Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Gitare

Gitare Bas, ritam, solo... Gitare su gitare...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.04.2018, 21:36   #11
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Naravno da ne čuješ kad koristiš transpose!
Landison je offline   Reply With Quote
Star 17.04.2018, 21:59   #12
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 51
Postovi: 1.294
Downloads: 1872
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

I to što kažeš.
Mlad sam,naučit ću ja i to.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
romario je offline   Reply With Quote
Star 18.04.2018, 09:03   #13
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Pa sad, da je zanimljiva tema kao ona, ne bih se baš složio.
Ove stvari se uče u glazbenoj školi i to srednjoj u predmetima harmonija i kontrapunkt. To su egzaktne stvari i o njima nema rasprave. Ja sam završio samo osnovnu, tako da sam samo malo "pokrao" znanja koje mi treba
Zanimljivija bi bila tema o npr. ciganskoj harmoniji u teoriji muzike, tj. ono što čujemo u "drajfu" na što teoretičari čupaju kose, ali ipak zvuči kako treba.
Još jedna zanimljiva tema bi bila npr. apsolutni sluh - činjenica ili mit?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 18.04.2018, 09:51   #14
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 51
Postovi: 1.294
Downloads: 1872
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Zanimljiva itekako....Iz više razloga.
Ja uvijek o muzici sa vama pričam, pa ćemo i sada tako.
To što to znas odgovor na ovo pitanje je ok, za tebe.
Ali probaj to približiti meni i ostalima koji to ne znamo.
A takva je većina na forumu.
I tema apsolutni sluh je interesantna, pogotovo iz perspektive onoga tog ga ima.
Tema o cinganskum akordima mislim da čak postoji.Takodjer zanimljiva tema.Ali malo tko o njoj ima nešto za reći ovdje.Barem u toj temi.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
romario je offline   Reply With Quote
Star 18.04.2018, 10:01   #15
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja se s gitarom solidno sluzim..a taj famozni akord F#mol7/11 je u Oliverovoj pismi "Sve bi da za nju"..
Slucajno se poklopilo da mi je bas taj akord triba...
Ne trazim inace akorde po netu..al bas na ovoj pismi nigdi nema taj 7/11 svugdi je F#mol7
Gleda sam Oliverovog gitaristu i bss svira onaaj akord koji sam pita u prvom postu..
Znaci iz (E)
Dolazi u moje snove (F#mol7/11) sva u bilo obucena ta jedaneska se bas cuje jer nije klasična sedmica..probajte
Dodato:
Pa ako idemo logikom prazna bas žica je E..stisnut prvi prag F..stisnut drugi F#..znaci pocetni ton akorda je F#..sad opet zavisi kako ko hvata..al ja osobno ni u snu nisam moga zamislit da je to "mol"
A sad kako postoji F# u tonalitetu A..mozemo sad do jutra

Promijenjeno od grico (18.04.2018 u 10:23 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
grico je offline   Reply With Quote
Star 18.04.2018, 16:00   #16
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ajd dobro....priznajem...nemam apsolutni sluhnego sam se sjetio da mi negdje po ladicama već decenijama leži nekakva knjižica sa gitarskim akordima.
Landison je offline   Reply With Quote
Star 18.04.2018, 16:23   #17
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 51
Postovi: 1.294
Downloads: 1872
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ako ga nemaš ti, ne znaci da ga nitko nema.
Moj mali susjed ima.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
romario je offline   Reply With Quote
Star 18.04.2018, 19:36   #18
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sluh se može razvijati. Apsolutni ne a relativni da. To cesto nije dar jer zna smetati. Dosta sam o tome citao i u dosta dijelova se pronalazim ali od apsolutnog sluha sam daleko i nikad tamo niti hocu niti mogu stici. Zato ne volim kad netko za sebe tvrdi da ima apsolutan sluh. To je jako specificna situacija i cesto za vrijeme slusanja zvuka covjek ima nepotpunu koncetraciju. To zna biti i prokletstvo ukoliko ga se ne zna kontrolirati ili koristiti.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 19.04.2018, 09:27   #19
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Majstori spamate mi temu..nek neko otvori temu sluha negdi...po meni tema je ok
grico je offline   Reply With Quote
Star 19.04.2018, 09:45   #20
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od romario Pokaži Post
To što to znas odgovor na ovo pitanje je ok, za tebe.
Ali probaj to približiti meni i ostalima koji to ne znamo.
E vidiš, za te stvari treba dosta predznanja iz muzičke škole, a neke stvari iz osnovne muzičke ni ja nikad nisam svario iz razloga što nas je to profesorica solfeggia učila napamet, a ja baš nisam najbolji u svarivanju nečega što se mora naštrebat bez shvaćanja.
Prva i osnovna stvar je naučit intervale i dobrano baratat njima. E onda, evo na primjeru akorda G6 i Em7, koji se sastoje od apsolutno istih tonova i čak ako su odsvirani u istim obrtajima, ovisi isključivo o bas tonu koji od ova dva akorda, a i ambijent je bitno drugačiji.
Zašto Em7? Sastoji se od tonova E G H D. E G i H su osnovni ton (tonika - prvi stupanj u ljestvici), mala terca(tri polustepena razmak) i čista kvinta(sedam polustepenova razmak), znači intervali koji čine molski akord i ton D je mala septima. E sad kako se akordi imenuju po na naš jezik prilagođenim latinskim rednim brojevima (prima, sekunda, terca, kvarta, kvinta, seksta, septima, oktava, nona, decima), septima bi bila sedmi ton u ljestvici (zato što je prima ponovljeni ton) i to mala septima, jer je razmak 10 polutonova.
Sad ide primjer ako je bas ton G, odnosno ako je akord G6, zašto je G6. Sada taj akord kao kvintakord (kad je prvi ton u akordu od 3 tona osnovni ton) G H D E. Dakle osnovni ton (tonika), velika terca(četiri polustepena razmak), čista kvinta (sedam polustepenova razmak) i velika seksta (devet polustepenova razmak).
Oni akordi koje mi u muzici obilježavamo brojem 7 su oni akordi koji na durski ili molski kvintakord imaju još malu septimu(razmak od 10 polustepenova na osnovni ton), a npr. sa maj oni što na durski ili molski kvintakord imaju veliku septimu (razmak od 11 polutonova na osnovni ton).
Ovi akordi što se označavaju sa 9 su zapravo oni što na osnovni kvintakord imaju zapravo veliku sekundu(dva polustepena razmak) ili veliku nonu (oktava gore ili dole od velike sekunde). E sad, što se označavaju sa brojem 9, a ne sa brojem 2 to zaista ne znam, ali pretpostavljam da se to radi da ne bi došlo do zabune, jer npr. akord sus ima varijantu sus2 i sus4, pa možda da ne bi došlo do zabune. Ovaj dio mi nije baš teoretski najjasniji, jer kao što rekoh završio sam samo osnovnu muzičku.
Npr. Gsus2 se sastoji od tonova G A D, dakle nema terce, a G9 bi bio G H D A, e sad kad bi ubacili A ton odmah iza G onda bi imali G A H D A, što znači da bi u tom slučaju razlika između sus2 i 9 akorda bilo samo prisustvo ili odsustvo terce (velika ili mala, ovisno jeli dur ili mol).
Kao što vidiš romario, jako je opširna i kompleksna tema, ali je egzaktna i ne postoji jednostavan način da se objasni, osim da te svaki tjedan sa tim smaraju i udaraju u mozak u muzičkoj školi ili da kao entuzijast sam sebi to radiš svaki dan

Što se tiče apsolutnog sluha, volio bih da se otvori tema o tome, da malo pišemo, jer oko toga se velik broj znanstvenika nikako ne slaže, tu itekako ima mjesta raspravi. Npr. po onome što sam ja do sada pročitao i iskusio, mislim da je razlika između imanja apsolutnog i relativnog sluha samo način na koji smo mozak istrenirali da percepira referentni ton. Kod većine nas je mozak istreniran tako, a takva mu je predispozicija u normalnim okolnostima, da kad čujemo neku pjesmu, da nam je glavna referenca osnovni ton (odnosno tonika te pjesme), tako da kada čujemo pjesmu iz G-dura, osnovna referenca nam je u glavi G, pa ako je sljedeća pjesma A-mol, onda nam je referenca ton A. Ako bi non stop imali jednu te istu referencu u glavi, što znači da nam se mozak automatski ne resetuje na toniku pjesme koju čujemo, e onda bi imali sposobnost onoga što se naziva apsolutni sluh. No jeli to apsolutni sluh, jer svejedno imamo referencu? Apsolutni sluh je, kad o svakom tonu imamo percepciju kao npr. za boju. E tu se lome koplja znanstvenika i zato bi valjalo otvorit zasebnu temu o tome
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:18


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije