Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 07.06.2011, 21:33   #1
krstic91
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 09.12.2010
Postovi: 7
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
krstic91 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Potrebna pomoc oko povezivanja zvucnika.

Pozdrav svima, molim sve ljude dobre volje da mi pomognu jer se slabo snalazim. Kupio sam zvucnike za kucno vezbanje AIWA SX-FN550, e sad za te zvucnike je potrebno pojacalo, tj pasivni su. Kako bih ja to povezao na klavijaturi a da sto manje iskosta? Video sam slicne teme ali meni ne treba da povezem mikrofon vec samo zvucnike, pa ako postoji neka alternativa, da ne bih kupovao nove miksete.
krstic91 je offline   Reply With Quote
Star 07.06.2011, 23:53   #2
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

1. Evo ovako Slika BR1. potrebna su ti ova 3 kabla te ovaj zlatni nastavak. Na slici broj 1. s lijeve strane uzimas ovakva 2 kabla radi povezivanja zvucnika i linije(pojacala) a povezat ces ih tako (posto predpostavljam da su ti pozadi zuta i crna stipaljka) stavit ces crni kabal u crnu stipaljku(na zvucniku) a crveni kabal ili bijeli zavisi koji kupis u zutu stipaljku, i povezati ga na liniju(pojacalo) isto tako, crni kabal u crnu stipaljku ili onaj kruzic koji se odvrce i zavrce, a bijeli ili crveni kabal u crvenu (logicno, crveno u crveno crno u crno .

2. S desne strane (slika broj 1) se nalazi jedan kabal koji ce ti sluziti za povezivanje pojacala(linije) na klavijaturi, naime, kada kupis ovaj kabal(ne znam tocan naziv, neka neko od kolega da strucan naziv kabla) morat ces i ovaj nastavak kupiti(slika broj 2),(kod mene je zlatni nastavak dole ispod kabla), te ga prikopcati na nastavak od kabla (odmah sam ti stavio ispod kabla da se tu i ukopcava). Ukopcati ces ova 2 (stereo kabla) u input na liniji/pojacalu. to su ti 2 kruzica takozvana "zenska", ulaza u pojacalo, vidit ces, i ubaciti svaki u svoju "boju" u taj kruzic. i Ovaj moj zlatni nastavak kopcas u PHONES na klavijaturi zajedno sa komplet kablom (a imas i varijantu pozadi klavijature na Left ili right) i to ti je to

3.Slika broj 3. To su ti kablovi koje trebas kupiti, za povezivanje linije(pojacala). To sam ti objasnio gore. Probaj da uzmes sto tanji kabal, recimo od 1.5 kvadrata... da ti dobro struju provodi...

P.s. moja preporuka je da uzmes linijicu od 50 wati sa 2 kanala. Mozes naci za stvarno jeftine novce.
Eto, nadam se da sam barem malo pomogao Veliki pozdrav kolega i sretno.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg SLIKA BR.1.jpg (94,5 KB, 34x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg SLIKA BR2.jpg (93,4 KB, 23x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg SLIKA BR3.jpg (94,0 KB, 22x skinuto)
Highslide JS
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno
mirandess je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio mirandess za ovaj koristan post:
krstic91 (08.06.2011)
Star 08.06.2011, 00:36   #3
krstic91
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 09.12.2010
Postovi: 7
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
krstic91 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Stvarno sam ostao bez reci na ovako lepom objasnjenju Mnogo si mi pomogao, hvala puno. Pozdrav!
Dodato:
Nisam mogao da dopunim prethodnu poruku jer je proslo 5 minuta.. Nadam se da nece biti problem sto opet pisem.
A imam jos jedno pitanje. Na ovom jednom zvucniku pise da je jacine 50w main speakers, 20w surround speakers. Jel bi bilo dovoljno pojacalo od 50w?

Promijenjeno od krstic91 (08.06.2011 u 00:49 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
krstic91 je offline   Reply With Quote
Star 08.06.2011, 18:17   #4
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ma jasta nego dovoljno, mislim i sam si rekao da ti je za kucne varijante, ja prijatelju koristim staru liniju Marke Sharp, koja ima 2x50w i zvucnike od auta od 170w, vjeruj mi provjereno je to sto ti kazem, slobodno uradi, neces se pokajati, a poslje, kad malo se uvjezbas i skupis novce, onda veci razglas i to je to i trazi liniju sa 6 Ohm-a po kanalu( 1 kanal 6, drugi kanal 6), ako uzmes sa manjom omazom, veca je mogucnost da ti pregori "kolo" na liniji.
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 08.06.2011, 21:56   #5
krstic91
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 09.12.2010
Postovi: 7
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
krstic91 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ok, nasao sam pojacalo sa 5 kanala, 60w i 8 ohm po kanalu, i to za veoma male pare.. Hvala puno jos jednom, i sve najbolje!
krstic91 je offline   Reply With Quote
Star 10.06.2011, 20:32   #6
krstic91
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 09.12.2010
Postovi: 7
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
krstic91 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Imam jos jedan problem. Sve si mi lepo objasnio ali ovi zvucnici imaju odvojene sekcije, tj bas i visoki i plus surround zvucnici, tako da se na ove dve stipaljke povezuju surround zvucnici a ima jos dve zice dole koje sluze za povezivanje bas i visokotonca (evo stavio sam sliku). Jel se sad i te dve zice isto povezuju na liniji kao posebni zvucnici?
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 4052864.jpg (9,6 KB, 27x skinuto)
Highslide JS
krstic91 je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2011, 00:16   #7
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

aaaaaaaaaaaa to radi na principu dvojne zavojnice, hammm??! ali za to ti trebaju 4 izlaza na pojacalu po 8 ili eventualno 2 po 16 ohma po kanalu.... ...slusaj, pusti ti gornje stipaljke, kopcaj samo crne, znaci crni kabal(na 1 zvucniku) u crnu stipaljku na , a 2 labal(crni sa bijelom crtom) na crvenu(ili vec koja je boja) stipaljke u liniju/pojacalu. Mana ce ti biti mislim, samo da ce ti raditi bas i visoki ton, a ostala 2(srednja) nece... jer nisu u tom surround modu prikopcana. Ali sta ce ti... Samo ti kopcaj crne, pusti gore gornju zavojnicu za taj surround.... i sve ce biti uredu. Da, povezuju se posebno, 2 kabla u 2 stipaljke na liniji(ili kruzica)=1 tvoja ova crna kutija, isto tako i za drugu uradi.

P.s. Mozes ti prikopcati isto i stipaljke i crne kablove u 1 kabal, kontas ali omaza se uduplava, s tim ti je veeeeeeelik rizik raditi, kazem opet, otici ce ti kolo, na mojoj liniji je kolo 25€, a jos ako je neka novija linija/pojacalo.... tako da... Znaci samo crne kopcaj i nema frke
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno

Promijenjeno od mirandess (11.06.2011 u 00:20 sati)
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 13.06.2011, 17:21   #8
I v a n
Drugar foruma
 
I v a n's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2011
Mjesto: Kraljevo
Postovi: 74
Downloads: 134
Uploads: 3
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
Instrumenti: KORG PA500,X5D
I v a n befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja bih samo dodao nesto,tj da ti razjasnim omazu.
Om-aza se uvecava ali to pojacalu ne smeta,ne smes da pojacalu prikljucis npr. zvucnik male omaze tipa 2x2oma i da ga teras celi dan na max a ono npr. pravljeno za 2x8-16oma,a ako mu stavis 8 oma ono ce samo biti rasterecenije,mozda ce davati manje snage(zavisno od specifikacije pojacala) ali je daleko od crkavanja.
Posto imas pojacalo koje daje predpostavljam 2x50w 8oma,i zvucnike koji su na 6oma plus ove male surraund koji su 16oma, e sad ili povezi dva glavna na jedan kanal jer je 6oma malo da bude samo tj opterecivace pojacalo ako ga budes ganjao na preko 50%,ili povezi i ove surraund pa se zadovolji sa malo manje snage ali vise zvucnika koje ces rasporediti naokolo,a pojacalu ce biti lakse.
Znaci vise oma smeta,to samo smanjuje snagu,smeta ako je zvucnik manje omaze nego sto je pojacalu propisano,to ubija pojacalo.
Pozdrav
I v a n je offline   Reply With Quote
Star 13.06.2011, 19:06   #9
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od I v a n Pokaži Post
Om-aza se uvecava ali to pojacalu ne smeta........
Znaci vise oma smeta.......
Pozdrav
@I v a n
Ja ipak mislim kada se omaza uvecava da to skodi pojacalu(iznad odredjenog limita), pa nije dzaba napisano ako je 2x50w i 4ohm(po kanalu)i da se tu kopca 10000ohma... Mislim, to govorim iz svog iskustva jer sam na 2x4 ohma kopcao 2 dvosistemca+2 basa a svaki je zvucnik bio po 4ohma(jedno od mojih "testiranja", pa rekoh da vidim sta ce se dogodit) ... I sta je bilo, ne da je pregorilo, nego se zapalilo kolo. Tako da je najbolje da se on pridrzava malo manje ili ujednaceno sa omazom. A buduci da je kolega uzeo ili najvjerovatnije ce uzeti 5X60 w sa 8 ohma po kanalu, to ce mu pasti kao kec na desetku sto bi rekli. I ne treba komplicirati nego sve spajati regularno, Crna zica u crnu stipaljku, crvena zica u crvenu stipaljku. I moze prikljuciti surround a to je sve ukupno 4 kanala + kad skupi novce moze uzeti bas kutiju/kutijicu od 8 ili 6 ohma i to je to... veliki pozdrav.
P.s. samo kad je u surroundu, malo smanjiti pojacalo jer mogu zvucnici otici.
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno

Promijenjeno od mirandess (13.06.2011 u 19:08 sati)
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 13.06.2011, 19:25   #10
I v a n
Drugar foruma
 
I v a n's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2011
Mjesto: Kraljevo
Postovi: 74
Downloads: 134
Uploads: 3
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
Instrumenti: KORG PA500,X5D
I v a n befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Gore sam progutao "NE" i zadnjoj recenici,znaci hteo sam da napisem
"Znaci vise oma ne smeta..."

Naravno ne treba gledati bukvalno pa povezati 10 zvucnika od 8oma(mada nece ga to spaliti sigurno) ali ako je pojacalo npr pravljeno za 8-16oma(kako se i uglavnom rade u serijskoj proizvodnji) ne valja mu kaciti zvucnike od 2,4 ili 6 oma,radice ono ali u tom slucaju ako se malo vise nagari dolazi do crkavanja jer je otpor mali i izlazni stepen se opterecuje,a ukoliko poveze taj osnovni od 6 oma na jedan izlas pojacala i na njegove stipaljke ovaj od 16(oni su u paralelnoj vezi) pojacalo ce odlicno raditi jedino nece davati npr 60w(jer je to snaga koja se dobija na 8oma) nego ce imati 30-40w,ali ce imati vise zvucnika povezanih i rastereceno pojacalo.Znaci na jedan izlal jedan zvucnik,na drugi drugi,a na stipaljke na zvucnicima ove surraunde i problem resen.
Mislim da sam sad bio jasniji.pozdrav
I v a n je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:10


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije