Tema: Yamaha CS1X
Videti jedan post
Star 08.09.2005, 02:05   #17
delija_momak
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 12.05.2005
Postovi: 84
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
delija_momak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Komandos,
ove sto pominjes "Harmony" nisu terce! Neznam tacno kako se zove, nekoristim tu opciju nikad, al nisu terce. Istina je da zvuci malo kao terca, al sigurno nije! Nemislim, na "Harmony Trill", nego "Harmony ...", neznam tacno naziv, nemam kalvijaturu ispred sebe. Iskreno receno, i ja sam nekad pomislio, evo gotova terca, samo izabrem boju i pritisnem Harmony...
Nego, sto se tice tih terci, prakticno bi ti bilo uzeti neki program sto cita MIDI fajlove. Uzmi neki MIDI fajl i pusti ga prekko programa. Iskljuci sve trake osim onih na kojoj solo stoji. Ovo je vjerovatno jedno 3, 4 trake, zavisi od MIDI fajla. Pod jedno dvije trake stoji solo s visine o kojoj se ustvari radi, npr. A. Pod staloj traci (trakama) ce najvjerovatnije stajati nesto sto je u terci svirani, to jest C u ovom slucaju. Podesi se bi tempo i uporedi sad ovo sto je svirano u A i u C, i cuces razliku. Tu ces vidjeti sta je ta terca o kojoj se toliko prica. Pokusaj sam odsvirati melodiju i iz A i iz C. Mora ces s tim malo vjezbati, sve je stvar rutine. Prije nego sto pocnes, izaberi neki MIDI fajl sto je 'dobro' uradjen, npr "Bojana" od Sabana Saulica ili "Ostavi mi drugove" od Jane. Skini fajlove ovdje u DOwnloadu, ja mislim da su to fajlovi o kojim govorim. U obe fajla su i melodija i terca 'fino' odsvirane.
Eto, to ti je jedan jednostavan nacin, na koji mozes viditi sta su terce i lagano sam poceti svirati.

PS: nemoj se previse zahebavati s MIDI fajlovima, jer to zna brzo preci u naviku, nego 'fataj' sto prije ritmova i sviraj kompletan aranzman (govorim iz iskustva). Ako taj tvoj PSR450 nemoze citati ritmove, ebga onda, mora ces kad tad drugi aranzer nabaviti sa makar 8 User Styles, tako da mozes nase ritmove ucitavati. A, ako imas koju paru vise, uzmi onda neki aranzer s kojim ces biti miran makar koju godinu. Sto se tice toga, nemoj se zaletiti pa uzeti nesto sto neznas sta je tacno, nego raspitaj se sto vise. Puno je tih klavijatura da bi se dobar izbor napravio ako nisi dovoljno upucen s tim.

Hajde zivio, odo spavati, kasno je sad ovdje kod nas
delija_momak je offline   Reply With Quote