Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.03.2013, 16:47   #11
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja sam recimo imao priliku da uporedim Yamahu DSR112 i JBL PRX612m, da stoje jedna do druge, i osim sto je Yamaha osetno jaca od JBL-a sve drugo mi je bilo na strani JBL-a! Ton je bio gotovo kao na HiFi uredjajima dok je na DSR-u zvucalo nekako sirovo, tvrdo, stekao sam utisak da bi trebalo dosta rada na EQ da bi se zvuk ukrotio, a i tada bi bilo pitanje da li bi zvucalo lepse nego PRX bez ikakvog EQ! Sto se izrade tice, obe kutije su dosta kvalitetno uradjene i stekao sam utisak da ne bi trebalo da bude nikakvih problema sa hardverom.
Ima li neko iskustva sa RCF-ovom HD serijom (HD12-a), kako radi tonski, snaga, itd.?
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2013, 18:22   #12
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vidiš, baš me je ova usporedba interesirala, DSR112 i JBL PRX612m. Testirajući Yamahu dobio sam isti utisak kao i ti. Ta "oštrina" koju ima Yamaha nije onaj profinjeni srednji spektar na koji sam navikao svirajući na svoje stare JBL-e (MR822).
Equalizer se treba koristiti samo za "popravljanje rupa" u loše akustičnom prostoru. Dobroj zvučnoj kutiji nije potrebno "peglanje" na taj način.
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2013, 19:22   #13
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

To sto vam lepse zvuci PRX je zato sto ima rupu kod srednjih a Yamaha je mnogo ravnija kutiaj sto se tice frekventnog odaziva.
Najveci problem koji ja vidim ovde na balkanu je to sto su ljudi navikli na Dynacord zvuk koji takodje nije linearan, i kad onda cuju kutiju koja jeste linearna odma im ne zvuci kako treba, a istina je sasvis suprotna.
HI-FI zvuk je upravo to o cemu pricam, nabijeni mekani basevi i prstavi visoki, a sredine nigde nema.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2013, 20:00   #14
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Istina je to što kažeš za tkz. "Dynacord zvuk". Međutim to pravilo ne vrijedi za sve, a pogotovo ne vrijedi kada govorimo u usporedbi Yamaha i JBL-a kutija. Moguće je da je DSR112 nešto linearnija kutija ali nekome baš to ne odgovara.

Tvrdnja da PRX612m ima rupu u srednjima je vrlo smiona. Ne znam, možda njihov dijagram vara. Povlačim se iz rasprave, kad probam (doživim) nešto od predloženih modela možda iznesem svoje dojmove.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg jbl.jpg (41,1 KB, 31x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2013, 21:06   #15
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Marjane, mislim da nisu samo srednji drugaciji, vec su i visoki i bas u pitanju! Recimo, meni su visoki najvise smetali, kod PRX-a su bili meki i neupadljivi dok su kod Yamahe prstali na sve strane. Bas je na JBL-u bio nekako "ispeglan" dok je na Yamahi bio nekako grub i sirov (u odnosu na PRX). Nisam zagovornik Dinakordovog zvuka koji ima prebudzen bas, radio sam na A&H Zed 14 miksetu a sada na Presonus 16.0.2, medjutim, meni se licno vise svidela PRX u odnosu na DSR. Opet kazem, obe kutije su veoma kvalitetne i DSR svakako da ce se mnogima svideti pogotovo kao satelit uz binove ali meni, a siguran sam i jos nekima, je potrebna kutija koja moze da radi i sama na manjim svirkama (do 100 ljudi) i zvuci lepo!
Jos jedna mana Yamahe za mene, mada ne toliko bitna, je to sto joj je rucka za nosenje stavljena samo sa gornje strane pa ju je veoma nezgodno podizati na stalke, pogotovo kad se ima u vidu da ima 21kg naspram 15,5kg kod PRX-a koji ima rucku sa strane i veoma se lako namesta na stalke a i zgodnije je nositi kutiju kada je u vodoravnom polozaju nego kada je uspravna!
Nema razloga da se ono sto pisem shvati kao tvrdnja da je DSR losa kutija, ni izbliza nije losa, veoma je dobra! Samo sam govorio o licnom utisku (mozda je stvar ukusa) o kutijama, a eto imao sam priliku da ih cujem jednu do druge!

Promijenjeno od Akordeonista (13.03.2013 u 21:09 sati)
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 14.03.2013, 18:27   #16
zox2003
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 06.02.2006
Mjesto: USA
Postovi: 171
Downloads: 283
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
zox2003 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Posedujem i DSR112 i DSR115 i JBL PRX615 i JBLPRX635 kutije.
OD svih ovih koje sam nabrojao najvise koristim DSR115 u kombinaciji sa JBL PRX618XLF.
Postoji razlik i izmedju DSR115 i 112. DSR115 je mocnija (valjda zbog 15" zvucnika) kutija i daleko lepse svira od PRX serije (cak i od PRX635).
Ovo su moji utisci:
1. DSR115 je daleko "mocnija" kutija od PRX-a
2. DSR ima jacu i izdrzljiviju hornu od PRX-a
3. Imam osecaj da DSP u PRX seriji nije po mom ukusu. Previse korekcija i rupa u srednjem-visokom podrucju.Pevati na DSR je daleko lakse.
4. "Kad PRX stane i peak-uje DSR jos gura" i jos nikad je nisam uspeo uterati u peak. I na velikoj snazi kutija radi izbalansirano bez distorzije i promene u zvuku
5 U zavisnosti od ukusa uvek sam mogao doterati zvuk na DSR (korekcija visokih i basa) ali nikad nisam mogao da popravim "rupu" na PRX. Internalni DSP je limit.

Sve je stvar ukusa....
zox2003 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio zox2003 za ovaj koristan post:
veselinovicvs (22.11.2018)
Star 14.03.2013, 18:52   #17
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Casper, ako necemu u zivotu neverujem, onda su to JBL specifikacije i grafikoni.
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 16.03.2013, 16:15   #18
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Po grafikonima bi sve kutije koje se proizvode trebalo da zvuce sjajno a u praksi je sasvim drugacije!
Zox2003, i ja sam primetio kada sam poredio DSR 112 i 115 da ova druga mnogo bolje radi, mnogo je veca razlika nego izmedju PRX 612 i 615, mada su tema kutije sa 12-icama pa prici o 15-icama ovde nije bas mesto. Sto se tice DSR serije i njene snage, primetno je pri svakom poredjenju sa PRX-om da je DSR jaca kutija, mada meni ni PRX612 nijednog trenutka nije pikovao niti prestajao da radi. Kada su takve situacije u pitanju uvek sam za vise kutija koje bi se rasporedile po sali nego li za dva stuba ma koliko oni bili jaki.
Sto se tice DSP procesora kod PRX-a, izgleda da je on po ukusu mene i kolega sa kojima radim jer smo svi bili odusevljeni tonom na njima, pogotovo pevaci!
Da se vratimo na temu, mene interesuje koja kutija tonski najlepse radi, ovde naglasavam da mi je potrebna kutija koja moze da radi i na maloj i na velikoj snazi lepo. Najcesce bih koristio par kutija sa jednim vuferom ali bi verovatno bilo nekad varijanti gde bih male svirke radio samo na njih.
Ima li ko iskustva sa RCF-ovim modelima koji bi bili u klasi DSR i PRX serije?
Dodato:
Imam jos jedno pitanje a vezano je DSP procesore. Naime, za sve kutije koje su gore navedene pise da imaju DSP procesore, moze li mi neko strucno objasniti cemu oni sluze i kako rade? I postoji li neka hardverska varijanta tih procesora?

Promijenjeno od Akordeonista (18.03.2013 u 23:31 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 31.03.2013, 01:31   #19
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

U izbor svakako ulazi i Electro-Voice EV ZLX-12P. Da li je netko imao priliku čuti tu kutiju?

http://youtu.be/jU_8qcyMTXI

Ne znam zašto na nekim temama ne mogu postaviti lijepo video link?

Promijenjeno od casper (31.03.2013 u 01:33 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 31.03.2013, 03:26   #20
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

U firmi koristimo DSR seriju za monitoring, pored D.A.S. audio monitoringa i raznoraznih drugih. O DSR-u mogu reći stvarno sve najbolje, do sada im nisam našao zamjerku. Čak smo radili koncert u jednoj sali u Zurichu, većinom akustični instrumenti + hor, gdje je za main razglas išlo 4 x DSR112, 4 x DSR118 i 2 x DSR115 za side fill.
Jbl Prx serija mi se također jako sviđa ali ne mogu ništa konkretno reći jer nisam imao priliku da ih čujem, ali vjerujem da su u ovom rangu to jako dobre kutije - u poređenju sa DSR-om nisam mjerodavan da kažem nešto sad. Kolega Beethoven je ponosni vlasnik PRX-a, negdje ima tema gdje se pisalo o PRX-u pa možda i to pomogne nekome.

@Casper

Nisam imao priliku čuti ZLX ali znam da nisu ELX seriju nešto nahvalili, mislim da ima tema na forumu također. Nadam se da je ZLX zvučno neki pomak na bolje.

Što se video klipa tiče, da li se pokaže kad kopiraš embed link?
harepa50 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:59


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije