Videti jedan post
Star 27.02.2023, 22:51   #5
mll
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 08.11.2020
Postovi: 35
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mll ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sa produkcijom je jednostavno meni.
Savremeni DAW ima pomoć za svaku ljestvicu.
Naravno, treba znati melodiju dobru napraviti, a onda se sve posloži, biranje bassa, inverzije akorda itd.
Duboko sam ušao u teoriju što se tiče produkcije, umijem i osnovne orkestralne kompozicije raditi.
Čitao sam Pistona, Adlera itd., nije mi bilo mrsko.
Jedino što ne znam je čitati notaciju i ne znam baš sastaviti komplikovane kompozicije da ima bass, tenor, alto, sopran i kontru, recimo, pogubim se u toliko zasebnih glasova, a treba ispoštvoati sva pravila o paralelnim peticama, direktnim peticama, paralelnim oktavama.
O tome vodim računa samo za bass i soprano linije, ne da mi se toliko baš izučavati teoriju.
Ne radim mnogo orkestralnu jer treba imati računar jak za to, 32GB RAM, i7 su neki minimumi danas, a vremena i vremena za jednu kompoziciju.
Svaka nota ima svoju ekspresiju, dinamiku, svaki instrument drugačije reaguje na dinamiku, svaki paket ima drugačije postavke svega toga.
Baš je komplikovano, pa više radim neke orijentalne stvari.
Imam neke kompozicije na YT, ukucaj mllapan i naći ćeš me.
Problem u svemu tome je što nisam nikad imao potrebu zapamtiti skale, a akorde po formuli gradim, i uzmem chord tool - minor već formiran i dalje ga invertiram sam.

Malo naopako naučeno, ali to je moderno doba, softwer olakšava osnovne stvari, tako da naučimo komplikovane, a ne znamo osnovne.

Uglavnom, svi mali producenti, neki i veći, koriste male midi kontrolere, pa sve to ide desnom rukom, tako i kod mene.

Valjda će nadoći i lijeva uz vježbe za uživo sviranje, jer malo sam se udaljio od produkcije.
Nekako, zanimljivo je raditi na tome da uspiješ napraviti muziku onakvu kakvu želiš, a već kada dođeš blizu cilja, vidiš da već imaš znanje, to prestane biti interesantno, barem je meni.
Čar je u procesu učenja, kasnije kad nekad u glavi se osmisli neka melodija i humma, pa se može prenijeti na muziku.
Cilj mi je bio biti u mogućnosti prenijeti neku emociju muzikom, što sam donekle uspio, a sad mi je ćef sjesti za aranžer i za svoju dušu svirati.

Promijenjeno od mll (27.02.2023 u 22:53 sati)
mll je offline   Reply With Quote