam od one stare garde kad su si recimo morao polku sam napravit i onda ti quantizacija pojide pola tonova dok nisi naučio neke stvari..
Ja se opet tu zbrlja..pametniji nisam ništa..nedoumica je prisutna..i opet postavljam sebi pitanje zašto bi konkretno ja koristio YEM za kucnu upotrebu..
Ajd barem ako nista tribalo je ovo natipkat priko mobitela :D

casper 10.04.2018 10:01

Ja poludim kada moram tipkat na mobitel, i onda imam hrpu grešaka, i nemam čćžšđ jooj :D

Morat ću ti još jedom naglasit, u YEMu ne možeš editirati ritmove niti druge sadržaje. YEM obrađuje samo samplove, dakle tvoje nove zvukove koje želiš imati. U njemu je ponuđena većina funkcija koje su potrebne prosječnom korisniku da dobije ono što mu treba, tj. da obradi taj zvuk po svojoj želji. YEM omogućava i to da se u njega unesu razni formati od prijašnjih Tyros modela (uvn, uvd), isto tako i uzorci aiff, wav, rex, rex2 ili sf2. Obrada ovakvog sample materijala je mnogo "dublja" od onoga što se nudi u samoj klavijaturi, tj. od onoga što ti radiš i na kraju pospremiš u USER ili USB. Dakle, obrada u YEMu omogućava da djeluješ na svaki Element unutar jednog sampla. Tih elementa može biti maksimalno 8. Tu možeš kombinirati interne /tvorničke elemente iz klavijature s onima koje si ti sam unio. Ili samo koristiš vlastite, po želji. Pored ovog finog pojedinačnog podešavanja svakog elementa, kod obrade možeš djelovati na svih 8 istovremeno, tj. u globalu. To su iste one funkcije koje se nude u klavijaturi, samo što se ovoga puta upisuju u samu strukturu sampla. Ovo što opisujem, kod Tyros se modela radilo s Voice editorom, Ova računalna aplikacija je bitno drugačijeg izgleda, potpuno iste namjene i s nešto manje mogućnosti.

S obzirom da sviramo istu vrstu glazbe, koja je harmonijski, ritmički i zvukovno vrlo bliza zapadnoj, sve što se nalazi u Genosu je i meni sasvim dovoljno za svirku na gaži. Što se tiče ritmova ali isto tako i zvukova. Ubacio sam doduše 10tak svojih samplova poput tamburice, harmonike ili buzukija ali više zbog toga što imam na raspolaganju tu mogućnost nego iz neke velike potrebe. Taj sadržaj je velik 30-tak mb. A nudi mi se 2Gb u klaviajturi. Međutim, trebaš znati da neki ljudi itekako koriste zvukove koji nisu dostupni u tvorničkom postavu. Na svijetu ima vrlo specifičnih instrumenata koji se ne nalaze u klaviajturi kada dođe iz dučana. Specifične udaraljke i drum elementi su ono što posebno interesira muzičare s istoka. Njima je vrlo važna količina memorije i način upisivanja samplova. I Yamaha to dobro zna, ne zanemaruje ovo tržište i između ostalog, nudi proizvod koji će im plasirati.

Da rezimiram, nisi ništa posebno propustio ako ne koristiš YEM. Napisao sam za sebe, ali isto tako znam više ljudi iz mog okruženja koji sviraju Yamahe na gažama, ne samo kod kuće. Mnogi od njih su upisali jedan od onih Free Packova koji su dobili besplatno, on im stoji u klavijaturi i više od toga im niti ne treba.

grico 10.04.2018 11:35

Drago mi je da smo se razumili i da ovo nije prišlo u nešto drugo..puno sam pročitao tvojih postova i da se zaključit da je sve u dobroj namjeri.mada sam naletio baš na ovom forumu drvlje i kamenje na YEM..
Na nekom drugom mjestu u sasvim drugoj temi "nagovaram" i ja ljude da koriste neke programe i alate jer znam da je takav rad puno jednostavniji kompaktniji i laksi..sad je sve do pojedinca..jer npr ako imamo satelitski reciver i dok mi rucno preskeniramo sve kanale..to je onda vječnost..dok s nekim editorom se to rijesi za par sekundi..
Tako gledam i na YEM..
Da aktivno sviram..tražio bi sigurno neki dobar brass..neku dobru harmoniku..stringove koji "ubijaju"..tamburicu..itd itd..i sigurno bi uvalio neki dobar sampl..a sad..za kućnu upotrebu i Oliverovu Cesaricu ne triba YEM..potriban je jedan dobar piano neki string il pad u pozadini..s kojima sam zadovoljan u samoj klavijaturi
Ritmova i tako ima di se god okreneš malo zagriješ stolicu i moš čuda radit
Sad mi je lakše..Kolko sam shvatio YEM je moćan alat koji olakšava rad s klavijaturom..al opet taj isti YEM zavisi
od pojedinca i čemu pojedinac teži i šta želi..nekog zadovoljava neki pimplavi piano a može ubacit puno bolji bez da se muči u klavijaturi..
Ja ću opet ponovit...podržavam..al veći mi je gušt po "starinskom" sist i čačkat prepravljat i stvorit nešto svoje..a i na kraju krajeva zašto bi se ja složio s nekim inžinjerom koji je stvorio sampl harmonike ako mi ne paše..
Ok..vrtimo se u krug a razumili smo se dobro

casper 10.04.2018 12:24

Da, bilo je svakakvih reakcija na YEM. Doduše, u vrijeme kada se pojavio kao jedini način unošenja materijala u Tyros5, bilo je i problema s njegovim funkcioniranjem. Unos materijala je bio sporiji i YEM nije imao sve karakteristike koje su bile potrebne. Yamahi je trebalo dosta vremena da to dovede u red pa je između ostalog i to je stvaralo nervozu kod korisnika. S druge strane, ti isti nestrpljivi korisnici su mu pristupali površno misleći da je dovoljno napraviti par klikova i da će se sve samo odraditi. Možda im je pristup bio tako površan jer sučelje YEMa stvarno izgleda simply pa su mislili da ne treba niti otvoriti manual. Međutim, neki osnovni detalji koji su tamo napisani, ne mogu se zaobići, a oni nisu vidljivi odmah i "na prvu" čim se YEM pokrene. Pa je tako jednom bivšem članu ovog foruma bio kriv "sav svijet i širi svemir" jer sam on nije pravilno pospremio svoj backup u obliku ppf datoteke. Tada to nije bilo nedostatak samog YEMa već njegova brzopletost i neznanje. I dan danas se ova ppf datoteka koristi na isti način i služi istoj svrsi.

I tako je na ovom forumu isplivala ona druga, ružnija strana da YEMa ne valja. Pisalo se da je to glupost od Yamahe i da generalno takav pristup nije dobar.

Oni koji ga aktivno koriste i razumiju kako stvar funkcionira, a takvih momaka na forumu ima podosta, danas nemaju nekakvih primjedbi. YEM je odlična aplikacija koja na efikasan način dopušta sve radnje koji su korisnicima potrebne, a da pri tom nisu nužne promjene/nadogradnje samoga hardwarea. To isto sam pisao još prije par godina i u ono vrijeme kada je YEM postojao sa svim svojim bubicama i felerima. Da sam tada bio u pravu, potvrđuje i ova današnja nadogradnja na verziju 2.52 koja recimo omogućava da bez intervencije na samoj klavijaturi automatski povećamo memoriju Genosu za duplo.

Zašto sam se raspisao malo opširnije? Prvenstveno zbog toga da ljudi koji dolaze na forum dobiju malo širu i precizniju sliku oko YEMa. Jer, to je alat koji će zasigurno biti prisutan još godinama uz Yamahine aranžere. Zato sam još na početku teme rekao da si je dobro postavio i da ona itekako ima smisla. Jer, čitajući tamo neke postove od par nezadovoljnika, forumaši će dobiti potpuno pogrešnu percepciju o ovom alatu. Ovako će na ovoj temi i na jednom mjestu dobiti sve relevantne informacije koje će im pomoći da shvate kako rukovati i kako koristiti YEM.

Darkon 07.11.2018 14:59

Kako konvertovati .ppi u .ppf u YEM-u?
 
Pozdrav za sve!
Treba mi pomoc oko konvertovanja napravljenog sopstvenog packa za instaliranje u .ppi formatu (dakle ne kupovnog) u .ppf ili projketni format.
Koristim PSR S770 i dobio sam od kolege neki pack u .ppi formatu, koji je napravio od Balkan packa i ubacio jos desetak vrhunskih semplova (bubanj, bas, kontre i sl).
Medjutim, covek nije sacuvao pojedinacne semplove, vec ih ima samo u exportovanom packu (.ppi).
Kako da ga raspakujem da bih izvukao samo te dodatne semplove i napravio neku svoju kombinaciju?
Ovako su mi zarobljeni sa Balkan packom koji vec imam u originalu .ppf formatu. YEM ne vidi .ppi format, bar koliko sam ja probao.

casper 07.11.2018 15:09

ppi je instalacijski format koji možeš samo upisati u klavijaturu. Ne možeš ga unijeti u YEM niti bilo kojom metodom isoristiti kako bi ga kombinirao s ostalim materijalima.

Samplove iz njega ne možeš izvaditi, a ostale materijale (Stylove, multipad, registration ..) možeš prebaciti na USB kada je taj pack instaliran u klavijaturi.

Darkon 07.11.2018 15:54

Za stylove znam, ali ovo za semplove je bas bzv jer se ne radi o zaljucanom yamahinom packu...
Hvala puno na extra brzom odgovoru.

casper 07.11.2018 16:11

Možda jest bez veze ali postoje razlozi zašto je tako. Ne radi se o zaključanom yamahinom packu jer takav pack ima extenziju cpf. Ovdje se radi o instalcijskoj datoteci (ppI) čiji podaci su "zapakirani" u format koji instrument razumije (OS Linux) i kao takvog ga može upisati. Datoteka ppf je identična sadržajem ali drugog formata kako bi ju "vidio" i razumio OS Windows ili Mac.

Bilo je već priče na forumu o tom "problemu", a više o YEMu možeš pročitati na ovoj temi ... i recimo na ovoj temi. Ako još negdje zapne, samo pitaj, rado ćemo pomoći.

romario 07.11.2018 20:27

Tako je kako je.
Prihvati tih par stavki i ne beri brigu.


Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

Darkon 07.11.2018 20:55

Ljudi, hvala vam puno.
Dodato:
Jos jedno pitanjce. Tek sam nabavio s770 i to mi je prvi sempler, pre toga sam imao s650. Nabavio sam neke semplove i pokusavam da napakujem 770...Prosto sam iznenadjen kako neki semplovi zvuče u odnosu na fabricke boje... Druga dimenzija zvuka... Ja to kazem "lepe se prsti za dirke"... Divota... Konvertovao sam tvn, tvd i tvi preko konvertora u uvn, uvd i uvi i ubacio u pack... Bazirao sam se na vece semplove (preko 100 kb do preko 3mb), nadajuci se da su i kvalitetniji...Tek 20/ semplova se normalno cuju... Ostali pište.. Ima li načina da ih prilagodim? Ali neki prostiji način
Dodato:
Znam da su tvn, tvd i tvi semplovi sa Tyrosa 2, a da Tyros 3 i 4 čitaju uvn, uvd i uvi
Dodato:
Vec sam citao ove teme koje mi je Casper preporucio.. Hvala

casper 07.11.2018 21:40

Ponekad u životu veličina nije bitna ali ...

Kod samplova je, kada govorimo od veličini, situacija veoma čista. Uzorak od 3mb bi možda mogao poslužiti svrsi ali u pravilu se radi o "zadnjem smeću". Bez uvrede i podcjenjivanja, ali ako znamo da jedan zvuk ozbiljnijeg Piana ima jedan ili više GB, onda su stvari poptuno jasne. Ovaj sample od 100kb može biti neka sinusoida koja zuji i bruji ali to opet nema veze sa samplom. Druga je stvar što je netko snimio 2 sekunde zujanja na nekom analognom syntu, to pretvorio u sample i razvukao na 5 oktava. Po formi ono jest sample ali po zvuku to opet ostaje samo zujanje. ;) Malo se raspisah naokolo i nadam se autor teme neće zamjeriti. No, dobro je ponekad postaviti stvari na svoje mjesto.


Dodatni info, tvI i uvI nisu samplovi već se radi o datotekama u kojima se nalazi informacija o svim samplovima u nekom Library. Kada se u YEM pozove uvI, automatski će se unijeti svi samplovi koji se nalaze u tom paketu. Nije ih potrebno pojedinačno unašati u YEM.


I za kraj odgovor na tvoje pitanje. Samplova koji pište se uglavnom mogu popraviti ali nemoj trošiti vrijeme na to. Bolje pronađi nešto slično, a da radi i da se normalno čuje " na prvu".

Darkon 07.11.2018 21:51

Sve sam se nadao da od te gomile koji piste ima nekih bas dobrih... Nada poslednja umire, ha, ha... Ok, hvala na edukaciji... Pokusacu bas tako kao sto si rekao.. Imam dosta failova u. Vce formatu od po 1 kb, koji su onako bezveze, pa pokusavam nesto kvalitetno da nadjem... Sviram vise klasicne narodnjake pa mi je zelja da ne neki dobar set bubnjeva, bas i kontre nadjem... Zato svaki fail obrćem, analiziram... Sta ces... kad sam video kako sve to moze da zvuci, ne da mi djavo mira...

casper 07.11.2018 22:04

O da, može se stvarno složiti svašta. Nemoj se zamarati bubnjem, nećeš naći boljeg od onoga što imaš u klavijaturi. Znam da me zbog ove tvrdnje neki ljudi mrze, ali vjeruj mi kada to kažem jer sam probao sve što se nudi na tržištu "kod nas". Možda ćeš naći neki JV drum ako sviraš tu vrstu glazbe ali to je neka druga priča i tu ima smisla upisivati vlastiti drum.

Ovaj Vce od 1kb nije sample. To je USER sound koji svira tvorničku bazu zvuka, dakle povlači preset sound kojie je obrađen u samoj klavijaturi i pohranjen u User memoriju.

Darkon 09.11.2018 08:41

Ok, razumeo sam.
Uspeo sam da nadjem ipak onaj pack u .ppf formatu. Mogu li sada iz .ppf formata da izvucem i snimim van YEM-a (na računar) pojedinačne semplove koji su kao takvi i ubačeni ranije.. Dakle nisu semplovi iz Yamahinog packa. Hocu da ih imam u Backup
Dodato:
I muči me jos jedna stvar u vezi bubnja. Slazem se da su fabricki dobrog zvuka, ali mi je potrebno da nekad neki element bubnja (najčešće doboš) bude pojačan u odnosu na fabričko podešavanje... Na S650 sam ponekad to radio tako sto u Style creatoru izbrišem kanale bubnja, pa odsviram sam, ali izdvojim doboš na jedan kanal, a bas bubanj i kontračinelu na drugi kanal... Prilično primitivno, ali mi je završavalo posao...Čitao sam negde da se sada na s770 moze svaki element u bubnju štelovati posebno. Kako?
Dodato:
Ili čak da zamenim doboš u ritmu sa dirke E da dirku D? Nekad mi zvuk doboša sa E lepse zvuči nego sa C, a u Style je tako podešeno.

casper 09.11.2018 09:14

1 Privitaka
Backup nekog Packa je u stvari taj ppf. On može u sebi imati pohranjeno od 1 do 128 soundova. Kada želiš izdvojiti samo jedan sound ili kit bubnja pa da ga pohraniš na posebno mjesto, ili da ga ubaciš u drugi Pack, ideš na Export Select Content As. . Ako si pod pojmom sample mislio kako da izvučeš pojedini sound doboša ili nekog drugog elementa u bubnju, to nećeš moći napraviti.


Podešavanje bubnja se radi u Style creatoru, slika drum 1. Ali tu nema alata za podizanje odsvirane dinamike, tj. podizanje vrijednosti za velocity kod elementa. Ta se radnja, isto kao i zamjena D1 na E2 moda odraditi na računalu ili napornom metodom u samoj klavijaturi preko Style Creatora i taba EDIT.

Darkon 09.11.2018 09:59

Ali Casper nismo se razumeli...Ja zelim da neku boju koja je pre ubacivanja u YEM bila kao .uvn format izvučem na računar i da je ponovo imam u .uvn formatu...ako mi bude zatrebala... Za one boje koje sam ja unosio u .ppf, ja ih imam i dalje u folderu odakle sam ih i importovao... Ali u ovom slucaju, lik koji mi je dao ovaj pack ih je izbrisao i sada su samo u .ppf "na gomili"

casper 09.11.2018 10:33

Razumio sam ja tebe. Nije moguća reverzibilnost. Ne možeš iz ppf formata materijal vratiti niti u waw, a analogno tome niti u uvn.


Stvar je tako napravljena i logična je, bez obzira što bi mi željeli da je drugačije.


Postupak ide ovako.

Waw > multisample > ppf > ppi > user PSR-a


Ako imaš upisan Pack u PSR, a nemaš ppi, nisi nigdje. Osuđen si na nediranje user-a klavijature. Ili na trajno gubljenje istoga aku upišeš drugi Pack.
Ako imaš samo ppi, ne možeš ga kombinirati s ostalim materijalima.
Ako imaš ppf, možeš raditi kompilacije Packova ali opet ne možeš izvaditi pojedini sample.
Ako imaš Waw, onda si potpuno svoj, radi što te volja i kombiniraj što te volja.


Lik koji ti je dao ppf je mustra koju ne bih komentirao. Ili ti mulja ili pojima nema o izradi materijala. Isto kao moj kolega koji je došao u studio snimati vokal na matricu. A matrica je jedna stereo audio traka koju samo možeš pustiti da svira ali joj ne možeš ništa drugo uraditi. Pojačati kanal bas gitare, smanjiti doboš, pojačati distorziju na gitaru ... Kao što rekoh, u oba ova slučaja, u rikverc neće ići.

Darkon 09.11.2018 11:30

Hvala na odgovoru.. Dosta si mi razjasnio... Pročitaću ono oko podešavanja bubnjeva na forumu i uputsvo za psr770 pa ako budem imao nejasnoca, pitaću...
Hvala

Darkon 20.11.2018 09:30

Pitanje za Caspera
Dodato:
Da li u YEM u nekom packu koji je ucitan i koji nije zakljucan (nije Tamahin) mogu da menjam raspored pojedinih boja i da menjam njihov naziv radi lakse organizaciije...Posto imam materijal samo u .ppf formatu, a biram iz raznih pakova samo pojedine boje, koje su uzgred nazivali svakakvim imenima, mnogo bi mi znacilo da mogu da preimenujem boje pa da ih slozim tipa 01 Harmonika, o2 Harmonika...08 Violina i sl...
Dodato:
Trenutno mi se ka klavijaturi kad udjem u expansion otvori po jedan folder za svaki pack koji sam koristio za izradu vlastitog .ppi..pa da udjem u svaki folder, boje su razbacane boze sacuvaj...kako da imam jedan folder sa preimenovanim bojama i slozenim po redu?

casper 20.11.2018 11:00

1 Privitaka
Možeš lijepo organizirati materijal kako ti najviše odgovara. Pogledaj ovu temu i unutar nje ovaj post gdje na videu (5) možeš naći kako presložiti sadržaje unutar jednog Packa. Preimenovanje radiš s desenim klikom i Rename.

Darkon 20.11.2018 12:49

Hvala ti puno, pogledacu.
Dodato:
Caspere, pročitao sam sve, pregledao videov i opet nisam nasao odgovor. Izvini ako davim, ali sam po prirodi vrlo pedantan i slabo se snalazim u šumi raznih naziva...Sve sto radim, trudim se da bude lepo organizovano, pa tako i ovo sa packovima. Evo sta meni treba:
Npr. Imam tri packa (nezaštićena), ručno pravljena... Kada ih zajedno exportujem u jedan ppf dobicu 3 folera sa raznorodnim bojama unutar... Hoce da sve to reorhanizujem da dobijem npr. 6 foldera (Harmmonike, Saxofoni, Violine, Bas, Bubnjevi, Gitare, Stringovi) a unutar njih da slozim po brojevima istorodne instrumente... Kao sto su organizovani fabricki instrumenti... Problem je sto tu treba da izmixujem boje iz razlicitih packova i da im jos promenim nazive (npr. 01 Harmonika Cabina, 02 Harmonika Klarinet itd... Ovakav način organizacije mi treba najpre zbog uporedjivanja boja i eliminacije onih koje mi ne odgovaraju, kao i zbog podesavanja za odredjene kanale u ritmovima... Mogu li dakle to sve da uradim u YEM?
Video sam da ima opcije copy, paste, cut... Mogu li kopirati bas iz jednog packa u drugi pack?

romario 20.11.2018 21:46

Malo je teško neke stvari objasniti samo tekstom.
Ako sam te dobro shvatio ,mozes lako napraviti to sto želiš u yem- u.
Dakle,kreiraj tih sest novih packova i daj svakom ime po želji.
Slijedeće je otvori taj jedan prazan pack i unesi u njega semplove koje želiš iz postojeća dva packa.
Kad to sve napunis napravi svoj ppi za klavijaturu.
U principu, stvarno ima sve objašnjeno u casperovim videima .Imaš na videu i kako praviš svoj pack, i kako radis save na usb.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

casper 20.11.2018 22:07

Citat:

Imam tri packa (nezaštićena), ručno pravljena... Kada ih zajedno exportujem u jedan ppf dobicu 3 folera sa raznorodnim bojama unutar
Zajedno ih možeš eksportirati jedino u ppi. Nešto si krivo shvatio i slučajno pogrešno napisao.



Citat:

Hoce da sve to reorhanizujem da dobijem npr. 6 foldera
Reorganizaciju trenutno razbacanih soundova ćeš raditi na način da iz svakog Packa izvučeš željenu kategoriju zvuka i od njega stvoriš ppf. Tada ćeš te kategorije (harmonika01.ppf, harmonika02.ppf, harmonika03.ppf ...) ponovo slagati u Pack koji će se zvat Harmonika. I tako s ostalim zvukovima. Imat ćeš 6 Packova, od njih ćeš stvoriti jedan ppi i kad sve to uneseš u klavijaturu imati ćeš 6 foldera.


Citat:

Video sam da ima opcije copy, paste, cut... Mogu li kopirati bas iz jednog packa u drugi pack?
Kopiranje materijala se radi kao što prikazuje video u gornjem linku. Ove opcije copy, past i cut se odnose samo na manipuilranje materijala unutar jednog packa.


Po svemu onom što si napisao, nekako mi se čini da si pomiješao neke bitne stvari i da zbog toga ne uspjevaš odraditi ono što ti je potrebno.

Darkon 20.11.2018 22:37

Napravio sam lapsus... Mislio sam na ppf koji kasnije pretvorim u ppi... To mi je jasno, vec sam ucitavao kombinacije vise packova u s770... Ne razumem kako da izvucem jednu boju iz nekog packa i bocnem je u taj novi?Ako to ne uradim sa copy pa paste u tom novom?
Dodato:
Kada selektujem samo deo boja iz nekog packa i onda ga exportujem u ppf (projektni fajl) i dam mu novi naziv... I ako ga posle pozovem u Yem on mi ponovo prikazuje i one boje koje nisam cekirao... Zelim da ih se otarasim...
Dodato:
Ako idem na create pack kao u videu... Dakle, pravim novi pack, na videu se vidi kako unosis pojedinacne fajlov koji ti nisu u packu...
Dodato:
Mozda sam vam zakomplikovao. Hajde prvo deo po deo. Kako da od tri packa u yemu izvucem 10 boja kkje mi trebaju i da one budu u jednom novom packu u ppf formatu... Samo tih 10 boja... Kad ga ucitam sledeci put u YEM zelim da se vidi samo tih 10 boja i da su pod mojim nazivima.?

Landison 20.11.2018 23:03

Da bi prebacio određenu boju iz packa u drugi pack....otvoriš pack donor...klikneš boju....na ikonu strelica u desno pokraj plusa klikneš i odabereš Export selected content as pack......otvori se drugi prozor...dadneš odgovarajući naziv.....vratiš se na stranicu gdje su packovi......izabereš ili kreiraš pack primatelj,otvoriš ga....klikneš ikonu plus...izabereš import content.....otvori se opet onaj drugi prozor....izabereš content koji si maloprije napravio i eto ga!

Darkon 20.11.2018 23:11

Ok..sad mi je jasnije.. Probacu to.. Hvala puno

casper 20.11.2018 23:30

1 Privitaka
Citat:

Originalno postovano od Darkon (Post 304166)
Mozda sam vam zakomplikovao. Hajde prvo deo po deo. Kako da od tri packa u yemu izvucem 10 boja kkje mi trebaju i da one budu u jednom novom packu u ppf formatu... Samo tih 10 boja... Kad ga ucitam sledeci put u YEM zelim da se vidi samo tih 10 boja i da su pod mojim nazivima.?


1. Moraš iz svakog od ta tri Packa izvuči soundove na način kako je napravljeno u videu od 19 sekunde (video)
2. Tako dobivaš TRI različite ppf datoteke
3. Kreiraš novi Pack, kao na ovom videu od 1 minute (video)
4. U njega uneseš tri ppf-a iz točke 2, video 1,38sec



U Packu iz točke 3. nalaze se soundovi i sada vršiš njihovo preslagivanje na način kao što je prikazano na videu od 4,50 sec, a rename radiš kao što je prikazano na slici. Moraš znati da redoslijed soundova koji vidiš u samom YEMu nije isti kao kada su oni upisani u klavijaturu. Soundovi u klavijaturi će biti poslagani onim redoslijedom kako si ih poslagao ovdje. (slika u prilogu)
Još uvijek nisi gotov jer složeni materijal moraš pospremiti kao novi ppf. I konačno, taj ppf će u sebi imati posložene soundove iz početna tri Packa.

Landison je dobro opisao postupak ali bih dodao da se prilikom obilježavanja sounda može po želji označiti više njih, ne mora se raditi jedan po jedan.

Tihotyros 21.11.2018 10:24

Mene zanima kod tog preslagivanja, dali se varam ili ih YEM ne slaze brojcano po redu kojem su ubaceni. Jasno da ce oni u klavijaturi biti poredani po redu, nece biti praznih mjesta kao npr prije na Tyros-ima kad smo imali 128 mjesta pa bi pobridali neki sempl i njegovo mjesto bi ostalo prazno. Zasto ovo na slici prazno pa onda "031 my sound"..

Dali ce registracija povuci sempl koji je predhodno memoriran iako smo ga preslozili unutar packa, dovoljno je da je i dalje u istom packu?

I zasto i ovdje ide do 128? Znaci ne mozemo imat vise od 128 semolova u packu? Pitam jer sad sam i ja to nesto brisao i preslagivao, al nesto koda sam imao onaj jedan pack ucitan prije gdje je bilo vise.

I jedno nepotrebno pitanje, mozda nisam jedini koji se pita, zasto neki semplovi imaju onu punu zutu ikonicu, a neki onu suplju? Jel su oni zuti koji su iz nekog drugog formata konvertirani u yem-u u ppf, a ovi suolji koji su vec inicijalno bapravljeni u ppf?


Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

Landison 21.11.2018 11:25

Ako sam dobro shvatio zadnje (nepotrebno) pitanje....u manualu Yem-a str.25 piše da su saundovi dobiveni editiranjem preset (genosovih) saundova narančaste boje......pored toga kada radim terce i ubacim neki malo kvalitetniji externi saund,često mi izađe poruka"da li želim da saund bude konvertiran u genosov saund" i takav konvertirani saund isto postane narančast.

Tihotyros 21.11.2018 11:57

Editiranjem preset Genosovih soundova? Kako se to editira u YEM-u? U YEM-u imamo samo ono sto smo ucitali naknadno.
A terce koje si pravio i ubacivao naknadno inicijalno nisu bile u ppf formatu i opet dolazim do zakljucka da je pof prozoran, a konvertiran zut. Mislim, mozda nije ni bitno, al sigurno postoji neki razlog pa me zanima :D

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Dodato:
*ppf proziran, a konvertiran zut*

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

Landison 21.11.2018 13:05

Yem je između ostalog namijenjen editiranju kako custom saundova (str 11.), tako i genosovih preset saundova(str.23.)....terce nisam unio u Yem nego sam ih radio u Yem-u i spremio u pack....naporan i složen posao,ali za malo munjene kao što sam ja .....ide to nekako!:)

romario 21.11.2018 13:59

Meni je to prekomplicirano.Terce...
Čestitam.

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk

casper 21.11.2018 21:42

2 Privitaka
Ovo s bojama ikona nisam previše proučavao. Moja su zapažanja sljedeća. Svaki sound koji "dolazi" iz Tyros serije (uvn. uvd. tvn. tvd), bez obzira da li se u njemu nalaze tvornički soundovi ili je isti izrađen od vlastitih samplova, jest narančast. Isto tako su narančasti svi oni zvukovi koje kreiramo unutar yema preko funkcije Create Genos Custom Normal/Drum Voices. Ako pak radimo Create Normal/Drum Voices, onda ikona nije ispunjena narančastom bojom. Isto vrijedi ako unosimo format sf2. Zašto je tako, tko bi ga znao?


Što se tiče slaganja samplova unutar jednog Packa na njihove pozicije (PCG), situacija je sljedeća. Kada kreiramo pack od "starog" materijala iz Tyrosa tako da cijeli Library uvodimo sa UVI, soundovi će biti posloženi na ona mjesta gdje su bili i prije, tj. u staroj klavijaturi. AKo pojedinačno unosimo UVN/UVD, oni će se opet slagati na pozicije gdje su bili smješteni prije. Ako je to mjesto zauzeto, UVN/UVD se smješta na prvu praznu poziciju. Međutim, treba obratiti pažnju na sljedeću "sitnicu". Pozicija sampla kojeg vidimo u donjem pregledu Yema unutar Packa nije njegovo stvarno mjesto. Ista je stvar kada taj sample pogledamo u klavijaturi, unutar mape, tj. packa. Ni tamo nema praznih mjesta kao što kaže Tiho. Međutim, oni realno nisu poslagani kako ih mi vidimo. Svakom samplu je dodijeljen Program Change (PCG) i on je smješten na poziciju određenu tim brojem. Ova se vrijednost može mijenjati ali ako su uz te zvukove vezane registracije, onda one neće funkcionirati. Logično je, registracije ne pronalaze odgovarajući materijal koji je postojao dok smo ih kreirali. Zato treba biti oprezan prilikom svakog preslagivanja samplova jer možemo napraviti poprilično štete.

Da bi lakše razumjeli kako su samplovi, i uostalom svi ostali tvornički zvukovi posloženi u nekoj klavijaturi treba pogledati "ona tri broja" koji se nalaze napisana iznad svakog sampla. Oni nisu vidljivi po defaultu ali ako odete u MENU i označite Show pod okvirom Voice Number prikazat će se niz od 9 brojki. Radi se o MIDI kontrolama gdje se prva tri broja odnose na Banku MSB (Most Significant Byte), druga tri na Banku LSB (Least Significant Byte), dok zadnji brojevi određuju PCG (Program Change). Oni su na neki način adresa i kućni broj svakog zvuka. Pozicije tvorničkih zvukova možete vidjeti u Data List klavijature i njih ne možemo mijenjati. Nas interesiraju soundovi koje smo mi slagali u YEM-u. Ovdje se Normal Voice uvijek nalazi na 063 MSB, a Drum Voice na 062 MSB. To ne možemo mijenjati i oni su definirani još od davnih modela Yamahinih aranžera. Tako smo sve do dolaska YEM-a imali smo jednu Banku LSB čija vrijednost je bila 000. Zato su modeli Tyros 2, 3 i 4 imali svega 128 praznih mjesta za unos CUSTOM VOICES. Tih 128 je bilo definirano PCG brojem. Međutim, izlaskom YEM-a omogućeno nam je da možemo imati novih 128 Banaka LSB-a. To praktički znači da sada imamo 16 384 (128x128) slobodnih mjesta za vlastite Voices i isto toliko mjesta za Drums.

Nadam se da ćete u ovom postu naći odgovore na neka pitanja koja su postavljena u temi i da će vam biti jasnije što se događa u pozadini dok preslagujemo sadržaje unutar YEM-a. Slikovito rečeno, time razmještamo stanovnike jednog grada na nove adrese (LSB i PCG) i ako poštar (REGISTRATION) nema pravilnu adresu, pošiljka sigurno neće stići na dobro odredište.

Tihotyros 21.11.2018 22:35

Bolje ne preslagivati jer ce bit belaj. A nacelno i svejedno je gdje je, to se ionako ne vidi. Da prikazuje prazna mjesta u klavijaturi to bi vec bio problem.
Jos mi jedino nije jasno iz odgovora, dali u packu moze biti vise od 128 semplova ili ne moze?

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Dodato:
Ili mozemo imat 128 oackova to su LSB banke. Sa po 128 semplova. Jel tako?

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

casper 21.11.2018 22:42

U jednom Packu može biti maximalno 128 samplova. Ali pored tih samplova u svakom Packu možemo postaviti i druge sadržaje poput Stylova, Registracija, MP3ca, multipadova ... I tu postoji maximalan broj, tako može biti samo 500 stylova, 500 multipadova ...
Tako je, svaki Pack ima svoje mjesto koje je određeno LSB kontrolom, i tako 128 komada. U svakom imaš 128 PCG samplova. Ukupno 16 384 mjesta za samplove.

Landison 22.11.2018 11:40

Citat:

Originalno postovano od casper (Post 304191)
Međutim, izlaskom YEM-a omogućeno nam je da možemo imati novih 128 Banaka LSB-a. To praktički znači da sada imamo 16 384 (128x128) slobodnih mjesta za vlastite Voices i isto toliko mjesta za Drums.

Da li to znači kada sejvamo iz packa u User da s vremenom User može (na stranu memorija) prihvatiti 16 384 saundova?
Negdje u nekoj temi sam već pročitao o tome ali nisam bio siguran da sam dobro razumio!

casper 22.11.2018 12:57

Citat:

kada sejvamo iz packa u User
Nisam siguran da sam te shvatio jer ovakva radnja nije moguća.
User Genosa je 58 gb i on služi isključivo za pohranu raznog materijala poput stylova, registracija, mp3-a, raznih audio formata... Sadržaj Packa se instalacijom (ne sejvanjem) postavlja u u slobodni dio memorije koji je velik 4gb i u njemu fizički možemo imati smješteno ovih 16 348 samplova.


Dakle, User u sebe može primiti jedino Voices koji su u stvari samo varijante Preset ili Sample materijala. Ti Voices su veoma mali 1-5kb, a tamo ih možeš postaviti koliko želiš jer osim zauzeća prostora nema drugih limita za njihov unos.

Landison 22.11.2018 13:38

Ajmo probat razmrsit stvar....počet ćemo sa logičnim pitanjem:kako imati na raspolaganju 16 348 saundova ako u jedan pack stane 128,a ako ne griješim može se instalirati samo jedan pack....što mi promiče.....gdje se smjeste ti ostali saundovi......ja pomislio u User...


Trenutno vrijeme na Forumu 12:44

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org