Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Yamaha

Yamaha Za one čiji su ljubimci Yamahe

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 02.09.2005, 15:47   #11
delija_momak
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 12.05.2005
Postovi: 84
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
delija_momak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ma nema frke! :wink:
Razumio sam da Komandoss 'puca' na klasicne zvuke Juznog Vetra (FM sinteza), tako da sam mu preporucio DX i V seriju.
Neznam uvezi Korga X5d, osim toga sto nema te 'klasicne' farbe na koje je Komandos mislio, jer jedan od poznanika je X5d koristio jedno vrijeme. Tip je isto "fan" FM zvukova sa stare DX11. Mislim da je cijena X5d i V50 otprilike u istom rangu, u Holandijii je bar tako (ako se nevaram puno!)
Mana DX11/V50 je sto nema harmonika, violina itd., sto se toga tice, slazem se naravno!

Uvezi tih efekata za DX11, reko mozda moze na neki nacin vuci echo/delay/reverb sa aranzera, kao sto s neke echo masine, il miksete s echom. Nisam to pokusavo nikad (imam V50), al ako nemoze, onda nemoze, nek bude jasno svima!

Pozdrav!
delija_momak je offline   Reply With Quote
Star 02.09.2005, 22:20   #12
ketronsd1
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.03.2005
Postovi: 46
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
ketronsd1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

CS1X je solidan synt i moze se uraditi dosta dobrih boja.Imao sam ga cetiri godine.Medjutim ja sam imao velikih problema da ga nastimam na PA.Tu se jako lose ponasa.Sve je OK dok slusas preko slusalica.
Nadam se da sam ti pomogo malo.
POZDRAV SVIMA.
ketronsd1 je offline   Reply With Quote
Star 04.09.2005, 11:11   #13
kommandos
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Vozdra Opet
Pa ovako da kazem, ja sam mozda pogresno napisao neke stvarcice. Ja ne zelim synth samo za boje juznog vjetra. Ja trazim synth koji generalno ima nekoliko drugacijih narodnih boja. Ja sam juzni vjetar naveo samo kao primjer. Ja sam potpuno begginer na ovim stvarcicama pa i neznam kako se drugcije vrste boja zovu i tako.

Eh za sad sam odustao od CS1X i ja mislim da sam se slozio sa Korg X5D. Pa sta bude neka bude. Ja mislim da cu ga imati za jednu 6 dana.

Vozdra

EDIT: Kao sto sam rekao, pocetnik sam. Mozda ovo zvuci glupo, ali sta su 'terce'. Vrsta boje? I imali kakav example negdje?

Hvala
  Reply With Quote
Star 05.09.2005, 00:49   #14
delija_momak
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 12.05.2005
Postovi: 84
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
delija_momak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Glupa pitanja nepostoje. :wink:
Terca su dvije note odjednom. A+C, B+D, C+E itd su terce.
U nasoj narodnoj muzici, pogotov, se svira puno u terci. Terce mozes svirati na svakoj klavijaturi, s dvije note umjesto jedno. Jedino sto je zive terce tesko svirati (da zvuci dobro) kad je neki brzi solo u pitanju. Zato imas 'gotove' terce. Jednostavno stisnes npr. notu A, a klavijatura ti automatski svira i C. Tako isto C, a ovamo fura C+E, itd. Znaci visina tona nije ista. Ton, u nekim slucajevima, zvuci 'bolji i puniji' kad ga sviras u terci.
Eto to je ukratko, da neoduzavam dalje, vjerovatno ce se jos neko ukljuciti i malo ti detaljnije objasnjenje dati.
Poslusaj npr. pjesmu "Rastanak" od Asima Bajrica, glavna melodija se svira u terci. Trebo bi moci razlikovati dva tona, a ako necujes, nije problem, sviraj jedno vrijeme, doci ce to samo od sebe.

Pozdrav!
delija_momak je offline   Reply With Quote
Star 07.09.2005, 06:33   #15
kommandos
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Hvala delija_momak
Znam sad sta mislis. To ja vec sviram pomalo samo eto nisam znao kako se ta tehnika zove. Na yamaha psr-450 sto imam , to ima kao harmony, a zove se trill ja mislim. Na primjer ima trill /16, trill /32 i tako dalje. A brzina se trilla se mjenja u, usporedu tempa.

Hvala opet na odgovorima.

I dobivam moj X5D bilo koji dan sada.
  Reply With Quote
Star 07.09.2005, 12:10   #16
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav kolege

Kommandos, opcija koju si spomenuo trill ti s odnosi na tremolo efekt, npr. za mandolinu, tamburicu, buzuki, ukulele, marimbe ...
Delija ti je pokušo objasniti pojam terce. Bit je u tome da se radi o dvoglasnom sviranju. Naravno, pored terce možeš svirati ovisno o podneblju i sikste, kvinte ... da sad ne pišem romane
Bit je da primjerice sviraš li iz C dura da ti je osnova terciranja da istovremeno (počinješ li ljestvicu) odsviraš C i E ton, potom D i F itd.
Na Ya midi forumu imaš jako dobro opisanu školu sviranja g. Mitića, pa bi bilo dobro da netko prekopira na ovaj forum barem neke osnove, jer ima preko 30-tak topika, i to jaaakoo dobro opisano. Ja bih mogao neke stvari opisati, no jednostavnije bi bilo prekopirati da ne moram pisati romane.

Pozdrav
kreso je offline   Reply With Quote
Star 08.09.2005, 02:05   #17
delija_momak
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 12.05.2005
Postovi: 84
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
delija_momak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Komandos,
ove sto pominjes "Harmony" nisu terce! Neznam tacno kako se zove, nekoristim tu opciju nikad, al nisu terce. Istina je da zvuci malo kao terca, al sigurno nije! Nemislim, na "Harmony Trill", nego "Harmony ...", neznam tacno naziv, nemam kalvijaturu ispred sebe. Iskreno receno, i ja sam nekad pomislio, evo gotova terca, samo izabrem boju i pritisnem Harmony...
Nego, sto se tice tih terci, prakticno bi ti bilo uzeti neki program sto cita MIDI fajlove. Uzmi neki MIDI fajl i pusti ga prekko programa. Iskljuci sve trake osim onih na kojoj solo stoji. Ovo je vjerovatno jedno 3, 4 trake, zavisi od MIDI fajla. Pod jedno dvije trake stoji solo s visine o kojoj se ustvari radi, npr. A. Pod staloj traci (trakama) ce najvjerovatnije stajati nesto sto je u terci svirani, to jest C u ovom slucaju. Podesi se bi tempo i uporedi sad ovo sto je svirano u A i u C, i cuces razliku. Tu ces vidjeti sta je ta terca o kojoj se toliko prica. Pokusaj sam odsvirati melodiju i iz A i iz C. Mora ces s tim malo vjezbati, sve je stvar rutine. Prije nego sto pocnes, izaberi neki MIDI fajl sto je 'dobro' uradjen, npr "Bojana" od Sabana Saulica ili "Ostavi mi drugove" od Jane. Skini fajlove ovdje u DOwnloadu, ja mislim da su to fajlovi o kojim govorim. U obe fajla su i melodija i terca 'fino' odsvirane.
Eto, to ti je jedan jednostavan nacin, na koji mozes viditi sta su terce i lagano sam poceti svirati.

PS: nemoj se previse zahebavati s MIDI fajlovima, jer to zna brzo preci u naviku, nego 'fataj' sto prije ritmova i sviraj kompletan aranzman (govorim iz iskustva). Ako taj tvoj PSR450 nemoze citati ritmove, ebga onda, mora ces kad tad drugi aranzer nabaviti sa makar 8 User Styles, tako da mozes nase ritmove ucitavati. A, ako imas koju paru vise, uzmi onda neki aranzer s kojim ces biti miran makar koju godinu. Sto se tice toga, nemoj se zaletiti pa uzeti nesto sto neznas sta je tacno, nego raspitaj se sto vise. Puno je tih klavijatura da bi se dobar izbor napravio ako nisi dovoljno upucen s tim.

Hajde zivio, odo spavati, kasno je sad ovdje kod nas
delija_momak je offline   Reply With Quote
Star 08.09.2005, 02:09   #18
delija_momak
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 12.05.2005
Postovi: 84
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
delija_momak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ako neko zna sta mislim, kad pominjem ovaj "Harmony...", nek objasni to malo bolje. Znaci, nije terca, nego...

Vozdra!
delija_momak je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2005, 09:49   #19
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Taj harmony ti je nešto u stilu tvorničkih postavka efekata za pojedini stil sviranja. Koliko se sječam imao sam Yamahu PSR-1000 imaš trill-ove, tremolo, pa oktavno sviranje (tj. istovremeno sviranje 2 oktave), kvintu (prvi i četvrti glas), sekstu( prvi i šesti glas), country stil za violine i sl. jazz efekt i to ...
Ima ih mali milion No naše terce u njima nisam našao.
Radi ti nešto za PSR-ke g. Zlatko iz ******a.
Ne znam koliko sam ti pomogao, jer i sam vidim da ti nisam baš najbolje se izrazio, no vjerujem da ti kolega Vaxter koji btw koristi PSR 9000 Pro može o tome jako puno reči.
Osobno za naš stil i sviranje ti Harmony baš nema neku veliku iskoristivost i korisnost.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 13.09.2005, 14:46   #20
kommandos
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

e ovako, hvala vam na odgovore puno...
sad sam saznao za trece i snam sta su...
Da malo objasnim o cemu sam se izrazio o cemu sam govorio prije. PSR450 ima kao effkat koji se zove trill.
Eh sad kad je 'TRILL' upaljen. Ovo se dogod:
Ako samo se jedna nota pretisne. Svira normalo. Samo se ta nota cuje. ALI ako stisnes tu istu notu, i + jos jednu notu na primjer stisnes A + C. Onda svira te note zaredom jedna za drugo ali brzo (brzina zavisi koji si trill uzeo i zavisi o postavlenom tempu klavijature). Ovdje sam sreo jednog sto svira PSR-1100. On je isto rekao da se tago moze svirati umjetna terca ali mislim nije isto kao sto svuci ne keim boljim klavijaturama. I Jos da kazem, neko je prije rekao da je trill 'tremollo'. PSR450 ima boseban tremolo effekt.
ee tako za sad od mene.
upravo sam jucer dobio KORG-X5D. Odlicno svira samo moram sad zavezati sa PC, da bi mogao boje staviri
  Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
cs1x, yamaha

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:15


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije