Videti jedan post
Star 21.05.2008, 15:23   #68
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Svaka klavijatura kad se sredi zvuči fantastično. Ali odgovorno tvrdim (iako sam nažalost veliki KORG-ovac), što se tiće ritma najmanje je posla s Ketronom. On je najspremniji za live nastup. Čak su mu i interne boje solidne, no da bi zvučale ko KORG treba ih dosta šminkati, mada neke boje su mu najbolje onako kako su u tvornici napravili (klarinet, B truba, Sax, Hammond ...). harmonike, tambure i buzuki valja samplirati. Shanai i Zurna su ok, no meni na KORG-u puno bolje zvuće.
No pustimo sad njegove KJetronove boje. Prednost Ketrona naspram ostalih je Live drum SET-ovi, izlazno pojačalo, preglednost funkcija (bez obzira na gomilu dugmića) idu uvelike u prednost i kvalitetu više za Ketrona u odnosu na KORG, Roland i Yamahu.
I da se osvrnem malo kritički na Rolanda G seriju. Taj sound je što se tiće mjerila kvalitete odavno mrtav. Pregazili su ga svi KORG-ovi Pa aranžeri, novi E Roland i nova S Yamaha, a o Ketronu i Genesys PRO-u da ne pričam. Druga stvar je ta što smo mi navikli uši na taj ritam i što nismo dobrih desetak godina imali ništa bolje, no danas je Roland G serija malo kvalitetnija "prdakalica" u usporedbi sa suvremenim aranžerima. U par sekundu sam u stanju nabrojit 10 kvalitetnijih aranžera od najboljeg Rolanda iz G serije (G-1000) prije pojavljivanja Rolanda G-70. A to su Ketron SD1+, SD5, X1 pa KORG Pa2X, Pa1X, Pa800, Pa80, Yamaha Tyros, Yamaha PSR-3000, GEM Genesys PRO ... Roland tu teško parira i sa svojim najboljim aranžerima (E-80 i G-70).
Znam da je demokracija i da svak ima pravo na mišljenje, no fakti su fakti. I ja sam se svojevremeno kleo da poslije G-1000 neče više ništa bolje i kvalitetnije izač. A eto, prošlo je par godina i vidi što sve već imaš. Tehnika napreduje, ide naprjed. Sve se to vrti u krug, no čini mi se nekako posljednjih godina da krug raste samo kod KORG-a i Ketrona. Ostali su stali. Zašto ? Iskreno da vam kažem ne znam.
I još jedna interesantna opaska. Istina iskudio sam Rolanda do boli, ali najiteresantnije u čitavoj priči može potvrditi i sam Nedim koji trenutno radi na Ketronima. Jel tko primjetio da je Ketronov engine najsličniji po načinu rada i funkcioniranju Rolandovim aranžerima. Kao da su ih u nekim stvarima prekopirali, osobito u editingu ? Ili se varam ... Evo uporedite famozni G-1000 i X1 pa nadalje ...
__________________
u penziji !
kreso je offline