Videti jedan post
Star 29.05.2014, 23:29   #25
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

I ja se slažem sa tim, posebno što čovek ima priliku to da uzme na probu i vidi kako radi.

@neshatomic
kada bi to bilo tako prosto,stavi preset i gruvaj, bilo bi super i ne bi postojali ljudi koji se bave dizajnom zvuka i ozvučenjem.
Koliko bendova ima koji imaju fenomenalnu i skupu opremu, a opet nam se nešto ne sviđa u njihovom zvuku? Bar nama koji se bavimo muzikom.
Drugo, postoje danas klavijature, posebno aranžeri, koje imaju milion opcija za podešavanje zvuka, pa opet neko razvali, sa recimo PA80, a neko sa PA3X zvuči kao neka dečija igračka. Džaba bas na 80Hz, džaba mu kutije od 2000e komad, džaba mu triler da ti se zavrti mali mozak, kada ne ume da podesi i prilagodi zvuk ambijentu i prostoru. Namestiš kod kuće kako treba, a posle sam sebi ne veruješ kako se to čuje (ne čuje) na svirci. To se svima nama desilo i dešavaće se. I šta je tu u pitanju? Hajde, prosvetli me malo, ja očigledno pričam nebuloze.

Pa ima li možda veze da li je zvučnik 12", 15" ili 18" ? Ima li možda veze što narodna muzika u dvojci ili rumbi zvuči bolje sa oštrijim basom (npr. slap bas), a zabavna lepše zvuči sa acoustic ili fretless basom? Ima li možda veze što se u diskoteci ili sličnom prostoru traži bas koji osećaš u stomaku, a na veselju gostima preseda jelo od takvog basa? Ima li možda veze u narodnoj muzici da li sviraš starogragsku, izvornu, stariju narodnu ili pinkovsku folk muziku? Pa zar za sve to imaš jednu postavku i to je to? Stavi bas na 80Hz i sviraj. Pa koliko samo ovde što sam naveo ima totalno različitih setovanja, da ne nabrajam dalje. Ja radim i klasičnu muziku i džez i bluz i rock, ali i akustičnu narodnu (radim u opštinskom kulturno-prosvetnom centru gde imam bar 5 različitih koncerata mesečno, + pozorišne predstave i mjuzikle + privatno tezge po trgovima, klubovima, i veseljima). Koliko samo tu ima različitih postavki i setovanja zvuka...
Jedan od najboljih koncerata koji sam radio u zatvorenom je džez svirka sa Papa Nikom (udaraljke, grupa Balkanika) i profesorima muzike sa univerziteta iz BG-a i mnogo mi je drago što sam dobio sve čestitke i ppohvale za vrhunski zvuk od tih ljudi.

No, da ne dužim i da ne ispadne samo da se hvalim. Smatram da se tek još uvek učim, jer ni ja nisam zadovoljan kao to sve po mojim setovanjima zvuči. Skoro sve se to snima direktno iz miksete u Hi kvalitetu i posle se analizira šta je dobro a šta nije dobro urađeno.
Recimo, nisam znao koliko ja ne znam dok jednom nisam video od tonca iz Nevernih beba kako neke stvari treba, a kako ne treba raditi i postaviti, čoveku svaka čast !!! Od tonaca iz Balkanike sam naučio kako treba podesiti monitore, a dotle sam radio po svome sve pogrešno i kontra. I bez obzira što je to neka druga vrsta muzike nego što većina vas ovde svira, neke zakonitosti su primenljive u svakoj muzici.
Voleo bih da ima nekog ovde ko se profesionalno bavi dizajnom zvuka i uopšte i isključivo ozvučenjem, da potvrdi da li ima tačnih stvari o kojima pričam ili mi kaže da li ja stvarno pričam nebuloze, a ne da mi ovde tezgaroši prosipaju šatorske teorije.
Malo više poštovanja prema nečijem znanju i iskustvu ne bi škodilo, naročito što niko od nas i ne zna koliko ne zna o ovoj nauci.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote