Videti jedan post
Star 23.11.2011, 14:48   #26
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zeljko, nije to komplikovano samo pazljivije procitaj to sto sam pisao. Sve parametre koje sam pomenuo ces pronaci kod efekata Cubasea bez problema. Svaki i malo ozbiljniji reverb efekat ima taj Predelay Time o kome sam pisao. Od reverba veoma zavisi miks vokala jer je on bitna karakteristika na koju je nas sluh navikao posto jedan zvuk uvijek cujemo u nekakvom prostoru i nikada izolovano a taj prostor definise u velikoj mjeri taj zvuk. Za vokal u pravilu treba odabrati neki Plate Hall medjutim to nije uvijek pravilo jer sve zavisi i od doticnog miksa pa ne postoji neki univerzalni reverb koji ce moci uvijek da se upotrijebi. Reverb je uvijek Send efekat, isto kao Delay i to si ispravno uradio. Delay mozes takodje staviti na glas a pronadji neki delay koji se sinhronizuje sa tempom pjesme i kao jedinicu sinhronizacije postavi 1/8 note. Ne pretjeruj sa tim Delayom. I za Reverb i za Delay vazi zlatno pravilo da onog momenta kada ih jasno cujes u miksu, vec ih je previse. Znam da bi ti najradije da ti popisem sve efekte i sve vrijednosti za njihove parametre koje treba podesiti ali to, ne da ne mogu ja uraditi, nego niko na ovoj planeti a onaj ko krene da ti daje neka univerzalna rjesenja laze, petlja i nema pojma, niti blage veze o cemu pise i prica. Takve zaobilazi u sirokom luku. Svaki miks ima svoju "dusu" i svaki miks trazi svoja podesavanja. Medjutim, mogu ti dati neke osnovne smjernice po pitanju efekata u Cubaseu. Taj Cubase se bas i ne razmece posebno kvalitetnim efektima ali nekoliko njih se moze naci da odrade kako-tako posao. Za Reverb (Send) odaberi REVerence i preset Plate at 3sec pa tu se poigraj malo sa Pre Delay recimo na nekih 40ms. Zaboravi taj Fabfilter, nije on podoban za vokal i uzmi StudioEQ (Insert) i preset Lead Vox Male. Tu su vec namjestene sve bitne frekvencije za vokal a na tebi je da to podesis onako kako ti u odredjenom miksu odgovara. Ne pretjeruj sa podizanjem i spustanjem levela pojedinih EQ-bandova. Kao Delay (Send) uvedi Stereo Delay i postavi Delay Time na oba kanala na 1/8, Feedback na 40 i Mix na maksimum. Kao kompresor uzmi Cubaseov Compressor (Insert) i pozovi preset Light Jazz Vocals. Tu je vec sve odradjeno a tvoje je da podesis ulazni signal mikrofona na mikseru najbolje sto moze sto znaci da se samo pri najacim Peakovima jedva upali ona Led lapica za Level Gaina. Samo tada ce i kompresor u Cubaseu da radi kako treba. Ovo bi ti bili osnovni efekti kada je u pitanju vokal. Ima tu jos efekata koji bi dosli u obzir, pogotovo dinamickih, pa ako te interesuje reci da ne pisem za badava.

Promijenjeno od tranzit (23.11.2011 u 14:52 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
zeljko (23.11.2011)