Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 09.01.2016, 14:05   #1
sleepwalkerbg1
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 24.02.2010
Mjesto: Beograd
Postovi: 13
Downloads: 125
Uploads: 1
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PA-80 , Roland-e96
Interesi: Muzika, elektronika, sport..
sleepwalkerbg1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Böse Ozbiljan bezobrazluk vlasnika kafića/klubova !?

Prvo , cenjenim kolegama želim srećne praznike i sve najbolje u 2016. godini!

Već dugo me kopka nešto , a nisam naišao na jasnu temu o dotičnom problemu.
Muzikom se bavim već neko vreme , ali ne kao full time posao - više mi dođe kao ispusni ventil na kraju dana. Sticajem okolnosti i na molbu jednog prijatelja dogodi se poneka svirka pa i stalni angažman (rođendan , nova godina , poneki kafić..)
Naime, ja sviram klavijaturu , on gitaru i to pristojno zvuči (prvenstveno radimo "akustiku" - samo klavir i gitara).
Što se tiče mog muzičkog znanja , ne smatram se profesionalcem ali nisam ni apsolutni neznalica.
Znam osnovne skale, osnovnu teoriju muzike a harmonije, harmonske veze i soloe pesama skidam bez problema "na sluh" no moderne pesme se ionako svode na 4-chord progresiju (tipa Am-F-C-G ili Im-VI-III-VII) [IMG]file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CSLEEPW%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5 Cmsohtml1%5C01%5Cclip_image001.gif[/IMG]
Ono malo što znamo , zaista SVIRAMO jer preziremo "fajlove" tj. matrice i smatramo da su i čak i "aranžerske" svirke nužno zlo.
Do sada smo naplaćivali zaista malo – fiksno od 20 do max. 50e po čoveku sa sve našim ozvučenjem , ako bude bakšiša OK , ako ne - nikom ništa!
(Ne želim da se reklamiram niti ću reći ime našeg benda jer ionako sviramo samo na preporuku prijatelja)


E sad, uz izvinjenje zbog opširnog uvoda da pređemo na stvar:

Često se dogodi da vlasnik kafića/kluba ponudi stalnu saradnju tipa petak/subota veče i to sve lepo krene do onog odvratnog momenta kad nam postavi pitanje “Koliko ljudi planirate da dovedete ?”
Kad sam prvi put ovo čuo bio sam u šoku i upitah “Pa zar mi da Vam budemo i menadžeri? Mi ne treba da Vam dovedemo goste već da ih privučemo kvalitetnom i originalnom svirkom!”
Na to obično sledi odgovor „ Da , ali prošli bend je dovodio XXXX ljudi i stoga i vi morate da mi garantujete neku minimum zaradu“
Zar nije dosta to što treba da obezbedimo prevoz i opremu , pripremimo i uvežbamo repertoar , montiramo i demontiramo sve sami , zabavljamo goste i sl. nego treba još i dovodimo ljude njemu „na noge“?
Nakon što to jednoglasno odbijemo , gazda obično krene sa ljigavom pričom tipa
„A da vam damo procenat od pića ? Recimo 5-10% od šanka..“ i sl.
Jednostavno , kao da gazda ne želi da preuzme rizik svog poslovanja i hoće da mu drugi garantuje uspeh ! Možda mi nismo surovi profesionalci ali nismo ni glupi.
Ispada da je jedino sigurno u celoj priči gazdina zarada!
U poslednje vreme sve više stičem utisak da je muzika koju toliko volim u nekom „trećem“ planu i da se sve svodi na to ko će koga da prevari ili ko je bolji „menadžer“ u priči !!
Dešava se da „napravimo“ pazare od 100-150.000 dinara i dobijemo honorar bez pogovora , ali čim se dogodi da u istom tom kafiću/klubu pazar bude ispod 40.000 RSD – ode deo našeg honorara uz izgovor da nije bilo para. Pa gde su pare od prošlih pet – šest zarada ?
Meni se to sve iskreno gadi i naravno , pošto mi muzika nije primarni izvor prihoda – mogu hladnokrvno da odbijem takve „ponude“ i dozvolim sebi da budem jako drzak iz dva razloga:

- Bili mi akademici muzike , ozbiljni profesionalci ili ne – odradimo posao pošteno, ljudi vole našu svirku i pazar se skoro uvek napravi ! Ne radimo „na matrice“ , sve je uživo i „iz srca“ a ljudi to osecaju i vole.

- Iz poštovanja prema kolegama koji žive od ovog posla mi ne pada na pamet da „spuštam“ cenu svirke i sviram po bilo koju cenu te otimam bilo kome hleb iz usta.

Prosto se ježim pri pomisli na to šta bi bilo kad bi mi svirka bila primarni izvor prihoda.

Voleo bih da čujem mišljenje muzički „starijih“ kolega ,te kako se vi nosite sa ovim problemom i da li možda grešim u pristupu celoj priči ?
Isto tako , ko želi – neka iznese neko svoje iskustvo.

Hvala i pozdrav.
sleepwalkerbg1 je offline   Reply With Quote
Star 09.01.2016, 15:39   #2
velja87
Vredan član društva
 
velja87's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.06.2009
Postovi: 274
Downloads: 96
Uploads: 0
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 64 puta u 64 Postova
velja87 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Takvih i slicnih imas svugde. Ako nece da mi da koliko smo se dogovorili(svirka prosla OK, a sad gostiju ima koliko ima, nije do nas sto 50 metara dalje gostuje neka zvezda granda pa je njemu lokal slabo popunjen i slicno) ja mu i netrazim. One price sledeci put cemo preplatiti i castiti kod mene ne prolazi. Samo mu se javno zahvalim na profilu benda na gostoprimstvu i ''korektnoj'' saradnji toplo ''preporucim'' ostalim kolegama za saradnju. Vrlo brzo on ponovi to kod jos nekog benda i posle nece niko ozbijniji da mu svira sem popaljenih tinejdzera koji sviraju zbog devojcica pa im je sve drugo svejdeno.
__________________
-Brateee, jel moze za mene pesma jesen sedamdeset i neke!? -Ne moze brate, moras mi reci tacnu godinu!

Citat:
Originalno postovano od dino123 Pokaži Post
Dinakord je Dinakord...
velja87 je offline   Reply With Quote
Star 10.01.2016, 19:49   #3
sleepwalkerbg1
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 24.02.2010
Mjesto: Beograd
Postovi: 13
Downloads: 125
Uploads: 1
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PA-80 , Roland-e96
Interesi: Muzika, elektronika, sport..
sleepwalkerbg1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@velja87 - jedino to i preostaje , ali ovo je izgleda trend koji se ubrzano širi zahvaljujući tome što su pojedini kolege "navikli" novopečene gazde da im dovode publiku.

Klince ne ubrajam u to zato što svako ko iole bolje zvuči shvata koliko truda stoji iza toga i teško da će svirati za "hvala" i devojčice...

Priču tipa "biće više sledeći put" sam i ja imao ali sledećeg puta nije ni bilo tako da je to to
Pa pobogu ljudi , ima muzičara koji sate i sate na dnevnom nivou provode vežbajući , kupuju opremu koja se meri hiljadama eura, pa prevoz , pa montaža , pa ugađaj publici .. i još na sve to da se igramo promotera i menadžera !?
Ako je to novi trend - ja od sad sviram samo u svojoj sobi i za prijatelje
Sve sam se nadao da postoji neki "sveti gral" tj. rešenje ili odgovor kad gazda kafića/kluba krene sa tom pričom ali uviđam da tako nešto ne postoji ..
PoZZ
sleepwalkerbg1 je offline   Reply With Quote
Star 10.01.2016, 22:19   #4
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Takvome gazdi šamar i preko vrata.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 13.01.2016, 14:34   #5
Johnny035
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 26.09.2011
Mjesto: Ćuprija
Postovi: 18
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 21 puta u 16 Postova
Instrumenti: gitara
Interesi: muzika i sport
Johnny035 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako te neko zakine, samo zapamti ime i adresu lokala, kao i ime gazde. Ako te sledeći put bude kontaktirao, prvo mu traži ono što duguje i 50% unapred od dogovorene sume za sledeću svirku. I to da ti plati pre svirke ili ništa do nastupa. Bolje je i da ne radiš, nego da radiš za džabe.

Citat:
Pa pobogu ljudi , ima muzičara koji sate i sate na dnevnom nivou provode vežbajući , kupuju opremu koja se meri hiljadama eura, pa prevoz , pa montaža , pa ugađaj publici .. i još na sve to da se igramo promotera i menadžera !?
Ako je to novi trend - ja od sad sviram samo u svojoj sobi i za prijatelje
+10000000
__________________
Nije ni gitar nepogrešiv i on je samo čovek. Nisam ni ja nepogrešiv jer i ja sam samo čovek. Ovde je jedino nepogrešiv mgxbty jer je on verovatno android koji ima ugrađen detektor za sve vrste zvukova uključujući i infrazvuk i ultrazvuk.
Johnny035 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Johnny035 za ovaj koristan post:
sleepwalkerbg1 (13.01.2016)
Star 13.01.2016, 15:56   #6
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa pobogu ljudi , ima muzičara koji sate i sate na dnevnom nivou provode vežbajući , kupuju opremu koja se meri hiljadama eura, pa prevoz , pa montaža , pa ugađaj publici .. i još na sve to da se igramo promotera i menadžera

E ovo me podseca na posao koji sam radio davno u pekari. Ja sam vozio hleb po prodavnicma. Prvo smo bili carevi znaci postovani i dobro placeni pa potom se pojave neki novi dobavljaci sa drugim uslovima znaci spuste cenu hleba da bi usli u posao. Ajd i to je nekako islo dok se nije neki pekar setio da vraca sav hleb koji se ne proda da bi usao u posao. I na kraju se svelo da smo morali i da istovarimo hleb, vratimo sve sto ostane i jos da molis za svoje pare.
E tako mi nesto krenula i ova prica oko muzike. Pojavom aranzera se umnozilo mnogo bendica i da bi imali posla moraju se dovijati gazi lokala, koji su uglavnom namazani likovi i gledaju da sto vise zarade pa makar ti nista ne odneses kuci. Ja vec dugo zivim samo od muzike ali vidim da je stanje sve gore. Uglavnom radim privatna veselja, retko lokale, pa sam zato postedjen tih proseravanja od strane raznih gazda.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio dmmacak za ovaj koristan post:
sleepwalkerbg1 (13.01.2016)
Star 13.01.2016, 23:13   #7
sleepwalkerbg1
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 24.02.2010
Mjesto: Beograd
Postovi: 13
Downloads: 125
Uploads: 1
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PA-80 , Roland-e96
Interesi: Muzika, elektronika, sport..
sleepwalkerbg1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Johnny35 - Hvala, to je odličan savet kolega! Ma ko ih šiša.

Čak i kad bih svirao "za džabe" uradio bih to tako što bih svoje prijatelje okupio u svom ili nečijem stanu/prostoru , svi da "ulete" kintu za piće/klopu i rokaj..
Ovako ispada da nas plaćaju ljudi koje dovedemo pri čemu vlasnik lokala uzme debelu proviziju za to..

@dmmacak - do pre par godina sam radio servis računara / mreže itd. Ista priča
Prestao sam upravo iz tog razloga što će pojedini kolege iz te branše da trče i puze za svaki dinar, pa makar i na svoju štetu samo da zadrže klijenta ili "ućare" nešto sitno!
Kao što sam napomenuo - ja sam muzičar amater , ali sam naučio lekciju na svom poslu za koji sam se poprilično školovao - ako nekome podilaziš, spustaš svoju cenu ili sl. - otimaš nekom svom kolegi hleb iz ruku a činiš i sebi "magareću" uslugu jer će sutra doći neko treći ko će tebi uraditi isto.

Sve mi se ovo zgadilo poodavno , zato sad , mator konj učim programiranje i bežim u neku zemlju gde je standardizovan radni sat i gde se nelojalna konkurencija može eliminisati zakonskim putem! Naravno, svugde ima toga , ali u siromašnim zemljama je to strahovito izraženo.
Kao da smo zaboravili na samopoštovanje !

PoZZ
sleepwalkerbg1 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio sleepwalkerbg1 za ovaj koristan post:
nikadvisekorg (03.04.2016)
Star 14.01.2016, 06:56   #8
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Imena tih GAZDA treba objaviti i javno pricati o tome, a takvo nesto se brzo procuje .
ffb je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2016, 14:21   #9
nikadvisekorg
AJ LAV KORG
 
nikadvisekorg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.12.2009
Mjesto: Srbija
Godina: 41
Postovi: 1.344
Downloads: 940
Uploads: 3
Rekao HVALA: 288
Zahvalili mu 179 puta u 165 Postova
Instrumenti: korg pa3x
nikadvisekorg ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od sleepwalkerbg1 Pokaži Post
@Johnny35 - Hvala, to je odličan savet kolega! Ma ko ih šiša.

Čak i kad bih svirao "za džabe" uradio bih to tako što bih svoje prijatelje okupio u svom ili nečijem stanu/prostoru , svi da "ulete" kintu za piće/klopu i rokaj..
Ovako ispada da nas plaćaju ljudi koje dovedemo pri čemu vlasnik lokala uzme debelu proviziju za to..

@dmmacak - do pre par godina sam radio servis računara / mreže itd. Ista priča
Prestao sam upravo iz tog razloga što će pojedini kolege iz te branše da trče i puze za svaki dinar, pa makar i na svoju štetu samo da zadrže klijenta ili "ućare" nešto sitno!
Kao što sam napomenuo - ja sam muzičar amater , ali sam naučio lekciju na svom poslu za koji sam se poprilično školovao - ako nekome podilaziš, spustaš svoju cenu ili sl. - otimaš nekom svom kolegi hleb iz ruku a činiš i sebi "magareću" uslugu jer će sutra doći neko treći ko će tebi uraditi isto.

Sve mi se ovo zgadilo poodavno , zato sad , mator konj učim programiranje i bežim u neku zemlju gde je standardizovan radni sat i gde se nelojalna konkurencija može eliminisati zakonskim putem! Naravno, svugde ima toga , ali u siromašnim zemljama je to strahovito izraženo.
Kao da smo zaboravili na samopoštovanje !

PoZZ
Bravo, lepo rečeno..... nije loše da pročitaju mlađi kolege.... mi stariji znamo to......
__________________
Citat:
Originalno postovano od ado_rado Pokaži Post
To je najvjerovatnije napon struje a to se cesto desava sa klavijaturama kada sviramo po tezgama gdje je varijacija struje ne stabilna!
Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Sinovac, da tebi neko toliko puta gurne i izvadi i ti bi prozujao.
Citat:
Originalno postovano od caka012 Pokaži Post
Najgore je kad sviras akusticnu svirku, a neki gost donese daire. Pravilo je da je zelja za dairama medju gostima obavezno obrnuto proporcionalna smislu za ritam i da se za pomenuti instrument ceo boziji dan otimaju samo oni koji nemaju veze sa ritmom.
nikadvisekorg je offline   Reply With Quote
Star 03.04.2016, 23:52   #10
Jaksi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 01.02.2016
Postovi: 13
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Jaksi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prije je bilo cijeni sebe da bi te drugi cijenili
Danas kvaliteta rijetko kad ispliva.
Bio ti dobar ili los , bices onoliko dobar kolika je ukupna zarada te veceri.
Ne zivi se od zraka al mislim da je ponekad bolje neka vrata zatvoriti nego ici u ekstreme i drugim ljudima spustati cijene i ulaziti u nesuglasice sa kolegama.
Ulozio sam puno i vremena i novaca u sebe, al onda opet sta gazda lokala zna koja je koja klavijatura ili koja je koja gitara i kolko koja vrijedi.
Ja sam osobno sretan sto radim sa ljudima koji se medusobno postivaju i cijene rad.
Mislim da je to najbitnije.
Jaksi je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:51


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije