Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.10.2018, 09:22   #11
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Naravno da preferiram sjedenje dok sviram i klavijaturu, a naročito harmoniku, ali što 'no se kaže "ne može me zapast". Visok sam 190 cm, imam dugačke noge i radi toga mi više odgovara i da trčim nego da stojim.
Međutim, dojma sam da je čovjek "operativniji" kad je na nogama, naročito kad je tezga dinamična, a i vizuelno djeluje puno ozbiljnije. Naročito ako je klavijaturista OMB, odnosno jedini član tu, pa i ako klavijaturista pjeva puno pjesama bolje je da je na nogama. Puno je praktičnije se dogovarat sa pjevačima za iduće pjesme, mjesto da pjevač treba da se saginje do klavijaturiste. OK, ona stolica za klavijaturiste koja je nešto viša od barske je OK u neka doba svirke. O harmonici neću ni da pričam, harmonikaš mora biti "mačak" i uvijek spreman da "derne lovu" na tezgi. Znaju li kolege harmonikaši onaj osjećaj višesatnog "tegljenja" bez bakšiša, kad se napokon spusti harmonika na pod, a svaka kost u leđima i ramenima krcka, pa onda još kad se sjedne na stolicu i pruže noge i nagne se neko pivo/gemišt/rakija i zapali se cigara. I onda priđe neko od gostiju smarača što te čitavu noć pitaju pjesme, a ni cenera (maraka) nisu bacili, a naljute se ako njihova pjesma odmah ne bude i 'ladno kaže možeš li nama za stol svirat na suho, a znaš da te gazda stoji i da nema šanse da se više zasvira i ovaj samo posran ode uz neki glupi komentar. Eh, evo sad se naježih od dobrine kad se tih situacija sjetim
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 15.10.2018, 09:39   #12
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E upravo zbog toga sam pokrenuo ovu temu, iako znam da je neki gledaju s podsmjehom. I ja sam misljenja da je bolje stajati, upravo iz ovih razloga koje ste napisali. Djeluje neksko vizualno puno ozbiljnije narocito ako si OMB. A i bas razmisljam, ako sjedis na niskoj stolici ili klavirskoj klupici, gosti koji plesu okolo vas gledaju "s visoka". Fizicki su u takvom polozaju pa to odaje takav dojam.
Uz to ja se jos stalno "trazim" pa nekad sjedim, nekad stojim i nemogu odluciti kako mi je bolje. Zato sam pitao vas iskusnije, dali imate idealan polozaj i koji su razlozi zasto vam je idealan.
Ja sam npr. jucer svirao 4 sata, krstenje, stajao sam. I mogu ja to izdrzati, dok sviram ne osjecam toliki napor radi stajanja. Medjutim evo sad me ledja ubijaju, ne mogu se sagnuti.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2019, 15:43   #13
draobyek
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.02.2017
Postovi: 6
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
draobyek ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja posle toliko godina ne mogu drugačije nego da stojim. I pored dve klavijature ispred sebe i čitavog pedalborda pod nogama lakše mi je kada stojim, i imam veliki problem kada sedim, donja leđa me ubijaju... Kako ko radi i kako se ko navikne, verovatno i telo razvije grupe mišića u skladu sa time...
draobyek je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2019, 17:11   #14
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Zaključujem da su mišljenja veoma različita o ovoj temi. Ne može se ništa reći generalno, zavisi od konstitucije, stanja organizma, kondicije, navike, treba li kontakt sa publikom i slično. Ja sam navikao da stojim.
draganost je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2019, 21:48   #15
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dok sam svirao s bendovima..obavezno je bilo stojeći...čak sam se nekad zna malo i naljutit dok bi na probama neko sjedio...obično bi to bio basista...a dobro je piva...jer dok sjediš..nemoš baš ni pievat dobro...e sad nakon mnogo godina čovik malo promini mišljenje...ima sam par prijateljskih gaža..sjedio sam i nije bilo loše...
grico je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2019, 22:10   #16
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prvih par gaža sam sjedio. Onda sam vidio prvu sliku (tad su tek izašli fotoaparati u boji, bili su hit) i odmah sam kupio košulju i kravatu. Od tada pa do danas stojim, a u zadnjih godinu ponekad i (po)leeetiiim.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg sjedim01.jpg (42,7 KB, 99x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg stojim01.jpg (23,5 KB, 96x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg letim.jpg (90,0 KB, 96x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2019, 01:02   #17
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 980
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Od,negde 2000 /do tada sam isključivo stajao/,sam sedio iskljuičivo nekih 7 godina dok nisam ionako problematičnu kičmu uništio i doveo do operacije.Nisam je operisao,ali sam odjednom bacio stolicu i sad zadnjih 10-12g samo i samo stojim.Stolica je odavno okačena u garaži.
S noge na nogu ali mi je kičma bolja.Noge mi oteknu,nekad jedva dođjem od garaže do kuće,ali...
mislim da je lepše videti OMB da stoji,i ozbiljnije, "profesionalnije",zatim,ja nekada sam odradim svatove do 70tak ljudi i moram komunicirati sa gostima po pitanju bakšiša i naginajati se da bi se nešto izgovorilo "na uvo".
kući dok vežbam ili drndam po arr onda isklučivo sedim i patim što od hem što od kićme i ledja!!!
Dodato:
P.S ovaj gore,lep čovek!!!!!
Ovo je garant svirao na nekoj maturalnoj zabavi osamdesetih(s početka) i ku....o se pred maturantkinjama!!!

Promijenjeno od VUNIMRAV (21.01.2019 u 01:07 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2019, 01:24   #18
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Slažem se za sjedenje i kičmu jer nastrada više nego kada stojiš. Naravno, ovisi o načinu sjedenja ali rijetko tko sjedi pravilno na gaži. Pored toga je komponenta komunkacije s gostima i ozbiljnosti na poslu mnogo bolja dok se stoji. Tu se slažemo u potpunosti.
Skoro si pogodio godinu za ovog mladića , bilo je to '87. Moji prvi nastupi kao OMB. A komada .... a para... a ludovanja ....
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2019, 01:34   #19
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 980
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

"Kad pogledam iza sebe....",majko moja kad je to bilo...te godine počela sa radom ekipa od koje danas samo postoji ime i ja sam pod tim nazivom!!!!
Uh al sam se nastajao, i na i na na i na....ao pa se sad čudim što me sad svaki tren nešto negde žiga,probada .
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2019, 01:37   #20
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Valjda ti je tako pao grah, da si i cvrčak i mrav.
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:36


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije