Videti jedan post
Star 04.01.2011, 08:07   #44
bonaparteau
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.12.2008
Mjesto: Sidnej
Godina: 50
Postovi: 12
Downloads: 1575
Uploads: 2
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg TR, Tyros 2 i PA3X
bonaparteau befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od skoricnik Pokaži Post
Ipak cu morati da nadjem jos jedan mikser starije generacije, pa da ispitam.
Da, pokreti se desavaju samo kada sviram (sto je i normalno), ali kazem, mnogo vise nego na PM.

Mada, kad se setim problema sa proslim kutijama...
Desvalo mi se da mikser izbaci jako prigusen ton a zvucnik samo sto ne iskoci.
Mozda bi to pomoglo.

Pozdrav

Skore, ne znam da li si resio problem, ali moram da se vratim na jedan od tvojih postova i da ti skrenem paznju na ovo tvoje zapazanje navedeno gore.
Poznato ti je da zvucnik ne sme biti izlozen jednosmernom naponu, jer ce ti u protivnom izgoreti 'spulna'. Ako ne znas polaritet zvucnika samo povezes bateriju na krajeve i ako membrana ide 'napolje' onda ti je "+" zvucnika povezan na "+" baterije, i obratno. Zbog toga se izlaz pojacala monitoruje i kompenzuje povratnom spregom unutar samog izlaznog stepena.
Ovo sto si ti opisao mi deluje kao da si trenutno dobio jednosmerni napon na izlazu koji je oterao zvucnik u jednu stranu. Ono sto cujes u takvom slucaju zvuci slicno kao kad fizicki pritisnes membranu i ne das joj da normalno osciluje. Posto ti zvucnici rade jos uvek, znaci da se to samo trenutno desi. Vrlo cest kvar kod pojacala je 'hladan lem'. Usled velikih temperaturnih oscilacija i velikih mehanickih stresova (transport itd.), lem gde su pojedine komponente zalemljene za stampanu plocu pukne i izgubi kontakt. Medjutim, ove pukotine su generalno male i izgube kontakt samo na trenutak, pruzrokujuci trenutne kvarove (tipa krcanje ili gubljenje zvuka na 2-3 sekunde).
Ako ti zvucnici pak 'plivaju' tj postepeno odlaze u zasicenje, onda ti povratna sprega ne deluje kako treba. To moze da se desi zbog nekoliko stvari, pocevsi od samog kvara na izlaznom stepenu, na predpojacalu, pa do kablova i konektora. Bilo kako bilo, ako tvoj PSX802 ponovo to uradi i sa novim kutijama, definitivno ga odnesi negde na pregled i objasni im sta se desava, jer vrlo lako moze da se da se desi i da ti ode izlaz i da ti unisti kutije.
Svirao sam bas na PSX802 pre desetak godina i samo znam da je neunistiv - prava mazga. Secam se da je na jednoj svirci istopio plasticnu kesu jer je neko stavio blizu izduva, a mi gruvali na 4 kutije, skoro punom snagom. I ne secam se da se ikada pregrejao i izbacio. Cujem da je jos uvek u zivotu, kolega jos uvek radi na njemu.
Pozdrav i Srecna Nova!!
bonaparteau je offline   Reply With Quote