Videti jedan post
Star 23.11.2011, 04:22   #22
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od zeljko Pokaži Post
MNego druze ne rece nista u vezi kvaliteta snimaka!Bas me zanima kako ti se svidjaju snimci posto u zadnje vrijeme se trudim sto vise mogu i umijem,a i puno sam slusao na youtube u vezi vokala i podesavanja parametara u cubase(Ekvilajzeri,Compresori,Efekti itd)
Preslusao sam malo pazljivije tvoje demo snimke i obratio posebnu paznju na vokal. Generalno miks je uredu i tu i tamo bi se mogle uraditi poneke ispravke ali nista drasticno. Ovo vazi za matrice, odnosno muziku. Miks vokala nije dobar i tu se moras malo vise potruditi. Kao prvo upotrebljavas skoro uvijek vrlo neumjesni reverb, odnosno ambient, koji nema sta da trazi na vokalu. Taj reverb skoro da nema predelay time tako da ti "udaljava" glas u miksu i cini ga neubjedljivim. Previse se cuje Erst Reflection, znaci prve refleksije su prejake tako da se dobija utisak da si snimao u povecem kupatilu. Ovo ces popraviti ako upotrijebis reverb sa predelay time u rangu od 50 pa i vise milisekundi i bez previse udjela tih prvih refleksija (Erst Reflection). Ovo vazi kada upotrebljavas duzi reverb koji bi bio tipican za balade. Gledaj da on ne bude previse dignut na Aux-u (smanji malo reverb). Kada upotrebljavas kraci reverb (room ili ambient) trudi se da bude kompaktan, dosta kratak i tamniji sa predelay time od nekih 20 - 30ms. I u jednom i u drugom slucaju ces ovom metodom "gurnuti" glas nesto naprijed u miksu ali ne po jacini vec po probojnosti. Sto se tice odnosa glasa prema instrumentali, tu si sasvim OK. Ne pretjeruj sa visokim u ekvilajzeru, nema potrebe jer u par pjesama si malo pretjerao pa su sibilanti (s,sh,z...) preostri. Vjerovatno si dizao frekvencije oko 3kHz a nisi upotrijebio deesser. Moras raditi sa pop filterom jer ti se cuju vrlo prljavo i vrlo cesto eksplozivni suglasnici (p, b...). Ovdje imas par rjesenja ili nabavi pop filter ili ako ne mozes onda razapni najlon carapu ispred mikrofona na desetak cm ili upotrijebi trik sa olovkom tik ispred membrane mikrofona vertikalno postavljenom po sredini membrane. Sve ovo ce ukloniti te eksplozivne suglasnike koji pod reverbom dobijaju jos vise na snazi. Gledaj da nikada ne pretjerujes sa ekvilajzerom jer sve sto je iznad 5dB (nebitno da li - ili +) je znak da sam snimak nije dobar. Znaci sto manje ekvilajzera a sto pazljivije snimati. Ima raznih tehnika u vezi sa upotrebom kompresora a ja dajem prednost snimanju bez kompresora (eventualno samo limiter na -1dB Tresholda) a poslije u miksu ima vremena i mjesta za kompresor, Njega nikad pretjerano u miksu, Trudi se da Ratio ne prelazi 4:1. Osnovno je da pri samom snimanju podesis nivo signala vokala najbolje sto moze jer ce ti kasnije u miksu biti daleko lakse. Kada snimas sa dinamickim mikrofonom trudi se da nisi preblizu membrane i da zadrzis sto konstantnije odstojanje tokom cijele pjesme jer dinamicki mikrofoni drasticno mijenjaju boju (sound je dosta tamniji sto si blizi membrani) u zavisnosti od udaljenosti, sto je kasnije u miksu nemoguce ispraviti. Generalno, sto manje efekata to bolje kada je u pitanju miks vokala. Taj problem sa monitoringom sa zvucnih kutija mozes takodje rijesiti jednim trikom tako da ti se na vokal traci ne cuje muzika sa matrice. Snimi jednu traku gdje ces snimati i glas a onda snimi jos jednu gdje ces stajati cijelu pjesmu na istom mjestu pred mikrofonom ali neces pjevati. Obrni fazu toj drugoj traci na mikseru i upotrijebi sve iste EQ i efekte (Insert i Send) kao i na traci gdje si pjevao. Doci ce do potiranja one muzike koja se cuje iza glasa na vokal traci. Ovo je jednostavni zakon akustike gdje se isti signali sa suprotnom fazom potiru. Ostace ti znaci, cisti vokal, bez ikakvih smetnji.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
zeljko (23.11.2011)