Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Ketron

Ketron Ne previše popularni, ali izuzetno kvalitetni aranžeri

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 14.10.2018, 20:13   #11
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Još je samo Ketron ostao u proizvodnji modula za aranžer svirače. I zato je prava šteta što nisu napravili proizvod dostojan imena Ketron. Sjetim se 2008. godine i odlične Audye s vrhunskim zvukom. Ali istovremeno potpuno neupotrebljiv u dijelu edita ritmova na klavijaturi, a problemi vezani uz OS i danas nisu popravljeni do kraja. Onda izbace SD7, SD9, instrumente sa odličnom koncepcijom i dobrim zvukom i gdje su dostupne i vrlo pregledne sve funkcije za editiranje ritmoa, a "zaborave" na esencijanu stvar. Ne mogu se oteti dojmu da je deficit inžinjera koji kod njih rade osnovni problem.


All kao što veliš, može se dogoditi nešto i da ipak popune taj nedostatak. Ako su napisali u specifikacijama da će biti to multisampler, možemo predpostaviti da su u instrument ugradili potrebni hardware. Pa onda ostaje nada da će nekim novim firwireom ipak nadoknaditi ovaj nedostatak.
casper je offline   Reply With Quote
Star 14.10.2018, 20:59   #12
aleksandar031
Odomaćeni član
 
aleksandar031's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.03.2008
Mjesto: Bajina Basta
Postovi: 600
Downloads: 3634
Uploads: 62
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 62 puta u 57 Postova
Instrumenti: Ketron Audya 5 SSD - JuziSound
aleksandar031 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
aleksandar031 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Tiho , pogledao sam tvoje snimke u vezi sd90 , sve na mestu, pocevsi od predstavljanja modula pa do sistemskih funkcija I slicno .
@ casper
Nazalost dugo se cekalo, velikim delom si u pravu sto se tice OS I ,, nestabilnosti,, , sada se sa sigurnoscu tek moze reci da su svi problem nestali sa ugradnjom SSD u Audya , jednostavno to kod njih ide nenormalno sporo, za razliku od drugih brendova . Licno ne znam u direktnom poredjenju SD9 -Audya, bilo je raznih prica da li se isplati ili ne, sigurno da je u nekim stvarima naprednija verzija , ne u svim. Ipak sa sigurnoscu se moze reci da je Audya sa tim svojim konceptom ipak bila I ostala korak ispred ostalih, ako govorimo o soundu I njegovom kvalitetu . Znamo sta su mane, doduse bile, ali prosto...neshvatljivo se dugo cekalo na sve to da se dovede u red.
@Tiho Verujem da si imao priliku I Audya da probas ,,pod rukom,, zanimalo bi me poredjenje I tvoje misljenje u odnosu na tvoj novi SD90 modul, bilo bi to zanimljivo cuti.
aleksandar031 je offline   Reply With Quote
Star 14.10.2018, 21:24   #13
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Trebalo je gotovo 10 godina da pokrpaju sve mane. I da nije bilo Ajamsonica, u Anconi vjerojatno to nebi nikada uradili. Kažeš da je bila i ostala korak ispred ostalih? Možda je i bila nekada ali danas sa svojih 64mb koji su proširivi do 256 mb rama ta tvrdnja nikako nema podlogu.
Imao sam priliku svirati SD7 prije godinu dana i mogu reći da postoji napredak u odnosu na Audyu. Sound je mnogo ozbiljniji, a touch ekran, izbornici i koncepcija u rukovanju je višetruko bolja i preglednija.
casper je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2018, 14:30   #14
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Prije par sedmica dobio sam e mail od ketrona da rade na semling opciji i da se trenutno testira. Danas sam dobio e mail koji je odgovor na video koji sam stavio na youtube gdje mi dislovice kazu da su pogledali video i da me zele obavjestiti da je sempling opcija u progresu. To ne opravdava kasnjenje ali je dobro sto sam stavio video da ih poguramo. Imam dosta dislajk ali mislim da je to dobar znak i da su to dislajk distributira koji imaju u ponudi novi model a ovdje je stavljen negativan komentar uporavo kad su zasuli youtube reklamama za ponudu.
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2018, 15:54   #15
aleksandar031
Odomaćeni član
 
aleksandar031's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.03.2008
Mjesto: Bajina Basta
Postovi: 600
Downloads: 3634
Uploads: 62
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 62 puta u 57 Postova
Instrumenti: Ketron Audya 5 SSD - JuziSound
aleksandar031 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
aleksandar031 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

@casper

Odnosi se ,, sve u svoje vreme,, . Imaj u vidu da je Audya sa tim konceptom izasla dok je bio pa2xpro aktuelan, oko yamahe nisam siguran koji model, ne verujem da je bio T4 tada . A nova SD serija sigurno ima poboljsanja, pre svega mislim na SD9 , ali treba isporobati pa doneti sud.
Sve govori podatak da I danas matoru Audya uporedjuju sa Genosom , Pa4x..nakon toliko godina
aleksandar031 je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2018, 20:47   #16
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

A dobro ljudi porede ali ja pored svog repekta za Aydya u svom vremenu kad je izasla nikada nisam niti pomisljo da je u globalu poredima sa PA2 i Tyrosom a da ne govorim o Genosu. Genos ja napravio do sada najznacajniji pomak sto se tice zvuka koji ce nadam se pogurati i ostale. Aydia je mnogo htjeli dobro zapoceli ali nikada zavrsili.

Promijenjeno od keyboards (15.10.2018 u 20:48 sati)
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2018, 23:13   #17
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@aleksandar031 - Razumijem tvoju priču ali treba biti malo realan. I ja sam volio svoj KN 7000 koji ima stvari koje ne postoje niti u današnjim aranžerima. Sentimentalnost i navika su čudo. Kod tehnike, te barijere treba razbijati i otvaraju se neki novi vidici.


@keyboards - danas je pritisak putem javnih servisa poput youtuba odlična stvar. Neka se proizvođač zamisli da li mu se isplati prevariti samo jednog kupca koji će istinu proširiti na ovaj način. A na videu si rekao baš sve što je trebalo, precizno i argumentirano. Slična se stvar dogodila i sa funkcijom legatom na Genos klavijaturi. Na stranom PSR forumu je prije izlasa Genosa pokrenuta tema o funkciji legato-portamento, a pokrenuo ju je naš član @tyros2. I trebalo je neko vrijeme, par mjeseci, da neki članovi PSR foruma ("zapadnjaci") uopće shvate o čemu se konkretno priča. Izašao Genos, portamenta nema. Tema se još više zahuktala, javili se ljudi s primjerima glazbe gdje je ovo neophodno. Novi Update Genosa - i portamento je došao u njemu. Tako to radi ozbiljna firma. Nadam se da će i Ketron biti pametan kod nove nadogranje OS.
casper je offline   Reply With Quote
Star 29.10.2018, 19:43   #18
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Problemi sa SD90/SD9
Nekoliko problema sam uocio sa ovim modelima. Nisu veliki ali su prisutni i ne desavaju se uvjek ali cesto a pokedini problemi kao sto je tempo u Registration memory i zvuk instrumenta su konstantni.
Napravio sam i video na youtube ali na engkeskom i proslijedio ga Ketronu tako da znaju sta im je raditi. Sto god je slozeni operativni sistem problemi su moguci u visoj mjeri a ovaj os je slozeni nego kod Genosa ali manje kompleksni nego kod korga. Nadam se da ce raditi na problemima.
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 13.01.2019, 02:39   #19
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard SD90 ocekivanja

Imam utisak da se Ketron budi i malo pazljivije proucava suparnike tako da se ukljucuje u igru da stvori vodeci kvalitetni aranzer. Ne mislim najbolji ali da je rame uz rame sa Korgom i Yamahom. To ce biti jako tesko izvodljivo da je po svemu u istoj lizi ali po mnogo cemu ce biti i vec jeste jako interesantan. Ostajem pri konstataciji da je Korg mjerilo u svijetu aranzera po cemu se mjere prednosti i nedostatci ostalih. Glavno oruzije korga je operativnost u cemu je poodmakao od ostalih poprilicno daleko ali u tome mu se Ketron polako priblizava i prednjaci nad Yamahom. Yamaha i ketron u drugu ruku imaju svoj specifican zvuk koji privlaci svoj kupce. Da se mal koncetrisem na ketrona i uporedim Audya (sa kojom imam dobra iskustva ) i SD9/90/60 seriju. Sto se tice zvuka jako su blizu po kvaliteti. Mislim da je u zvuku Audya nesto malo ostrija/sirovija u pozitivnom smislu dok je rekaobi to sve malo doradjeno modernijem zvuku koji se u ovom vremenu ocekuje tako da po meni SD90 za neku nijansu zvuci bolje od audya seije. Onaj koji je navikao na Audya zvuk jako malo ce mu u pocetku izgledati da je SD serija tamnija sa zvukom ali ubrzo ce uociti da je ustvari ono sto izlazi iz SD90 odlicno i kako treba. Sto se tice operativnosti SD90 je daleko ispred Audya sto nij za cuditi se jer ipak je tu 10 godina pa i vise razlika u tehnologiji. SD90 jos uvjek ima po koji bug sto je ketronova tradicija ali se moze zivjeti sa tim, Neki nedostatci ce uskoro biti rijeseni a i operativni sistem ce biti poboljsan. Vjerujte mi to ce se desiti a nije rekla kazala. Ketron je nazalost trebao neke stvari jos na vrijeme uraditi ali eto bice dobro da se to pojavi akobogda uskoro. Sto ce biti ili sta ce se desiti vrijeme ce pokazati to a na Ketronu je da to objelodani kad dodje vrijeme za to. Za sda na osnovu onoga sto mi daje SD90 zadovoljan sam ali kao sto sam par puta naveo jos nije kompletna sprava tako da se nadam da ce uskoro biti. Kompatibilnost Stajlova izmedju Audya i SD90 je odlicna. Konvertiranje radi bezprijekorno ali se instrumenti moraju uskladiti. To vam manje vise isto zvuci kao i kod Korga i Yamahe. Eto za sada tako stoje stvari o seriji SD 90/9/6.
Za sada nemam direktne kontakte sa SD7/40 to jeste iskustva ali idem u Aprilu na MusikMesse u Frankfurt gdje cu provesti 5 dana i vrlo pazljivo prouciti sve klavijature /arranzere i iznijeti utiske o nijima. Lijep pozdrav
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 13.01.2019, 03:57   #20
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tiho, imaš li neke konkretne naznake kada kažeš da se "Ketron budi" ili samo nagađaš u nadi da se ispune tvoja očekivanja?

Treba biti realan jer je "tehnika mjerljiva", a tržište ima svoje zakonitosti. SD7 je prezentiran prije 3 godine, SD9 prije pune dvije godine. I umjesto da korisnici na ovom Messe očekuju nove modele Ketrona, oni još uvijek strpljivo čekaju i nadaju se da će biti pokrpane sve rupe i nedostaci kod ovih starih. Apsolutno mi je neshvatljiva prevara koju je Ketron napravio. Što bi se dogodilo da se na tržištu automobila u serijskoj opremi treba ugraditi, recimo klima, a da se auti isporučuju bez nje? To bi bio živi potop i fjasko za proizvođača. A zamisli drskosti kod ovih digića (moram ih tako nazvati jer nisu drugo zaslužili), Ketron i dalje na svojim web stranicama navodi da postoji sampler. A samplera nema. Vele, doći će s novom nadogradnjom. Nije mi jasno da ih već netko nije tužio za ovu drsku prevaru.

Po meni je ovo prvi razlog zašto nikada ne bih povjerenje dao Ketronu. Pored toga, svi znamo kakvi su bili problemi dolazili iz te firme. Još od X1 i otkopčavanja kablova uslijed transporta, a onda se nastavilo sa SD1 i Audyiom. Koliko ih je samo Franc poslao na popravak u Anconu? Mogu zamisliti koju su agoniju prolazili oni koji su mjesecima čekali da se vrati s popravka u garantnom roku. Danas neki tvrde da se se ugradnjom SSD-a u Audyiu riješili svi problemi. Ajde super, nema više krčkanja i zamrzavanja MP3-ca ali što je sa "štucanjem" audio ritmova? Možda nedostatak spomenutog samplera, "pokvarenih šibera" ili nedostatka midi kontrole USER soundova kod SD90 riješe u istom roku. Pa, tko voli nek izvoli (kupiti poluproizvod).

I skoro zaboravih zahvaliti @Tihi na ovom videu koji vrlo dobro i realno opisuje kakva je to sprava SD90.
https://youtu.be/thHm0lopPPI

Želio bih upitati @Tihu, sasvim dobronamjerno i bez imalo zločestoće. Jesi li razmišljao o vArrageru kao soft kombinaciji? Imaš Integru i znanja da to upogoniš u "mali vlastiti aranger modul" koji će ti služiti izvrsno, lako prijenosno i što je najbitnije, s vrlo jednostavnom mogućnošću nadogradnje u budućnosti sa svime što poželiš.

Promijenjeno od casper (18.01.2019 u 13:36 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 07:08


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije