Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.06.2019, 23:08   #1
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Korg Pa 3/ Pa 4 Mainboard/ maticna ploca

Prateci svakodnevno teme na raznim Njemackim muzickim forumima procitao sam da Korg Pa 4 ima problema sa maticnom plocom(mainboard)!!!???Posto sam i sam imao slican problem sa svojim Korgom Pa 3 ( 2014/2015 godine?) zanima me dali ima jos poznatih slucajeva?Na svu srecu imao sam jos 6 mjeseci garancije i Korg Mayer/ glavni Korgov zastupnik za Europu promjenio je mainboard o svom trosku.Serviser iz Minhena koji je mjenjao rekao mi je tada da novi dio kosta 900€!Vlasnik Korga Pa 4 nije bio te srece, synt je izasao iz garancije nekih 6 mjeseci i Korg je priznao 400€ a ostatak od 500€ je morao sam platiti.Znaci isto 900€
Ima li jos slicnih slucajeva???
ffb je offline   Reply With Quote
Star 07.06.2019, 00:12   #2
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Kad je pa4x u pitanju velika je usteda na materijalu,glavna ploca kao i ostale su dosta tanke toliko da se uvijaju pod srafovima ako se malo dotegnu. po meni jos veca mana je sto je ram memorija integrisanan na glavnu plocu. Nisam imao jos ni jedan pa4x da ima problem sa plocom ali bila su dva koja su imala problema sa pozivanjem ritmova ( pozove rumbu ono ocita neki deseti ritam),ne mozes da odrdis reset factori ni da ocitas set ponovo, jednostavno ne raguje u media modu. Njih sam posalo za Bg nisam se cuo sa vlasnicima,ali predpostavljam da je bio problem sa plocom. Ekran na malo kojoj moze da se zatvori,uvek preskoci za jedan zub ili dva. Tasteri su potrosni materijal ali opet odlaze vise nego na pa3x.

Pa3x je daleko bolje i ozbilnije odrajen,sitem mu je na hdd ili usb,ram mozes da menjas. Jedina manan mu je taj usb fles na verziji 61,zna da ode. Zamenio sam ih na jedno 10 klav. Ali to je sitna stavka kvalitetniji fles kosta oko 2000 din

Promijenjeno od sinisa (07.06.2019 u 00:14 sati)
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 07.06.2019, 15:08   #3
NordX
Odomaćeni član
 
NordX's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.01.2013
Mjesto: Iza sedam gora,planina i mora
Postovi: 519
Downloads: 1116
Uploads: 4
Rekao HVALA: 259
Zahvalili mu 26 puta u 25 Postova
Interesi: Interesi
NordX ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da me neko ne shvati pogresno, ali to je velika sramota za KORG,pogotovo za pa4x koji kosta itekako mnogo za nas u Srbiji, pa i na balkanu uopsteno.

Ne shvatam tu politiku,uopste.
NordX je offline   Reply With Quote
Star 07.06.2019, 16:01   #4
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa 3 je bio jednako skup u svoje vrijeme.
A po poznatim informacijama maticna ploca kosta 900€.

Promijenjeno od ffb (07.06.2019 u 16:06 sati)
ffb je offline   Reply With Quote
Star 21.06.2019, 14:14   #5
musiccankill
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.06.2019
Postovi: 2
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
musiccankill ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hello!
Sorry for replying in English , unfortunately i use google translate to read your forum and i just felt i could contribute in this topic!
The pa3x has one board (mainboard) which contains everything and the hardware on it is almost identical to pa800.
Pa4x is way faster, with higher ram , etc.
The fact that the ram is soldered on pa4x cpu board (same on pa300/600/900/3xle/havian30/700/1000) is good in my opinion as it reduces the risk for it to get knocked off place while playing and this way the could also increase speed!
Also in pa3x/2x etc (old generation) they could have had it soldered as "ROM" is still ram soldered on board but they did it on a slot to charge users for upgrades.
The only thing that i m afraid that will fail easily in some years (and is unrecoverable) in all newer models including pa4x is the eMMC that is used for storage , sample streaming and everything.
Also the boards are not that fragile. I have removed everything from them and resoldered them without anything to fall apart!
(please reply if you want in the original language of the topic , i can read it through translation!)
Best wishes,
Theo
musiccankill je offline   Reply With Quote
Star 21.06.2019, 14:45   #6
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zdravo!
Žao nam je za odgovor na engleskom jeziku, nažalost koristim google translate za čitanje vašeg foruma i samo sam osjetio da mogu doprinijeti ovoj temi!
Pa3x ima jednu ploču (mainboard) koja sadrži sve, a hardver na njemu je gotovo identičan pa800.
Pa4x je mnogo brži, s većim ovna, itd.
Činjenica da je ovan lemljen na pa4x CPU ploči (isto na pa300 / 600/900 / 3xle / havian30 / 700/1000) je dobar po mom mišljenju jer smanjuje rizik da se pokuca s mjesta dok se igra i na ovaj način također može povećati brzinu!
Također u pa3x / 2x itd (staroj generaciji) oni su mogli imati ga lemljen kao "ROM" je još uvijek ram lemljeni na brodu, ali su to učinili na slot za naplatu korisnicima za nadogradnje.
Jedina stvar za koju se bojim da će lako propasti u nekim godinama (i nepopravljiva je) u svim novijim modelima, uključujući pa4x, je eMMC koji se koristi za pohranu, uzorkovanje i sve ostalo.
I ploče nisu tako krhke. Sve sam uklonio iz njih i razriješio ih bez da se išta raspadne!
(Molimo odgovorite ako želite na izvornom jeziku teme, mogu je pročitati prijevodom!)
Najbolje želje,
O
Dodato:
Tako to prevede google na naški
Dodato:
Hallo!
Entschuldigen Sie, dass Sie auf Englisch geantwortet haben. Leider verwende ich Google Translate, um Ihr Forum zu lesen.
Das pa3x hat eine Karte (Mainboard), die alles enthält und deren Hardware fast identisch mit der des pa800 ist.
Pa4x ist viel schneller, mit höherem RAM usw.
Die Tatsache, dass der RAM auf eine PA4X-CPU-Platine gelötet ist (dasselbe gilt für PA300 / 600/900 / 3XLE / Havian30 / 700/1000), ist meiner Meinung nach gut, da dies das Risiko verringert, dass er beim Spielen und auf diese Weise vom Platz fällt Das könnte auch die Geschwindigkeit erhöhen!
Auch in pa3x / 2x etc (alte Generation) hätten sie es verlöten können, da "ROM" immer noch an Bord gelötet ist, aber sie haben es auf einem Steckplatz gemacht, um den Benutzern Upgrades zu berechnen.
Das einzige, was ich befürchte, das in einigen Jahren leicht ausfallen wird (und bei allen neueren Modellen, einschließlich pa4x, nicht wiederherstellbar ist), ist der eMMC, der für die Speicherung, das Streaming von Samples und alles verwendet wird.
Auch die Bretter sind nicht so zerbrechlich. Ich habe alles von ihnen entfernt und sie aufgelöst, ohne dass etwas auseinanderfällt!
(Bitte antworten Sie, wenn Sie in der Originalsprache des Themas wollen, ich kann es durch Übersetzung lesen!)
Schöne Grüße,
Theo
Dodato:
Evo i na njemackom( ovaj prijevod je mnogo jasniji, bar za mene&#128514
Hvala Theo, super da postoji razni forumi gdje se moze svasta cuti i nauciti!
Pozdrav

Promijenjeno od ffb (21.06.2019 u 15:01 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
ffb je offline   Reply With Quote
Star 21.06.2019, 15:16   #7
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Kod pa2x i pa800 su identicne m.ploce nema nikakve veze sa pa3x. jedino sto je ostalo isto kod pa3x i pa2x je ploca sa izlazima i ulazima.

Promijenjeno od sinisa (21.06.2019 u 15:20 sati)
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 21.06.2019, 18:22   #8
musiccankill
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.06.2019
Postovi: 2
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
musiccankill ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@ffb : Thanks for translating to your languages too!!I didn't wanted to use translation myself to write in your language because i can't evaluate if the translation will be readable and with correct meaning!!

@sinisa : When i say the are almost the same i don't mean physically (how the look) but the cpu , dsp and the rest architecture which is almost the same in pa500/800/2x/3x and m3/m50 (same cpu and dsp).
Pa3x has an added dsp for MAXX AUDIO only , the rest are same (except from more on board ram and different OS) !!
musiccankill je offline   Reply With Quote
Star 21.06.2019, 19:33   #9
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@ffb: Hvala što ste preveli na svoje jezike !! Nisam htjela koristiti prijevod da bih pisala na vašem jeziku jer ne mogu procijeniti je li prijevod čitljiv i s ispravnim značenjem !!

@sinisa: Kada kažem su gotovo isti ja ne znači fizički (kako izgled), ali CPU, DSP i ostatak arhitekture koja je gotovo ista u pa500 / 800 / 2x / 3x i m3 / m50 (isto CPU i DSP).
Pa3x ima dodano DSP za MAXX AUDIO samo, ostatak su isti (osim iz više na brodu ram i različitih OS)!


Prijevod spasavaj se tko moze haha
ffb je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2019, 00:38   #10
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Mozemo ovde sada da razvucemo pricu i o arhitekturi svakog cipa (CUP) redom od i3 do pa4x nije poenta u tome. Sasvim mi je nebitno koji je cup unutra ako vrsi posao. Tipican primer je kronos Intel Atom D2550 procesor i ASRock IMB-140D Plus maticna(ako se ne varam) u odnosu na M3 sasvim druga arhitektura procesora ali je sinteza zvuka ostala ista odnosno sempl baza tipicna korgova jos od Triton serije sa malim dodatcima odnosno poboljsanjima kroz serije.
I sta smo dobili kucni pc uklopljen u klavijaturu sa Korgovom bazom semplova.

Ja sam u prvom postu naveo kakvo je stanje na terenu,a to je da pa4x po kvalitetu izrade zaostaje za pa3x.
sinisa je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 19:18


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije