Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.01.2024, 02:04   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Daumen hoch Genos 2 - recenzija

Koristim Genos2 oko dvadesetak dana i bilo bi vrijeme da se javim s dojmovima. Pred kraj godine se uvijek zagužva s gažama pa nisam imao vremena proučavati baš sve detalje ali za "kratku" recenziju će biti dovoljno i ovi što sam na bini odradio s G2 .

Reakcije ljudi nakon prezentacije Genos2 su bile različite. Isticane su one loše, a osnovni argument je bio da se G2 ne razlikuje bitno od G. Na takvu percepciju javnosti je najviše utjecao vizualni dojam, tj. minimalne izmjene u izgledu u odnosu na prethodnika. Negativni komentari su dolazili i od onih koji slabo poznaju zvuk i mogućnosti starog Genosa. Možda ga nisu niti koristili pa takve (pr)ocjene samo na osnovu specifikacija nemaju neku posebnu težinu. Uostalom, uvijek će biti ljudi kojima je čaša "napola prazna" i kojima je urođen negativan stav oko svega što ih okružuje. Njima i stari Genos nije bio nešto posebno već samo Tyros6 s drugačijim imenom. Argumenti im nisu bili važni, a teza da nas šišaju kao ovce je obična fraza bez osnovane podloge.

S druge strane, treba priznati da nas je Yamaha sve razmazila napretkom koji se dogodio u Genosu u odnosu na Tyros seriju. Nakon toga je došla nadogradnja na V2.0. u kojoj su dodane mnoge nove mogućnosti. Šećer na kraju, Yamaha besplatno podijeli hrpetinu Packs koji su prije toga prodavali po poprenoj cijeni. Logično je da smo onda od novog G2 očekivali još više. Međutim, treba se samo prisjetiti kolike su bile male razlike kod Tyros (2, 3, 4, 5) serije pa će nam možda biti realnija slika onoga što nudi novi G2.

Generalno, Genos2 je u potpunosti ispunio moja očekivanja.
Negdje sam već napisao, prioriteti su mi kompatibilnost sadržaja i stabilnost sustava.

KOMPATIBILNOST:
Prebacivanje s G na G2 je prošlo bez problema i cjelokupan postupak je trajao oko 30 minuta. Registracije i Playliste rade bez ikakvog problema. Style i MultiPad rade skoro identično kao na starom Genosu. Kada kažem skoro identično onda mislim da Preset Style radi ponešto bolje dok USER Style rade isto. Kod zvukova desne ruke nisam primijetio razliku jer nastup baziram na Registracijama, a njima pozivam samo "stare" zvukove. Koliko sam uspio preslušati kod kuće, vidim da postoji ozbiljna baza novih zvukova koje tek trebam iskoristiti. Ne znam jesam li subjektivan ali cjelokupan zvuk G2 je prezentniji i bolje definiran u odnosu na G. Ne mnogo, rekao bih za 10-15%. U zadnjih par mjeseci sviram na isto ozvučenje u istom prostoru pa mi je time bilo lakše donijeti ovu procjenu.
Napravio sam test i ubacio sam registracije i ritmove s Tyros 3. Sve radi bez ikakvih problema.

Postoje dva manja nedostatka što se tiče kompatibilnosti sadržaja. Postavke VH2 se ne prebacuju automatski. To se može lako riješiti i uskoro planiram napraviti video na tu temu. Međutim, postavke Mikrofona i USER MIDI koje smo imali u G, ne mogu se prebaciti automatski i treba ih raditi iz početka. G2 za MIDI koristi ekstenziju *.mis i sustav jednostavno ne prepoznaje onu s prijašnjih modela (*.msu). Ponovno postavljanje MIDI-ja će biti olaksano jer postoji velik broj tvorničkih preseta koji će nam poslužiti kao polazna točka. Kad već spominjem MIDI, novost je što ih registracije sada mogu memorirati. Ta do sada nije postojalo i možda Yamaha radi pripremu za nove modele (ili neki upgrade G2) gdje će biti implementiran MIDI 2.0.0 protokol.

STABILNOST:
Nema razloga za zabrinutost, kao što me služio stari Genos, vjerujem da će tako biti i s novim Genos2. Pali i vozi bez straha. Napomena za vlasnike koji možda nisu primijetili, gumb za paljenje se mora utisnuti do kraja jer se sustav neće pokrenuti/ugasiti. Ovo je vjerojatno napravljeno iz predostrožnosti da ne bi bilo slučajnog paljenja/gašenja. Mala zamjerka ide na lampice Styla (A, B, D, C) koje u statusu prelaza svijetle potpunim intenzitetom. To se primijeti samo ako smo je svjetlost gumba niža od vrijednosti 4. Do sada je izdano jedno ažuriranje sustava gdje su fiksana dva problema i dodane dvije nove mogućnosti. Znači, primjedbi od strane korisnika na stabilnost klavijature gotovo da nema. Tvornička garancija od 5 godina daje mi dodatnu sigurnost da se radi o kvalitetnom proizvodu.


Ovo je popis novina koje imamo u Genos 2.

Više ritmova i zvukova.
U klavijaturi ima 800 ritmova ("stari" Genos ima 550). Ako pribrojimo oko 400 koje se nalaze u besplatnim Pakovima, na raspolaganju nam je 1200 kvalitetnih Style uz koje odmah možemo svirati. Većinu od njih nećemo nikada koristiti ali treba imati na umu da ovakav instrument mora pokriti sve žanrove glazbe i različita tržišta. Svatko će odabrati svoje favorite, a ako vam niti to nije dovoljno imate ogromnu bazu od koje možete krenuti i kreirati Style pa vlastitoj želji. Povećan je i broj zvukova pa sada na raspolaganju imamo oko 2000 komada + 75 Drum kitova. Poseban napredak je napravljen na Yamahinom CFX koncertnom klaviru koji ima uzrokovanje od 88 tipki koji su dvostruko dulji u odnosu na prethodnika. Tako se barem Yamaha hvali, a ljubitelji klavira će to provjeriti.

FM sinteza
Genos2 ima poseban tonski generator namijenjen za FM sintezu. Moja generacija se sigurno sjeća legendarnog DX7. Ovdje se ne radi o sampliranom materijalu već o posebnom ton generatoru u G2 kojim se stvara zvuk. Možda nam u nekoj budućoj nadogradnji omoguće i korištenje fizičkih kontrola za FM sintezu, to bi bio pravi potez.

Ambijentalni bubnjevi
Revo je zvuk bubnja u Style podigao na višu razinu i na neki način je obilježio Genos(1). Sada nam Yamaha nudi tkz. Ambient Drum koji odlično proširuje zvučne mogućnosti bubnja. I dalje možemo koristiti Revo (Legacy mapa) koji i dalje ima odličan zvuk i specifičnu snagu. Snaga Ambient Druma se očituje u tome što pomakom samo jedne kontrole utječemo na zvučnu sliku cijele baterije. Možemo birati od suhog i sirovog zvuka pa do mekšeg, ambijentalnog s više prostora. Postoji takvih 11 kitova na koje djelujemo funkcijom Ambience Depth. Može se mijenjati tijekom sviranja ali se isto tako njegova pozicija memorira uz svaki Style kod obrade u Style Creatoru.

Kontrola dinamike Styla
U prethodnim modelima klavijatura postoji funkcija koja ima sličan naziv ali ovo sada radi na drugačijem principu. Zvuk bubnja se ne mijenja po volumenu već se aktiviraju drugačiji Layeri elemenata. Aranžman Styla ostaje isti ali zvuči kao da bubnjar udara manjim/većom snagom. Istovremeno se volumen ostalih kanala u Stylu stišava/pojačava. Planiram napravit video koji će vam mnogo bolje dočarati o čemu se radi. Učinak će biti veći što su elementi bubnja samplirani u više layera. S novom nadogradnjom V1.02 omogućeno je dinamiku Styla kontrolirati nožnom pedalom. To itekako olakšava posao jer pri sviranju ne moramo rukom vrtjeti kontrole na panelu.

REVelation Reverb
Ovaj novi reverb je vrhunske kvalitete. Uostalom, dolazi iz Yamahine radionice i isti takav se nalazi u Cubase. REVelation se ne može koristiti kao insert efekt već samo kao sistemski. Oni su kod Yamaha aranžera vezani uz Style. Na nekoliko vlastitih ritmova sam dodao REVelation i promjena me ugodno iznenadila. Style zvuči svježije, a ne gubi se prostornost i snaga. Vidim da je dodan većini tvorničkih Style. Kao što rekoh, REVelation ne možemo koristiti kao insert pa (na žalost) automatski otpada njegovo posebno dodavanje na zvuk desne ruke ili na mikrofon.

USB Audio
Konačno je ugrađen i audio interface. Doduše, prema van možemo samo slati jedan stereo kanal (44.1 kHz, 32 bit) ali za početak i to nije loše. Za snimanje više odvojenih kanala je potrebna dodatna procesorska snaga što bi vjerojatno podiglo cijenu G2. Pored snimanja u DAW, Audio signal možemo koristiti i za stvaranje vlastitih video zapisa s vrlo kvalitetnim zvukom. Za to možemo koristiti besplatnu Yamahinu aplikaciju Rec'n'Share.

Bluetooth
Puštanje glazbe s mobitela na klavijaturi može biti korisno prilikom vježbanja. Ovakav način streamanja zvuka je postao standard i bilo je vrijeme da top model Yamahe ima ovu mogućnost.

Playlist
Sada imamo nove funkcije za obradu Playlista. Lakše dodajemo i sortiramo zapise uz mogućnost dobro riješenog pretraživanja uz pomoć filtera. Ipak, i dalje nisam zadovoljan jer ne postoji numerički brojčanik. Ako postoji veći broj zapisa, biranje istih je sporo i nepraktično.

Live Control s Led svjetlima
Na glavnoj ploči koji nazivamo Live Control dodane su led diode. Pored toga što lakše uočavamo trenutne vrijednosti, kontrole rade na drugačiji način. Potenciometri više nemaju krajnje pozicije i vrtimo ih beskonačno u krug. Reagiraju tek kada dođemo do označene vrijednosti, tj. dok ne "dotaknu" led svjetlo. Na isti način reagiraju i klizači. Ovakav koncept sprječava slučajne i nagle promjene vrijednosti pa neće doći do neželjenog zvučnog prelaza.

Glavni i pomoćni ekran
Glavni ekran sada ima podešavanje svjetlosti, ima veći kut u odnosu na svirača i antirefleksivni sloj koji umanjuje odsjaj. Time je poboljšanja vidljivost u odnosu na starog Genosa. Pomoćni ekran ima svijetli i tamni način prikaza s gradacijom od 4 koraka. I prije sam bio zadovoljan ekranom osim u slučaju rijetkih nastupa na otvorenom. Sada je vidljivost još bolja.

Novi gumbi na panelu
Šest ASSIGNABLE gumbi s desne strane ekrana sada svjetle. Dodana su i tri nova gumba iste namjene i nalaze se na lijevoj strani iznad Joysticka. Tako imamo 9 prilagodljivih gumba kojima možemo dodijeliti bilo koju postavka iz izbornika, pristup VH2, Lyrics, Portamento, Scale, Score ... Gumb DIRECT ACCESS je premješten na desnu stranu, a pored START STOP su dodani gumbi za CHORD LOOP.

HDMI za vanjski ekran
Vanjski ekran sada spajamo direktno na HDMI konektor. Na žalost, još uvijek nije podržan touch screen ali i s ovim treba biti zadovoljan. Bitno je da više ne moramo koristiti (skupi) konverter i spajati duple kablove.

Joystick
Sjećam se vremena kada su neki prigovarali da Tyrosima nedostaje Joystick. Srećom, stari Genos je ispravio tu "grešku", a sada u samo jednoj palici možemo imati pregršt korisnih ( i beskorisnih ) stvari. Pored uobičajenih kontrola Pitch band i Modulation, Joyticu možemo dodijeliti svašta nešto, od Resonance, Arpeggio funkcija do promjene tempa. Vjerujem se da su nezadovoljnici iz Tyros vremena dobili i više od očekivanog. (slika1)

Portamento
Portamento je poboljšan i dodano mu je 7 novih funkcija. Pogled na slikicu (slika2) će biti dovoljan, a oni koji koriste portamento će znati cijeniti dodatne mogućnosti.

Style setting Section Change Timing
Yamaha je konačno udovoljila zahtjevima korisnika i omogućila da u jednom Stylu mogu postojati različite mjere. Prije par godina je ova opcija ugrađena kod PSR A5000, a sada i vlasnici Genos2 mogu kombinirati da recimo, Varijacija A bude 3/4, Varijacija B 6/8, Varijacija C 7/8 ... Koliko vidim, maksimalan broja taktova svakog Parta je 128 ali prelazi i dalje može imati samo jedan takt. Bez obzira na to, sada se i prelaz može "produžiti". Recimo, ako ritmu s 4/4 mjerom postavimo mjeru prelaza na 8/4, isto je kao da sviraju dva takta. U podešavanjima Style možemo podešavati i način mijenjanja Partova. Promjena može biti trenutna ili će do nje doći tek nakon cjelokupno odsvirane mjere. (slika3)

Style Creator - Ambience
Sada imamo kontrolu za određivanje količine Ambience na kanale bubnja. Odabrana postavka se upisuje u Style. Naravno, ova će vrijednost utjecati samo na nove Ambient kitove.

MultiRecording SONG
Konačno je omogućeno da se u Step načinu rada u Multirecording SONG koriste USER ritmovi. Da sada to nije bilo moguće napraviti u klavijaturi već se morao koristiti vanjski software i računalo. (slika4)

Master EQ
Krajnje frekvencije na Master Equalizeru sada možemo postaviti u dva modaliteta, shelf i bell. (slika5)

MIDI Song to Style
Aplikacija radi odlično, pregledna je i jednostavna. S njom možemo od MIDI datoteke kreirati vrlo iskoristiv Style. Velike pohvale Yamahi za ovaj koristan alat koji se može koristiti za sve Yamahine aranžere.


Još samo par detalja. Došlo je do promjene u veličini interne memorije. Kod G2 postoji "samo" 15GB dok je kod G bilo velikih 58GB prostora. Možda ovo izgleda kao nedostatak ali treba imati na umu da postoji zaštićeni USB priključak s donje strane klavijature. U njemu možemo trajno držati USB stick i tako osigurati dovoljno prostora za pohranu. Paljenje Genosa2 i upisivanje Packova u Expansion Memory je brže nego kod starog Genosa. Raspored stražnjih priključaka je neznatno promijenjen i mi se sviđa što je sada OUTPUT L i R nalaze na krajnjoj poziciji.

Na kraju, kad se sve zbroji, mislim da ne bi trebali biti nezadovoljni. Genos2 je instrument koji nastavlja niz Yamahinih aranžera i koji osigurava daljnji napredak. Sigurno da ima još dosta toga što nam proizvođač može ponuditi. Nabrojat ću samo neke. Novi arpeggiator, kontrola i izrada Multipada, poboljšati Scale za lakšu izradu Terca, novi i bolji VH2, kvalitetnija površinu kućišta, balansirani izlazi, bolji Style Creator ili app za isto, izrada MV i SA Voice u YEM ... Sve to stavljam na popis želja za neki novi Genos3 ili još bolje, za nadogradnju Genos2.

Slobodno pišite na temi ako imate bilo kakvih pitanja, sugestija ili komentara. U narednom periodu planiram napraviti više video materijala u kojima ću detaljnije obraditi neke teme koje sam spomenuo u postu.

Toliko za početak, i za početak nove '24. i za prvo ozbiljnije javljanje o Genos 2.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg Slika1-Joystick.jpg (58,5 KB, 87x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg slika2 - portamento1.jpg (104,5 KB, 82x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg slika3 - measure.jpg (42,3 KB, 80x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg slika4 - user song.jpg (57,8 KB, 81x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg slika5 - EQ.jpg (41,3 KB, 82x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (04.01.2024 u 12:32 sati) Razlog: sitne izmjene
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Bokic (04.01.2024), jmikulc5 (09.01.2024), mrgud (06.01.2024), tyros2 (09.01.2024)
Star 27.01.2024, 10:31   #2
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da li Genos 2 podržava 128 nota na Drums kitovima? Pozz

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 27.01.2024, 11:38   #3
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Samo PSR A5000 podržava više od 128 Drum nota. Ostali modeli mogu maksimalno 128, preko toga ne.
casper je offline   Reply With Quote
Star 27.01.2024, 16:34   #4
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa zar nije 128 maksimalan broj? Ja na Tyrosu 5, Sx900 i Genosu1 ne mogu vise od 6 oktava..

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 27.01.2024, 17:59   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To i kažem, 6 i pol oktava.
Jedno A5000 može više od toga.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 128 drum.jpg (68,0 KB, 50x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (28.01.2024), tyros2 (29.01.2024)
Star 28.01.2024, 00:44   #6
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Bas bezveze. Što im je to bilo problem da su pustili 128.. Valjda cu razumeti jednog dana tu politiku yamahe.

Ps. 6,5 oktava = 78 dirki
Sent from my SM-S901B using Tapatalk

Promijenjeno od dmmacak (28.01.2024 u 00:46 sati)
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 28.01.2024, 02:23   #7
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Malo sam se zabrojao , na brzinu pisao.
Yamaha vjerojatno zna zašto, možda da zaštiti tvorničke elemente koji se nalaze izvan to range.
E, a što će ti u jednm kitu tako puno elemenata?
casper je offline   Reply With Quote
Star 28.01.2024, 13:54   #8
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Treba mi, da bi lakše konvertovao popularni set iz Korga. U tom setu hi hat je postavljen u zadnje dve oktave. Ritmova ima dosta sređenih koji meni igraju ulogu.. Uradim to ja i ovako ali bi imao manje operacija. I moraću još da se pozabavim oko chord switchinga. Video sam tvoj video i, kao i uvek sve je lepo objašnjeno, samo da kupim jod Style Magic.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 28.01.2024, 21:58   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako imaš više drum kitova iz Korga, iskoristi program RevoDrumCleaner i jednim potezom prebacuješ te problematične činele.
https://youtu.be/A6Ve21ZmI6I?si=-odI5TarkOuc5L2_

Chord switching su baš zakomplicirali. Ako ne želiš kupovati StyleMagic, možeš upotrijebiti free program CASM editor.
http://www.jososoft.dk/yamaha/softwa...edit/index.htm
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (29.01.2024), Kalaman (11.02.2024)
Star 29.01.2024, 07:04   #10
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Upravo tako i radim.... . Ako nam je za utehu Yamaha je bar izbacila u zadnje vreme korisnih programčića.. Zato sam i došao na ideju da "osvezim" klavijaturu sa novim ritmovima.
Hvala ti @casper.. Uvek imaš vremena za detaljan odgovor..

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
dmmacak je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
aranžeri, casper, genos 2, genos2, yamaha genos

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:15


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije