Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.08.2013, 09:07   #1
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Equalizer ubojito oruzje

Tabelarni pregled pojedinih bitnih instrumenata i njihove kriticne frekvencije. Editiranje navedenih frekventnih opsega instrumenata u miksu, ukoliko je u upotrebi Full Parametric EQ, treba biti odradjeno uzim Bandovima od 1/3 do 1/2 oktave, onosno Q=3 do Q=2. Karakteristike sounda su date opisno, onako kako se to inace radi u studijskim (i Live) uslovima. Ovo treba shvatiti kao polaznu osnovu za postavku EQa pojedinih instrzúmenata a ne kao nekakvo cvrsto pravilo.

Highslide JS

Promijenjeno od tranzit (05.08.2013 u 09:16 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 10 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
DexVa (30.03.2016), harepa50 (07.08.2013), korgic (16.08.2013), mik7i1992 (30.01.2020), momo (09.12.2013), NeX007 (06.08.2013), NikolayTheM (11.08.2013), velja87 (20.08.2013), Vex (06.08.2013), zvekan (06.08.2013)
Star 05.08.2013, 11:49   #2
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Super su ovi eq chartovi, imam tu par samo nikako da krenem da ih koristim uvek se zaboravim, inace mi je subtractive eq naprvom mestu, retko kad boostujem.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2013, 12:14   #3
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Svaka čast majstore.
Prijatelju, ajde molim te ako ti nije teško napiši ove vrijednosti i za harmoniku (pravu, ne sample iz kljave), jer mi se ozvučena preko "letve" uvjek preglasno čuje naspram ostatka benda iako joj je gain i za 30 % slabiji od ostatka.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2013, 14:35   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne treba da te zabrinjava sto je Gain na tom kanalu slabiji za 30%, naprotiv... treba da te raduje jer to je znak da je signal sa tih Lavalier mikrofona na harmonici zdrav i jak. Sto manji Gain, to bolji odnos Signal/Sum. Neka njega tu gdje je, a ako moze jos manje, tim bolje. Da bih ti konkretno napisao nesto o bitnim frekvencijama za harmoniku, moram da znam koji su mikrofoni unutra ili bar da li su dinamicki ili kondenzatorski.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
kreso (06.08.2013)
Star 06.08.2013, 13:49   #5
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Znači, poželjno je da se harmonika čuje, no mene brine što ponekad na izlazu harmonika soundom "pojede" i bass i vokal koji su na kanalu na 90 % snage jer jedino tako mogu biti al pari harmonici. Znači, trebao bih još smanjiti gain na harmonici ?
Na letvi su 3 glave SHURA 57A, mislim da su to dinamičke "glave". Inaće imam sa strane i širokopojasni mikrofon za ozvučivanje harmonike SHURE Prologic L14. njega sam koristio do sada i bio sam zadovoljan, no toliko je jako lovio da je hvatao čak "šaltanje" registara, a kristalno se sound čuo samo s druge i treće oktave, jer normalno stavljao sam mikrofon na stalak oko sredine harmonike (cca. oko G2 i A2 uvisinu). Potom sam imao neki deal pa nabavio letvu koju sam stavio na harmoniku. Čovjek ju je imao na President ORU i radila mu je savršeno. Meni se na Dallapi čuje super, ali na Excelsiorki jede malu djecu, užasno je preglasna. Nije valjda da je Excelsiorka tolko frekvencijski jaća od Dallape, jer na "suho" barem meni se isto čuju tonski obje, nema neke prevelike rezlike u glasnoči.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 06.08.2013, 23:43   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kako ti i rekoh, ne diraj tu harmoniku niti pokusavaj da smanjis signal mikrofona u njoj. Potenciometar za Volume na samoj harmonici uvijek do kraja (maksimuma), zatim podesi Gain na tom kanalu miksera tako da je za dlaku ispod pikovanja (ne obracaj paznju na Gain ostalih mikrofona ili instrumenata i ne podesavaj prema njima). Sada fino podesi na Volume Faderu kanala koliko treba da bude glasna harmonika i uradio si jedino ispravno podesavanje Levela instrumenta. Isti postupak obavi i za sve ostale mikrofone ili instrumente u orkestru.
Sto se tice podesavanja EQa za harmoniku, iskoristi one podatke iz tabele koji se odnose na vokal jer harmonika i ljudski glas imaju vrlo slican formant a i frekventni, odnosno harmonski sklop (radi se o gornjim i donjim harmonicima, ne o harmoniji), tako da zahtjevaju i adekvatno slicnu obradu equalizerom.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
kreso (07.08.2013), momo (07.08.2013)
Star 07.08.2013, 22:31   #7
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Svaka čast majstore, tebi treba podič spomenik ovdje i za života koliko pomažeš kolegama. To je to !!!
Istina Bog, treba sad malo priviknut uho na novi "sound", ali ovo je deset puta bolje u odnosu na prijašnje stanje.
Btw. do nabavka letve sve je štimalo i imalo smisla sa soundom (dobro meni je sound bio 8,5 od 10, dok kolegama savršen ), no nabavkom "letve" forsao sam neke svoje prije krivo usvojene parametre (ono tipa, ako je do sada na Prologic lovio dobro, onda na letvu mora još bolje). Ispalo je da sam totalno krivo radio u vezi štimanja novog ozvučenja harmonike tj letve.
Vokale na mikseru nismo dirali jer oni su u odnosu na leed vokal super usaglašeni, no malo smo popravili "sliku" aranžera, sad je ritam puno masniji (što je s jednog "špičastog" KORG-a nepojmljivo) i kao talasajući, kako da kažem ima ga svugdje, puna je prostorija zvuka (za sada isprobano samo u podrumu gdje imamo probe). E, sad od kolege Ketron SD1 nije baš najbolje prihvatio nove parametre na mikseru, pa smo ga vratili na staro, ali je sad moj Pa600 identičan njemu, što do sada nije mogao niti blizu što se ritma tiće. Gitara je napokon došla do izražaja, pogotovo u solo dionicama. Uvjek sam govorio svom gitaristi da je legendarni Ibanez EX serije (s 5 magneta) babaroga za solažu, a on je uvjek nekako bio mutan, moji semplovi s Extrema su ga jeli ko bombone pored BOSS-ova procesora.
Sad to ima nekakvu težinu. Jedva čekam prvu veću svadbu pa s foul razglasom od 2 kW vidim (čujem) pravu sliku.
Interesantno, ovaj savjet sa štimanjem vokala nam je već rekao jedan prijatelj, ton-majstor kod kojeg smo često snimali, ali vidiš on je to rekao da vrijedi samo za vokale, a da instrumente štimamo dok se ne dobije tzv. live harmonija svih članova u bandu, tj da ničiji instrument ne smije previše odskakati u odnosu na druge u bendu, osim na solaži, ali da to naravno reguliramo preko volumen potenciometra tj volumen pedale.
Eto, čovjek uči dok je živ. Mislio sam kako nakon 25 godina sviranja znam puno, a ispalo je da sad tek neznam ništa.
Na kraju, da samo znaš kako smo se poklali na probi kad sam došao s prjedlogom tvojih parametra (citiram "Koji qrac diraš, sve češ razjebati, opet nečemo složiti sound kako valja idućih 6 mjeseci ).
E kad sam napravio kako si reko, nastao je ono, tajac od jedno 30-tak sekundi. E, zabio sam čavao posred guzice ...
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2013, 22:36   #8
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od kreso Pokaži Post
Svaka čast majstore, tebi treba podič spomenik ovdje i za života koliko pomažeš kolegama. To je to !!!
O yes potpisujem
momo je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2013, 22:43   #9
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

I ja sam za spomenik
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2013, 22:59   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ma 'ebes spomenik, to moze kad riknem, nego sad vise volim janjetinu i jaretinu od kamena.

Vazno je da je uspjelo to Kreso, a sve ostalo je manje bitno. Ima tu jos dosta, dosta da se napise i objasni u vezi sa ekvilajzerima, ono su bili samo neki osnovni podaci koji su inace izvodi iz teorije sound inzinjeringa. Cim nadjem malo vise vremena, napisacu i malo vise o toj materiji sa vise detalja i finesa kao i sa vise "velikih tajni malih majstora". Sitnice cine cjelinu velikom, pa tako treba i u ovom domenu razmisljati, a osnovno i zlatno pravilo u audio domenu je "manje je vrlo cesto vise". To uvijek treba imati na umu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:38


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije