Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 21.12.2010, 12:53   #41
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

beethoven je kralj !!!!!!!!! svaka ti dala
ella 85 je offline   Reply With Quote
Star 22.12.2010, 22:11   #42
MT775
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 07.09.2004
Godina: 48
Postovi: 68
Downloads: 225
Uploads: 0
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 11 puta u 8 Postova
Instrumenti: korg pa 800 i korg pa600
MT775 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Lächeln polaritet zvucnika

iskreno mislim da je problem u kablovim sa kojim pokreces te zvucnike ako ti kablovi nisu orginal i zamjenjen je plus i minus naravno da ce zvucnik da se krece u pogresnom pravcu i da daje pokresne zvukove pokusaj sa drugim kablovima pa mi javi bas me intresuje da li sam u pravu....
MT775 je offline   Reply With Quote
Star 26.12.2010, 00:28   #43
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Dali ste ikad culi za damping faktor kod pojacala?Ja cu vam navesti jedan primer-Kutije JBL SR4735X-600w na 8 oma trosistemske,bas 2224h-pojacalo Crown cts 3000-2x1000w na 8 oma i sa damping faktorom 3000,svira se punom snagom sala hotela Kragujevac,ja licno stojim pored kutije i gledam u bas zvucnik a on se nepomera...Dali to znaci da je crkao?Ili da je nesto pokvareno?Naravno da ne,posto je jako do bola...I da se vratim na jednostavno objasnjenje-kada pojacalo posalje jednosmernu struju na zvucnik ona u namotaju kalema prouzrokuje pojavu magnetnog polja koje sa poljem magneta samog zvucnika proizvodi odbojne sile koje teraju spulnu i ceo karton da se pokrene u odredjenom smeru (ako su pravilno povezani polovi na kablovima i pojacaliu pokret je od zvucnika prema van)i taj pokret prouzrokuje pokretanje vazduha i nastanak zvucnog talasa.Ali sta se desava kada strujni impuls iz pojacala nestane(ili zavrsi se ton koji je proizveden i nastane pauza do sledeceg)?Membrana se po inerciji vraca nazad na pocetnu poziciju i namotaj na njoj ulazi nazad u magnet zvucnika prouzrokujuci indukovanje jenosmerne struje obrnutog smera i polariteta od dovedene iz pojacala i vraca je nazad do njega(negativna faza).Tako nastaje povratni signal u sprezi pojacalo-zvucnik-a damping faktor je uprosteno receno mogucnost izlaznog stepena pojacala da apsorbuje i anulira tu struju.To se radi sa povecanjem unutrasnjeg otpora izlaznog stepena pojacala,ili da skratim pricu-ako pojacalo apsorbuje povratni signal zvucnik ce se zaustaviti po povratku na pocetnu poziciju(nece se tresti membrana vec ce stati-tesko ce se uociti pokret)i obrnuto-sto se membra vise nekontrolisano krece(kao ovde na primeru)to je damping faktor manji i zvuk niskih frekvencija je muljaviji i manje precizan sto je lose za sviranje(nerazumljivi tonovi na bas gitari ,mutna noga bas bubnja,dubok nerazgovetan glas pevaca...).U tome je razlika izmedju ovih miksera i pokreta zvucnika sa njima-NAGLASAVAM BAS ili niske frekvencije zato sto iako damping faktor utice na citav zvucni spektar preko zvucnika koji ih reprodukuju primeticemo razliku na zvucnicima najveceg promera zbog zakona fizike o povrsini koja emituje(pokrece)zvuk(vazduh)i zbog frekvencije(broja pomeranja istog u jedinici vremena)-povrsina najveca a broj pomeranja najmanji...
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Star 04.01.2011, 08:07   #44
bonaparteau
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.12.2008
Mjesto: Sidnej
Godina: 50
Postovi: 12
Downloads: 1575
Uploads: 2
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg TR, Tyros 2 i PA3X
bonaparteau befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od skoricnik Pokaži Post
Ipak cu morati da nadjem jos jedan mikser starije generacije, pa da ispitam.
Da, pokreti se desavaju samo kada sviram (sto je i normalno), ali kazem, mnogo vise nego na PM.

Mada, kad se setim problema sa proslim kutijama...
Desvalo mi se da mikser izbaci jako prigusen ton a zvucnik samo sto ne iskoci.
Mozda bi to pomoglo.

Pozdrav

Skore, ne znam da li si resio problem, ali moram da se vratim na jedan od tvojih postova i da ti skrenem paznju na ovo tvoje zapazanje navedeno gore.
Poznato ti je da zvucnik ne sme biti izlozen jednosmernom naponu, jer ce ti u protivnom izgoreti 'spulna'. Ako ne znas polaritet zvucnika samo povezes bateriju na krajeve i ako membrana ide 'napolje' onda ti je "+" zvucnika povezan na "+" baterije, i obratno. Zbog toga se izlaz pojacala monitoruje i kompenzuje povratnom spregom unutar samog izlaznog stepena.
Ovo sto si ti opisao mi deluje kao da si trenutno dobio jednosmerni napon na izlazu koji je oterao zvucnik u jednu stranu. Ono sto cujes u takvom slucaju zvuci slicno kao kad fizicki pritisnes membranu i ne das joj da normalno osciluje. Posto ti zvucnici rade jos uvek, znaci da se to samo trenutno desi. Vrlo cest kvar kod pojacala je 'hladan lem'. Usled velikih temperaturnih oscilacija i velikih mehanickih stresova (transport itd.), lem gde su pojedine komponente zalemljene za stampanu plocu pukne i izgubi kontakt. Medjutim, ove pukotine su generalno male i izgube kontakt samo na trenutak, pruzrokujuci trenutne kvarove (tipa krcanje ili gubljenje zvuka na 2-3 sekunde).
Ako ti zvucnici pak 'plivaju' tj postepeno odlaze u zasicenje, onda ti povratna sprega ne deluje kako treba. To moze da se desi zbog nekoliko stvari, pocevsi od samog kvara na izlaznom stepenu, na predpojacalu, pa do kablova i konektora. Bilo kako bilo, ako tvoj PSX802 ponovo to uradi i sa novim kutijama, definitivno ga odnesi negde na pregled i objasni im sta se desava, jer vrlo lako moze da se da se desi i da ti ode izlaz i da ti unisti kutije.
Svirao sam bas na PSX802 pre desetak godina i samo znam da je neunistiv - prava mazga. Secam se da je na jednoj svirci istopio plasticnu kesu jer je neko stavio blizu izduva, a mi gruvali na 4 kutije, skoro punom snagom. I ne secam se da se ikada pregrejao i izbacio. Cujem da je jos uvek u zivotu, kolega jos uvek radi na njemu.
Pozdrav i Srecna Nova!!
bonaparteau je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2011, 01:09   #45
skoricnik
Moderator
 
skoricnik's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.05.2006
Mjesto: Backa Palanka
Postovi: 1.461
Downloads: 4053
Uploads: 22
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 177 puta u 167 Postova
Instrumenti: Ketron AUDYA5, Roland Fantom-S
skoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblick
skoricnik pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Problem je resen, prodao sam PSX a kupio sam PM1000
Takodje, srecna nova, i pozdrav!
__________________
www.yu-midi.org - Pravi sajt za prave muzicare!
skoricnik je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2011, 03:01   #46
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Neka je sa srecom!!!!!

Hvala, takodje.
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2011, 09:07   #47
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Uhhhh,dobro je,da si uzeo PM600/1 mogo bi samo da places pored njega "De mi je sad moj PSX"!
Pozdrav pa neka je srecno i tebi!
Boban010 je offline   Reply With Quote
Star 05.01.2011, 09:32   #48
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Boban010

Ne slazem se sa tvojom izjavom. PM 600 je po svemu bolji mixer (i kvalitet zvuka, i snaga, i sve ostalo).

Pozzz
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Star 07.01.2011, 22:37   #49
domino
Vredan član društva
 
domino's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.03.2008
Postovi: 122
Downloads: 14
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 14 puta u 12 Postova
domino befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Komplikovana i obimna, ali poucna tema...@skoricnik -ako volis PSX zvuk, mogao si da kupis snagas a ne da ga menjas za PM, to su dva razlicita sveta.Da se vratim na temu...
Kretanje membrane kod PSX uzrokuje nekoliko faktora koji se ispoljavaju istovremeno. Prvi je, mogucnost miksete i izlaznog stepena da reprodukuje veoma niske frekvencije koje uzrokuju pomeranje bas zvucnika. Drugi je damping faktor a tek na kraju izlazna snaga. U PSX seriju su ugradjeni vrlo kvalitetni vezni (tonski) kondenzatori (kojih kod PM serije nema) sposobni da reprodukuju vrlo niske frekvencije bez slabljenja.
To znaci da ces sa istim podesavanjima, na PSX dobiti (pojacati) nize frekvencije nego na PM.
Na zalost, PSX serija ima MOSFET izlazne stepene jako niskog damping faktora koji su prijatni za uvo ali ne za tehno sound i cvrste jake basove (suprotno od PM serije
Na kraju mala izlazna snaga takodje uzima danak kod modernog zvuka i eto cele price.
Sinisa je detaljnije objasnio damping, pa da ne duzim.

Sve ovo vazi za ispravan uredjaj, jer se setanje membrane desava i bez signala (zvuka) ako postoji kvar.

Pozdrav svima.
domino je offline   Reply With Quote
Star 10.01.2011, 10:18   #50
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Domino
Svidja mi se objasnjenje,ni po babu ni po stricevima,a uz to i tolerantno!
Ovako se ide u "Jevropu"!
Boban010 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 08:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije