Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 27.02.2014, 23:05   #21
Tomislav_R
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 19.02.2010
Postovi: 41
Downloads: 211
Uploads: 0
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Tomislav_R befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Stvarno nzm kako da ti se zahvalim. Ako budes imao vremena uradi mi i taj kmp. Ako ne, snaci cu se ja valjda
Tomislav_R je offline   Reply With Quote
Star 27.02.2014, 23:08   #22
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nema potrebe da se zahvaljujes, gdje mogu i kada mogu, pomognem.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 02.03.2014, 17:56   #23
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Uraditi semplove gitara a da zvuce na korgu makar prihvatljivo (racunam na usio slisaoca koji zna sta bi volio cuti i ima zvuk gitare u uhu) je u ovom momentu malte ne nemoguce iz sledecih razloga.
1 da bi bio dobro zvuceci sempl morao bi biti semploran svaki ton skale c- dura pocevsi od tona c3 pa nadalje u tri oktave. ( svakako bi bilo bolje uraditi polutonove ali eto neka su minimalno tonovi skale)
2 semplovi nebi smjeli biti lupirani jer lup mu daje uvjek isti zvuk sto je suprotno prirodnoj vibraciji zice.
3 sviranje gitare je uvjek jako dinamicno i zahtijeva najmanje sempliranje tri lejera gitare da bi dobio osjecaj te dinamike koja u skladu sa velositiem vrsi promjene zvucne slike.
4 korgova memorija ne dozvoljava ovakav nacin rada jer prakticno samo jedan normalan sempl gitare u tri lejera bio bi oko 100 mb a to je skoro pun korgova memorija. Znaci u ovom momentu napraviti valjnu gitaru je nemoguce.
5 mozda cak na prvom mjestu od svega je nedovoljno dobra kvaliteta korgovih izlaznih audio konvertera. Svi vi ste primjetili kad ubacite bilo koji multisempl u sempling mod on zvuci prihvatljivo. Cim ga ubacimo u pcg sound zvuk se uveliko promjeni nagore. Znaci postaje mutan i nekvalitetan. Razlog toga je sam pcg fajl koji ne radi poso kako treba. Evo vidite ako semplujete bubanj i inport semplove pa ih naknatno usmjerite u samom psg fajlu na njihova mjesta i to sve u stereo oblik dobijemo sasvim dobar sempl. Multisemplovi povesuju semplove u monofoniji i odma im srezu sirinu i mekocu a zatim kad se jos takvi stave u pcg tek tada gube strasno svjezinu i kvalitetu. Taj problem je rijesen u korg workstations kao sto su M3, Kronos jer kada se ubaci multisempl direktno se takav vec iz sempl moda sacuva kao pcg izbjegavajuci sve parametre nekoga user pcg a pored toka workstations imaju daleko kvalitetnije audio izlaze. Sve ovo se svodi na ispravan odgovor Tranzita koje rece " daleko bolju distorziju mozes napraviti na fabrckim bojama koristeci korgove efekte ( koje za sada nemogu bas pretjerano hvaliti) ali na insertu se moze napravit mnogo toga korisnog.
keyboards je offline   Reply With Quote
Star 03.03.2014, 02:43   #24
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naravno da se za kvalitetnu gitaru trebaju imati i samplovi odgovarajuceg kvaliteta i naravno da je veci broj samplova i Layera najbolji izbor ali korisnici hardware aranzera nemaju drugi izbor, vec napraviti najpovoljniji kompromis izmedju kvaliteta i mogucnosti instrumenta. Da li je nekome bas potrebna distorzija od samplova koje je postavio kolega Tomislav_R, ne bih da sudim ali je evidentno da su samplovi, kao prvo prekratki, a kao drugo premalo ih je da bi se napravio iole ozbiljan sound.

Radi se o distorizionoj gitari, pa tu loopovanje i nije neuobicajeno, posto sound takve gitare nije tipicni One-Shot, kao sto je to slucaj kod akusticnih gitara, klavira, bubnjeva itd... gdje loopovanje ne dolazi u obzir. Ovdje se dakle, moze upotrijebiti loop ali se kasnije u program editingu, mora LFO-om vrlo precizno obraditi (pogoditi) vibrato amplituda pocetne faze samplova, to jest attack faze. U sustini je to sve uvijek kompromis kada nedostaje kvalitetan izvorni materijal. Treba se imati na umu i to, da se radi o instrumentima koji se upotrebljavaju za Live sviranje, pa sve to dosta gubi na znacaju i relativizira se.

I dalje sam uvjeren da medju fabrickim soundima sigurno postoji daleko bolja distorzija, koju samo treba obradom prilagoditi svojim potrebama. Poznata nam je i ta slabost DA konertera Korgovih aranzera, o cemu je u par navrata vec pisano na forumu ali to nije toliko drasticno i razlika u odnosu na druge proizvodjace (Roland, Yamaha, Ketron) jeste primjetna ali nikako pogubna za Korga. U pitanju su nijanse, koje se uglavnom daju nadoknaditi svrsishodnom upotrebom efekata i ostalih alata koji su na raspolaganju. Kod Korga PA3X je vec sasvim drugacija situacija i on nema toliki deficit u pogledu DA konvertera. Nije dakle, sve ni tako crno (ima i plavih zena) jer krajnjem korisniku i ne ostaje nista drugo nego da uzme ono sto mu se servira i od toga napravi najbolje sto moze. E sada, to najbolje sto moze, nisu u stanju napraviti svi ili da budem precizniji, za taj posao postoje strucnjaci jer je to jedna sasvim posebna grana audio nauke.

Naravno da nam je poznato da danas sampluje "i Kurta i Murta", pa jos i prodaje te svoje nakaradne grdobe od sounda, a sto je najdrasticnije, cak i nadje kupca za sve to. Ljude jednostavno treba ostaviti da koriste ono sto se njima dopada jer tu nekakvo ubjedjivanje ne pomaze mnogo. Jedino sto zaista pomaze je konkretan primjer onoga sto je bolje i kvalitetnije. Bar izvjesni broj kolega ce sigurno cuti sta je to bolje i kvalitetnije. Treba ljude ostaviti i da se okusaju sami na samplovanju i editiranju sounda, nema ni tu nista lose jer ce vrlo brzo i sami primjetiti da je i to posao za strucnjake.

Promijenjeno od tranzit (03.03.2014 u 02:45 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 03.03.2014, 06:44   #25
Tomislav_R
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 19.02.2010
Postovi: 41
Downloads: 211
Uploads: 0
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Tomislav_R befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nemam sta drugo da kazem, osim da si svaku rec u pravu. Ali smo u takvoj situaciji da nemamo veliki izbor, snalazimo se kako znamo. Moram napomenuti da nije ovo jedina distorzija koju imam. Imam Dynamix ovu, i KingKorg ovu. nisu lose, ali me je ova nekako odusevila zato sto je imam u dva layera(prvi nisam uploadovao), taj prvi layer je "muted guitar",onaj pocetni ton distorzije koji ne traje ni pola sekunde, namesten je u dinamici, i kada se kombinuje sa ovom distorzijom(oko koje je ovolika problematika) radi savrseno(barem meni, ali ukusi su razliciti). Iz tog razloga sam postavio pitanje, i nadao se da ce neko da mi izadje u susret i resi taj problem. Sutra cu da obrisem ovo sto sam uploadovao, i stavicu kompletnu distorziju, tj. oba layera i snimicu demo da cujete kako to otprilike zvuci.
Dodato:
Mogu li da se vratim na temu i pitam da li je neko mozda sredio ovu dist.?

Promijenjeno od Tomislav_R (10.03.2014 u 06:08 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Tomislav_R je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:25


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije