Tema: vArranger2
Videti jedan post
Star 18.03.2014, 00:38   #22
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne, nisi shvatio to "istovremeno" na pravi nacin. naime, ti svakako mozes napraviti koliko hoces "rumbi" i pohraniti ih sa razlicitim Songbook eventima, te kasnije prelaziti iz jedne u drugu bez prekida, to nije problem. Pod "istovremeno" se mislilo u Flashu, dakle ispred tebe na display su svi odjednom u sustini. Ne moras ici u podmenue da bi ih nasao jer su svi poredjani po horizontali u grupe. Na to sam ciljao sa tim "istovremeno".

Jos jedna opaska, kada sam vec pomenuo OTS, vArranger2 ne raspolaze sa 4 OTS-a, kao sto je to slucaj kod hardware aranzera, vec sa dvadeset. Znaci, dvadeset Registracija se pohranjuje jednim Songbookom, sa parametrima svih sounda.

Karakteristicno je za vArranger2, da iz ritma u ritam prelazi zaista bez ikakvog osjetnog prekida, pa i najmanjeg moguceg i to potpuno "muzicki" na kraju takta tekuceg ritma. Jedna pojedinost u vezi sa Fill In Partovima. VArranger2 ima dva modusa upotrebe Fill In-ova. Jedna je Automatic, kada nije ni potrebno davati komandu za FillIn, dovoljno je pritisnuti slijedeci Main koji trebas i vArranger2 ce prije prelaska u taj Main, odsvirati FillIn koji pripada tom Mainu. Svirace ga uvijek od mjesta na kojem si zadao komandu, znaci nece cekati kraj takta. Drugi modus nije automatski (Automatic deaktiviran) i u njemu ce se vArranger2 po zadavanju komande FillIn, bez obzira koji je u pitanju, uvijek vratiti u onaj Main iz kojeg si zadao komandu za FillIn. Medjutim, ovo nije sve jer u tom modusu mozes odmah nakon zadavanja komande odredjenog FillIn-a, zadati komandu za Main u koji hoces da dodje vArrranger2 i on ce poslije odsviranog FillIn-a otici u zadati Main. Sve u svemu, veoma fleksibilno. Uopste, vArranger2 "zraci" stabilnoscu i muzicar zaista, poslije samo par minuta sviranja, ima utisak da pod rukom ima ultrastabilan alat, sto vArranger2 i jeste.

Jos jedna veoma korisna funkcija, inace preuzeta sa Ketronovih aranzera, koja je nasla mjesto i u vArrangeru, je Restart ritma. Veoma bitna i neophodna, kada pjevac "hramlje", pa povremeno ispadne iz ritma, ovim se u trenu ritam vraca na "prvu". Za ovu sam funkciju svojevremeno na jedvite jade uspio da ubijedim pokojnog Stellberga da je uvede u Live Styler.

Pominjes mix ritma. Kod vArrangera2 je Yamahine ritmove moguce detaljno editirati u Midi Event List Editoru, koji je u sustini CASM kod kojeg si u stanju upisivati sve moguce komande, brisati pojedine, ispravljati, itd... Ovo vazi iskljucivo za Styleove u Yamahinom formatu. Za sve ostale, a i za Yamahine, je moguce raditi veoma detaljan miks Style traka u mikseru koji sam pokazao na slikama, gdje se ima pristup na sve parametre sounda, cak i na one kao sto su LFO1 i LFO2 Rate, Speed, Attack Time Envelopea, efekti itd... itd... i to onda pohraniti kao Songbook file. On i dalje nosi ime Stylea i poziva se kao Style ali sa miksom koji si uradio u mix consoli vArrangera2. Jednostavno se za tu priliku "prebrisu" komande iz Stylea i unesu ove iz mix console. Sam Style pak, ostaje nedirnut jer ako ga pozoves nevezano za Songbook, on ce imati mix koji je imao prije editiranja u mix consoli. Uzasno fleksiblna funkcionalnost citavog sistema.

Jos jedna nova i vecini totalno nepoznata funkcija kod jednog aranzera uopste, je Chord Loop. Ovim se moze snimiti u toku sviranja redoslijed akorda ukljucivanjem Rec tastera, a zatim po zavrsenom snimanju, ne prekidajuci sviranje, tastom Play pozvati ovaj redoslijed i vArranger svira tacno sve one akorde koje smo upotrijebili dok je Rec bio aktiviran. Na primjer, kod pjesama koje imaju strukturu gdje se strofe ili refreni harmonski egzaktno isto sviraju, u toku prve strofe i/ili refrena ukljuciti Chord Loop Rec, a onda reprodukovati to Play tasterom kada krene druga strofa i/ili refren. Ovim se oslobadja lijeva ruka za druge poslove ili manipulacije. Jedinstvena funkcija.

U reprodukciji midi fileova je vArranger2 takodje jedinstven jer posjeduje 15 mogucih Markera koje sami definisemo a onda se izmedju tih tacaka setamo po volji. Midi file nije tako "tvrd" u reprodukciji jer se i njime moze manipulirati i promijeniti mu i redoslijed i duzinu trajanja i to "in real time" bez ikakvog predhodnog spremanja. Kad smo vec kod sequencera, vArranger ima jedan od najsposobnijih Backing Tracks Step sequencera koje sam uopste sreo. Ovdje se u par poteza moze napraviti kompletna pratnja u vidu gotovog midi filea i to od Partova razlicitih Styleova, zadajuci uz njih i kompletnu harmoniju sa precizno odredjenim Bass-om. Sve ovo u samo par minuta, naravno ako muzicar vlada doticnom pjesmom kako treba.


Mislim da je za ovaj put bilo dovoljno jer toliko je tih funkcija i mogucnosti u vArrangeru, da ce ovo potrajati izvesno duze vrijeme.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
fico (18.03.2014)