Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.03.2014, 22:25   #21
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2736
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
vArranger2 ima dosta pojedinosti koje su veoma interesantne. Jedna od njih je, da se "istovremeno" moze pohraniti ogroman broj ritmova koji se pozivaju bez ikakvih podmenua.
Ovo "istovremeno" zamisljam ovako: da li to znaci, da mogu izabrati nekoliko ritmova, koje npr. zelim odsvirati bez "prekida tj. pauze", jednostavno skacem iz jednog ritma u drugi itd. Izaberem si npr. nekoliko Rumbi i save-am u SoongBook, tako da ih poredam npr. Rumba 1...6. A onda jednim pritiskom na odredjenu SongBook-tastu u kojoj sam to pothranio, on mi izbaci tih nekoliko ritmova, koji su mi potrebni? Ako imas vremena i volje objasni mi ovo istovremeno malo detaljnije...Isto i editing i miksanje ritmova me interesuje do detalja. Koliko je prakticno i mogu li kao i na HW aranzerima dok stylove preslusavam da ih miksam itd. Ovo zadnje pitanje se odnosi kako na Yamahine, tako i na Rolandove i Ketronove styleove.

PS. Uostalom, slobodno pisi kada imas vremena, ako i nema postavljenih pitanja, jer svaka informacija o vArrangeru je dobro dosla. Uvijek sam rado citao tvoje postove kada si pisao o novim aranzerima, koji se pojave na trzistu, tako da ni ovaj vArranger nije izuzetak. Siguran sam da ti najbolje poznajes prednosti i mane vArranzera, ili bolje receno sta se planira jos ugraditi (isprogramirati) u njega. Zato naprijed, dok se tvoji prsti i nase oci ne umore!
fico je offline   Reply With Quote
Star 18.03.2014, 00:38   #22
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne, nisi shvatio to "istovremeno" na pravi nacin. naime, ti svakako mozes napraviti koliko hoces "rumbi" i pohraniti ih sa razlicitim Songbook eventima, te kasnije prelaziti iz jedne u drugu bez prekida, to nije problem. Pod "istovremeno" se mislilo u Flashu, dakle ispred tebe na display su svi odjednom u sustini. Ne moras ici u podmenue da bi ih nasao jer su svi poredjani po horizontali u grupe. Na to sam ciljao sa tim "istovremeno".

Jos jedna opaska, kada sam vec pomenuo OTS, vArranger2 ne raspolaze sa 4 OTS-a, kao sto je to slucaj kod hardware aranzera, vec sa dvadeset. Znaci, dvadeset Registracija se pohranjuje jednim Songbookom, sa parametrima svih sounda.

Karakteristicno je za vArranger2, da iz ritma u ritam prelazi zaista bez ikakvog osjetnog prekida, pa i najmanjeg moguceg i to potpuno "muzicki" na kraju takta tekuceg ritma. Jedna pojedinost u vezi sa Fill In Partovima. VArranger2 ima dva modusa upotrebe Fill In-ova. Jedna je Automatic, kada nije ni potrebno davati komandu za FillIn, dovoljno je pritisnuti slijedeci Main koji trebas i vArranger2 ce prije prelaska u taj Main, odsvirati FillIn koji pripada tom Mainu. Svirace ga uvijek od mjesta na kojem si zadao komandu, znaci nece cekati kraj takta. Drugi modus nije automatski (Automatic deaktiviran) i u njemu ce se vArranger2 po zadavanju komande FillIn, bez obzira koji je u pitanju, uvijek vratiti u onaj Main iz kojeg si zadao komandu za FillIn. Medjutim, ovo nije sve jer u tom modusu mozes odmah nakon zadavanja komande odredjenog FillIn-a, zadati komandu za Main u koji hoces da dodje vArrranger2 i on ce poslije odsviranog FillIn-a otici u zadati Main. Sve u svemu, veoma fleksibilno. Uopste, vArranger2 "zraci" stabilnoscu i muzicar zaista, poslije samo par minuta sviranja, ima utisak da pod rukom ima ultrastabilan alat, sto vArranger2 i jeste.

Jos jedna veoma korisna funkcija, inace preuzeta sa Ketronovih aranzera, koja je nasla mjesto i u vArrangeru, je Restart ritma. Veoma bitna i neophodna, kada pjevac "hramlje", pa povremeno ispadne iz ritma, ovim se u trenu ritam vraca na "prvu". Za ovu sam funkciju svojevremeno na jedvite jade uspio da ubijedim pokojnog Stellberga da je uvede u Live Styler.

Pominjes mix ritma. Kod vArrangera2 je Yamahine ritmove moguce detaljno editirati u Midi Event List Editoru, koji je u sustini CASM kod kojeg si u stanju upisivati sve moguce komande, brisati pojedine, ispravljati, itd... Ovo vazi iskljucivo za Styleove u Yamahinom formatu. Za sve ostale, a i za Yamahine, je moguce raditi veoma detaljan miks Style traka u mikseru koji sam pokazao na slikama, gdje se ima pristup na sve parametre sounda, cak i na one kao sto su LFO1 i LFO2 Rate, Speed, Attack Time Envelopea, efekti itd... itd... i to onda pohraniti kao Songbook file. On i dalje nosi ime Stylea i poziva se kao Style ali sa miksom koji si uradio u mix consoli vArrangera2. Jednostavno se za tu priliku "prebrisu" komande iz Stylea i unesu ove iz mix console. Sam Style pak, ostaje nedirnut jer ako ga pozoves nevezano za Songbook, on ce imati mix koji je imao prije editiranja u mix consoli. Uzasno fleksiblna funkcionalnost citavog sistema.

Jos jedna nova i vecini totalno nepoznata funkcija kod jednog aranzera uopste, je Chord Loop. Ovim se moze snimiti u toku sviranja redoslijed akorda ukljucivanjem Rec tastera, a zatim po zavrsenom snimanju, ne prekidajuci sviranje, tastom Play pozvati ovaj redoslijed i vArranger svira tacno sve one akorde koje smo upotrijebili dok je Rec bio aktiviran. Na primjer, kod pjesama koje imaju strukturu gdje se strofe ili refreni harmonski egzaktno isto sviraju, u toku prve strofe i/ili refrena ukljuciti Chord Loop Rec, a onda reprodukovati to Play tasterom kada krene druga strofa i/ili refren. Ovim se oslobadja lijeva ruka za druge poslove ili manipulacije. Jedinstvena funkcija.

U reprodukciji midi fileova je vArranger2 takodje jedinstven jer posjeduje 15 mogucih Markera koje sami definisemo a onda se izmedju tih tacaka setamo po volji. Midi file nije tako "tvrd" u reprodukciji jer se i njime moze manipulirati i promijeniti mu i redoslijed i duzinu trajanja i to "in real time" bez ikakvog predhodnog spremanja. Kad smo vec kod sequencera, vArranger ima jedan od najsposobnijih Backing Tracks Step sequencera koje sam uopste sreo. Ovdje se u par poteza moze napraviti kompletna pratnja u vidu gotovog midi filea i to od Partova razlicitih Styleova, zadajuci uz njih i kompletnu harmoniju sa precizno odredjenim Bass-om. Sve ovo u samo par minuta, naravno ako muzicar vlada doticnom pjesmom kako treba.


Mislim da je za ovaj put bilo dovoljno jer toliko je tih funkcija i mogucnosti u vArrangeru, da ce ovo potrajati izvesno duze vrijeme.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
fico (18.03.2014)
Star 18.03.2014, 23:16   #23
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2736
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kako stoje stvari kod vArranger sto se tice dodjeljivanja kontrola sa nekog master keyboarda ili PC-tastature? Npr. Live Styler ja kontroliram uglavnom preko PC-tastature i master klaviature, dok na touch screenu biram samo SongBook presete. Cak i SoloPresete biram preko PC-tastature. Mogu li kao i na Live Styleru bas svakoj funkciji (Style START/STOP, +/- Tempo, Transpose, Part MainA...D itd) dodijeliti neku PC-Tastu ili kontrolu sa Master keyboarda?

Ovo sto si dosad napisao je za mene dovoljno argumenata, koji me tjeraju, da obavezno nabavim i detaljno upoznam mogucnosti vArranzera. Samo da uhvatim malo vise vremena, inace sam u obavezama do guse.
fico je offline   Reply With Quote
Star 19.03.2014, 00:33   #24
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kontrole kod vArrangera2 se mogu dodijeliti na potpuno isti nacin kao i kod Live Stylera, dakle i preko PC tastature, a i preko Midi Controllera.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
fico (19.03.2014)
Star 05.05.2014, 14:19   #25
Drazen1964
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 11.03.2013
Mjesto: Varaždin
Postovi: 34
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Interesi: Muzika, ribolov, mozaik intarzije
Drazen1964 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Drazen1964 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da li postoji demo verzija vAranger2 , koju konfiguraciju kompjutera treba za tjerati semplove (Kontakt 5)? Da li može da snimi vArranger2 sviranje na njemu kao midi za daljnju obradu, kao što je to kod OMB?
Imam u planu nabavu novog kompjutera sa procesorom i7 4770 ili i7 4770K i 16 Gb rama,
pa bi mi dobro došle informacije i preporuke o komponentama, matična ploča, zvučna itd...
Drazen1964 je offline   Reply With Quote
Star 05.05.2014, 16:42   #26
pekilik
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 17.09.2012
Mjesto: Vrnjacka banja
Postovi: 309
Downloads: 76
Uploads: 3
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 46 puta u 41 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x 61,Novation Sl 61 Mk3, Roland E 96, vArranger2 i mnogo VST-ova.
pekilik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

ne postoji demo verzija vArranger 2, a sto se tice komponenata za plocu recimo Asus Z87-C, napajanje neki Chieftec od 600W pa na gore, obavezno Sata 3 SSD diskovi, Ram sto kvalitetniji Crosair ili Geil, zvucna mogla bi presonus vsl 22, ili jos bolja varijanta bi bila rme hdsp 9632 za malo vise novca se moze naci polovna, itd....
pekilik je offline   Reply With Quote
Star 15.05.2014, 10:59   #27
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

"Slučajno" naletjeh na video (nije moj ). Kaže autor, vArranger2 + Kontakt5. Isti taj autor je (gotovo) sigurno član ovog foruma pa možda može dati koju informaciju više vezano na ovu temu. Koliko je kompatibilan, upotrebljiv i funkcionalan vArranžer upogonjen s VST-om?

http://youtu.be/Zb6zWp6Ua5E
casper je offline   Reply With Quote
Star 15.05.2014, 11:33   #28
pekilik
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 17.09.2012
Mjesto: Vrnjacka banja
Postovi: 309
Downloads: 76
Uploads: 3
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 46 puta u 41 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x 61,Novation Sl 61 Mk3, Roland E 96, vArranger2 i mnogo VST-ova.
pekilik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da autor jeste clan ovog foruma, i vArranger 2 nema nikakvih problema u komunikaciji sa kontaktom ili u ovom slucaju sa Cantabile Performerom koji je sluzio kao host gde je kontakt podignut, vArranger 2 ima pojedinih "manjih" nedostataka u funkcionisanju stajlera koji se ogledaju u tome da ritmovi sa chord switching-om gde se dogadja da ponekad bass tonovi budu nepotrebno naglaseni i pri promeni akorda ponekad na kratko zalepe pojedini tonovi, da jos jedanput napomenem ovo se desava jedino kod ritmova koji imaju npr. jednu traku za mol a drugu za dur namenjenu za jedan instrument koristeci (chord mute) opciju, takodje posto isprobah radi nekih starih navika da stavljam strings kao popularni "patos" u ritmu u Fill in-ovovima ako pritisnete prelaz na pola takta nece se cuti, a pritskom na pocetku takta gde su pocetci samih tonova ce biti otsviran, verovatno ne prepoznaje trajnje odredjeno u traci,

premda moram priznati da je poizvodjac bio jako otvoren za sugestije pa se nadam skoroj ispravci navedenih nedostataka, u mom vlasnistvu je svega tri cetri dana pa ga nisam jos uvek dobro pretreso.
pekilik je offline   Reply With Quote
Star 15.05.2014, 12:27   #29
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To su korisne informacije, hvala na podijeljenom iskustvu. Do sada sam čuo kako vArranger zvuči u kombinaciji s hardware modulom (SD2) ali ne i na povezivanje s VST om što je sigurno bolja opcija.

Da li se problemi s chord switchingom javaljaju uvijek ili to ovisi o izvoru Styla (tvornički ili izrađeni)? Za problem u "patosu" treba provjeriti opciju u CASMu pod nazivom Retrigger Rule (RTR), možda se tu može "popraviti" situacija.
casper je offline   Reply With Quote
Star 15.05.2014, 12:35   #30
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sto se tice tog problema sa chord switchinga, njega ima i OMB 10.

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej
NikolayTheM je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:59


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije