Videti jedan post
Star 24.11.2011, 05:51   #30
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Napisao sam ti u jednom od postova da preferiram snimanje bez kompresora i eventualno samo sa limiterom. Znaci, spadam u tzv. puriste koji hoce da imaju potpuno "nedirnut" snimak na traci, koji poslije mozes po potrebi i zelji obraditi dinamickim i ostalim efektima. Veliki broj kolega snima sa kompresorom, sto nije nikakva greska. Stvar je navike. Slobodno postavi na traku kompresor dok snimas on svakako nece biti u snimku ali pazi, na traku ne na Input Bus. Ne moras cak ni kompresor, mozes i Leveler, pa podesi kako ti odgovara. Sve ti mozes pri snimanju da imas na toj traci ukljuceno i EQ i Reverb i Delay, nista to nece uci u snimak. To sto si postavio kako kazes sve na 12h na mikseru pri snimanju je uredu a to na 12h vazi za EQ jer onda je on linearno postavljen, znaci bez utjecaja EQ-a na snimak. Gain sam ti objasnio kako treba podesiti, to obavezno uradi na taj nacin, znaci ne odvrci gain samo da bi glasnije cuo glas pri snimanju, to ne radi nikako. Ono o "obrtanju" trake, da ti ponovim. Kada si snimio te dvije trake koje pominjes onda na onoj traci gdje si samo stajao pred mikrofonom (ne smijes cackati nos, cesati se, pusiti i slicne budalastine raditi) obrni fazu. Taster za obrtanje faze imas na svakom kanalu Cubase miksera, samo ga stisni i sve je vec uradjeno. Pazi, sve efekte koje stavljas na jednu moras i na drugu traku, ama bas u bobu sve isto. Pitas kako se to potiru trake i kako nestane muzika koja se cuje u pozadini na vokal traci. Objasnio sam ti i to ali evo jos jednom. Obrtanjem faze na jednoj traci, stavljas je u protufazu u odnosu na drugu i ako su trake potpuno iste neces cuti nista iako na obje postoje snimljeni signali. U tvom slucaju je razlika samo u vokalu izmedju te dvije trake i samo on ce se cuti kao rezultat iz te dvije trake koje se nalaze u protufazi jer samo je on razlicit na te dvije trake. Ovo moras uraditi precizno sto znaci da sve mora biti isto i kada si snimao sa vokalom i kada si snimao bez vokala, inace neces dobiti "tisinu". Ne boj se tu sam ja zdravlje me jos dobro sluzi i ako sta zapne samo ti pitaj, jedino ako ne odapnem neplanirano a onda ces valjda doci da odpjevas jednu za ispracaj.
tranzit je offline   Reply With Quote