Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.01.2018, 00:43   #81
svirac007
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 01.03.2006
Postovi: 376
Downloads: 2117
Uploads: 0
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 21 puta u 19 Postova
svirac007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da ne otvaram novu temu kod mene se radi o pa3x

Kopajuci po nekim setovima nasao sam par terci koji mi jako dobro zvuce na razglasu ali su samo uradjene u 4 tonaliteta...
Terce su radjene na USER i u sound modu sam vidio da su sastavljene od samo po dva oscilatora ...Dali moze neko da mi objasni dali i na koji nacin mogu da im promijenim tonalitet tj da jednu tercu preradim za vise tonaliteta....

znaci ove terce nisu radjene preko SUB/USER SCALE tu staji normalno
Scale: Equal ......... Key:C
svirac007 je offline   Reply With Quote
Star 29.04.2018, 05:46   #82
mirza_king
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 11.07.2007
Postovi: 8
Downloads: 421
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
mirza_king befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Terce za PA Seriju

Citat:
Originalno postovano od svirac007 Pokaži Post
Da ne otvaram novu temu kod mene se radi o pa3x

Kopajuci po nekim setovima nasao sam par terci koji mi jako dobro zvuce na razglasu ali su samo uradjene u 4 tonaliteta...
Terce su radjene na USER i u sound modu sam vidio da su sastavljene od samo po dva oscilatora ...Dali moze neko da mi objasni dali i na koji nacin mogu da im promijenim tonalitet tj da jednu tercu preradim za vise tonaliteta....

znaci ove terce nisu radjene preko SUB/USER SCALE tu staji normalno
Scale: Equal ......... Key:C
E ovako, ima tu par caka, vidio sam dosta gluposti na netu i youtube i tesko da je neko objasnio pravi nacin i da to radi ko bombona i tacno ko sat, nekako vazda nesto fali. Ja sam napravio odlicne molske i durske donje terce, druge mi i ne trebaju jer sviram narodnjake tako da te harmonijske gornje ove one su meni bezkorisne. Ovaj nacin radi na svim Korg PA aranzerima, ja sam probao na pa800, pa3x i pa4x i fazon je isti.

Prva stvar, moras da izaberes koje ces zvukove koristiti u terci, za lakse objasnjenje recimo koristis DX 11 kao ime zvuka:

Moras napraviti izmjene na tom zvuku ali uvijek imaj u vidu da moras taj modifikovani zvuk snimiti kao poseban zvuk u nekom od praznih prostora sto imas.

Potrebno je da napravis DX 11 FIX zvuk i DX 11 Terca zvuk.

Fix pravis tako sto na opciju Sound i nadjes taj prvi lead zvuk koji ce ti biti, znaci u ovom slucaju DX 11, ides na MENU - PITCH i kliknes na FIXED SCALE. Ako imas vise osciliatora, moras na svaki osciliator posebno kliknuti i isto zakaciti FIXED SCALE, ovo nesmijes zaboraviti jer ti nece jednako raditi. Kad si to uradio onda snimis tu boju na prazno mjesto gdje imas kao DX 11 FIX, i to ti je prvi glas ili vodeci ton.

Druga stvar je da promjenis tonalitet u transpose na originalnom dx 11 zvuku, znaci opet isto ides na SOUND izaberes DX 11 i onda u Basic - OSC Basic i u Transose stavis +4, znaci opet isti fazon sa osciliatorima, na svakom osciliatoru moras uradit isto inace nece to bit to. Kad zavrsis to sve snimis taj zvuk pod DX 11 Terca.

Bitna stvar je da ove iste zvukove DX 11 FIX i DX 11 Terca koristis i za molsku i za dursku tercu, znaci nema mjenjanja, samo se scala mjenja.

Ako hoces da imas 3 zvuka, dva vodeca lead zvuka i jednu tercu odna napravis dvije boje koje su FIX, a mozes i sa jednom kako god.

Znaci sto se pripreme tice to je to, sada uzmes neki performance, nebitno koji, samo da ima fine efekte i sve sredjeno i u taj performance ubacis na UP1 DX 11 FIX a na UP2 DX 11 Terca, UP3 stavis na MUTE ako ga neces koristit, ako si napravio jos jednu boju za fix ili tercu stavis je na UP3.

E sad, user scale, imas dursku i imas molsku.

Slike sam postavio ovdje da ne pisem ovdje sad koji je koji ton, samo pogledaj sliku i to ti je to, jedna je molska jedna durska.

Znaci na toj performansi kad si vec izabrao boje koje si modifikovao, ides na SUB SCALE(vidis na slici gdje je) i izaberes USER SCALE i Akord/Tonalitet koji hoces, na primjeru su Edur i Amol, napravis ove dvije i kako mjenjas za ostale je samo mjenjas tonalitet/akord u user scale koji hoces, znaci ako hoces A, D, G, B itd. i snimas svaku performansu po imenu kao npr. DX11 Edur, DX11 Amol itd.

I DA, ove terce rade perfektno i ako koristite TRANSPOSE funkciju, sto je super, znaci slobodno napravis recimo tercu iz Edur i transpose na Gdur ako hoces na klavijaturi svira ko bombona.

To je to, radi ko sat, ako imas pitanja javi se.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg durska.jpg (179,5 KB, 143x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg molska.jpg (179,5 KB, 139x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od mirza_king (29.04.2018 u 05:51 sati)
mirza_king je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2018, 10:01   #83
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pozz, komplicirano mi zvuči sve ovo oko pravljenja terci, a pogotovo ovo: jel ikako moguće da napravim performansu gdje je jedan sound harmonika u terci, a drugi buzuki isto u terci i da to sve odjednom svira?
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2018, 10:54   #84
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naravno da je moguce.
Ne vidim koji dio je previse komplikovan.

U sound mozes da ubacis do 16 semplova cini mi se.
Svaki od tih semplova mozes da odredis da li ce svirat tercu ili osnovu.
Tako sto neke semplove fixiras da scala ne moze djelovati na njeg i on ce u performanci svirat osnovu.

A onaj ko treba svirat tercu neces fixirat nego ga podignes sa transpoze za +4 u soundu.Na njeg ces djelovati scalom plus pola tona na pojedine tonove......da bi terca ispala savrseno tacno negdje +3 a oni koji trebaju svirat +4 njih ostavis na nula sto se tice skale.

Tesko je u par rijeci opisat,pa mozda djeluje komplikovano na prvu.
Ali realno nije komplikovano.
ella 85 je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2018, 14:07   #85
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

16 tonova? Ja sam mislio da mogu 3 samo..Up1, Up1, Up3. A ovo o cemu ti pricas na zalost sto je.

Promijenjeno od Dell (14.05.2018 u 08:57 sati)
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2018, 21:24   #86
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako si skoro presao na korga i nisi jos skontao osnovne stvari onda bi moglo bit malo teze objasnit,nazalost.

Ja nisam uopce pricao o upper-ima

Dovoljno je pokrenut upper 1 i da radi sve i nekoliko semplova osnove i nekoliko semplova terce

Na svaki od uppera mozes izabrat jedan SOUND jel tako.

A kad odes na sound mode tamo mozes da pravis soundove po zelji.
Svaki sound moze da ima od 1 do 16 oscilatora.....onoliko koliko zelis.
Svaki od oscilatora je jedan sempl,bez obzira bio on fabricki ili tvoj sempl sa ram memorije.

Taj sound mozes pravit npr ovako.
OSC1 harmonika koja ce svirat osnovu
OSC2 sax koji ce svirat osnovu
OSC3 buzuki koji svira tercu.......itd......pustis masti na volju

Prethodni post se odnosio na pravljenje takvog sounda od nekoliko oscilatora (semplova).
Treba samo u soundu zadat koji sempl ce svirat osnovu a koji tercu.
U performance ces scalom samo postimati koji ton ce svirat +3 a koji ce svirat +4

Najbolje ti je naci nekog blizu tebe ko poznaje rad na korgu.
Da ti uzivo pokaze.
Jer danas vecina zna kako to funkcionise.
Da ne pisemo nekoliko stranica radi jedne stvari.
A to je predjeno vec ko zna koliko puta na forumu.

Promijenjeno od ella 85 (10.05.2018 u 21:27 sati)
ella 85 je offline   Reply With Quote
Star 11.05.2018, 22:14   #87
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala vam, nadolazim..
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 11.05.2018, 23:52   #88
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro je znaci jos samo klik da provaris

Kad u sound modu pripremas sound za terce....primjer.
Stavis na osc 1 harmoniku na osc 2 saxofon.
Hocemo da harmonika svira osnovu a sax tercu.

Dvije su bitne stvari :

1. Za harmoniku moramo otici na MENU-PITCH i oznaciti fix scale.Ovo se radi zbog toga da kasnije u performance skala nebi djelovala na harmoniku.

2. Za saxofon idemo na MENU-BASIC i stavimo transpoze npr na +4

I to se sacuva na odredjenom mjestu.

Onda idemo na performance pozovemo u jedan upper taj sound koji smo napravili.U tom stanju harmonika svira osnovu a saxofon svira +4.

Onda idemo na scale i prebacimo se na zadnju user scalu gdje svaki ton moze se stelovati od -99 do +99........-99 znaci minus pola tona ......+99 znaci plus pola tona......oznacis da pripremas c da bi poslije cak u svirci mogao mijenjat intonaciju

Svaki ton za koji koji zelis da sax svira +4 njeg na ovoj scali ostavis na 0.
A onaj ton za koji zelis da sax svira +3 njeg na scali podesis -99.

Ta skala ce spustit saxofon za pola na +3 na svim tonovima koje si oznacio sa -99.
Harmoniku nece spustit za pola ni na jednom tonu jer smo na soundu stavili fix scale pa zbog toga scala ne djeluje na harmoniku.

Ovo jest puno price,pogotovo kad se pise.
Ali je sve za tren gotovo i nije komplikovano kako se cini.

Zaboravih......nemoj praviti ovakve terce sa farbama koje imaju portamento

Promijenjeno od ella 85 (11.05.2018 u 23:56 sati)
ella 85 je offline   Reply With Quote
Star 12.05.2018, 19:29   #89
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Za sada mi ide dobro, jedino sam zapeo ovo di u performancama namjestam skalu..moze to malo detaljnije ako nije problem? Znam uci u sub scale pa u user scale, ali npr kako sad dalje napraviti tocnu C-dur skalu?
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od Cegor5 Pokaži Post
Za sada mi ide dobro, jedino sam zapeo ovo di u performancama namjestam skalu..moze to malo detaljnije ako nije problem? Znam uci u sub scale pa u user scale, ali npr kako sad dalje napraviti tocnu C-dur skalu?
Napravio sam, hvala, ali se bezveze cuje...ovaj drugi sound sto treba biti terca je dosta tisi, a i kao da nije točan, tj. da ne svira tercu prvom tonu
Dodato:
Sve mi je sada jasno, i zapravo je jednostavno na ovaj nacin napraviti terce, i sve sam napravio kako treba. Znaci prvi sempl sam fixao da u performanci ostane takav, tj. da ne bude transposan, drugi (isti taj) (dakle, oba su isti sound,,harmonika) sam stisnuo +4 transpose. Dalje, u performansi sam odabrao user skalu i odabrao ton C, i napravio C dur skalu. Gdje ide velika terca tamo sam ostavio na nuli, a gdje ide mala, tamo sam stavio na -99. Mislim da nisam nigdje pogriješio. A zvuči nikako. Prvi ton je isti kako i treba, a terca je tiša, piskutavija i zvuci skoro svaki ton isto. Znači svih 7 tonova su identični skoro.. Jel zna netko u čemu bi mogao biti problem..

Promijenjeno od Cegor5 (12.05.2018 u 22:45 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 13.05.2018, 21:58   #90
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako si podesio tonove ispravno tu nebi imalo sta vise zezat.
Ako ne zvuce isto obje harmonike onda je problem negdje u sound.
Semplovi se mogu dosta detaljno podesavati neovisno jedan od drugog.

Mogu se desiti razlicitosti u soundu MENU-BASIC-OSC BASIC ....ili u MENU -AMP ili MENU-FILTER

Da bi izbjegao sve razlicitosti mozes npr u MENU BASIC kad imas na osc 1 harmoniku koja svira onako kako zelis........da kopiras taj oscilator 1 u oscilator 2........tako ces dobir dvije identicne harmonike........i onda samo primijenis ono na prvu fix a na drugu +4
Dodato:
Kad pravis ovako terce pazi da je iskljuceno sve vezano za ensemble.
I to ti moze zeznut situaciju.

Promijenjeno od ella 85 (13.05.2018 u 22:01 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
ella 85 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
kako, pa800, praviti, terce

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:18


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije