Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.05.2014, 01:54   #1
vane1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 23.11.2007
Mjesto: Jagodina
Postovi: 136
Downloads: 1262
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature
Interesi: sve o muzici
vane1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vane1 pošalji poruku preko MSN messengera vane1 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard pomoc oko rada na 2 ohma...

Drugar,da li bi smeo crawn cts3000 da radi na 2 oma...tj da gura 2xsb122 u 4xZX-3...Trazio sam taj podatak da nadjem,ali nisam uspeo nikako...
vane1 je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 02:04   #2
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od vane1 Pokaži Post
Drugar,da li bi smeo crawn cts3000 da radi na 2 oma...tj da gura 2xsb122 u 4xZX-3...Trazio sam taj podatak da nadjem,ali nisam uspeo nikako...
Jel ima pozadi na izlazima nešto napisano oko omaže?
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od vane1 Pokaži Post
Drugar,da li bi smeo crawn cts3000 da radi na 2 oma...tj da gura 2xsb122 u 4xZX-3...Trazio sam taj podatak da nadjem,ali nisam uspeo nikako...
http://www.studioberar.com/english/e...-for-sale.html
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.

Promijenjeno od SMusic studio (26.05.2014 u 02:09 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 07:49   #3
splendid
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 26.09.2008
Mjesto: Novi Sad
Godina: 45
Postovi: 330
Downloads: 41
Uploads: 0
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 58 puta u 56 Postova
Instrumenti: Korg pa4, Guerrini superior 2
Interesi: Auto - moto - karting sport i još jedno brdo stvari..... :)
splendid befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mislim da bi spalio sb122....ipak su to mali binovi...za 4x zx3 mislim da bi ipak trebali biti neki ozbiljniji binovi....eventualno ako ti ne treba stereo slika da ih povezes u kombinaciji da na jednu stranu stavis 4 zx3 a na drugu 2 sb122...mada....

Pozdrav.

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
splendid je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 09:21   #4
vane1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 23.11.2007
Mjesto: Jagodina
Postovi: 136
Downloads: 1262
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature
Interesi: sve o muzici
vane1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vane1 pošalji poruku preko MSN messengera vane1 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

"SMusic studio" ne pise nista,inace bih znao...na netu sam naisao na podatak da je na 2 ohma 2x1250 a na 4 ohma je 2x1500... i nista vise...nema podatak za 2 ohma...sudeci po ovome sto si mi poslaoiz studija berar moze da radi i na 2 ohma i to snaga je onda 2x1500...sto znaci da nije problem uz ne preterivanje sa snagom i za bas binove,koji su malo slabiji za zx3...
"Splendid", ja vec dve godine radim samo sa zx3, ne sviram manijacki ludacki sto se snage tice i uglavnom je maximum nekih 300 ljudi,ali redje...znaci manje tezgice,ne trebaju mi bas binovi koji pomeraju bubrege,dakle nisu klubovi i diskoteke u pitanju...mislim da bi mi ovi basovi koje inace jos uvek nemam,planiram kupovinu...samo malo rasteretili zx3 da bi pfeaci mogli lepse i lakse da isplivaju...a vezivao bih na jednom izlazu basove na drugom 2 zx,po potrebi 3...inace aranzer pevac i pevacica...po potrebi harmonika ili sax...

Promijenjeno od vane1 (26.05.2014 u 09:30 sati)
vane1 je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 10:26   #5
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pazi ovako,
2 oma je jako mala impedansa, što znači da je velika struja protoka. Kod usklađenosti kutija (binova) i snagaša (znači kada kutije imaju 20% veću nazivnu snagu od snagaša), dolazi do opterećenja izlaznog stepena snagaša već od 50% izlazne snage i tada dolazi do povećanog grejanja izlaznog stepena. Kod kvalitetnijih snagaša koji imaju termalnu zaštitu može doći do prekida rada, a u ređim slučajevima do distorzije i izobličenja. Kod snagaša koji nemaju termalnu zaštitu (obično samo limiter), može takođe doći do peak-ovanja, tj. do prekidanja signala. Ali veća opasnost je da zbog pregrevanja dođe do pregorevanja jednog od izlaza, naročito kada nesimetrično vežeš kutije (pregoreva izlaz na kome je vezana veća nazivna snaga zvučnika).
U suprotnom slučaju kao (kod tebe), snaga kutija je manja od predviđene nominalne snage opterećenja i velika je mogućnost pregorevanja neke od kutija. Pri izlaznoj snazi već većoj od 20% iz snagaša, dolazi do konstantnog zasićenja najslabijeg zvučnika (drži napetu membranu u radnom položaju), greje se i pregoreva (kod nekih kalem samog zvučnika, a kod nekih elektronika ili skretnica).
Znači, možeš da probaš, ali oprezno sa snagom, ne više od 20%, pa ćeš videti kao se kutije ponašaju. Ako dobiješ izobličenje zvuka, znači preterao si i zasitio kutije. Ovo nećeš dobiti odmah pri uključenju, već posle izvesnog vremena konstantnog rada (svirke) i može te u startu zavarati da to dobro radi, a posle dolazi do problema. U svirci je to opasno jer nisi uz pojačalo i zvučnike da to pratiš i reaguješ, pa može doći do pregorevanja.
Ako se usudiš da ovo isprobaš, napuni kutije konstantnim zvukom bar 10 min iz svega što možeš, posebno ti je zgodno što imaš aranžer pa ga pusti da radi, a ti prati i ponašanje snagaša i rad membrana zvučnika (skini mrežice ako ih imaš), pa ćeš i sam videti dokle možeš ići sa snagom dok ne dobiješ izobličenje.
Ovo je inače preporuka samo za kvalitenije kutije koje mogu ovakvo naprezanje da izdrže neki vremenski rok, lošije kutije ne bih ni probao.
Pozdrav
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 19:14   #6
vane1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 23.11.2007
Mjesto: Jagodina
Postovi: 136
Downloads: 1262
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature
Interesi: sve o muzici
vane1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vane1 pošalji poruku preko MSN messengera vane1 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

SMusic studio...hvala ti na ovako iscrpnom objasnjenju...razumeo sam sve sto si mi napisao...doduse procitao sam nekoliko puta...;-)))...izgleda da mi je pametnije resenje dva aktivna bas bina,a na mikseti otanjim aranzer...sigurnija varijanta...
Dodato:
I sad jos kad bi mi dosla neka preporuka od kolega koji imaju mozda nekog iskustva...12"...ili 15"...koji brend model....

Promijenjeno od vane1 (26.05.2014 u 19:15 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
vane1 je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 19:37   #7
denza_
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 03.05.2013
Postovi: 102
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 11 puta u 10 Postova
Interesi: Gitare,razglasi,sport
denza_ ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Npr ja bih uvijek išao da je pojačalo jako duplo od RMS snage zvučnika, znači jačina pojačala da bude jednaka program snazi zvučnika, namjestiš limiter i miran si, a zvučnici i pojačalo maksimalno sigurni.
A bilo bi dobro da kažeš s kojom svotom novca raspolažeš za par aktivnih binova pa da ti damo prijedloge.
denza_ je offline   Reply With Quote
Star 26.05.2014, 22:36   #8
vane1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 23.11.2007
Mjesto: Jagodina
Postovi: 136
Downloads: 1262
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature
Interesi: sve o muzici
vane1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vane1 pošalji poruku preko MSN messengera vane1 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Denza,maximum do 1500€…a sto se tice snage,crown je 2x1500 na 4 ohma,a kutije su po 600w...snagas nisam odvrnuo do kraja...to bi trebalo da je tu negde...
vane1 je offline   Reply With Quote
Star 27.05.2014, 00:14   #9
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Imaj na umu da manji bas zvučnik (u prečniku) daje oštriji i odsečniji bas. To ti je dobro ako sviraš narodnjake, naročito sa puno dvojki. Za kola i igranke ti je to idealno. Zato bolja bas pojačala imaju manje zvučnike u prečniku, ali da bi se nadoknadila snaga stavljaju po više komada u kabinet. (recimo 4x10")

Veći zvučnik daje jači zvučni talas, ali je mekaniji, širi i manje definisan u prostoru, a pošto se niski tonovi drugačije prostiru u prostoru od srednjih i visokih, onda dobijaš basove svuda okolo, ali bez jasnijeg tranzijenta. Ovo je dobro za zabavnu muziku i balade.
Ako imaš podjednaku snagu u recimo dve 12" kao i u dve 15", dobićeš oštriji bas sa dve 12", ali malo slabiju jačinu basa.
Drugo, jako je bitna konstrukcija kutije. Nije isto da li je po konstrukciji bas-bin ili bas-woofer (reflex). Bin daje oštriji bas, a woofer pojačani ali mekši niski zvučni talas (ispod 120 Hz)
Stvar je ukusa ko šta voli, ja recimo više volim snagu od oštrine i koristim 15", ali kao bin varijantu, a ne bas-woofer.
Pošto ti imaš dovoljno snage, izaberi šta ti više odgovara, pa po tome traži adekvatan model.
Ja sam dizajner zvuka, pa ti ovo kažem iz teorije ali i iz svog iskustva kroz posao.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 27.05.2014, 00:42   #10
neshatomic
Vredan član društva
 
neshatomic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.06.2009
Postovi: 277
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 67 puta u 41 Postova
Instrumenti: Acoustic Line Seeburg , JBL SRX , Dynacord Variline , Dynacord MAdras , DANLEY sound labs
Interesi: sport,moto sport,sound & light
neshatomic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Vane
6 kutija na jednom snagasu nije opterecenje od 2 oma ,nego 2.66!

Tvoj crown moze da radi na 2.66 oma, i ima 1500w po kanalu u tom rezimu,ali ono sto je sigurno je da te sb122 ne bi prezivele sigurno CTSa u to budi siguran.

Sto se tice samog rada na 2 oma ,bez obzira da li pojacalo moze ili ne moze uvek treba taj rad maximalno izbegavati jer je to stres za svako pojacalo i rizik od crkavanja je ogroman.To bi ti isto bilo kao da kolima vuces traktorsku prikolicu ,auto ce da vuce ,ali dokle ce da izdrzi i kad ce da crkne nikad se ne zna.

Rad na 2 oma treba izbegavati i zato sto svako pojacalo u tom rezimu gubi kvalitet zvuka ,freq iznad 10khz ( visoki tonovi ) padaju od 3 do 6 dB u zavisnosti od pojcala ,zatim gubi se damping faktor tako da i bas gubi definiciju ...itd itd
neshatomic je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 03:39


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije