Videti jedan post
Star 19.04.2017, 00:42   #18
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ajde da i taj "matorac" (hvala ti "mravac" ) kaže koju "pametnu".
Zna @romario kako se to radi, citat je postavljen OK. Ne treba nikakva intervencija i @VUNIMRAV-u, nemoj prizivati vraga bez veze.

Nego, kada već govorimo o svirci s binovima ili bez njih. Ne radi se o tome da su oni neophodni, niti nam trebaju kako bi nekom pokretali đigericu, a pogotovo se ne radi o tome da su neophodni kada se svira za više ljudi i glasnije.
Kvaliteta sounda koju osigurava odgovarajući bas bin na podu nikada ne može nadoknaditi niti jedna kutija na stalku. Bez obzira na to da li se radi o tišoj ili nešto glasnijoj svirci. Tim više, deficit dubokih frekvencija upravo kod tihe svirke itekako osiromašuje cjelokupni sound, a 15" zvučnik u gornjoj kutiji je u takvim situacijama poprilično nemoćan. To je prvi razlog zašto ja uvijek sviram s binom. A sviram često za 20-50 tak ljudi i nikada ne preglasno. (malo sam "mator" pa me smeta buka
Isto tako, uz današnju tehnologiju, promjer zvučnika uopće nije presudan za količinu basa u prostoru. Tako recimo, dvije "osmice" u basu mogu biti višestruko produktivnije od jedne "petnaestice". Pročitao sam negdje da je to zbog toga jer 2x8" ima veću površinu od 1x15". Ta velika glupost napisana je na jednom vrlo "profesionalnom forumu" i to u više navrata. Na žalost, radi se o nepoznavanju osnovnih matematičkih pojmova koji se uče još u osnovnoj školi. O čemu se zapravo radi. Današnja tehnologija omogućava da više zvučnika manjeg promjera imaju bolju efikasnost i bolje širenje zvuka u prostoru od jednog većeg zvučnika. Ako sam dobro shvatio @ffb-a, upravo je htio naglasiti tu komponentu spomenuvši metaforu dinosaur. Općenito gledajući, DSP tehnologija je omogućila da danas imamo volumenski i težinski manje kutije s boljim karakteristikama od onih "starih, komercijalnih" zvučnih kutija.
Napredak je pogotovo uočljiv u zadnjih par godina i bilo je samo pitanje trenutka kada će skupi "bose patent" koji već postoji 10-15 godina, biti kopiran od strane drugih proizvođača. Nastali su cjenovno prihvatljivi, a po kvaliteti bolji sistemi.

Nadam se da mi @VUNIMRAV i @mimiki neće zamjeriti, nije mi niti bila namjera pljuvati po konvencionalnim sistemima. Jer svako će ozvučenje (od)raditi dobro ako iza njega stoji majstor, muzičar koji zna zanat. Uostalom, ko' da gosti razumiju što je to db, promjer ili snaga zvučnika. Želio sam samo naglasiti da kombinacije koje se spominju u ovoj temi imaju paprenu cijenu u odnosu na kvalitetu i na ono što konkurencija nudi. Ajmo napraviti matematiku. Jedan polovni PowerMate II košta cca 1000 i više eura. Dvije polovne ZX5 ili d-lite otprilike isto toliko. Ako bi uzeli cijene ovakvih novih uređaja sve bi bilo skuplje za cca 50%. Kada u odnos stavimo recimo dva nova LD MAIU 11 G2 sistema i neki digital mixer poput X-air ili Ui12+tablet dobit ćemo za manje novaca mnogo više kvalitete. To znači, kada bi @VUNIMRAV prodao svoje ozvučenje, lagano može kupiti sistem koji je poprilično bolji, lakši za prijenos i slaganje i još k tome potpuno nov. Garancija 3 godine.

Znam ja da on to neće napraviti jer baš ovaj mjesec ima tehnički na autu i dolazi mu rata kredita na naplatu. Šalim se malo, vuni i ja smo stari frendovi. Pišem ovo kako bih ljudima koji prate forum i čitaju temu rekao svoje viđenje stvari. Ne govorim napamet, probao sam, slušao, odmjerio i sve govorim/pišem iz vlastitog iskustva.
casper je offline  
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
VUNIMRAV (19.04.2017)