Videti jedan post
Star 07.01.2019, 19:26   #3
draganost
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 22.11.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 18
Downloads: 4
Uploads: 17
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa500
Interesi: Sport, priroda, muzika.
draganost befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
draganost pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Na HDD-u su moguće dve vrste kvara - elektronika ili sam disk unutar harda na koji se upisuju podaci. Ako je crkla elektronika onda se može uzeti sa istog takvog harda i staviti na tvoj HDD da bi se videli podaci, ali to rade specijalizovani servisi za tu vrstu posla - vraćanje izgubljenioh podataka. @casper je u pravu, to je komplikovano i skupo ali ne i nemoguće. Ukoliko je oštećen disk unutar HDD-a i tu može biti dve varijante: oštećeni prvi sektori gde je upisano gde se šta na disku nalazi tako da se podaci zbog toga ne vide a tu su (što je lakši slučaj), ili je oštećen disk na drugi način. Disk unutar HDD-a se oštećuje kada se udari dok radi kompjuter ili ako magnetna glava iz nekog razloga dodiruje disk i oštećuje ga. Imao sam prilike da vidim totalno izgreban disk u HDD-a i tu se zaista ništa ne može učiniti, dok se za prvi slučaj (oštećeni prvi sektori, tzv Master Boot Record iliskraćeno MBR) može pokušati sa vraćanjem podataka posebnim za to namenjenim programima. U svakom slučaju ne otvarati hard dik na svoju ruku nego to prepustiti stručnjacima koji to rade. Pri tome ne mislim na servis računara nego baš na specijalizovane firme za vraćanje izgubljenih podataka. Svakako treba konsultovati neku od njih jer konsultacija ne košta ništa, a oni će ti reći koliko bi u tvom slučaju koštalo vraćanje podataka i da li je to moguće.

Promijenjeno od draganost (07.01.2019 u 19:27 sati)
draganost je offline   Reply With Quote