Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 20.01.2021, 18:18   #1
miki2008
Vredan član društva
 
miki2008's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.04.2008
Mjesto: Banja Luka
Godina: 39
Postovi: 190
Downloads: 262
Uploads: 16
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 13 puta u 13 Postova
Instrumenti: Klavijature
miki2008 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
miki2008 pošalji poruku preko MSN messengera miki2008 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Tezgarenje u zakonskim okvirima!!!

Pozdrav kolege. Htio bi da pokrenem temu da cujem vasa iskutva,prijedloge,sugestije,misljenja u vezi stavljanja tezgarenja u zakonske okvire.
Sta vi mislite o tome?

U RS se priprema tako nesto. Pa vidjecemo dokle ce to ici i kako ce ici.

Lijepo bi bilo da imamo neka prava a ne samo namete i poreze.

Pisite vasa misljenja.
miki2008 je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2021, 02:02   #2
yamahapassion
Moderator
 
yamahapassion's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.07.2008
Postovi: 1.307
Downloads: 4835
Uploads: 19
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 133 puta u 121 Postova
Instrumenti: Korg PA 4X 61
Interesi: muzika
yamahapassion befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav za sve kolege. Ja bi dao samo komentar na ovu temu, da je to u sustini dobra zamisao jer muzika i njeno izvodjenje i treba i mora da bude uvrstena u jednu vrstu profesionalnog opredeljenja... nebitno koji pravac muzike je u pitanju, i koliko je to vredno u smislu umetnosti. Svaka roba ima svoga kupca. Koliko je to ozbiljna tema i koliko ozbiljno treba da se shvati pokazalo se od prosle godine i traje i dan danas. Da pogledamo samo prostor bivse ex yu, ispostavilo se da ima mnogo ljudi koji bukvalno zive samo od muzike, kojima je to potiv, zanat, profesija, i koji su u tim vodama plivali odlicno i uspevali da izdrzavaju porodice i da imaju koliko-toliko pristojan zivot. Od prosle godine, kada je sve krenulo nizbrdo citiracu jednog kolegu "odjednom su muzicari postali problem za celokupno drustvo i okarakterisani kao paraziti kojima je bilo lepo dok su narodu uzimali pare, a sad se bune i traze svoja prava" Pod 1, mi nikome nista nismo na silu uzeli ni ukrali, nego zaradili, uglavnom krvavim radom i trudom koji se na kraju isplatio, a pod 2: bar moj subjektivni osecaj je takav da je sve ovo nametnuto ljudima na silu, i da se niko od obicnih ljudi nista tu nije pitao, nego smo morali prihvatiti stanje stvari takvo kakvo jeste. Kao sto su mnoge profesije potonule, tako je i ova nasa trenutno nazalost suvisna. To nas dovodi do sustine stvari: da su ljudi koji rade po nekim firmama koje sada stagniraju imaju neka prava i dobijaju neke naknade na konto ove situacije jer je drzava stala iza njih, a sto se muzicara i estrade tice tu je mnogo lose sve reseno, mnogo je bilo divljih udruzenja koja su stitila clanove estrade, i preko kojih smo mogli ostvariti neka osnovna prava... ljudi su se opekli, i izgubili poverenje u te organizacije, i zbog toga se desava ovo sto se desava. I bas zbog toga treba da se sve uvede u neke legalne okvire da bi svaki clan estrade znao da ima neku zastitu i kome da se obrati u slucaju nekog problema. Naravno tu ne ubrajsm kolege koji pored muzike imaju i legalan posao (jedan sam od takvih), to je prica za sebe. Eto, malo sam se raspisao, ali mislim da ste shvatili sta sam hteo reci 😆😆
yamahapassion je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2021, 06:17   #3
cleaner
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 05.12.2016
Mjesto: Beograd
Godina: 57
Postovi: 232
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 90
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
cleaner ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Blinzeln

A jel tezgarenje nije po zakonu, sta mi to lose i ruzno radimo ?
Jel su muzicari kriminalci, jel diluju drogu, oruzje....
Uveseljavamo siroke narodne mase, malo li je
cleaner je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2021, 16:06   #4
dekiciric
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 16.04.2009
Mjesto: Bela Palanka
Postovi: 197
Downloads: 1166
Uploads: 10
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 14 puta u 13 Postova
Instrumenti: Ketron Audya 5, Yamaha Motif XS6, Yamaha Montage 6, Korg T3, Korg Prophecy
Interesi: Muzika, pravo.
dekiciric befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Previše široka tema. Moglo bi se o tome pisati danima i opet bi se vratili na početak. Već postoji Zakon o kulturi, kojim je, uz podzakonska akta, donekle regulisano bavljenje muzikom. Međutim, Zakon se odnosi samo na lica koja se muzikom bave kao osnovnom i jedinom delatnošću, a da bi mogla da se bave tom delatnošću moraju ispunjavati niz uslova. Što se tiče nas, "slobodnih umetnika", naš status se ne može regulisati sve dok uzimamo bakšiš, jer bakšiš je neoporeziva kategorija. Uvek je to bio i uvek će biti, pa država ne može doneti zakon koji zabranjuje uzimanje bakšiša, ili koji propisuje da se deo bakšiša daje državi! To bi bio pravni apsurd.
dekiciric je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2021, 16:57   #5
cleaner
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 05.12.2016
Mjesto: Beograd
Godina: 57
Postovi: 232
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 90
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
cleaner ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Apsurd je bato moj sve u drzavi.
I u Knez Mihailovoj ne daju ulicnim sviracima da rade za baksis, traze neke dozvole ili sta ti ja znam.
CIRCUS COLORADO
cleaner je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2021, 17:47   #6
dekiciric
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 16.04.2009
Mjesto: Bela Palanka
Postovi: 197
Downloads: 1166
Uploads: 10
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 14 puta u 13 Postova
Instrumenti: Ketron Audya 5, Yamaha Motif XS6, Yamaha Montage 6, Korg T3, Korg Prophecy
Interesi: Muzika, pravo.
dekiciric befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od cleaner Pokaži Post
Apsurd je bato moj sve u drzavi.
I u Knez Mihailovoj ne daju ulicnim sviracima da rade za baksis, traze neke dozvole ili sta ti ja znam.
CIRCUS COLORADO
Knez Mihailova je javna površina, nisam siguran, ali mislim da za muziciranje na javnim površinama treba imati neku dozvolu. Kako god, ne može se ovo naše regulisati zakonom. Bilo je pokušaja još od '70-ih godina prošlog veka - bezuspešno. Jednostavno nije moguće, a moje mišljenje je da nije ni potrebno.
dekiciric je offline   Reply With Quote
Star 21.01.2021, 19:54   #7
cleaner
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 05.12.2016
Mjesto: Beograd
Godina: 57
Postovi: 232
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 90
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
cleaner ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako i ja mislim pa me cudi pokretac teme zasto potencira neke zakonske okvire, sta ce mu to ?
cleaner je offline   Reply With Quote
Star 22.01.2021, 20:11   #8
miki2008
Vredan član društva
 
miki2008's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.04.2008
Mjesto: Banja Luka
Godina: 39
Postovi: 190
Downloads: 262
Uploads: 16
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 13 puta u 13 Postova
Instrumenti: Klavijature
miki2008 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
miki2008 pošalji poruku preko MSN messengera miki2008 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ako je baksis neoporeziv koliko im se isplati da oporezuju kafanske dnevnice i dnevnice na veseljima kada su dnevnice smijesne.

Eto u Banja Luci se dnevnice krecu od 50 do 100 km kafanama (klubovima) neko radi i dzaba samo da radi da ne bi radio nesto drugo.

Na svadbama ili raznim veseljima dnevice se krecu od 100 do 200 km. Vecu dnevnicu ima samo onaj ko je dogovorio posao. Ali generalno se nesto puno ne moze ni dogovoriti.

Kontinuiranim obaranjem cijena od strane kolega HIGH CLASS muzicari i muzicari manjeg nivoa su postali gotovo jedno pa isto sto se tice plativosti.

Grupa muzicara iz BL je u novembru 2020 nakon zabrane muzike uzivo pocela da radi na osnivanju udruzenja pored vec postojeceg udruzenja ERS koje ni samo nije radilo nista. Nego pokupilo kajmak od licenciranja muzicara i malo djelovali na teritoriji Banja Luke. Pa eto sad ovi likovi pokusavaju kao nesto da promjene. Kako ce to da urade to ja mislim ni sami ne znaju jer rade jos na pisanju statuta koje samo mogu da prepisu od ERS-a nista oni ne mogu da dodaju ili oduzmu. Meni se cini da ce opet neko pokupiti kajmak od clanarina i zvizdati okolo. Jos jedna zanimljiva stvar udruzenje ERS iz Banja Luke nije prizanto u federaciji BIH nema legitimitet na prostoru citave BIH. A udruzenje iz Sarajeva je priznato na teritoriji citeve BIH u citavom svijetu ali nije na teritoriji RS. Pa vi vidite ko je to lud i sta se sve tu desava. Za nepovjerovati.

Generalno i ja mislim da je tezgarenje nemoguce oporezovati. Zbog milion faktora i zezancija. A i da je moguce dnevnice mizerne a baksis neoporeziv.

Jedna od opcija je po meni mozda i najbolja SP ( Samostalni Preduzetnik) registrujes se kao firma i sve lijepo preko zirale platis obaveze dadzbine pa sta ti ostane. Mislim i to bi bilo lijepo da zivimo u nekoj normalnoj zemlji. A ovdje je to opet nista kada se desi neka nedaca kao ova. Drzava te voli samo kada ti uzima kada treba nesto da da i pomogne pravi se gluva i luda. Realna cinjenica.

Vidjecemo sta ce biti.
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od cleaner Pokaži Post
Tako i ja mislim pa me cudi pokretac teme zasto potencira neke zakonske okvire, sta ce mu to ?
Ne potenciram ja nista nego samo prenosim sta se desava na RS. Freelancer-i su na udaru sta mislite ko je iduci na redu.

Tema je je jako ozbiljna i opsezna i zanimljiva. Neko lako moze da predje preko ovoga samo ko ne shvata tezinu situacije u kojoj se trenutno muzicari kojima je to jedina djelatnost i jedini izvor prihoda nazale.

Sam sam jedan od takvih...

Promijenjeno od miki2008 (22.01.2021 u 20:21 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
miki2008 je offline   Reply With Quote
Star 22.01.2021, 23:06   #9
cleaner
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 05.12.2016
Mjesto: Beograd
Godina: 57
Postovi: 232
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 90
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
cleaner ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

I kod Vas ovi sto potenciraju licence.
Traze a nista ne nude
cleaner je offline   Reply With Quote
Star 22.01.2021, 23:34   #10
miki2008
Vredan član društva
 
miki2008's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.04.2008
Mjesto: Banja Luka
Godina: 39
Postovi: 190
Downloads: 262
Uploads: 16
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 13 puta u 13 Postova
Instrumenti: Klavijature
miki2008 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
miki2008 pošalji poruku preko MSN messengera miki2008 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pa to govorim. Kao da ce se tim licencama bilo sta rijesiti a dobro znamo da nece.
miki2008 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:06


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije