YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Kutak za harmonikaše (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=30)
-   -   Razvlacenje meha... (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=24221)

Amater_svirac 29.11.2012 21:22

Razvlacenje meha...
 
Primetio sam da veliki broj muzicara (Kodic, Radivojevic, Krsmanovic, Bane Vasic...) na nastupima sviraju uglavnom tokom razvlacenja meha harmonike, zatim skupe meh ili pritiskom basova ili dugmeta sa strane, i onda opet sviraju na "razvlacenje"... Samo da napomenem da nisam primetio da Ljubisa Pavkovic ovo radi.

Interesuje me da li posle takvog muziciranja harmonike tokom duzeg vremena (par godina, npr) pocne da se javlja znacajna razliku u zvuku pri razvlacenju u skupljanju meha... mislim verovatno da jer se "pera" ne opterecuju na isti nacin i jednako, ali da li je to primetno za ljudsko uho, posebno za uho onoga ko svira takav instrument... npr neko ko namerava da svira harmoniku kupi ovakav instrument od nekoga ko je ovo radio non stop, da li je moguce primetiti razliku. Pretpostavljam da Kiro moze da odgovori na ovo pitanju posto se verovatno susretao sa svakojakim instrumentima.

Pozdrav svima!

Amater_svirac 10.01.2013 05:53

Moderatoru...
 
brivi ovu temu slobodno, ocigledno niko nema svoje misljenje niti iskustvo o ovoj problematici.

Pozdrav.

nele1 10.01.2013 07:35

Ma lakse im tako, teze je na tezgi kad vracas meh mnogo se vise snage trosi,nista drugo nije u pitanju.

nesaband 10.01.2013 12:29

Nisam siguran da ova tema ima smisla.Ja nisam primetio da harmonikasi to rade,pogotovo ne Bane Vasic sa kojim sam odradio nekoliko tezgi.Meni ova tema vise lici na filozofiranje nego na zanimljivu temu.

Ace 10.01.2013 15:40

A realno kako jei moguce da se svira samo na razvlacenje. Skupljanje oduzme par sekunda, kolo ide kontinuirano, neces valjda da pauziras kolo dok skupljas meh. A tek pa ova teorija da pritisnes basove za lakse da skupis meh ... besmisleno, sve ce se to cuti na ozvucenje :lol:
Postovano sa mobilnog uređaja

shtimerserviser 10.01.2013 18:14

Zna se po celom svetu kako se svira na klasicnu harmoniku /ne dijatonsku /. Kako shto se u svako zito nadje i kukulj, tako postoje i pojedinci koji neshto neobicno rade. Loshe je to shto pojedinci-njihovi fanovi, pocinju te stvari /anomalije/ da primenjuju. Glasovi su glasovi i ako treba neki dase slomi slomicese, kako shto se i nekad slomi i harmonikashu koji normalno svira na obe strane meha.Kada dodje red da se cisti-shtima, proverise zazor perca,nashtelujuse i to je to. Shta bi se reklo ondak za glasove kada neki harmonikash svira silovito, kako na otvaranje tako i na zatvaranje? Ko hoce kupice takav instrumenat i ce da se hvali, ciju harmoniku kupio. Razne ljudi, razne cudi.

nesaband 10.01.2013 18:24

Citat:

Originalno postovano od Ace (Post 233220)
A realno kako jei moguce da se svira samo na razvlacenje. Skupljanje oduzme par sekunda, kolo ide kontinuirano, neces valjda da pauziras kolo dok skupljas meh. A tek pa ova teorija da pritisnes basove za lakse da skupis meh ... besmisleno, sve ce se to cuti na ozvucenje :lol:
Postovano sa mobilnog uređaja

Potpuno se slazem sa ovim postom,i dalje mislim da je dalja prica o ovome besmislena.

just_be 10.01.2013 20:51

Citat:

Originalno postovano od Ace (Post 233220)
A realno kako jei moguce da se svira samo na razvlacenje. Skupljanje oduzme par sekunda, kolo ide kontinuirano, neces valjda da pauziras kolo dok skupljas meh. A tek pa ova teorija da pritisnes basove za lakse da skupis meh ... besmisleno, sve ce se to cuti na ozvucenje :lol:
Postovano sa mobilnog uređaja

Citat:

Originalno postovano od nesaband (Post 233194)
Nisam siguran da ova tema ima smisla.Ja nisam primetio da harmonikasi to rade,pogotovo ne Bane Vasic sa kojim sam odradio nekoliko tezgi.Meni ova tema vise lici na filozofiranje nego na zanimljivu temu.

Ace- basovi ako nisu ozvuceni ne cuju se na ozvucenju, a sto se tice razvlacenja , moguce je svirati bez pauze, imas kod basova -dugmic za ispuhivanje

Nesabend-A evo da odbranim kolegu "Amater svirac" da ne filozofira nego da je ovo napisao na osnovu cinjenica, jer sam i primjetio mnoge dobre harmonikase da to rade. Klip na 1:30


BANE VASIC
You need to upgrade your Flash Player

Ace 10.01.2013 22:29

Ja sam buraz cuo basove na ovaj klip kad je po prvi put u forspila skupio meh (nekud pre 1:30). Jes da nije glasno al culo se. A evo na mobilni slusam klip. A pauze ima svakako, u ovaj primer moze mu se jer improvizira nesto, u sviranje forspile, kola u sredno ili brzo tempo skupljanje meha je vise problem a ne prednost.
Postovano sa mobilnog uređaja

nesaband 10.01.2013 23:16

Bane dok je radio sa mnom niti je to radio niti mu je padalo na pamet da to radi.=)).

Gospodin Kira je dao kvalitetan odgovor na pitanje postavljaca teme tako da je sve ostalo bas pravo filozofiranje.Ja bih voleo da sviram kao Bane Vasic i da imam takvu tehniku pa makar svirao harmoniku samo skupljajuci meh.

Sta da vam kazem,takvim biserima medju harmonikasima je sve dozvoljeno.
Da li je to toliko bitno ili nije procenite sami.


Trenutno vrijeme na Forumu 19:59

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org