PDA

Pokaži Full Verziju : Leveleri-Ultramizeri savjeti i iskustva

mirandess
15.12.2011, 02:55
Zamolio bih nekog da mi napise nesto o ovome ako nije problem. Za sta sluze kako se spajaju, prednosti i mane. Hvala puno.

tranzit
15.12.2011, 03:15
Leveleri su u sustini posebna vrsta limitera sa automatskim makeup gainom a savremeniji leveleri ili maksimizeri pored toga imaju i psihoakusticki efekat koji radi na diferenciranju frekventnih opsega signala. Osnovni problem kod recimo, ozvucenja je postici zadovoljavajuci level odnosno glasnocu. Stereo signal koji saljemo na izlaz miksera je opterecen tzv. peakovima koji su nivoom daleko iznad prosjecne snage ukupnog signala pa iz tog razloga razlikujemo Peak i RMS signal. Peak signal predstavlja kratke i vrlo jake signale a RMS srednju snagu ukupnog signala. Odnos izmedju ova dva signala daje informaciju o iskoristenosti PA sistema uopste. Razlika izmedju ova dva signala ide i do 15 do 20dB sto je stravicno puno. Tih 15 do 20dB je u sustini neiskoristeni "prostor" jer ukoliko bi pojacali master signal za 15 do 20dB cime bi RMS (prosjecna srednja snaga signala) dostigao moguci maksimum, svaki Peak, odnosno jaci signal bi isao u "crveno" i proizveo distorziju. Ovo znaci da smo prinudjeni da smanjimo izlazni signal za tih 15 do 20dB da ne bi dolazilo do distorzije a samim tim smo smanjili i prosjecnu snagu signala. Upravo ovdje dolazi Leveler ili Maximizer na scenu. On reze one kratke jake signale (pjevac se prodere kao da ga kolju ili harmonikas na master registru vuce mijeh nogom a ne rukom itd...) za recimo desetak dBa a u isto vrijeme podize za toliko kompletan signal (RMS) na gore a uz sve to limitira signal i ne da mu da ode u "crveno". Ovim se maksimalno iskoristava postojeca snaga PA a u isto vrijeme se stite zvucne kutije od prejakih signala koji ih mogu unistiti. Propratni efekat je da odjednom do izrazaja dolaze singali (instrumenti iz miksa) koji se nisu dovoljno ili cak vrlo slabo culi u miksu a uz sve to bolje je definisan njihov polozaj u stereo slici. Vrlo potreban i veoma efektan uredjaj a spaja se kod aktivnih mikseta na Master inserte a kod pasivnih moze iz izlaza u Leveler pa iz Levelera dalje na pojacalo ili aktivne kutije.

Milan$
15.12.2011, 05:20
vrlo zanimljiva stvarcica,mada nisam ni znao do sada da postoji..jel teska za stelovanje,kao recimo sto je compresor?? i moze li preporuka za neki ovakav uredjaj,nesto ne preterano skupo?? hvala i pozdrav

tranzit
15.12.2011, 15:30
Leveleri se mogu naci vec od stotinak eura, a i ovdje vazi pravilo, sto skuplji to bolji. Behringer je svojevremeno napravio leveler Ultramizer Pro DSP1424P i to je jedan od rijetkih njihovih uredjaja koji vrijedi svakog centa cijene od 90 Eura. Ovaj uredjaj se ne proizvodi vise ali se jos uvijek moze naci u prodaji. Upotreba je vrlo laka, to jest neuporedivo jednostavnija nego kod jednog kompresora posto su ovi uredjaju u sustini skoro potpuno automatizovani tako da uglavnom ostaje samo podesiti koliko treba leveler da djeluje na signal. Interesantan bi bio i BBE Sonic Maximizer 482i koji je usput i psihoakusticni efekat a cijena mu je oko 200 eura. Na gore je cjenovna granica otvorena pa ima levelera i od preko 3.000 eura.

Milan$
15.12.2011, 16:33
uh,evo nasao ovaj beringer u prodaji,nov za 70 evra,na nekoj akciji..krajnje povoljno,ako uzmemo u obzir to sto nudi,sto je opisao kolega tranzit..gledacu da nabavim jedan...pozdrav

Burli
15.12.2011, 19:49
@Milan$ možeš li mi na pp dati adresu i link gdje si našao ovaj uređaj?

Hvala, pozdrav

tranzit
16.12.2011, 03:03
@Milan$
Uzimaj to odmah ali pazi na ono sto sam napomenuo da takvi uredjaji mogu da se prikljuce na pasivne miksete bez ikakvih ogranicenja a za aktivne, vazi samo ako imaju Master Inserte. Nemoj dzaba bacati novac ako tvoja mikseta ne ispunjava te uslove.

Milan$
16.12.2011, 03:10
imam soundcraft EFX8..kako rekoste,kod pasivnih ide iz mixera u leveler pa u pojacalo,zar ne??? pozz i hvala

tranzit
16.12.2011, 03:18
To pije vode, slobodno uzimaj, ne mozes ni da sanjas sta ces dobiti samo sa tim jadnim levelercicem ali... pamet u glavu, ne pretjeruj, u audio tehnici je uglavnom, manje uvijek vise.

Milan$
16.12.2011, 03:19
ok,hvala puno...pozdrav

MarjanMilosevic
17.12.2011, 22:05
Kad god radim na sistemu koji ima takav neki uredjaj, prvo sto uradim je da ga iskljucim.
Ovi uredjaji su namenjeni da malom sistemu daju dopunski dojam da je veliki.
Ko sto znamo u kanister od 20 litra nemoze da stane 25 litra benzina, tako i mali sistem nemoze da zvuci kao veliki.
Bice sad tu raznih komentara na moje vidjenje stvari, ali taj uredjaj radi kao loudnes dugme na kucnom hifi uredjaju. Dakle nabije baseve, pojaca visoke i ubije time srednje tonove. Dakle ubije vokal.
Stim sto kod kucnih uredjaja kad pojacalo dostigne 50% snage ovaj efekat se linearno smanjuje, dok to nije slucaj sa maksimajzerom. I onda crkli basevi.
E crkli jebi ga.

Vi kako vama odgovara, ali to je sprava koja za mene ne postoji i nikad je ne bih upotrebio.

harepa50
18.12.2011, 01:22
@tranzit

Da li ova stvarka pije vode ako se radi većem sistemu, tj. veći broj subwoofera i kutija, bilo aktivnih, bilo pasivnih, da li se može koristiti, i da li pije vode na line array sistemima?

MarjanMilosevic
18.12.2011, 03:35
@tranzit

Da li ova stvarka pije vode ako se radi većem sistemu, tj. veći broj subwoofera i kutija, bilo aktivnih, bilo pasivnih, da li se može koristiti, i da li pije vode na line array sistemima?

NE!
Dodato:

Evo sta ljudi misle o tim spravicama.

I moderatori prestanite sa brisanjem korisnih linkova od kojih ljudi mogu nesto i da nauce!

Dell
18.12.2011, 05:05
I moderatori prestanite sa brisanjem korisnih linkova od kojih ljudi mogu nesto i da nauce!

Hvala vam na savjetu i rado cemo ga uzeti u obzir kada platite za reklamu tih istih sajtova, tada vam sigurno necemo stvarati neugodnosti radi linkovanja ;)

tranzit
19.12.2011, 00:53
@MarjanMilosevic
Kolega, a da ti ipak malo proucis to sve, pa onda da to sve detaljno i isprobas, a tek onda da dajes komentare. Leveler nema nikakve veze sa "loudnes dugmetom" na HiFi sistemima jer se ovdje radi o profesionalnim uredajima koji signal "posmatraju" daleko preciznije a kompresiju i auto make up vrse na bazi vrlo detaljne multiband analize. Nemoj da zbunjujes ljude totalno proizvoljnim tvrdnjama koje nemaju blage veze sa istinom. Nikakvi zvucnici nece stradati, naprotiv bice potpuno zasticeni vrlo brzim limiterom koji je sastavni dio svakog levelera. Svaki i malo ozbiljniji sistem na zapadu ne prolazi bez jednog levelera a oni slozeniji sa vise grupa ili monitorskih puteva i po nekoliko komada. Stojim iza svega sto sam naveo a kome to bas tako ne bude radilo kao sto sam opisao slobodno moze da mi se obrati, ja mu odmah odkupljujem taj uredjaj koji je na osnovu mojih postova nabavio.

@harepa50
Ta stvarka Harise pije uvijek vode i uopste nije vazno o kakvim se sistemima radi. Procitaj jos jednom moje postove vezane za ovo i bice ti jasno zbog cega je to tako. Potrazi i ozbiljne recenzije ovih uredjaja po internetu, siguran sam da nijedna ta recenzija nece nista drugo napisati nego sto sam ja uradio u ovim mojim postovima. Leveler jednostavno iskoristava slobodan headroom (neiskoristen prostor nastao razlikom izmedju levela Peakova i RMSa) i time, bez obzira o kakvim se zvucnim kutijama radi, tjera ih da daju od sebe maksimum, kako od kutija, tako i od pojacala. Ponavljam, bez i najmanje opasnosti da bilo sta od toga bude osteceno, naravno pod predpostavkom pravilne upotrebe a ta upotreba je do krajnosti jednostavna.
Dodato:
Kad god radim na sistemu koji ima takav neki uredjaj, prvo sto uradim je da ga iskljucim.Sto li to ti strucnjaci koji prave te sisteme ugradjuju i levelere u njih ? Cudo majku mu, da ljudi bacaju pare na to i prave sebi nepotreban posao a to je toliko suvisno kao sto pises. Jos vece cudo, sto se uopste prave ti leveleri, kad je to tako smece i kad zbog njih crkavaju i zvucnici, pa onda povrh svega, poneki kostaju silne pare. Stvarno ima zaludnih proizvodjaca, pa ne znaju sta ce od sebe... pa daj da pravimo leveler, nek ljudima crkavaju sistemi. A najgori je onaj TC Electronics. Oni Boga ti, napravili onaj LM2 pa uzese ljudima silne pare (cijena 1700 Eura)... a ni za sta. Sram da ih bude. Je l' da, da je totalno nelogicno to sto pises. To sto ti iskljucujes leveler jer najvjerovatnije ne znas da ga upotrijebis, to jos uvijek ne znaci da taj uredjaj ne valja ili da je nepotreban il' da ne cuje zlo, jos i poguban za zvucnike.
Dodato:
Ko sto znamo u kanister od 20 litra nemoze da stane 25 litra benzina A k'o sto znamo, kad se u kanisteru nakupi mulj i smece na dnu, naravno da ne moze da primi 20 litara benzina nego recimo 15 ali kad to smece izbacimo i ocistimo taj kanister kako treba... e onda on primi svih 20 litara. Totalno si pogresno razumio princip rada levelera.

Burli
20.12.2011, 02:21
Bilo kako bilo, ovih dana mi stiže leveler pa ću biti slobodan da tražim savjet oko povezivanja i podešavanja istog!?

tranzit
20.12.2011, 02:23
Samo se javi, nece biti problema i... imaj na umu, manje je vise. Koji leveler si narucio?

Burli
20.12.2011, 02:56
Ma ovaj za široke narodne mase, Behringer DSP1424, a hvala unaprijed na pomoći.

tranzit
20.12.2011, 03:13
Kad dobijes, javni ili ovdje ili na PP, svejedno.

Burli
22.12.2011, 03:20
Sprava stigla, pa ako može detaljnjije objašnjenje kako, šta, koliko i to za nekoga ko apsolutno nema nikakvog iskustva sa ovim ili sličnim uređajima?!
Još da napomenem da koristim Yamahu 03D digitalni mixer.

Hvala unaprijed

mirandess
22.12.2011, 12:41
Eh super burli, u koliko se ispostavi da sprava radi odlicnofenomenalnomaltenefantasticno i ja je uzimam sto posto!!! Na ovom nasem artistu bh ga nema mislim u katalogu (Behringer-ovog DSP-a).... tako da cu ga morati narucivati (kazem u koliko se ispostavi da je dobar). Cekamo sad druga tranzita da nam malo to napise u detalje :) juhuuuuuuuu :)

pampur
22.12.2011, 13:01
Milane koliko kosta taj soundcraft EFX8? Cuo sam pozitivne komentare pa me zagolicalo da ga kupim :-)

Milan$
22.12.2011, 13:30
ja ga platio 250 evra polovan, pre par meseci,u odlicnom stanju...nov je 450 evra..poz

tranzit
23.12.2011, 02:31
Kao sto i obecah, evo kratkog uputstva a i objasnjenja rada Behringer Ultramizera 1424 Pro. Ovaj uredjaj je malo slozeniji i pored Levelera sadrzi Limiter, Exiter, Bass Enhacer, Stereo Imager i Denosier. Leveler ovdje nosi ime Ultramizer a ima tri parametra: Ultramizer Density (jedan put na taster "Ultramizer") kojim se definise intenzitet kompresije i ovdje se za pocetak trebaju odabrati srednje vrijednosti; Ultramizer Speed (dva puta na taster "Ultramizer") koji je kombinacija pojacavaca ulaznog signala i Tresholda i on je u svemu ovome najbitniji parametar te ovdje treba biti vrlo pazljiv pa poceti sa malim vrijednostima, a sto je veca razlika izmedju Peak i RMS signala tim vise treba povecati vrijednost s tim da se ne pretjera jer postoji opasnost od "peglanja" signala"; Ultramizer Range (tri puta na taster "Ultramizer") je parametar kojim se odredjuje maksimalno pojacanje ulaznog signala koju treba da obavi Ultramize funkcija, ovdje treba za pocetak, biti umjeren. Limiter kod 1424 Pro sluzi kao zastita za pojacalo i zvicne kutije a do njega se dolazi preko Max.Out Level tastera kojim se odredjuje Treshold (prag) Limitera. Najpametnije je postaviti ga na minimum a onda pustiti signal maksimalnog nivoa preko miksera i onda krenuti sa pojacavanjem Max.Out Levela sve do momenta kada se prvi put upali crvena lapica na pojacalu snage (Clip dioda), tada smanjiti za malo Max.Out Level i to bi vec bilo sve u vezi sa podesavanjem nivoa signala. Pojacalo i kutiije su ovim 100% zasticeni.
Exiter je psihoakusticki procesor koji utice na frekventni spektar ukupnog signala i cini ga cistijim i definisanijim i on ovdje ima dva parametra. Prvim pritiskom na Exiter taster podesava se parametar Exiter Process kojim se odredjuje nivo djelovanja Exitera i ovdje treba biti dosta umjeren jer ce sluh uvijek traziti sve vise i vise Exitera, a kako znamo, sluh zna da se umori i da prevari. Drugi parametar je Exiter Tune (dva pritiska na Exiter taster) kojim se odredjuje frekvencija od koje djeluje Exiter i to ide od 4-12kHz. Od zavisnosti kakav je PA sistem zavisi i odabiranje ove frekvencije pa je jedini pravi savjet, probati. Bass Enhancer je ovdje predstavljen tasterom Super Bass i ima iste parametre kao i Exiter ali se oni ovdje odnose na bass.
Stereo Imager se ovdje zove 3D Surround i sluzi za sirenje stereo slike. Ne treba pretjerivati sa ovim jer se u protivnom dosta izgubi na konkretnosti signala a u isto vrijeme dodje do izrazaja hall i delay koji postoji u signalu.
Denoiser nije posebno bitan za zivu svirku a i on ovdje ima dva parametra. Prvi pritisak na taj taster poziva parametar Denoiser Treshold koji odredjuje prag od kojeg on pocinje da djeluje a drugi pritisak poziva parametar Denoiser Sensitivity kojim se odredjuje kako osjetljivo ce Denoiser da obradjuje signal koji je presao Treshold.
Crossover je veoma vazan parametar za live upotrebu jer on odredjuje frekvenciju od koje ce Ultramizer uopste da djeluje. Za live svirku gdje je kompletan orkestar (ili aranzer) u pitanju treba postaviti Crossover na oko 500Hz da ne bi doslo do "pumpanja" basova jer bi snazni bass signali koji inace nose nejveci dio snage signala tjerali konstantno Leveler da radi sto bi dovelo do totalnog peglanja signala i napumpanih bassova.

Ovo je bilo ukratko o osnovnim funkcijama Behringer Ultramizera a ako bude dodatnih pitanja, tu sam.

harepa50
23.12.2011, 21:41
Hvala druže što si fino objasnio o ovome. Ja imam aktivnu mix Omnitronic LS-822A pa te pitam da l' se na nju može skopčati leveler, pošto ne vidim da ima igdje master inserte (barem ja ne vidim da piše). Ako ništa, drug i ja kad sviramo koristimo njegovu yamahu emx5000, da li ona ima master inserte?

Burli
23.12.2011, 23:03
Veliko hvala i od mene na stvarno detaljnom objašnjenju, danas sam probao uređaj i prvi utisak je i više nego pozitivan!

Prvo sam preko klavijature pustio studijski snimak u Mp3 formatu i krenuo sa podešavanjem kako je kolega @tranzit naveo. Bezmalo za par minuta sam bio oduševljen kako je sve zvučalo! Međutim kada je na red došao mikrofon uslijedilo je razočarenje jer se ispostavilo da vrlo lako nastaje brujanje i nekakva prilično čudna mikrofonija. Brujanje sam neutralisao ponovnim podešavanjem tastera Super Bass tj. Bass Enhancera gdje sam očigledno pretjerao sa dodavanjem prilikom slušanja Mp3 snimka. Mikrofoniju sam eliminisao ponovnim(detaljnijim) štimanjem na samom mixeru gdje je kompresor pravio mali problem. Ipak za konačan sud je potrebno malo više vremena i adekvatan prostor jer ovo sve je štimano u garaži a pravu ocjenu i sud ću imati tek poslije radnog vikenda.

Ujedno da priupitam prije svega @tranzita ali i ostale ako znaju da li na tasteru IN/OUT koji je u gornjem-desnom uglu se može isključiti uređaj tako da ostaje neprocesuiran signal, tj. na zvučnike ide onaj ton koji sam imao prije uvođenja levelera u "priču"? Jer ako je tako na licu mjesta se može čuti razlika u zvuku sa procesorom i bez njega, a meni se mnogo više sviđa kada je on u poziciji IN...
Dok ovo pisah sjetih se da pitam, ustvari konstatujem nešto i u vezi Denoiser Tresholda za koji je napisano da i nema neku ulogu za live, međutim kada je postavljen na OFF čuje se blago šuštanje dok kada ide čini mi se -40 nema signala, tj. ništa ne izlazi na razglas pa sam ja našao neki kompromis i stavio na -70?!

I za kraj evo vrijednosti koje sam memorisao, pa ako ima kakvih uputa i savjeta rado ću ih uzeti u obzir!?

Ultramizer Density je 35
Ultramizer Speed 40
Ultramizer Range 6
Max Out Level -13
Exciter Process 24
Exciter Tune 5,5 kHz
Super Bass 77 odnosno 20
Stereo Width(3D) 27
Denoiser Treshold -70
Denoiser Sensitivity 11
Crossover 500 Hz

tranzit
24.12.2011, 03:02
Tacno je Burli, sa tim In/Out tasterom dobijas bypass i mozes uvijek napraviti poredjenje procesiranog i neprocesiranog signala. Sto se tog mikrofona tice, naglasio sam da se mora biti vrlo oprezan jer vjeruj mi, podizanje RMSa za samo 3 dB dovodi do enormnog subjektivnog pojacanja signala. Kod mikrofonskog kanala i svih kanala gdje si upotrebljavao kompresor, slobodno smanji makeup gain (out gain kompresora) jer ce kroz upotrebu levelera i ti signali biti podignuti tako da nema potrebe za nekim velikim makeup gainom. Po pitanju Denoisera i moje opaske da on u live upotrebi i ne cini posebnu vaznu stavku, to i dalje ostaje a ti si naravno u tim ulsovima uocio smanjenje suma, sto je i sasvim normalno, medjutim, pod nekakvim satorom ili salom gdje se nalazi 300 do 500 ljudi, taj sum je zanemarljiv pa onda i sam denoiser. Naravno da nije na odmet imati i njega ali pazi da taj treshold na denoiseru ne bude previsoko podesen jer kod sasvim tihih pasaza moze doci do kratkih prekida u zvuku. Vrijednosti koje si odabrao su sasvim razumne, jedino sto kod tog Bass Enhancera i Exitera ces morati u zavisnosti od prostora u kojem sviras, eventualno da pravis izvjesna pomeranja. Garantujem ti da ces i na svirci biti isto toliko zadovoljan promjenom kao i u toj garazi gdje si probao jer za Ultaramizer prostorija ne igra posebnu ulogu, stvar je samo nastelovati sve onako kako to najbolje odgovara datim uslovima. Jos jednom da ponovim, imaj na umu uvijek da je manje vrlo cesto vise posebno kod ovih uredjaja.

@harepa50
Kod tog tvog miksera nema mogucnosti prikljuciti Ultramizer na nacin kako je to Burli uradio ali mozes ga iskoristiti bar za aranzer jer je u sustini najvaznije da taj signal bude procesiran, naravno ako radis uopste sa aranzerom. U tom slucaju aranzer Out L/R u Ultramizer In L/R a iz Ultaramizer Out L/R u dva kanala miksera ali kod kojih su panorame obavezno namjestene krajnje lijevo odnosno desno. Druge ti nema. Ustvari ima, da nabavis neki mikser koji ima master inserte, posto taj tvoj i nije nesto posebno vrijedan, lako ces ga preboljeti.
Dodato:
Zaboravih, kad smo kod tog prokletog Behringera, kojeg svi kao nesto mrze i ne podnose, pljuju i povracaju po njemu, u najskorije vrijeme izbacuju veoma interesantan digitalni mixer X32, sa 32 kanala, 16 grupa i brdom efekata medju kojima ce se naci i master leveler. Mislim da ce se ono pljuvanje i povracanje debelo smanjiti poslije ovoga a oni koji su (ni sami uglavnom nemaju pojma zasto) postali veliki neprijatelji Behringera, morati da se bar malo pokriju usima i da ne mlate praznu slamu, kao sto je to slucaj i kod ovog Ultramizera. Burli ce Vam to, sto na sto, vrlo dobro docarati poslije svog radnog vikenda i siguran sam da ce mnogi promijeniti misljenje o tom Behringeru, ako ne bas javno a ono u sebi, da niko ne cuje. Sujeta je zestoka mana.

MarjanMilosevic
25.12.2011, 12:55
Evo konacno prosao je moj neznam koji po redu period banovanja.

Postovani Tranzit.
Moje misljenje o nepotrebnosti tog uredjaja nije palo sa neba. Procitao sam na internetu previse misljenja ljudi koji se ovim poslom bave daleko ozbiljnije od svih nas ovde.
Niti jedno mosljenje nije bilo pozitivno.
Steta sto gospoda moderatori uklanjaju sve linkove koje postavim. Neznam cime se ovaj sajt ugrozava postavljanjem linka drugih svetskih foruma, al to je njihova stvar i ja sam zavrsio za tim.

Imam jedno konkretno pitanje, jer ne vidim drugi nacin kako objasniti da ovoa sprava nije dobra.

Navedi mi jedan primer od nasih najboljih firmi koje rade velike koncerte (tipa Berar,SkyMusic, i tako dalje) koji koriste takav uredjaj, ili nekog proizvodjaca tipa EAW, Martin, JBL, Nexo, L'acoustics, D&B (dodaj ovde koga god hoces ko je ozbiljan u ovom poslu) koji preporucuje upotrebu ove sprave.

Dakle ako je to super extra stvar koja poboljsa zvuk, veruj mi svi bi je oni koristili.

Pozdrav od mene ja nemam sta vise da dodam na ovu temu.

Dell
25.12.2011, 16:24
Vama je ocito dzaba govorit da ko i svaka kuca i ovaj forum ima svoj "kucni red" i kad biste malo bolje proucili pravilnik koji cete naci na ovom linku (koji uzgred dozvoljavamo, maltene preporucujemo) www.yu-midi.org/forum/faq.php i doooobro obratite paznju na tocku 14, a pogotovo 23 koju toliko volite da zaobilazite.

MarjanMilosevic
25.12.2011, 17:53
Razumem ja u potpunosti vas stav sto se tice reklamiranja.

Ali ne razumem kako link do stranog foruma (Engleski ili Americki), koji nema nikakve dodirne tacke sa vama i samo moze ljudima da omoguci da nauce nesto vise mozete tretirati kao reklamu?

Nisu svi vicni da pretrazuju detaljno internet kako bi dosli do zeljene informacije.

Ili link do profesionalnog servisa za pojacala u engleskoj, koji je radio nezavisna merenja raznih pojacala i javno objavio svoja merenja i rezultate, koji ljudima mogu pomoci da odluce sta da sebi kupe, isto tako smatrate reklamom.

E zbog toga revolt s moje strane.

Ne gledajte na sve kao na reklamu, jer nije.

Banovali ste me medju ostalom jer sam u svom potpisu javno rekao ko sam i sta sam.

Ako se sutra ovde na vasem forumu uclani inzenjer koji radi za JBL/RCF...., i to lepo stavi u svom potpisu, hocete i njega zbog toga banovati?

tranzit
25.12.2011, 19:11
Nista ja tebi vise necu pokusavati da objasnim jer onome ko apriori, ne zeli da shvati ili da mu bude objasnjeno, tome ne treba ni objasnjavati. Uopste me ne interesuju ni misljenja ni nacin rada tih nasih "velikih" firmi jer kao prvo u njima rade opet samo mali ljudi. Varas se i u tome kad kazes da su to ljudi koji se "ozbiljnije" bave tim poslom od svih nas ovdje. Prvo, ne sluzi se izandjalim floskulama i populistickim frazama, a drugo, bar za sebe mogu da tvrdim da se skroz na skroz ozbljno bavim tim poslom jer zivim od njega citavih cetrdeset godina ali ne od kojekakvog iznajmljivanja opreme vec u prakticnom radu i to na najvisem mogucem nivou, siguran sam da nisam jedini na ovom forumu, pa zato ne potcjenjuj ove ljude tako generalno. Uostalom, ni tebe niko ne potcjenjuje. E sad da se vratimo tom prokletom leveleru. Zanemaricemo te tvoje velike "strucnjake" iz jos vecih domacih firmi pa i njihovo ocigledno nepoznavanje materije (pod uslovom da se tako ponasaju kako ti pises) i sacekajmo da svoje misljenje kazu oni koji su se upravo suocili u prakticnom radu sa levelerom. Siguran sam da ce se javiti. To je jedina ispravna i mjerodavna referenca a sve ostalo, dragi i cijenjeni Marjane, mozes slobodno da strmeknes u najdublju provaliju i konacno pocnes sam da stvaras sud o necemu a ne na osnovu predubjedjenja prouzrokovanih tudjim iskustvima ili stavovima. Treba samo malo vise da se ohrabris i probas sam. Nije ovo prvi put da ovako nastupas i dezinformises ljude na forumu. Mani se corava posla jer na mene nikakav utisak ne ostavljaju nikakva i nicija imena vec iskljucivo i uvijek, samo suhi fakti i samo ono sto cujem. Sve ostalo je totalno bez ikakvog znacaja.

MarjanMilosevic
26.12.2011, 00:55
Sto i dalje ne menja cinjenicu da takav uredjan necete videti ni na jednom ozbiljnom sistemu!
Dakle ako ljudi koji rade zvuk za najvece zvezde sveta (nekih od njih necete verovati ali licno poznajem) i kad kazem najvece stvarno to mislim, dakle ako oni smatraju da je to apsolutno nepotrebna stvar onda neznam sta vise reci.
Neznam gde sam i u kojoj temu dezinformisao ljude?
Ali posto ocigledno ovde vode glavnu rec oni koji prodaju opremu i cilj im je samo da je prodaju, nebitno dali im treba ili ne, onda su mi stvarno neke stvari malo jasnije kako ovaj ceo forum funkcionise.
Dalje, ja ne zivim od rente, ziveo sam nekad, sad se bavim dizajniranjem audio uredjaja i njihovom proizvodnjom i radim kao sistem inzenjer na velikim dogadjajima.
Radio sam ton za ljude o kojima mnogi mogu samo da sanjaju. Da ne nabrajam previse ih je.
Posto ne dozvoljavate linove, proguglajte ima par sajtova gde su javno objavljene rajder liste velikih svetskih bendova tipa Metalika, Red Hot Chilli Perrers cijeg tonca licno poznajem i veoma cenim.
Molim vas u bilo kom od tih lista pronadjite makar slicnu spravu leveleru ili maksimajzeru.
E tad mi recite da nisam u pravu.
A i vi koji ste tako ubedjeni u te sprave, preporucujem vam samo da proguglate "sonic maximizer usage" i da vidite sta je pravo pluvanje po forumima.
Imam i linkove, (ali kako je ljude najbolje drzati nepismene da bi im se prodavalo raznorazno smece poput navedenog Behringera koji dodaje takav sum signalu da bole usi) naravno nesmem da ih postavim jer cu biti banovan kao i do sad.
Samo vi nastavite pranje mozgova. Ljudi nece celog zivota ziveti u mraku.

Pozdrav

PS. KAd se vi postovani "Tranzit" ovde podpisete punim imenom i prezimenom, i kad ljudi tacno znaju ko ste, onda necete pisati sve to sto ste u stanju da sad napisete kao anonimni clan foruma. Ja sa mojim imenom i prezimenom i svojom reputacijom koju imam (kakva god bila) stojim iza svega sto sam napisao. Dakle JA licno, a ne "Guitarguy2342" sa interneta.

Vaxter
26.12.2011, 03:56
Marjane, koliko ja vidim Vi pravite probleme bez problema još od same registracije.
Iako Vam je nekoliko puta skreuta pažnja na pravilnik vi ga i dalje uporno kršite i vodite rasprave o svemu i svačemu na temama u kojima tu nije mesto.
Povrh svega, koliko ja vidim, jedini komentari su Vam ti neki drugi forumi ili izjave tipa "ja sam stručnjak taj i taj".
Da ste se konsultovali sa mnom, ili nekim od moderatora za linkove možda bi smo i pronašli neko rešenje, ali Vi, koliko vidim, znate samo da se svađate i pravite probleme bez problema, a da do sada niste dali niti jedan konstruktivan savet ili komentar, već samo udarate kontru.
Ovim postom želim da stavim tačku na svako dalje skretanje sa teme.
Jasno stoji u naslovu za šta je tema namenjena, i sasvim je jasno da nije namenjena da Vi iznosite Vaš lični, i moram dodati potpuno pogrešan stav, o načinu funkcionisanja ovog portala.
Dakle, ponoviću.
Sva dalja offtopic rasprava prestaje!

MarjanMilosevic
26.12.2011, 05:51
@MarjanMilosevic
Svaki i malo ozbiljniji sistem na zapadu ne prolazi bez jednog levelera a oni slozeniji sa vise grupa ili monitorskih puteva i po nekoliko komada. Stojim iza svega sto sam naveo a kome to bas tako ne bude radilo kao sto sam opisao slobodno moze da mi se obrati, ja mu odmah odkupljujem taj uredjaj koji je na osnovu mojih postova nabavio.

Ja i dalje cekam konkretni primer ozbiljnog sistema koji koristi ovakav uredjaj!

Neki dati primer, review i slicno.
Dakle vratili smo se na temu jel?

Posebno me zanima ova upotreba vise tih uredjaja na grupe i monitorske izlaze.

tranzit
26.12.2011, 18:38
Ne vidim nikakav razlog da ponavljam ono sto sam vec napisao. U jednom od postova sam vrlo detaljno objasnio nacin funkcionisanja ovih uredjaja i onaj ko hoce da shvati, ce i shvatiti. Ti to ocigledno neces. Kakve reference, kakvi bakraci, prestani da trazis reference, nauci da upotrijebis opremu i sve ce biti u redu. Vec sam ti rekao da ce najbolje reference doci od ljudi ovdje koji upotrebljavaju levelere ili multikompresore ili slicne dinamicke sprave. Primjetio sam da sve vrijeme pokusavas da naglasis kako ti radis sa nekakvim velikim zvijezdama i to sa onima o kojima ovi ljudi ovdje mogu samo da "sanjaju", opet potcjenjujes. Na sta to lici ? Nacin na koji pises je prilicno egocentrican a od toga nema fajde. Ljudi to vrlo brzo primjete. Napisi mi jedan jedini argument, ali ne one koje si navikao da navodis, vec cisto tehnicki (to ti valjda nece biti tesko jer rece da se bavis dizajnom audio uredjaja i njihovom proizvodnjom) koji govori protiv upotrebe tih sprava. 'Ajde momce, pa da onda povedemo diskusiju na pravom nivou gdje ce oni koji nisu upuceni u sve ovo, ponesto i da nauce. Pusti te tvoje zvijezde padavice i ostale komete i meteore, spusti to malo na zemlju i kreni sa faktima o levelerima, multikompresorima, gateovima, enhancerima, exiterima... pa da i ljudima ovdje a i meni dokazes tim faktima da to "smece" ne treba upotrebljavati". Zmaras me ustaljenim frazama, kreni brate kao strucnjak da diskutujes, to ce biti od velike koristi.

MarjanMilosevic
26.12.2011, 19:41
@harepa50
Ta stvarka Harise pije uvijek vode i uopste nije vazno o kakvim se sistemima radi. Procitaj jos jednom moje postove vezane za ovo i bice ti jasno zbog cega je to tako. Potrazi i ozbiljne recenzije ovih uredjaja po internetu, siguran sam da nijedna ta recenzija nece nista drugo napisati nego sto sam ja uradio u ovim mojim postovima. Leveler jednostavno iskoristava slobodan headroom (neiskoristen prostor nastao razlikom izmedju levela Peakova i RMSa) i time, bez obzira o kakvim se zvucnim kutijama radi, tjera ih da daju od sebe maksimum, kako od kutija, tako i od pojacala. Ponavljam, bez i najmanje opasnosti da bilo sta od toga bude osteceno, naravno pod predpostavkom pravilne upotrebe a ta upotreba je do krajnosti jednostavna.

Da pocnemo odavde. Ovaj zadebljani deo. Ta razlika (to sto ti nazivas slobodni headroom-om) izmedju peak-a i RMS-a se drugiom recju naziva dinamika.
Sto vise smanjujes dinamiku (kompresujes signal) sve vise ce to zvucati kao mp3-ka.
Ali to i nije najveci problem. Sto se vise sistem tera do maksimuma to je vise skloniji foniji. Jer naravno nema headrooma.
Druga stvar je da se samim tim povecava prosecna snaga koja ide u zvucnik (jer nema vise tako velikih razlika izmedju tisih delova i najjacih delova jer exiter pojacava tihe delova, a kompresor smanjuje glasne delove) i samim time je zagrevanje spulne vece.
Ovo dovodi do odlevanja viska snage u toplotu a ne u akusticki izvor. To se zove power compression. Sto se vide zagreva zvucnik od svira sve tise i tise. Onda ljudi na mikseti pojacavaju i pojacavaju kako bi to nadoknadili. I na kraju crko zvucnik.
Ne bih da ja testiram tvoje znanje ali sto je headroom na sistemu veci to je sistem bolji. A ti bi da hedroom smanjis.
Odlicno!
Dodato:
Leveleri su u sustini posebna vrsta limitera sa automatskim makeup gainom a savremeniji leveleri ili maksimizeri pored toga imaju i psihoakusticki efekat koji radi na diferenciranju frekventnih opsega signala. Osnovni problem kod recimo, ozvucenja je postici zadovoljavajuci level odnosno glasnocu. Stereo signal koji saljemo na izlaz miksera je opterecen tzv. peakovima koji su nivoom daleko iznad prosjecne snage ukupnog signala pa iz tog razloga razlikujemo Peak i RMS signal. Peak signal predstavlja kratke i vrlo jake signale a RMS srednju snagu ukupnog signala. Odnos izmedju ova dva signala daje informaciju o iskoristenosti PA sistema uopste. Razlika izmedju ova dva signala ide i do 15 do 20dB sto je stravicno puno. Tih 15 do 20dB je u sustini neiskoristeni "prostor" jer ukoliko bi pojacali master signal za 15 do 20dB cime bi RMS (prosjecna srednja snaga signala) dostigao moguci maksimum, svaki Peak, odnosno jaci signal bi isao u "crveno" i proizveo distorziju. Ovo znaci da smo prinudjeni da smanjimo izlazni signal za tih 15 do 20dB da ne bi dolazilo do distorzije a samim tim smo smanjili i prosjecnu snagu signala. Upravo ovdje dolazi Leveler ili Maximizer na scenu. On reze one kratke jake signale (pjevac se prodere kao da ga kolju ili harmonikas na master registru vuce mijeh nogom a ne rukom itd...) za recimo desetak dBa a u isto vrijeme podize za toliko kompletan signal (RMS) na gore a uz sve to limitira signal i ne da mu da ode u "crveno". Ovim se maksimalno iskoristava postojeca snaga PA a u isto vrijeme se stite zvucne kutije od prejakih signala koji ih mogu unistiti. Propratni efekat je da odjednom do izrazaja dolaze singali (instrumenti iz miksa) koji se nisu dovoljno ili cak vrlo slabo culi u miksu a uz sve to bolje je definisan njihov polozaj u stereo slici. Vrlo potreban i veoma efektan uredjaj a spaja se kod aktivnih mikseta na Master inserte a kod pasivnih moze iz izlaza u Leveler pa iz Levelera dalje na pojacalo ili aktivne kutije.

Sta od ovoga mozemo da zakljucimo?
Da muzika trba da bude jedna ravna crta i da nema nikakvih varijacija?

Muzika je dinamicna i u samom komponovanju postoje delovi koji su tisi i delovi gde kompozicija ima svoj krescendo. Ti bi da ovo sve izravnjas jel da?

Sto se tice razlike izmedju rms-a i pik-a.
Ti si ovde malo pomesao loncice izgleda.
Dakle uzmimo jedno pojacalo od 100W i zvucnik od 100W.
Dakle pojacalo je 100W RMS i moze da da 100W pri ulaznim signalom od 0db.
Pojacalo je sposbno da proizvede pikove i do 300W (odprilike je tako u realnosti) to je manje vise tako i za zvucnik.
E sad, kad dovedes pojacalo do situacije da klip sijalice samo povremeno zasveti, tu pojacalo daje skoro svoj maksimum sa distorzijom na koju je deklarisano (obicno oko 0.1%). Cim krene da klipuje to se povecava na skoro 10%.
Dakle u ovom rezimu rada pojacalo i zvucnik rade punom snagom i punom dinamikom. Dakle zvucnik uspeva da se hladi tamam toliko koliko treba jer naravno muzika je dinamicna i prosecna snaga koja u zvucnik ide je odplilike 50W.
Dakle tako je to uradjeno da funkcionise.
E sad, ti dodas tvoj uredjaj i podignes iskoristenost hedrooma za recimo 3db.
3 decibela ne znace mnogo sto se tice akustickog izlaza jer ljudsko uvo percepira 3db kao malo glasnije nego 0db.
Medjutim, ako pojacalo daje 100W na 0db, ono na +3db daje 200W na izlazu.
Dakle ovo jebe i pojacalo i zvucnik.
Pojacalo mozda nece klipovati jer nema pikova, ali ce njegova prosecna snaga koja ide u zvucnik biti duplo veca.
Posto ja nesmam ovde da stavljam linkove, ima na internetu dosta radova clanova AES-a po cijem stabdardima se danas sve u audio svetu radi. Pa nadji i informisi se. Videces da sam u pravu za sve ovo sto sam napisao.
Dakle ne hvalim sebe kao najveceg strucnjaka na svetu, nego pozivam sve ljude da se obrazuju. Jer kad koristis opremu dobro je i da znas kako ona funkcionise.
Dodato:
Ah i da.. umalo da zaboravim.

Jel moze objasnjenje kako se to koristi na grupe i monitorske izlaze?

I na kraju.
Taj uredjaj ima svoju primenu u studiju, gde moze sda radis sta god ti padne napamet i sa ekvilajzerima, i pseudo efektima i cime god ti padne napamet.

Evo zamolio bih gospodina Burlija (imali smi ja i on slicnu raspravu o pseudo efektima i na drugom forumu) da povze ovaj uredjaj na monitore ida javi kako se izborio sa mikrofonijom.
jer sto god skines na ekvilajzeru, exiter automatski podigne.

zeljko
26.12.2011, 20:47
A jesam se ismijao sad.Prijatelju Marjane kod tebe svaka druga recenica "Dakle"Pa na jednom mjestu pises.."j...e zvucnike itd...Koliko ja znam tako se ne izrazava pravi strucnjak..Po meni Transitovo pisanje i objasnjenja su puno razumljivija i preciznija i ne oslanja se na rad drugih nego iznosi u svakom od svojih postova svoje vlastito iskustvo i znanje sto mnogo cijenim ja a mislim i ostale kolege...Izvinjavam se administraciji sto se mijesam ali morao sam da kazem svoje misljenje...Pozzz

tranzit
26.12.2011, 21:05
@MarjanMilosevic
Kao sto sam i predpostavljao na osnovu dosadasnjih tvojih postova, ti jednostavno ne poznajes ni osnovne uredjaje, niti njihovu namjenu a isto vazi i za audio tehniku u cjelosti, a zelis da diskutujes o vrlo ozbiljnoj temi i pojmu kao sto je leveler.

Ta razlika (to sto ti nazivas slobodni headroom-om) izmedju peak-a i RMS-a se drugiom recju naziva dinamikaNe momak, dinamika je kompletni raspon a ne samo razlika izmedju Peak i RMS. Ovo bi trebalo da si naucio na prvom casu te skole koju si i ako si pohadjao. Dinamika zvucnog signala koji cuje ljudsko uho je raspon izmedju totalne tisine (imaginarno jer ona u stvarnosti ne postoji) pa do maksimalnog levela koji dospjeva do granice bola i taj raspon iznosi citavih 140 dB. Zakljucak, ne poznajes osnove akustike kao nauke.

Sto vise smanjujes dinamiku (kompresujes signal) sve vise ce to zvucati kao mp3-ka.Kakve veze ima kompresija audio signala (kompresorom) sa MP3. To si ti totalno pogresno naucio ili shvatio. MP3 je audio file koji se dobija komprimiranjem (pazi ovo nema veze sa kompresorom) digitalnih podataka i to komprimiranje iznosi priblizno 11 puta za format od 128 kbps. Ovo znaci da jedan wav 16Bit/44.1 kHz je 11 puta manji u pomenutom MP3 formatu. Ne bih sada da ti objasnjavam kompletan proces jer to nije dio ove teme. Zakljucak, MP3 nema veze sa ovim o cemu diskutujemo a ti nemas uopste ni predstavu koja je razlika izmedju kompresora kao audio alata i komprimiranja digitalnih podataka.

Sto se vise sistem tera do maksimuma to je vise skloniji foniji. Jer naravno nema headrooma.Mikrofonija nista zajednicko nema sa hedroomom ona iskljucivo ima veze sa kvalitetom mikrofona, PA sistema, konfiguracije i strukture prostora u kojem se slusa odnosno svira i na kraju od spretnosti tonmajstora da je eliminise EQom i ostalim audio alatima. Zakljucak, ne znas sta prouzrokuje mikrofoniju a jos manje kako se ona eliminise.

Druga stvar je da se samim tim povecava prosecna snaga koja ide u zvucnik (jer nema vise tako velikih razlika izmedju tisih delova i najjacih delova jer exiter pojacava tihe delova, a kompresor smanjuje glasne delove) i samim time je zagrevanje spulne vece. Ovo dovodi do odlevanja viska snage u toplotu a ne u akusticki izvorExiter je psihoakusticni procesor i on nije tu da bilo sta pojaca vec da definise (to si ti nacuo da postoji neki uredjaj cije ime pocinje na "E" a koji pojacava, hahahaha... to je Expander a ne Exiter momak) a ta tvoja spulna ima sasvim normalnu osobinu da se zagrijeva vise pri vecem iskoristenju. Taj ko ti je prodao pricu o "odlevanju viska snage u toplotu" je totalni dunster u ovoj oblasti. Naravno da jedan dio ode na zagrijevanje ali nije spulna Teslina ili Edisonova sijalica. Taj gubitak je toliko minimalan da je potpuno zanemarljiv u odnosu na ogromni dobitak u RMSu.

Ne bih da ja testiram tvoje znanje ali sto je headroom na sistemu veci to je sistem bolji. A ti bi da hedroom smanjisNisi ti dovoljno kompetentan da testiras moje znanje jer kako vidimo, se i sam boris sa osnovnim znanjem iz ove oblasti, a ta opaska o headroomu koju si napisao je toliko nebulozna da ne zasluzuje cak ni komentar ali i pored toga cu je samo kratko komentarisati. Opet si pogresno razumio headroom kao pojam. Headroom je neiskoristeni prostor (citaj: izgubljen) jer odlazi na nepozeljne Peakove. Ko je tebi utuvio u glavu da RMS nema dinamiku nemam pojma ali taj definitivno ne zna nista o ovoj oblasti. RMS je samo prosjecna snaga signala. Obrati paznju na ovo "prosjecna", sto odmah znaci da tu ima variranja: minimalno, manje, srednje, vise i maksimalno, znaci gradacija signala a upravo to variranje i jeste dinamika prosjecnog RMS signala. Peakovi su stetni dio signala. Zakljucak, ne poznajes ni osnovnu teoriju.

Sta od ovoga mozemo da zakljucimo?
Da muzika trba da bude jedna ravna crta i da nema nikakvih varijacija?

Muzika je dinamicna i u samom komponovanju postoje delovi koji su tisi i delovi gde kompozicija ima svoj krescendo. Ti bi da ovo sve izravnjas jel da?Ovim iznad sam ti dao odgovor i na ova pitanja a sto se tice tog peglanja signala, 'ajd da ti procitas jos jednom te moje postove gdje upravo upozoravam da se ne pretjeruje sa levelerom i to pominjem namjerno u nekoliko postova. Zakljucak, ti ne citas postove, ti jako volis da pises ali ti citanje slabo ide.

E sad, ti dodas tvoj uredjaj i podignes iskoristenost hedrooma za recimo 3db.
3 decibela ne znace mnogo sto se tice akustickog izlaza jer ljudsko uvo percepira 3db kao malo glasnije nego 0db.?Ti zaista pises nebuloze. Da samo znas kako moze da bude ogromna razlika od 3 dB za subjektivno poimanje glasnosti. Zavisi gdje se nalazi ta razlika u onom rasponu koji iznosi 140 dB o kojem sam ti dao objasnjenj na pocetku (i pokusao da te izvedem iz teske zablude) ali to je vec sasvim druga tema i bojim se da ne bi nimalo shvatio objasnjenje koje bih ti u vezi sa ovim napisao jer za to je ipak potrebno poveliko znanje iz ove oblasti.

Dakle ne hvalim sebe kao najveceg strucnjaka na svetu, nego pozivam sve ljude da se obrazuju. Jer kad koristis opremu dobro je i da znas kako ona funkcionise.Ovo si odlicno napisao ali... podji prvo od sebe, tu ima dosta da se radi i prestani konacno da dezinformises ove ljude poluznanjem koje i jeste najopasnija i najstetnija pojava na jednom javnom mjestu kao sto je ovaj forum i to ne samo u audio tehnici.

MarjanMilosevic
26.12.2011, 22:15
Prvo i osnovno ja sam iz Makedonije i pored toga sto nosim prezime Milosevic meni srpsko-hrvatski jezik nije maternji jezik.
Da vidim kako bi sve ovo objasnili na Makedonskom jeziku.

Nemam namere dalje da polemisem i objasnjavam. Uzaludno je.

Nekome ko stvarno neshvata sta znaci razlika od 3 db i kaze da je headroom neiskoristen prostor koji treba posto poto ubiti nemam sta da objasnjavam.

Ja stavljam tacku na ovu temu ne zato sto je nerazumem nego zato sto je VI ne razumete.

Mozda sam ja tvrdoglav i sve to ali evo izvolite po internetu, to je odlicna stvar za nauciti sta i kako. Pa vi vidite sami. Nemora ja nista da vam pricam.

tranzit
26.12.2011, 22:25
Marjane to je tipicni zavrsetak price kad se neko demontira. I na makedonskom jeziku je Exiter "Exiter", Expander "Expander", Headroom "Headroom", MP3 "MP3" ali je i na makednoskom jeziku isto tako tesko priznati zabludu kao i na bilo kojem drugom a i isto tako lako pripisati drugom, svoje nepoznavanje materije. Naravno da je sa tobom prica o ovome zavrsena a nastavice se korisnim postovima kolega sa "terena" koji su jedina mjerodavna referenca i pouka ostalima.

mirandess
26.12.2011, 22:37
Ma dobro decki hajde sta se tu sad raspravljate i svadjate... nego, znaci to se ne moze na aktivne miksete kopcati, u ovom slucaju PMP5000????! :( a sr..e :( :(

tranzit
26.12.2011, 23:04
Ko ti je to rekao ? Pronadji kod tvog PMP5000 Power Amp Insert, e tu mozes prikljuciti leveler, kompresor, EQ... sta god ti padne na pamet od odgovarajucih uredjaja i to kao Insert prije internog pojacala snage PMP5000.

Dell
26.12.2011, 23:08
A Yamaha EMX 512 sc?

tranzit
26.12.2011, 23:17
Nerado ali moracu da te razocaram, nece ici sa tom Yamahom, jedino da koristis neko drugo dodatno pojacalo snage, tada bi naravno islo.

MarjanMilosevic
26.12.2011, 23:28
@Tranzit

Tacno mislio sam na expander, a napisao exiter. Sto ne menja cinjenicu da ti i dalje neznas sta je headroom i cemu sluzi i zasto treba da bude sto veci, a ne sto manji!

Ostalima se izvinjavam sto trujem temu. Evo necu vise, ali ne povlacim svoje reci. A vi ste pametni pa procitajte na internetu.
Evo ako moderatori dozvole ja mogu postaviti linkove pa da vidimo ko je u pravu.

tranzit
26.12.2011, 23:59
Aman zaman, popusti momak, kasno je za vadjenje. Rekao si ti sta si imao i sta (nisi) znao. Vidis... i taj Expander ne sluzi bas za nekakvo pojacavanje, nego za dosta slozeniju funkciju. Malo si se navukao na tanak led, nego de potrazi malo, pa procitaj ti po internetu (linkove ne treba da ti postavljam) kako funkcionise i za sta se koristi taj prokleti Expander (nanu mu naninu, kud ti ga podvalih). Opet se uvaljujes, pokusavajuci da se vadis. Ne raspravljaj o stvarima koje ne razumijes, nemoj me tjerati da ti pisem teoriju audio tehnike koja se odnosi na headroom, nemam vremena za gubljenje. Potrazi direktan prevod engleske rijeci headroom i on ce ti biti dovoljan a tehnicko obrazlozenje je, cini mi se, za tebe prekomplikovano.

I dobro je, ako Boga znas, zaboravi i levelere i kompresore i headroom i exitere i expandere i MP3... pusti kraju, nije to tvoj domaci teren.

MarjanMilosevic
27.12.2011, 00:02
Pametniji uvek popusta. Evo olabavicu temu :-)

tranzit
27.12.2011, 00:13
Eto brate, nek si i pametniji... samo olabavi tako ti Boga.

harepa50
27.12.2011, 00:15
@tranzit
Hvala prijatelju na finim objašnjenjima, nego mi ne napisa dal ovo čudo mogu ubost na emx5000, il da i nju prebolimo :D

P.S.
Ako ti nije problem ako imaš da mi pošalješ ili preporučiš literaturu o audio tehnici, dobro bi mi (nam) došla da proširim znanje, i da utvrdim osnovno :)

Veliko hvala

tranzit
27.12.2011, 00:53
Koji strani jezik govoris Harise, da bih znao sta da ta preporucim ili cak i posaljem od strucne audio literature ?

Mrka kapa za tu tvoju EMX 5000, ili mijenjaj, ako ti je bas stalo do levelera ili dodaj pojacalo snage a interno pojacalo mozes onda koristiti kao monitorsko.

harepa50
27.12.2011, 01:06
Ma tu emx5000 koristim sa prijateljem kad sviramo svadbe i jače svirke, ili za rentanje razglasa na istim i sličnim događajima, ili za manje evente, ništa posebno. Možda uzmemo vako lx7ii za ozbiljniji rad, nekad ako Bog da.

Od stranih jezika govorim engleski, njemački malo manje iako mi je bio prvi strani u osnovnoj, ali nisam ga dugo pričao pa sam ispao iz fazona, ali razumijem neke stvari...pričam i malo zamućkan ciganski hahaha :D

tranzit
27.12.2011, 02:01
E... na ciganskom imam najvise te literature hahahaha. Pronaci cu nesto na engleskom ili njemackom pa cu ti poslati.

mirandess
27.12.2011, 11:43
@Tranzit toooooooooooooooooooooooo stari moj, ima power amp insert Left i Right valjda jer pise(l i r) toooooooooooooooo! Zvao sam artist, ali ga nemaju na lageru pa cu ga probat potrazit negdje u ovim drugim manjim radnjama...
@ Dell ne upitah te ja, jesi li rijesio "mirkafoniju" :) ????

tranzit
27.12.2011, 11:48
Ama ima on te PowerAmp Inserte, sve ce to da bude u redu.

Kakvu "mikrafoniju" ima Dell ? Nije je pominjao. Sto se ne zali ?

mirandess
27.12.2011, 11:54
Ama imao je non stop mirkafoniju, pa sam mu rekao da na eq smanji onaj najvisi i da kruzice(potenciometre) bas na 9 sati srednji na 11 i visoki na 12(koliko se sjecam) pa mi je rekao da je to sredio... sad ne znam dal mu se to i dalje desava...
Ma pozalit ce se on meni a vjerujem i tebi :) ma sve se da sredit... Nego znaci to u mene radi... E kad ga nadjem ovih dana zovem te :) hvala ti tranzite puno :)

tranzit
27.12.2011, 12:20
Nece to ici uvijek sa tim prije podne, popodne, pet do 12, pa u zoru... i sta jos nabroja. To ne pije vode, nema univerzalnog podesavanja EQa, to zavisi od mnogo faktora a pojedini od n´jih su uvijek drugaciji za isti PA sistem pa zhtjevaju uvijek drugacije podesavanje.

Dell
27.12.2011, 17:46
Istina, imao sam problema sa mikrofonijom, pa sam uz Miranovu pomoc uspio namjestit da je nestane. Jedino sto imam problem sa klavijaturom koja mi je na razglas pretiha, iako su mi na njoj potenciometri mrvu iznad 3/4, a na mixeru skoro na 3 sata. Tako da to nekako rijesim time sto pojacam onaj comp potenciometar, ali onda mi se cesto pale clip lampice, pikuje mi. Kontao sam da to rijesim mozda da povezujem klavijaturu u 2 kanala, mjesto u dosadasnji 1 iz l/mono out.

tranzit
27.12.2011, 18:33
Obavezno ali stvarno obavezno, prikljucuj klavijaturu na dva kanala. Ili ces ici u jedan stereo kanal ili dva mono kanala gdje ce panorame biti krajnje lijevo i krajnje desno podesene. Da me poslusas jos nesto, uvijek pojacaj klavijaturu do maksimima a Gain na kanalima miksera na minimum. Onda pusti najglasniji ritam i soliraj najglasnijim instrumentom, gledaj da li se pale lampice pored Gaina na mikseru. Ukoliko se ne pale, dizi Gain na oba kanala na vise dok se prvi put na kratko ne upale a onda smanji za malo. Ukoliko se lampice pale i kada je Gain na minimumu tek onda mozes na samom instrumentu da smanjis Volume ali samo dotle dok se lampice ne pogase (testiraj uvijek sa najglasnijim ritmom i najglasnijim solo instrumentom). Jedino ovako namjesten signal je ispravan i samo tako ces izvuci maksimum i jacine i kvaliteta jer je jedino tako odnos signal/sum optimalan. Regulisi glasnocu u toku sviranja iskljucivo sa Volume potenciometrima na kanalima miksera gdje je prikljucena klavijatura, nikada Gainom na kanalima miksera ili Volume potenciometrom na klavijaturi.

MarjanMilosevic
27.12.2011, 18:37
Nezam o kom mikseru pricate ali obicno svi mikseri imaju PFL. Upravo za stelovanje nivoa gejna. Svi nivoi svih kanal treba da budu na 0db kad je ukljucen PFL. To je dobra pocetna tacka za dalje pravljenje miksa.

Dell
27.12.2011, 18:51
yamaha emx 512 sc je mixeta i hvala tranzit, pokusacu.

tranzit
27.12.2011, 19:38
Sad sam pogledao taj tvoj mikser. Nemas na njemu Gain potenciometre tako da neces moci na taj nacin da podesis signal. Klavijaturu ukljuci na posljednji stereo kanal. Ulazi su po defaultu Line, tako da to u globalu odgovara izlazima sa tvoje klavijature. Opet vazi ono o maksimumu jacine Volume potenciometra na klavijaturi. Nemoj da te zabrinjava sto ce se ponekad upaliti Limiter lampica. Jedino ako stalno gori nije u redu jer je onda signal previsok i samo tada treba smanjiti Volume na klavijaturi. To je mala mikseta koja je velikim dijelom automatizovana sto se levela, kompresora i limitera tice. Nije najbolje rjesenje ali za male prohtjeve sasvim dovoljna.

Dell
27.12.2011, 22:02
Znaci kacim na ovaj 7/8 kanal?

tranzit
27.12.2011, 22:07
Na taj.

Dell
27.12.2011, 22:25
Prijatelju, hvala mnogo, javicu ti sta sam iskusio :)

Burli
27.12.2011, 22:35
Kao što obećah poslije par dana druženja sa DSP 1424P Ultramizerom i podešavanja istog evo nekog mog zapažanja. Uređaj definitivno opravdava i cijenu i namjenu!
Kompletan signal je znatno podignut a da je pri tome mikser rasterećen kao i sami zvučnici. Naravno zvuk je ostao zdrav i bez ikakvih izobličenja a razlika se najbolje čuje kada se preko tastera IN/OUT leveler isključi i potom aktivira. Ko ne vjeruje u ovo što pišem ja mu ne mogu pomoći a za kraj evo kako sada izgleda postavka, naravno uz nesebičnu pomoć kolege @tranzita i naravno da i dalje prihvatam savjete i sugestije, elem:

Ultramizer Density 33
Ultramizer Speed 33
Ultramizer Range 6
Max Out Level -14
Exciter Process 30
Exciter Tune 10,0 kHz
Super Bass 50 Hz(0 proc)
Stereo Width(3D) 21
Denoiser Treshold -83
Denoiser Sensitivity 2
Crossover 50 Hz

tranzit
27.12.2011, 23:33
Drugome se nisam ni nadao od tebe Burli. Napravio si samo jednu gresku u pisanju i to kod onog zadnjeg podatka za Crossover. Inace, svi parametri su onakvi kakvi i treba da budu i zato to mora da bude kako valja i da donese pozamasno poboljsanje i u levelu a i u kvalitetu. Iskusni muzicar se oprobao na leveleru i zakljucio da je to vrijedno para. E vidis... to je relevantna referenca.

Dell
28.12.2011, 00:54
Pitam se sad gdje su Metallicini tonci da kazu da to ne valja :)

tranzit
28.12.2011, 02:30
Svasta nesta ljudi pisu tek da bi pisali i pri tom uposte ne razmisljaju, da to sto pisu po ovakvim mjestima, moze da ima dalekosezne i nezgodne posljedice. Da moze da se izglasa nekakav zakon o zabrani te ujdurme, prvi bih digao ruku za njegovo uvodjenje. Ovako ne ostaje drugo, nego da se kad god moze i sto brze, svaka takva dezinformacija zestoko demantuje.

MarjanMilosevic
28.12.2011, 03:08
Pitam se sad gdje su Metallicini tonci da kazu da to ne valja :)

Tu su i jos uvek drze do svega sto su rekli :-)

I oni BTW koriste ovo dole na slici. Nema tu nikakvih levelera :-)

Al posto sam reko da necu vise da dolivam ulje na vatru, necu vise da se mesam u ovom razgovoru.

tranzit
28.12.2011, 04:06
Ti zaista ne znas kad je dosta i uporno se svakim postom uvaljujes sve dublje i dublje u sramotu i neznanje kojim majstorski vladas. Da ti pravo kazem, mene to pomalo zabavlja jer prekaracujem vrijeme cekajuci snimanje. Zar bas nista ne znas o tom mikseru ciju si sliku sam postavio ? Sta napisa, nigdje tu nema levelera, je l' tako bi ? Ti nastavio po starom, pokazujes nam slike i dajes linkove na osnovu kojih gradis svoje "veliko" poznavanje materije. Opet ces se duboko razocarati i ovog puta se stvarno nadam da se neces vise javljati po ovoj temi jer toliko demontaze jedan razuman covjek sebi nece dozvoliti. Vidis, taj Midas ciju si sliku postavio a koji si, siguran sam na osnovu toga sta si do sada napisao, vidio samo na slici, raspolaze stravicnim i nezaobilaznim levelerom u obliku Multiband kompresora a povrh toga ima i 8 fenomenalnih Klark Teknik Square One kompresora od kojih svaki moze da radi kao leveler. Znas li ti uopste da je leveler samo vrlo brzi kompresor sa automatizovanim makeup gainom ? Znas li ti uopste da je svaki Multiband kompresor, veoma slozeni leveler, ama znas li ti sta je uoste leveler ? Ne znas.
Ne gadjaj se vise linkovima i slikama po forumu i ne interpretiraj ih pogresno nego sjedi i nauci prvo sta je uopste dinamika i dinamicki procesori da ne bi maltio praznu slamu, dezinformisao ljude i upropastavao temu sa kojom blage veze nemas. Ako ne znas onda pitas, pa ti se to strucno i profesionalno, a prije svega pedagoski objasni, da ne zivis bas cijeli civot u zabludi.

MarjanMilosevic
28.12.2011, 04:19
Ti zaista ne znas kad je dosta i uporno se svakim postom uvaljujes sve dublje i dublje u sramotu i neznanje kojim majstorski vladas. Da ti pravo kazem, mene to pomalo zabavlja jer prekaracujem vrijeme cekajuci snimanje. Zar bas nista ne znas o tom mikseru ciju si sliku sam postavio ? Sta napisa, nigdje tu nema levelera, je l' tako bi ? Ti nastavio po starom, pokazujes nam slike i dajes linkove na osnovu kojih gradis svoje "veliko" poznavanje materije. Opet ces se duboko razocarati i ovog puta se stvarno nadam da se neces vise javljati po ovoj temi jer toliko demontaze jedan razuman covjek sebi nece dozvoliti. Vidis, taj Midas ciju si sliku postavio a koji si, siguran sam na osnovu toga sta si do sada napisao, vidio samo na slici, raspolaze stravicnim i nezaobilaznim levelerom u obliku Multiband kompresora a povrh toga ima i 8 fenomenalnih Klark Teknik Square One kompresora od kojih svaki moze da radi kao leveler. Znas li ti uopste da je leveler samo vrlo brzi kompresor sa automatizovanim makeup gainom ? Znas li ti uopste da je svaki Multiband kompresor, veoma slozeni leveler, ama znas li ti sta je uoste leveler ? Ne znas.
Ne gadjaj se vise linkovima i slikama po forumu i ne interpretiraj ih pogresno nego sjedi i nauci prvo sta je uopste dinamika i dinamicki procesori da ne bi maltio praznu slamu, dezinformisao ljude i upropastavao temu sa kojom blage veze nemas. Ako ne znas onda pitas, pa ti se to strucno i profesionalno, a prije svega pedagoski objasni, da ne zivis bas cijeli civot u zabludi.

Ne pricamo mi sad o dinamickim kompresorima nego o necem drugom i uporedjivati Klark Techink i Behringer je stvarno smesno. i pored cinjenice sto je Uli Behringer nazalost vlasnik i Midasa i Klark technika. Al rekoh da necu vise na ovoj temi.
Pozdrav i tebi i svima koje sam smorio. Budite mi zivi i zdravi i srecni vam praznici.
Pa svako onako kako misli da treba.

tranzit
28.12.2011, 04:26
Ama ne vadi se opet, leveler je leveler i kompresor je kompresor i multiband kompresor je multiband kompresor od koje god da je firme i oni uvijek i kod svih imaju istu funkciju. Ne znaju ni da lete, ni da plivaju, ni da naprave sarmu ali znaju da obrade signal i to svi na potpuno isti nacin. Neki bolje, neki slabije ali uvijek sa istim ciljem. I ko je uopste ogradio ovu temu samo na Behringer, odakle to izvuce. Citaj postove Marjane, citaj postove i ne zmaraj vise. Drzi obecanje koje si dao, olabavi ako Boga znas.

MarjanMilosevic
28.12.2011, 14:18
Pa jesam olabavio. Zar nisam?
A ti lepo pogledaj moj rad na internetu, mozda i promenis misljenje o meni :-).

tranzit
28.12.2011, 15:56
Postavljas potpuno suvisnu sliku pa onda je totalno pogresno komentarises ne znajuci da taj isti Midas ima jedan od najboljih levelera za live a sad se bez potrebe opet javljas, znaci nisi olabavio.
Nemam ja nikakvo misljenje o tebi jer te i ne poznajem, ja samo imam povrsno misljenje o tvom strucnom znanju koje sam stekao iz tvojih postova ovdje a koje nije bas ruzicasto. Davno sam ja pogledao to sta ti radis i uopste me nije impresioniralo niti i najmanje promijenilo moje misljenje o nivou tvog poznavanja ove materije. U ovoj temi nije mjesto za diskusiju o tome, pa nema potrebe da ovo nastavljamo. Ostanimo na levelrima.

accordst
30.12.2011, 12:53
Uključit ću se onako diplomatski u temu i reći kako bitne razlike u mišljenju gore navedenih kolega i nisu tako suprostavljena kako se čitatelju teme može na prvi korak učiniti(ako se krene sitničariti onda nikad kraja),a evo i zašto tako mislim.
Kad kolega MarjanMilosevic priča o štetnosti ''peglanja'' signala na račun dinamike s tim se u potpunosti slažem,a i kolega Tranzit se slaže jer je više puta ponovio da ''manje je više'' s čim se također slažem.
''Ogromna'' razlika u mišljenju je nastala samo jer kolega MarjanMilosevic čitavu stvar promatra iz ugla najviših svjetskih standarda(čemu bi barem trebali svi težiti...) a kolega Tranzit iz kuta većine muzičara s naših prostora,koji nemaju znanje ni opremu svjetskih klasa o kojima kolega MarjanMilosevic priča(ako se neko ovim osjeća uvrijeđen u naprijed se izvinjavam).Ja sam shvatio da kolega Tranzit iz tog razloga savjetuje korištenje uz važnu napomenu ''manje je više'' (levelera i sl. uređaja).Razlika između kvalitetnog muzičara i onog extra klase je po mom ukusu baš to što onaj extra klase ima više dinamike u svom izvođenju(tehnički oba mogu biti jednako savršeni).
Elektronska glazba ima veću toleranciju na ''peglanje''(više je ''ravna'') nego rock da ne spominjem klasičnu.
Zahvaljujem i jednom i drugom kolegi jer sam iz njihovih postova saznao i neke stvari koje nisam prije znao.
Pozdrav!

tranzit
30.12.2011, 13:04
Rekoh li ja, kad neko hoce da shvati onda i shvati.