PDA

Pokaži Full Verziju : Intonacija instrumenta

CRNI GALEB
05.11.2008, 13:07
Pozdrav kolege,

Evo jedno pitanje od mene, pitanje je u vezi master tune, da bi se mogla podesiti intonacija instrumenta sa drugim instrumentima, nije rijec u transpose, vec u master tune. Skoro sam citao na web stranici kod yamahe, da se ta intonacije treba staviti na 440.00 Hz. Eh sad neznam sta vi mislite o tome ??? Bilo bi dobro da razmjenimo misljenje u vezi toga,
Pozdrav

gibanica
05.11.2008, 13:18
moje "pisljenje" =)), je da ne cackas nista..jer nema potrebe..i treba da stoji na 440 jer je tako kod svih..u suprotnom tvoj bend zvucace ko grupa raspevanih pijanih budala..=))..kao moj..

CRNI GALEB
05.11.2008, 15:26
Dobar si jarane, ma sve pijano do bola =))=)), samo veselo, u mene je na 440.00, tako je fabricki, samo da vidim da neko nije otiso na drugu stranu, u svakom slucaju ta intonacija je universal =))=))

Beethoven
05.11.2008, 19:57
Ton A1 na bilo kom instrumentu treba imati ucestalost od 440Hz da bi taj instrument "shtimao".Ton A1 se drugacije zove "kamerton" i u celom svetu se koristi za shtimanje instrumenata.Zvucne viljuske "zuje" na toj frekvenciji...Koncert majstor daje kamerton (A1-440Hz) na violini po kome se ceo simfonijski orkestar shtima.

Na modernim,elektricnim instrumentima,ta opcija postoji "zlu ne trebalo"...Ako budes morao da elektronski instrument shtimas na osnovu nekog drugog instrumenta,onda je to jedino resenje.Prakticnu primenu tog Master tune-a mozes naci u 70-80 godinama kada se desavalo da motori magnetofona ne vrte istom brzinom pa kad treba da nasnimis nesto,onda ti instrument ne shtima (u odnosu na snimak).U danasnje vreme je,prakticno,neupotrebljiv.

Postojale su cak i miksete pa i gitarska pojacala koje su u sebi imale jedno dugme koje kad pritisnes,cuje se zujanje od 440Hz.Prakticno za bend gde imas gitare,violine...Nemaju potrebe da vuku shtimere...:)

Eto,ukratko o "kamertonu"...:))

A jos krace,ko sto neki ovde rekose,"Nista ne diraj"!!!

Pozdrav.

mykeli
05.11.2008, 20:16
Odgovor je "hiruski" precizan, bravo kolega...

Samo da dodam, shtim ostalih zicanih i duvackih instrumenata u nasem poslu gitar, sax, truba, klarinet itd se stimaju po "tebi" odnosno po kamertonu a to je A1-440Hz

zsimonovic
05.11.2008, 20:52
Ja stimujem klavijaturu prema harmonikasu a violinisti takodje prema harmonikasu posto je kolegi harmonika nastimovana na 442.0Hz samo je problem sto je drugom harmonikasu harmonika nastimovana na 443.0Hz pa kad on pocne da svira cuje se malo da nismo u tonu ali narod ne cuje.Zbog toga se nekad desava da jedva odredim intonaciju,niti je tamo,niti ovamo,odvlaci.JBG....Po pravilu bi trebalo da se nastima na 440Hz.

x3meSRB
05.11.2008, 20:54
ja zato i ne vodim vishe harmonikashe :D

al bundy
05.11.2008, 21:15
....pitaj Karizma-Bend kako je kod njih "rastimovano" pa tako i ti nastimaj svoj instrument....:D

Beethoven
06.11.2008, 01:54
@Mykely

Duvacke shtimaju samo "profesionalci",odkud ti to da se duvacki shtimaju?:))

Jes',ruku na srce,vid'o sam neke koji shtimaju duvacke instrumente i rek'o sam im da se prvo oni nashtimaju pa tek onda da uzmu instrument u ruke...:))

Zichani da ali duvacki,nema potrebe..."Ja tu nishta ne bi dir'o!!!" :))

milanceshow
06.11.2008, 03:20
A kad se pre*ebe pifla......;)

Beethoven
06.11.2008, 05:13
Onda za*ebes svirku...:))

gibanica
06.11.2008, 16:04
Ja stimujem klavijaturu prema harmonikasu a violinisti takodje prema harmonikasu posto je kolegi harmonika nastimovana na 442.0Hz samo je problem sto je drugom harmonikasu harmonika nastimovana na 443.0Hz pa kad on pocne da svira cuje se malo da nismo u tonu ali narod ne cuje.Zbog toga se nekad desava da jedva odredim intonaciju,niti je tamo,niti ovamo,odvlaci.JBG....Po pravilu bi trebalo da se nastima na 440Hz.
stavi na 442.5 =))

CRNI GALEB
06.11.2008, 16:48
Pa ja sam uvijek to stimao na 440 Hz, mislim da je to ono univerzal =)) jbg ako se jos i violine moraju dotjerati na 440 Hz, onda mjenjam posao, idem u konobare =))

Alix
06.11.2008, 17:33
Drug NE SLUŠAJ ni jedan post koje su napisale kolege...
Ako hoćeš da zvučiš kako treba i da naštelaš frekvenciju,preslušaj snimke legendarnog KARIZMA BAND-a,i upitaj ih na koju frekvenciju oni štelaju svoje instrumente...Tako ćeš doći do pravogzvuka za kojim žude svi članovi ovog sajta samo nesmiju javno da priznaju.Inače za set,sa Karizma-frekvencijama kontaktiraj njihove članove..Pozdrav!

Enes-am21
22.11.2008, 21:06
@Mykely

Duvacke shtimaju samo "profesionalci",odkud ti to da se duvacki shtimaju?:))

Jes',ruku na srce,vid'o sam neke koji shtimaju duvacke instrumente i rek'o sam im da se prvo oni nashtimaju pa tek onda da uzmu instrument u ruke...:))

Zichani da ali duvacki,nema potrebe..."Ja tu nishta ne bi dir'o!!!" :))

druze ako se zezas ok... ali duvacki instrumenti se itekako moraju stimat... klarinet, sx, oboa, fagot... i flauta, da ne zaboravim...

biba
22.11.2008, 22:03
Drug NE SLUŠAJ ni jedan post koje su napisale kolege...
Ako hoćeš da zvučiš kako treba i da naštelaš frekvenciju,preslušaj snimke legendarnog KARIZMA BAND-a,i upitaj ih na koju frekvenciju oni štelaju svoje instrumente...Tako ćeš doći do pravogzvuka za kojim žude svi članovi ovog sajta samo nesmiju javno da priznaju.Inače za set,sa Karizma-frekvencijama kontaktiraj njihove članove..Pozdrav!

Drug, NE SLUSAJ neke postove koje su ti napisale kolege...

Ako hoces da zvucis kako treba ulazi vise rada na instrumentu, koliko mozes u granicama mogucnosti i strucno i tehnicki se usavrsavaj.
Naravno, slusaj najvece umjetnike i i svirace kako sviraju i ili pak pevaju, ako pevas,
Samo tako ces doci do pravog i zvuka i zadovoljstva u poslu.
Ja ovim putem javno priznajem i nadam se da nisam jedini, da ne zudim za stelovanjem zvuka Karizma benda.
Master tune funkcija postoji da se nasi instrumenti ustimaju sa onima koji nisu u stanju da to cine, najcesce sa harmonikama,ponekad se desi da i dve klavijature ne stimaju.
Za dobrog sviraca je i transpose misaona imenica pa mi je stimanje instrumenata van granica 400Hz do 440Hz , pogotovo ako za to nema potrebe,deluje nestvarno i neozbiljno.
Pozz

kreso
24.11.2008, 16:02
A jeste li znali da KORG-ova AI2 sinteza je sva tvornički podešena na 441 Hz, dok novije (Od trinity-a do Tritona i danas) na 440 Hz.

al bundy
25.11.2008, 18:27
Jesmo!!!!!!:d

kreso
26.11.2008, 12:37
=))
A jeste li znali da će Al Bundy da ostane bez tog jezika što je isplazio ;)

Di si fakinčino ?

zsimonovic
26.11.2008, 13:21
Pa,jeste....

jeftabgd
26.11.2008, 14:12
Istina je da se duvacki instrumenti stimuju.Meni je jedna mala duvala i tako me je 'nastimovala' da mi jos uvek 'drzi' stim.=))

milanceshow
26.11.2008, 14:22
Nego Jefto,nikako da te pitam.......Kako je slon?!!

CRNI GALEB
26.11.2008, 15:00
Znam da fabricki ni jedan instrument ni je na 440 Hz, kad sam uzeo yamahu, ona je bila na 440 Hz, dok je korg bio na 441 Hz. Mislim kad je instrument nov, znaci ipak treba se stelati da bi dobijo istu intonaciju sa drugim instrumentima.

jeftabgd
26.11.2008, 17:50
Milanceshow,morao sam da prodam slona.Skup je za odrzavanje,a udarila zima,nema trave.Ulozicu tu lovu od slona u srednjoskoljke.Nekako me relaksiraju ti 'morski plodovi'.:lol:

al bundy
26.11.2008, 23:41
[quote=kreso;60237]=))
A jeste li znali da će Al Bundy da ostane bez tog jezika što je isplazio ;)

nisam jezik isplazio,nego zube iskesio...(ovako :D)

samo njih nediraj...posto nisu moji...
ja i komsija koristimo jedne te iste posto smo tuj negdje..:lol:

JEFTO znaci utopio si onu ragu???
pa ko je kupi u ovoj krizi??
mogo ti je bar instrumente teglit....
ili one gajde kad nabavis mogo si damba koristit za zracni pogon :)

doktor87
08.02.2009, 06:45
Kolega Bethovene pojedini duvacki instrumenti se stimuju... Npr KLARINET :) Ako si imao prilike da radis sa klarinetistom ili da sastavljs klarinet primetio bi da se poslednji segment klarineta (sto ide do usta) moze pomerati oko 1 cm gore-dole radi stimovanja :)

Dell
08.02.2009, 14:36
....pitaj Karizma-Bend kako je kod njih "rastimovano" pa tako i ti nastimaj svoj instrument....:D

hahahahahaha e od njih ces dobiti najtocniji i najkorektniji odgovor sta da radim kad ne moooooooooooguuuuuuuuuuuu :-O:-O

Enes-am21
08.02.2009, 21:04
ej raja, malo sam zaostao sto se tice tog Karizma Benda... jel to sprdancija na njihov racun ili fakat ljudi dobro stimaju... prvi put cujem za taj bend...hvala unaprijed na evt. objasnjenjima...pozzz

al bundy
08.02.2009, 21:10
jos nisi cuo za karizma bend?????legendrni karizma bend????
pa brate,gdje ti zivis???
na forumu ih svi poznaju.
ma ljudi rade svoj poso samo tako
amp3 snimke od njih...ko da su studijski radjene sa pijanim profesionalcima
ma sve u bocu,nema fulanja i tako toga :lol:

(potrazi mp3 demo od njih ili nek ti neko posalje ja sam izbriso svoje)

Enes-am21
08.02.2009, 21:30
hehehe... ma sta ces, ja sm u Bosni a kod nas niko iz srbije ne pjeva, ti kojekakvi bendovi, samo dolaze poznati pjevaci, tako da nisam imao prilike upoznati taj karizma bend...:D

Alix
08.02.2009, 22:44
Ja mislim da sam PRVI koji je dao predlog kako se štima klaviatura...Dakle KARIZMA BAND,kontaktiraj nekog od njihovih virtoza i plati čovjeku da ti kaže "čarobnu brojku" (koliko MHz,GHz ili čak MHz)...I ne boj se-ima skoro sam sinth da prosvira...;)

tesla
09.02.2009, 00:55
hehehe... ma sta ces, ja sm u Bosni a kod nas niko iz srbije ne pjeva, ti kojekakvi bendovi, samo dolaze poznati pjevaci, tako da nisam imao prilike upoznati taj karizma bend...:D
a nece ti care oni u bosnu doci svirati... zadnji put su vidjeni u "live from abbey road" zajedno sa Jamiroquai-em tako da krupne su ti to zverke ali se vrteo ovde neki njihov demo pa procackaj a mozda neko ima i kontakt.....
pozzzzzzzz

agagagag
03.01.2010, 14:33
http://www.youtube.com/watch?v=D9ZeZbPOwYU (http://http//www.youtube.com/watch?v=_35Im63w6JU)

Evo za sve obozavaoce Karizma benda...
Inace ovaj video sam ja postavio na youtube,odmah sam prepoznao njihove kvalitete
Uzivajte,pozdrav :lol: