Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Ketron

Ketron Ne previše popularni, ali izuzetno kvalitetni aranžeri

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 20.06.2023, 21:35   #71
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od mirandess Pokaži Post
Pitanje za Caspera.
Budući da si već neko vrijeme na Eventu, i čitam redovno tvoje postove, koliko je zapravo ovo sve što event nudi upotrebljivo za našu muziku?

Disco/Dvojka, 7/8, rumbe, begini, sirtakiji, dvojke i slični ritmovi.
Da li taj real drum prepoznaje udarce pa prema njemu i "štima" patern ili su paterni naknadno odsvirani pa što ti je ponuđeno, ponuđeno je (i da li je ta ponuda ako je kao takva, dovoljna za izbor)?

Čuo sam na par demo pjesama koje su objavljivali da npr. kad odradiš prelaz/fill da uopće nema udarac činela nego ono samo blago kašnjenje sa prelaza na varijaciju ( i da li se može u real drum modu naknadno nadosnimiti neki udarac bubnja, unutar njegovog "record mod-a" kao sto je na korgu)... Mislim ne znam kako bih opisao ali nadam se da me razumiješ što hoću reći.

I još jedna stvar ali nisam skontao, da li Event ima kao na korgu STS-ove? Dakle kao button-e za brzo biranje boja unutar ritma? Ili moraš svaku boju posebno ulaziti i tražiti u user?

Pisao si da ti se klavijatura zaledila 5-6 puta, a da li se to događalo tokom promjene ritmova i općenito u toku same svirke?

Dobro sam zagrijan za Ketrona, ali evo i dalje se informiram... Mislim, nije malo dati 5K eura i naravno pri tome da ne radi kako treba...
Preciznije, svirao sam EVENT 10 dana i imao sam vremena pogledati i poslušati sve što me interesira.
Svaka klavijatura se može upotrijebiti za sviranje. Razlika je samo u količini materijala koju imamo na raspolaganju. Ketron općenito, a tako i EVENT, imaju veliki deficit u materijalu koje je potreban za narodnu glazbu. Osobno ne sviram taj žanr pa mi to ne predstavlja nikakav problem ali dobro znam da onima koji sviraju narodnjak nedostaje ritmova i "boja".

Iz tvog pitanja vidim da nisi dobro razumio kako sviraju i kako se stvaraju Real drum, Real chord i Real bass. Na tkz. Real kanalima sviraju audio loopovi, tj. wav. datoteke. U samoj klavijaturi ima ogroman broj istih, ti ih možeš međusobno kombinirati i kreirati novi ritam ili obrađivati postojeći. Možeš imati i vlastite audio loopove za ritmove koje spominješ. Recimo da ti treba kontra za neku dvojku. Uzmeš akustičnu gitaru i snimiš loop u waw formatu od 8 taktova. Tako napraviš za sve durske akorde, pa za molske, za sedmice ... Recimo, d-mol odsviraš sa drugačijim motivom nego C mol. Znači, svaki akord može zvučati drugačije. To je ono što je Ketron ponudio kao novinu i zato je dobar. Isti pristup je za bas gitaru pa za bubanj. Zamisli sada koliko je posla potrebno da odsviraš i snimiš baš sve što ti je potrebno. 12 dur, 12 mol, 12 /7, 12 dim, 12 sus ... pa tako za bas, pa onda bubanj ... Svi ti motivi, tj. audio loopovi se spremaju u mapu koja ima naziv ritma i onda ih koristiš po potrebi.
Preko ovoga možeš aktivirati i MIDI kanale u Stylu pa onda činele ili ostale elemente na prelazu kojeg spominješ, lako možeš dodati na svaki ritam. Dakle, možeš naknadno dosnimavati što ti srce želi.

STS, ili OTS kod Yamahe postoji i kod EVENTA ali ima jedan veliki nedostatak. Aktivacija istih se može napraviti jedino preko ekrana jer ne postoje vanjski gumbi za to. Oni pristrani Ketronu će reči da to nije problem ali realni muzičari koji STS koriste u živoj svirci se mogu samo nasmijati na to. To je kao da za svaku promjenu brzine u autu moramo vaditi mjenjač iz neke kutijice.

EVENT sam koristio s prvom verzijom firmware i zaledila mi se dok sam svirao. Nisam radio ništa zahtjevno. Rekoše ljudi da se ne mrzne s novom verzijom ali dok se sam ne uvjerim, ne vjerujem nikome.

Nezahvalno je drugima davati savjete ali ovog ću si puta dopustiti tu slobodu. Ostani na PA4x i uživaj dok se nešto pametno ne dogodi na tržištu. Pod pamento mislim; dok Ketron ne napravi stabilnu platformu, dok Korg na ispravi nedostatke kod PA5x ili dok Yamaha ne izda nešto novo.
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.06.2023, 21:53   #72
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od sinisa Pokaži Post
Evo jedan zanimljiv video o nekim nedostatcima koji Evant ima u odnosu na druge klavijature,tacnije u odnosu na Medeli AKX10. Iako klavijature nisu,niti mogu da se porede ipak nek stvari koje ima najeftini aranzer nedostaju na najskupljem.

https://www.youtube.com/watch?v=4XPpodkpiGg
Postavljam jednostavno pitanje. Što mislite, zašto autor videa nije napravio usporedbu Genosa i Eventa?
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.06.2023, 04:19   #73
pekilik
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 17.09.2012
Mjesto: Vrnjacka banja
Postovi: 309
Downloads: 76
Uploads: 3
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 46 puta u 41 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x 61,Novation Sl 61 Mk3, Roland E 96, vArranger2 i mnogo VST-ova.
pekilik ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ili Medelija i Genosa, to bi onda bio sukob interesa 😂😂😂
pekilik Je trenutno online   Reply With Quote
Star 21.06.2023, 16:38   #74
Rudiiiii
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.09.2007
Postovi: 119
Downloads: 2176
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Rudiiiii befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

.... koliko bi kostao jedan takav ritam sa svim akordima i instrumentima
Ovakav koncept za normalnog muzicara je ludost Ima mnogo nacina za unapredjenje aranzera i mnogo potencijalnih inovacija ali iz nekog razloga se to ne radi. Moguce da se ne zeli napraviti bolji aranzer jer to nebi imalo smisla i efekta sa biznis strane. Vjerovatno Ketron nije registrovan na berzi ali bilo bi interesantno vidjeti brojeve.
Inace Roland je prvi zapoceo sa pravljenjem ritmova zivim usviravanjem i pitanje je bilo samo koliko su kvalitetni semplovi i hardware. Koncept je ubrzo napusten pogodite zasto
Mozda je rjesenje za Ketron snimati samo akorde namjenski, plus-minus jedan ton, za pojedine pjesme ? Za Ketron bi bolje bilo da su pokusali ostvariti saradnju sa IK multimedia i implemetirati njihov vec gotov software ali ... R&D ima svoju logiku i politiku a ovi sto sklapaju svoju pa di se nadju
Rudiiiii je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
aranžer, arranger, event, ketron

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:27


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije