Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.12.2014, 20:49   #1
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Muzička teorija - pitanja i nedoumice

Evo pade mi na pamet ova tema gdje je dobra većina foruma stručna, jer nam je ovo direktno struka (nekom primarno, nekom sekundarno). U ovoj temi možemo postavljati pitanja oko muzičke teorije ili naše odgovore na neke stvari gdje dosta ljudi griješi.
Evo npr. kad neko kaže sviram tu pjesmu iz D#-dura i kaže da je to isto kao i Eb - dur u pravu je u praksi, ali u teoriji nije. Eb-dur ima 3 snizilice i to Bb, Eb i Ab, a D#-dur ima 9 povisilica i to F#, C#, G#, D#, A#, E#, H#, Fx, Cx, s tim da su ovi x-evi dvopovisilice.
Onda kad neko kaže da svira pjesmu kao što su recimo Čudna jada od Mostara grada ili Moj dilbere iz E-dura, tu je pravilnije reći E-orijental, iako je to koliko znam neka "interna terminologija", a ne znam jeli tako službeno u teoriji muzike, jer bi po njoj onda to bio A-mol harmonijski, što znači da se "orijental" skala pravi od 5 stupnja harmonijskog mola.
To je bilo nešto što sam primijetio da mnogi brkaju, e sad ide moje pitanje o kom se može dobro raspravljat, a to je kako odrediti koji je tonalitet neka pjesma na osnovu notnog zapisa. Tu sam čuo oprečne komentare ranije na forumu, ali sjećam se osnovne muzičke i kako nam je profesorica iz teorije i solfeggia govorila da prvo pogledamo koji je zadnji ton ili akord , pa onda na početku gledamo koje predznake (povisilice i snizilice) ima. Ali ako ćemo tako šta ćemo ako imamo notni zapis neke naše narodne pjesme tipa Oj livado, rosna travo iz recimo G-dura, a pjesma preko A7 akorda završi u D-duru onda bi po tome ta pjesma bila iz D-dura. Ili primjer pjesma Plavuša od Kiće Slabinca, ako je notni zapis iz recimo H-mola, a pjesma završava sa H-durom, onda bi po tome mogli reći da je pjesma H-dur, a nije.
A šta je tek sa pjesmama koje imaju u sebi kombinacije "orijentala" i durova ili molova i durova. Što se onda kaže za pjesme tipa U đul bašči ili Zvijezda tjera mjeseca, odakle one idu?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 17.12.2014, 21:06   #2
velja87
Vredan član društva
 
velja87's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.06.2009
Postovi: 274
Downloads: 96
Uploads: 0
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 64 puta u 64 Postova
velja87 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Osnovu tonaliteta predstavljaju osnovne harmonske funkcije.
Tacke oslonca tonaliteta su: tonika (kao i akord na tonici) i dominanta( kao i akord na dominanti).
Takodje ova tri stupnja, I - (T)onika, IV - (S)ubdominanta i V - (D)ominanta jesu stubovi tonaliteta.
Pravilo je isto za sve pesme, nema tu izuzetka.
__________________
-Brateee, jel moze za mene pesma jesen sedamdeset i neke!? -Ne moze brate, moras mi reci tacnu godinu!

Citat:
Originalno postovano od dino123 Pokaži Post
Dinakord je Dinakord...
velja87 je offline   Reply With Quote
Star 17.12.2014, 22:52   #3
makso68
Odomaćeni član
 
makso68's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.01.2009
Mjesto: Prijedor
Godina: 55
Postovi: 668
Downloads: 878
Uploads: 28
Rekao HVALA: 37
Zahvalili mu 106 puta u 97 Postova
Instrumenti: klavijature i gitara
Interesi: Ribolov
makso68 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da,zaboravih:U Đul bašči i Zvijezda tjera mjeseca je isti slučaj kao i kod Čudna jada od Mostara grada,što rekli tezgaroši oriental,a teorija kaže harmonski mol.Pozdrav!!!!
Dodato:
Primjer 2:Oj livado,rosna travo-Osnovni tonalitet(tonika)je G-dur,zatim ide u dominantnu dominantu(durski,ili molski septakord na tonu drugog stupnja)A7,koji je razriješen u dominantu(akord petog stupnja)D-dur.
Primjer 3:Molska pjesma,ili kompozicija završava istoimenim durskim akordom je tzv.Pikardijska terca-presedan koji je u upotrebi od perioda Baroka(18.vijek),koju je u praksu uveo J.S.Bach.
Nadam se da sam pomogao.Pozdrav Svima i Svako dobro!!!!

Promijenjeno od makso68 (17.12.2014 u 23:13 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
makso68 je offline   Reply With Quote
Star 18.12.2014, 04:31   #4
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ovo su korisne informacije, naročito za nas mlađe.
Veljo, ako se sjećam dobro Lakijeve škole I., IV. i V. stupanj jesu glavni u durskim ljestvicama, ali ispravi me ako griješim u molovima i "orijentalima" su neki drugi.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Dell za ovaj koristan post:
sale_band (18.12.2014)
Star 18.12.2014, 11:10   #5
makso68
Odomaćeni član
 
makso68's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.01.2009
Mjesto: Prijedor
Godina: 55
Postovi: 668
Downloads: 878
Uploads: 28
Rekao HVALA: 37
Zahvalili mu 106 puta u 97 Postova
Instrumenti: klavijature i gitara
Interesi: Ribolov
makso68 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

I u molu su okosnica harmonije Tonika,Subdominanta i Dominanta.Harmonija je kompleksna nauka.U svakom tonalitetu imaš akorde na svim stupnjevima,pa imaju akordi i sa alterovanim(izmjenjenim-sniženim,ili povišenim)tonovima u sklopu tog istog tonaliteta.Primjer:ako se ,recimo,u a molu pojavi ton es ili b,ne mora značiti da smo modulirali u drugi tonalitet,to je onda privremena alteracija tog tona...Ne znam kako bih objasnio kolegama koje ne poznaju osnove teorije muzike,ili harmonije..Nadam se da sam do sad bio prilično jasan i,nadam se,koristan.Pozdrav!
makso68 je offline   Reply With Quote
Star 18.12.2014, 14:55   #6
velja87
Vredan član društva
 
velja87's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.06.2009
Postovi: 274
Downloads: 96
Uploads: 0
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 64 puta u 64 Postova
velja87 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prirodni dur
c - d - e - f - g - a - h - c (tetrahordi: durski / durski)
Glavni lestvicni stupnjevi su I, IV, V, na svakom od njih nalaze se durski kvintakordi.

Prirodni mol
c - d - es - f - g - as - b - c (tetrahordi: molski / frigijski)
Glavni lestvicni stupnjevi su I, IV, sa durskim i molskim
kvintakordom, dok je dominanta harmonski nefunkcionalna, buduci da ne postoji vodjica.

Harmonski mol (durmol)
c - d - es - f - g - as - h - c (tetrahordi: molski / harmonski)
Lestvica je molskog tipa. Glavni stupnjevi su I, IV, ovog puta i V, kao dominanta koja sada ima vodjicu.
__________________
-Brateee, jel moze za mene pesma jesen sedamdeset i neke!? -Ne moze brate, moras mi reci tacnu godinu!

Citat:
Originalno postovano od dino123 Pokaži Post
Dinakord je Dinakord...
velja87 je offline   Reply With Quote
Star 18.12.2014, 17:06   #7
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Onda sam ja to pomiješao sa polutonovima u ljestvici.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:12


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije