Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > DEMO > Demo snimci

Demo snimci Pravo mesto da postavite svoj demo...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.11.2011, 23:09   #21
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala druze na komentaru znam i ja da nije tacno i d anije uvjezbano ali to sam danas napravio ritam pa probao onako na brzinu...Nije da se pravdam jer po meni i ne mora da bude kao orginal i nisam ja Novica Negovanovic Dobro bih bilo kad bi covjek to skono i da bude kao orginal,samo nemam ja vremena za svirke a ni volje kao nekad,pa mi je i ovako ok...Pozdrav i hvala ti na iskrenosti
Dodato:
Jos jedna zabavna ima malo gresaka u tajmingu a i na mjestima gdje treba da se proderem...Mogu ja ali nisam smijo toliko da se derem u stanu a i matrica je nekakva probija ko luda kad pojacam heheh ali ipak da postavim ovo


Promijenjeno od Ace (24.11.2011 u 02:53 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 23.11.2011, 04:22   #22
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od zeljko Pokaži Post
MNego druze ne rece nista u vezi kvaliteta snimaka!Bas me zanima kako ti se svidjaju snimci posto u zadnje vrijeme se trudim sto vise mogu i umijem,a i puno sam slusao na youtube u vezi vokala i podesavanja parametara u cubase(Ekvilajzeri,Compresori,Efekti itd)
Preslusao sam malo pazljivije tvoje demo snimke i obratio posebnu paznju na vokal. Generalno miks je uredu i tu i tamo bi se mogle uraditi poneke ispravke ali nista drasticno. Ovo vazi za matrice, odnosno muziku. Miks vokala nije dobar i tu se moras malo vise potruditi. Kao prvo upotrebljavas skoro uvijek vrlo neumjesni reverb, odnosno ambient, koji nema sta da trazi na vokalu. Taj reverb skoro da nema predelay time tako da ti "udaljava" glas u miksu i cini ga neubjedljivim. Previse se cuje Erst Reflection, znaci prve refleksije su prejake tako da se dobija utisak da si snimao u povecem kupatilu. Ovo ces popraviti ako upotrijebis reverb sa predelay time u rangu od 50 pa i vise milisekundi i bez previse udjela tih prvih refleksija (Erst Reflection). Ovo vazi kada upotrebljavas duzi reverb koji bi bio tipican za balade. Gledaj da on ne bude previse dignut na Aux-u (smanji malo reverb). Kada upotrebljavas kraci reverb (room ili ambient) trudi se da bude kompaktan, dosta kratak i tamniji sa predelay time od nekih 20 - 30ms. I u jednom i u drugom slucaju ces ovom metodom "gurnuti" glas nesto naprijed u miksu ali ne po jacini vec po probojnosti. Sto se tice odnosa glasa prema instrumentali, tu si sasvim OK. Ne pretjeruj sa visokim u ekvilajzeru, nema potrebe jer u par pjesama si malo pretjerao pa su sibilanti (s,sh,z...) preostri. Vjerovatno si dizao frekvencije oko 3kHz a nisi upotrijebio deesser. Moras raditi sa pop filterom jer ti se cuju vrlo prljavo i vrlo cesto eksplozivni suglasnici (p, b...). Ovdje imas par rjesenja ili nabavi pop filter ili ako ne mozes onda razapni najlon carapu ispred mikrofona na desetak cm ili upotrijebi trik sa olovkom tik ispred membrane mikrofona vertikalno postavljenom po sredini membrane. Sve ovo ce ukloniti te eksplozivne suglasnike koji pod reverbom dobijaju jos vise na snazi. Gledaj da nikada ne pretjerujes sa ekvilajzerom jer sve sto je iznad 5dB (nebitno da li - ili +) je znak da sam snimak nije dobar. Znaci sto manje ekvilajzera a sto pazljivije snimati. Ima raznih tehnika u vezi sa upotrebom kompresora a ja dajem prednost snimanju bez kompresora (eventualno samo limiter na -1dB Tresholda) a poslije u miksu ima vremena i mjesta za kompresor, Njega nikad pretjerano u miksu, Trudi se da Ratio ne prelazi 4:1. Osnovno je da pri samom snimanju podesis nivo signala vokala najbolje sto moze jer ce ti kasnije u miksu biti daleko lakse. Kada snimas sa dinamickim mikrofonom trudi se da nisi preblizu membrane i da zadrzis sto konstantnije odstojanje tokom cijele pjesme jer dinamicki mikrofoni drasticno mijenjaju boju (sound je dosta tamniji sto si blizi membrani) u zavisnosti od udaljenosti, sto je kasnije u miksu nemoguce ispraviti. Generalno, sto manje efekata to bolje kada je u pitanju miks vokala. Taj problem sa monitoringom sa zvucnih kutija mozes takodje rijesiti jednim trikom tako da ti se na vokal traci ne cuje muzika sa matrice. Snimi jednu traku gdje ces snimati i glas a onda snimi jos jednu gdje ces stajati cijelu pjesmu na istom mjestu pred mikrofonom ali neces pjevati. Obrni fazu toj drugoj traci na mikseru i upotrijebi sve iste EQ i efekte (Insert i Send) kao i na traci gdje si pjevao. Doci ce do potiranja one muzike koja se cuje iza glasa na vokal traci. Ovo je jednostavni zakon akustike gdje se isti signali sa suprotnom fazom potiru. Ostace ti znaci, cisti vokal, bez ikakvih smetnji.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
zeljko (23.11.2011)
Star 23.11.2011, 04:43   #23
mladenkom
Ovaj baš voli da kuca
 
mladenkom's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Chicago,Il
Godina: 38
Postovi: 308
Downloads: 979
Uploads: 5
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 38 puta u 36 Postova
Instrumenti: Edirol pcr500,VST instrumenti...
mladenkom befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mladenkom pošalji poruku preko Yahoo! messengera mladenkom pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Postovano sa mobilnog uređaja
mladenkom je offline   Reply With Quote
Star 23.11.2011, 04:54   #24
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ti postova sa mobilnog uredjaja ama ne napisa nista, izgleda da je bilo previse mobilno. 'Ajd postuj sa fiksnog uredjaja mozda ce biti bolje.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 23.11.2011, 05:33   #25
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Snimam sve u programu cubase 5..Znaci matrica ide na stereo traku sto je mislim i normalno i nista ne dodajem efekte,vec tako kako je odsvirana.

Mikrofon sam koristio ode sennheisser 835 S koji sam ustekao u in 1 na kanalu na mikseti marke alesis multimix 8 usb...Na mikseti je sve na 12 h i pazim da ne ide u peak koliko je to moguce i bez efekata.

zatim pocnem sa pjevanjem i snimanjem vokala na posebnu traku u mono u cubase na koju poslije dodajem efekt na send u mikseru koji se zove Duth Concert hall 1 a heheh..tako sam nastimao u projektu meni se nekako najvise svidio i tako koristim za svaku pjesmu,samo ponekad malo vise ili manje sam dodavao po ukusu.

najvjerovatnije sam pogrijesio odmah na pocetku sa izborom halla kao sto si i rekao,pa bih te zamolio ako mozes da mi tasno napises naziv hala koji treba da se koristi za vokale.

Sledece sta sam uradio ubacio sam na insert ekvilajzer Fabfilter Pro-Q i njime po ukusu podesavao za svaku pjesmu drugacije onako kako je meni zvucalo najbolje ali nisam nikad bio zadovoljan skroz sa snimcima ali sta da radim kad nemam pojma oko tih stvari i tek se ucim tj.vec duze vrijeme se trudim onako kako znam i umijem heheh.

Poslije dodam compresor neki D2 nekako mi on najlaksi i isto tako sve po sluhu pa kad vidim da je priblizno ok tako i ostavim podeseno.

Na kraju dodam na mikseru na outputu u cubase samo jos Maximizer i podesim da ne ide u peak i to je sve..

Jos jednom hvala ti puno na objasnjenu,samo malo je komplikovano za mene to kako si objasnio,pa ako mozes da mi kazes tacno samo prvenstveno za hall koji je...kako se zove u cubase i da li treba deleya da se posebno ubacuje na vokal itd...Ovo u vezi ekvilajzera mislim da sam te razumeo kolko toliko..

Sta me jos zanima da li ispravno radim to kad koristim hall sa send efekte u cubase..Kako se zove tacno najbolji efekat za vokal sto ima u cubase,jer ih ima vise a ja nemam pojma za sta se koji koristi...Eto toliko kolko ja mogu momentalno da to ovako na amaterski nacin objasnim heheh....Hvala na svakom savjetu i svaka cast tebi...pozzz
Dodato:
Spremam se da snimam sa jednom dobrom pjevacicom jednu pjesmu koju sam upoznao ovako preko interneta pa bih htio da sto bolje smiksam i nju i sebe pjevanje i da se ne obrukam Zato druze pomagaj ili da saljemo tebi pa miksaj ti hehehe

Promijenjeno od zeljko (23.11.2011 u 05:38 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 23.11.2011, 14:48   #26
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zeljko, nije to komplikovano samo pazljivije procitaj to sto sam pisao. Sve parametre koje sam pomenuo ces pronaci kod efekata Cubasea bez problema. Svaki i malo ozbiljniji reverb efekat ima taj Predelay Time o kome sam pisao. Od reverba veoma zavisi miks vokala jer je on bitna karakteristika na koju je nas sluh navikao posto jedan zvuk uvijek cujemo u nekakvom prostoru i nikada izolovano a taj prostor definise u velikoj mjeri taj zvuk. Za vokal u pravilu treba odabrati neki Plate Hall medjutim to nije uvijek pravilo jer sve zavisi i od doticnog miksa pa ne postoji neki univerzalni reverb koji ce moci uvijek da se upotrijebi. Reverb je uvijek Send efekat, isto kao Delay i to si ispravno uradio. Delay mozes takodje staviti na glas a pronadji neki delay koji se sinhronizuje sa tempom pjesme i kao jedinicu sinhronizacije postavi 1/8 note. Ne pretjeruj sa tim Delayom. I za Reverb i za Delay vazi zlatno pravilo da onog momenta kada ih jasno cujes u miksu, vec ih je previse. Znam da bi ti najradije da ti popisem sve efekte i sve vrijednosti za njihove parametre koje treba podesiti ali to, ne da ne mogu ja uraditi, nego niko na ovoj planeti a onaj ko krene da ti daje neka univerzalna rjesenja laze, petlja i nema pojma, niti blage veze o cemu pise i prica. Takve zaobilazi u sirokom luku. Svaki miks ima svoju "dusu" i svaki miks trazi svoja podesavanja. Medjutim, mogu ti dati neke osnovne smjernice po pitanju efekata u Cubaseu. Taj Cubase se bas i ne razmece posebno kvalitetnim efektima ali nekoliko njih se moze naci da odrade kako-tako posao. Za Reverb (Send) odaberi REVerence i preset Plate at 3sec pa tu se poigraj malo sa Pre Delay recimo na nekih 40ms. Zaboravi taj Fabfilter, nije on podoban za vokal i uzmi StudioEQ (Insert) i preset Lead Vox Male. Tu su vec namjestene sve bitne frekvencije za vokal a na tebi je da to podesis onako kako ti u odredjenom miksu odgovara. Ne pretjeruj sa podizanjem i spustanjem levela pojedinih EQ-bandova. Kao Delay (Send) uvedi Stereo Delay i postavi Delay Time na oba kanala na 1/8, Feedback na 40 i Mix na maksimum. Kao kompresor uzmi Cubaseov Compressor (Insert) i pozovi preset Light Jazz Vocals. Tu je vec sve odradjeno a tvoje je da podesis ulazni signal mikrofona na mikseru najbolje sto moze sto znaci da se samo pri najacim Peakovima jedva upali ona Led lapica za Level Gaina. Samo tada ce i kompresor u Cubaseu da radi kako treba. Ovo bi ti bili osnovni efekti kada je u pitanju vokal. Ima tu jos efekata koji bi dosli u obzir, pogotovo dinamickih, pa ako te interesuje reci da ne pisem za badava.

Promijenjeno od tranzit (23.11.2011 u 14:52 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
zeljko (23.11.2011)
Star 23.11.2011, 22:41   #27
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala druze puno...Evo sad cu postavit jednu od Bijelog dugmenata koju sam danas probao snimiti na slusalice i ubacio kako si rekao neki plate verb...Pozzz


Promijenjeno od Ace (24.11.2011 u 02:52 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 24.11.2011, 02:06   #28
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nadam se da cujes i sam drasticnu razliku. To je nebo i zemlja momce. Cujes i da tvoji sibilanti sasvim mekano izlaze, to jest da nema onih cijepajucih s, sh, z, c.... Jedina zamjerka bi bila da podignes nivo vokala za malo ali pazi da ne pretjeras jer si na samoj granici. Inace, mix vokala nemjerljivo bolji u poredjenju sa proslim snimcima. Znaci ne diraj nista drugo izuzev nivoa vokala, po onoj staroj: "nahrani majmuna i lezi da spavas". Sto se tice matrice na ovom zadnjem snimku, imas tu dobos i HiHat koji dosta zvece i prljaju mix. Probaj da zamjenis taj dobos nekim konkretnijim bez mnogo snara ako mozes jer ne znam da li se radi o audio ili midi matrici.

Promijenjeno od tranzit (24.11.2011 u 02:10 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 24.11.2011, 05:07   #29
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Tranzit sta me jos zanima,a to je kad pocinjem da pjevam...Da li trebam te compresore odmah na pocetku snimanja postavit u mikseru u cubase na ulaz isto posto mi je kad snimam samo sa miksete kako god pojacam slab signal a mislim da nije ni dobro da se odvcu gaini na mikseti do daske heheh..

Ovu zadnju pjesmu sam u mikseru na ulaz za mikrofon postavio limiter i tako pojacao mikrofon dok je na mikseti bilo sve odprilike na 12 h kako kazu...Da li je to tako dobro i ispravno ako imas volje da odgovoris...I jos nesto napisao si u predhodnom postu negdje u vezi monitora kad se cuje u vokal traci muzíka da treba jednu traku snimit normalno pjevanje a posluje jos jednu traku stat samo pored mikrofona i nista ne pjevat,pa poslije obrnut to hehehh i ja to nista nisam svatio sta si htio reci,pa ako mozes da objasnis to malo bolje jer ne svacam nikako kako ce tada nestati sumovi ili muzika sa pozadine vokala koja je tokom snimanja se usnimila zajedno sa vokalom preko mikrofona...Izvinjavam se unaprijed ako sam malo dosadan sa ovim pitanjima ali reko da iskoritim dok imam od koga i da naucim stogod,jer tebe smatram jednim od jedinih ovdje na forumu koji svasta zna i da je majstorcina za te stvari oko miksanja i muzike.Hvala i lijep pozdrav
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 24.11.2011, 05:51   #30
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Napisao sam ti u jednom od postova da preferiram snimanje bez kompresora i eventualno samo sa limiterom. Znaci, spadam u tzv. puriste koji hoce da imaju potpuno "nedirnut" snimak na traci, koji poslije mozes po potrebi i zelji obraditi dinamickim i ostalim efektima. Veliki broj kolega snima sa kompresorom, sto nije nikakva greska. Stvar je navike. Slobodno postavi na traku kompresor dok snimas on svakako nece biti u snimku ali pazi, na traku ne na Input Bus. Ne moras cak ni kompresor, mozes i Leveler, pa podesi kako ti odgovara. Sve ti mozes pri snimanju da imas na toj traci ukljuceno i EQ i Reverb i Delay, nista to nece uci u snimak. To sto si postavio kako kazes sve na 12h na mikseru pri snimanju je uredu a to na 12h vazi za EQ jer onda je on linearno postavljen, znaci bez utjecaja EQ-a na snimak. Gain sam ti objasnio kako treba podesiti, to obavezno uradi na taj nacin, znaci ne odvrci gain samo da bi glasnije cuo glas pri snimanju, to ne radi nikako. Ono o "obrtanju" trake, da ti ponovim. Kada si snimio te dvije trake koje pominjes onda na onoj traci gdje si samo stajao pred mikrofonom (ne smijes cackati nos, cesati se, pusiti i slicne budalastine raditi) obrni fazu. Taster za obrtanje faze imas na svakom kanalu Cubase miksera, samo ga stisni i sve je vec uradjeno. Pazi, sve efekte koje stavljas na jednu moras i na drugu traku, ama bas u bobu sve isto. Pitas kako se to potiru trake i kako nestane muzika koja se cuje u pozadini na vokal traci. Objasnio sam ti i to ali evo jos jednom. Obrtanjem faze na jednoj traci, stavljas je u protufazu u odnosu na drugu i ako su trake potpuno iste neces cuti nista iako na obje postoje snimljeni signali. U tvom slucaju je razlika samo u vokalu izmedju te dvije trake i samo on ce se cuti kao rezultat iz te dvije trake koje se nalaze u protufazi jer samo je on razlicit na te dvije trake. Ovo moras uraditi precizno sto znaci da sve mora biti isto i kada si snimao sa vokalom i kada si snimao bez vokala, inace neces dobiti "tisinu". Ne boj se tu sam ja zdravlje me jos dobro sluzi i ako sta zapne samo ti pitaj, jedino ako ne odapnem neplanirano a onda ces valjda doci da odpjevas jednu za ispracaj.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 21:50


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije