Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Klaviri i sl.

Klaviri i sl. Koncertni, polu-koncertni, pianina, hrapsodiri, hrapsikordi...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 06.05.2012, 17:05   #11
krigo
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 06.05.2012
Postovi: 1
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Yamaha CVP-307
krigo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Za digitalni piano

Uvek za digitalni! Razlozi:
1. Zvuk danasnjih digitalnih pijana je jako veran originalu.
2. Uvek je nastimovan. Dzaba vam i najbolji koncertni klavir ako je rastimovan. Po mom iskustvu retko ko stimuje klavir dovoljno cesto. A i onda, pola vremena svirate rastimovani klavir. Pri tome morate da pazite na vlagu, temperaturu... Kod digitalnih jednostavno nema tog problema. Retko ko je prestao da svira jer je zvuk nedovoljno veran. S druge strane, rastimovan klavir je vrlo deprimirajuci.
3. Mehanicki osecaj (pritisak na dirke) odgovara originalu. Cak, pijanina imaju "lenje" dirke zbog razlicite konstrukcije u odnosu na koncertne klavire. Naime, nije moguce pritisnuti ponovo dirku koja nije podignuta do vrha, dok koncertni klavir to dozvoljava. Dakle, ako vam je cilj da imate osecaj sviranja na koncertnom klaviru, radije izaberite digitalni pijano.
4. Cena je povoljnija kod digitalnih.
5. Ako nemate sajlent pijano (sto je kombinacija digitalnog i pijanina) nemate mogucnost "tihog" sviranja (slusalice). Digitalni to moze, najcesce sa dva para slusalica (ucenik i ucitelj) pa moze da se vezba bez uznemiravanja ukucana/komsija.
6. Snimanje. Preslusavanjem snimka lakse se uocavaju greske. Uz pomoc PC-a ili bez (zavisno od modela) mozete i lako snimiti CD u CD kvalitetu
7. Iako su manji po gabaritima i tezini od pijanina, digitalna pijana najcesce nisu prenosna. Ipak, postoje i modeli koje je lako prenositi ako postoji potreba.
8. Postoje i varijante gde midi fajl sa kompozicijom moze da bude prikazan u vidu partiture na digitalnom pijanu, da se prate note (svetla iznad dirki) i slicne pomoci pri ucenju.
9. Postoje modeli koji su vise od digitalnih pijana (recimo Yamahina CVP serija). Oni omogucavaju da svirate niz razlicitih instrumenata, da imate orkestarsku pratnju. Mozda to nije presudno za ucenje klavira, ali je divna muzicka zabava.

Mislim da je ovo dovoljno razloga.
krigo je offline   Reply With Quote
Star 06.05.2012, 18:20   #12
milos511
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 15.12.2011
Mjesto: Beograd(Sremcica)
Godina: 32
Postovi: 58
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Gitara
milos511 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@krigo bravo kolega... cini mi se da niko do sada nije pomenjao to da posle sviranja klasike moze tata malo da sedne za klavinovu i da se zabavi sa nizom boja koje jednostavno zvuce super... i moj glas ide za digitalne klavire!!! Imam tu cast da poznajem jednu muzicku porodicu na cijem je celu pobednik soko banjskog takmicenja, a uz njega ide cetvoro muzicki obrazovane dece. Najstarija cerka trenutno studira etnomuzikologiju na beogradskoj akademiji, sin se posle srednje muzicke odlucio za tezgarenje, drugi sin osvojio 2 mesto na cemanama (takmicenje violinista za narodnu muziku u ribnici kod valjeva) i trece mesto na nekom takmicenju u parizu ( za klasicnu muziku),i najmladja cerka jos uvek ide u nizu muzicku skolu... svi su oni imali klavir bar kao sporedni predmet i dogurali su poprilicno daleko, a svi su vezbali na digitalnom klaviru i niko nije imao nikakvih problema... Pozdrav kolege
milos511 je offline   Reply With Quote
Star 07.05.2012, 04:58   #13
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.815
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

A tema od pre 4 godine...
Dajte ljudi, obratite pažnju malo...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2012, 22:31   #14
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Jeste tema od pre 4 godine, ali ja sam pre 2 meseca kupio klavir, a ta dilema je uvek prisutna kod buducih vlasnika klavira. Takodje bih rekao da i kada je tema bila mlada, nije bilo neke konstruktivne rasprave, tako da mislim da, bez obzira na starost teme, nije bilo na odmet pomenuti neke cinjenice i iskustva iz prve ruke. Izvinite i ispravite me ako gresim.
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 11.05.2012, 04:10   #15
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kad je tako, onda... treba uzeti ozbiljno u obzir i opciju softver klavira uz jedan dobar hammer masterkeyboard. Sto se kvaliteta tice, oni najbolji softver klaviri su na takvom nivou, da bi kostalo bar desetak hiljada eura (veoma blago receno) nabaviti hardver e-klavir koji bi im bio ravan. Takodje i kada je u pitanju masterkeyboard sa hammer mehanikom je slicno stanje jer su u medjuvremenu ovi instrumenti dostigli vrhunski nivo. Sve u svemu, ova opcija je vrlo interesantna jer se za neuporedivo manje novca moze dobiti najvisi kvalitativni nivo.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2013, 01:29   #16
Demijan
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 13.04.2009
Mjesto: Speyer, Deutschland
Postovi: 14
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Klavijature, Harmoniku, Klavir
Demijan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ono što je po meni najbitnije kod digitalnog klavira je to da posjeduje klavijaturu sa Hammermechanik RH-3 (Real Weighted Hammer Action). To znači da su mu dirke skoro identične (99%) kao na pravom klaviru. Znači dirke su prilično teške, ali sa lijeva na desno su sve lakše i lakše.

Imaš ti i jeftine digitalne klavire sa Hammermechanik, ali nije RH-3, i neče biti osjećaj kao na pravom klaviru.

Dakle dirke su po meni najbitnije, i naravno i zvuk ide uz to. Teško je kontrolisati dinamiku ako dirke nevaljaju.

Mislim da je KORG SP-250 DIGITAL PIANO dobra stvar.
Demijan je offline   Reply With Quote
Star 30.05.2014, 10:48   #17
gorancho
Početnik forumacije!
 
gorancho's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.02.2014
Mjesto: Beograd
Postovi: 37
Downloads: 21
Uploads: 1
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: GEM WK8SE, Technics KN3000
gorancho ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Kad je tako, onda... treba uzeti ozbiljno u obzir i opciju softver klavira uz jedan dobar hammer masterkeyboard. Sto se kvaliteta tice, oni najbolji softver klaviri su na takvom nivou, da bi kostalo bar desetak hiljada eura (veoma blago receno) nabaviti hardver e-klavir koji bi im bio ravan. Takodje i kada je u pitanju masterkeyboard sa hammer mehanikom je slicno stanje jer su u medjuvremenu ovi instrumenti dostigli vrhunski nivo. Sve u svemu, ova opcija je vrlo interesantna jer se za neuporedivo manje novca moze dobiti najvisi kvalitativni nivo.
Mogao bih toplo preporučiti CME UF8. Trenutno ga imam u posedu. Relativno jeftin master sa 88 hammer dirki. Osećaj sviranja je takav da ne morate tražiti bolji. Uporedio bih ga sa Roland el. klavirima top klase koje sam ranije imao. Ovaj kontroler nudi i opciju ubacivanja modula u za to predviđen prazan slot tako da time dobijate i zvuk iz njega. Bitna stvar je što je to kontroler punokrvni kinez tako da se postavlja pitanje da li je vreme da Roland i ostali pojeftine svoje električne klavire zbog konkurencije.

Highslide JS
gorancho je offline   Reply With Quote
Star 30.05.2014, 13:22   #18
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zar ne vidis da je zadnja poruka napisana pre vise od godinu dana?

Послато са GT-S5360 користећи Тапаток 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej
NikolayTheM je offline   Reply With Quote
Star 15.07.2018, 15:39   #19
Metalni
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 09.07.2018
Postovi: 19
Downloads: 0
Uploads: 1
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Yamaha CLP-230, Peavy Foundation, Korg X5D, Jay Turser JT-200BT...
Interesi: Džabalebarenje
Metalni ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Moj glas takođe ide električnom klaviru iz već pobrojanih razloga s kojima se itekako slažem, dakle sve je na mjestu s argumentima tipa jeftiniji, lakše (nikakvo) održavanje, tj. ne gubi štim, lakše prenosiv, tiši, više boja, itd...

Elem, kao najveće prednosti u odnosu na pijanino bih pored ovih izdvojio to da, za razliku od prije 15-ak godina, sadašnji elčektrični imaju apsolutno identičan ton (boju tona, mekoću, a uzmite u obzir da se sve to može podešavati da dobijete zvuk od maltene pijanina preko Steinway-ja do honki tonki salonskih klavira za blues i rock'n'roll) kao i pravi klaviri. Uz to, postoji i spajanje sa računarom, odakle se može izvući boja po želji, ako je već nema na klaviru. Ako ste imali prilike da svirate i pijanino i koncertni, onda znate koliko se zvuk pijanina razlikuje od koncertnog. Neki pijanini imaju i ok ton, ali na većini na kojima sam svirao (Petrof, Yamaha, kinezi, Forster...) ton je maltene sličniji oboi nego klaviru kao klaviru.

Dalje, još jedna bitnija, ako ne i najbitnija stvar kada se bavi profesionalnim (pa i bilo kakvim pijanizmom) je da odziv tipke, mekoća, otpor, dubina bude odgovarajuća, naravno u skladu sa tim kakav ton daje. Neću puno da poredim ton pravog klavira i pijanina, reći ću samo jedan primjer. Pokušajte da svirate, vježbate na pravom klaviru nekih 15 dana (malo ozbiljniju klasiku, uz naravno pop, rock, malo bluesa, jazza i sl.), bez kontakta i sa kakvim drugim tipkama, e nakon toga sjednite za pijanino, može to da bude i neki vrhunski pijanino. Osjećaj će da opiše ona popularna metafora-s konja na magarca.

Šta hoću reći, i pijanino i električni su napravljeni kao blijede (i dosta nedostojne) kopije koncertnom klaviru, prvi u vrijeme kad nije bilo struje, drugi u savremeno doba, pa ima i eletroniku, i volume kontrolu, razne boje... Tako da ma šta neki pričali da klavir i pijanino idu u isti koš nasuprot električnog samo zato što električni nije na akustiku, mačku o rep. KOncertni, pravi, je jedini parametar koji kazuje šta je klavir, kako treba da mu se tipke ponašaju i kakav zvuk da daje, a pijanino je sasvim nešto drugo, dok je i električni nešto sasvim treće. Ne može se akustika koja se pravi u 3 metra dužine spakovati u mali pijanino, nema govora... A ni mehanika ne funkcioniše na isti princip, tako da najbolje poređenje što se tiče vježbanja na pijaninu bi bilo kao da vozite Peugeot 206 i na njemu se praksate, a trebate inače da vozite onaj najveći kombi za transport građe. Nije to to. Tipka na pijaninu ima sasvim drugačiji otpor, nekako je taj otpor na koji nailazite prilikom dodira "okrugao, obal" dok je na klaviru "pravilan, ravan"... Malo amaterski objašnjeno, ali tako sam to prvi put doživio kad sam se susreo s klavirima, a ti izrazi mi pašu za opisivanje toga i dan danas. Upravo zbog toga, tu se javlja problem sa repeticionim tonovima (brzo ponavljanje jednog te istog, što je već neko pomenuo).

Nasuprot toga, električni i njihova tehnologija napreduje, tako da se klavijature sve više približavaju onim na pravim klavirima, a postoje i digitalci sa hammer tehnologijom gdje "zaprave" ugrade batiće i prigušivače, tako da se dobije onaj "prag" na pola pritiska kada tipka prestane da gura batić ka žici... Nebitno sad, to je inače vrlo bitno pri sviranju, zato se i svaki klavir proba prije sviranja, vrlo je važno pri piano dinamici, pipkavim dionicama, jer i najmanjom nepažnjom ton ili propadne ili bude preglasan. Odoh preširoko

Mana električnog, osim ne baš vjerodostojnog osjećaja tipke (ali ni pijanino nema tu vjerodostojnost više od električnog), je zvuk, koji je elektronski, i ide preko razglasa. Neki klaviri imaju zvučnike ukupno 10W, neki 20W (poput moje Clavinove CLP-230), možda neki imaju i više, mada... Ton se pravi strujom i nije stvar u jačini ozvučenja, ali jednostavno ton bude drugačiji, čuje se da je prošao kroz razglas, ne čuje se ta akustika i prirodno dobijen ton kao kod pravih kl. Na mom od 20 w ako ga pojačam do kraja, otprilike dobijem glasnoću koja odgovara grand koncertnom, dakle kad sviram forte, to je ta glasnoća, ali opet čuje se previše low frekvencija, prvenstveno u prvoj oktavi pa na više... Tu ton, pogotovo odsviran jako na pravim klavirima zvuči jasno, čisto, pomalo i drečavo, a ne da ima onog niskog šuma kao na elektronici... Ali dobro sad... Mnogo je zvuk ljepši i upotrebljiviji od pijanina

Naravno, održavanje je posebna priča, dok za pijanine je preporučljivo štimanje svakih pola godine, određena temperatura u prostoru mora da bude ista, nebitno je li zima/ljeto, vlažnost konstantna, inače puca rezonantna ploča, jer drvo je živ materijal, za električne je samo potrebna krpa da se obriše od prašine kadkad i da klavijatura, osim kad se svira, bude zatvorena i zaštićena od prašine Dolazimo i do cijene, gdje za 1000 evra se može kupiti jako solidan digitalni, dok za tu cijenu ima naći neki raštimani, miševima izgrizeni, bez svih batića Petrof koji nije sviran od vremena kad je maršal umro, gdje je potrebno dati još hiljadu evrića da bi ga se osposobilo koliko toliko.
Izvinjavam se na dugom postu, hvala svakome ko je pročitao, nadam se da sam dao iole korisno mišljenje

Promijenjeno od Metalni (15.07.2018 u 15:44 sati)
Metalni je offline   Reply With Quote
Star 28.07.2018, 12:41   #20
Musicville
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.04.2018
Postovi: 15
Downloads: 4392
Uploads: 1
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Musicville ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Uglavnom sve to što su rekli Metalni i ostali. I još jednu stvar da dodam, koju mi reče klavirštimer, nije mi pala ranije na pamet... vibracije koje se prenose sa žica na rezonantnu površinu klavira i bukvalno vas udaraju u grudi, drugačiji je doživljaj. Vidim da su poslednjih godina na skupim digitalnim klavirima počeli da simuliraju i taj efekt.
Musicville je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
digitalni, ili, klasican, pianino

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:47


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije