YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Demo snimci (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=76)
-   -   Zeljko-Demo snimci (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=20475)

zeljko 06.11.2011 14:43

Zeljko-Demo snimci
 
Evo me ponovo posto mi je odobreno ponovo da postavim svoju temu sa demo snimcima:)

Postavicu prvo par pjesmi koje sam pjevao ja licno uz neke matrice ili midi fajlove narocito kad se radi o zabavnim pjesmama posto nikad ne sviram zabavnu muziku a volim po nekad da pjevam;)

<embed src="http://www.*******.com/embed/915366111/a5b58a40" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

<embed src="http://www.*******.com/embed/915377319/2d3698c9" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>


A ovo je moram da napomenem jedna pjesma od mog dragog kolege Hajre kojeg svi jako poznaju...Svidila mi se pjesma pa reko da probam,mada nisam je dobro ni uvjezbao i nisam u tajmingu bio bas kako treba kao i kod ostalih pjesmi ali nema veze sve se moze vjezbom dalje usavrsavat

<embed src="http://www.*******.com/embed/915384317/5a6b8df1" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

Sledeca pjesma je odsvirana od mene i takodje odpjevana

<embed src="http://www.*******.com/embed/915371211/7442510" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

Pozdrav svima i hvala unaprijed na komentarima ako ih bidne:lol:

Zaboravi da se zahvalim drugu Waxteru posebno koji mi je omogucio da ponovo smijem postaviti temu sa demo snimcima...Hvala mu i gdje cuo i gdje ne cuo heheh

dejantb15 06.11.2011 15:36

Pozdrav Zeljko kralju,prijatno je za slusanje,....samo stavljaj snimke
jel jos uvijek ketron i hohner ?

zeljko 07.11.2011 12:17

Hvala druze...evo je jos jedna zabavna upravo sad ovako rano snimao :D

jest druze jos uvijek imam ketron i hohner...pozz

<embed src="http://www.*******.com/embed/918861629/13cbee8e" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

nesaband 07.11.2011 12:40

Nemoj opet kad se naljutis da obrises sve snimke.
Povedi racuna malo i o tvojim obozavaocima;)

Sretan ti povratak na DEMO SNIMKE!!!!!

yamahapassion 07.11.2011 19:06

Srecan povratak druze, i samo da prokomentarisem pevanje: Glas 5+

zeljko 07.11.2011 19:10

Ne boj se druze ovaj put necu iznevjerit svoje slusaoce i gledaoce tj obozavaoce koji su me vjerno pratili i slusali do zadnjeg momenta:lol:Bice snimaka vise no ikad pre=))Vazno je da se cuva ova nasa tradicionalna muzika i prenosi s koljena na koljeno :)

Ne moze me nista vise izbacit iz takta a kamoli losi ili provokativni komentari narocito sada kada sam obecao drugu Vaxteru da nece biti vise problema na mojoj demo stranici sa moje strane...Inace kako si ti stari dobri druze?


auuuu tek sad vidjeh komentar druga yamahapaisona pa da dodam hvala druze puno...pozzz
Dodato:
Ovaj ritam sam sam od nule pokusao da napravim na ovom ketronu SD3

<embed src="http://www.*******.com/embed/920637155/3a92dabf" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

Ovo je konvertovana dvojka koju sam nekako malo uspio da poboljsam da bih i donekle zvucala na ketronu koju sam prvo pretvorio u midi fajl po variacijama i poslije iz cubase snimao dio po dio ritam u ketron pomocu midi kabla u pattern midi rekord

<embed src="http://www.*******.com/embed/920639987/8ffee355" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

Dodato:
A ovu pjesmu sam na zahtjev nekih pjevaca sa drugog foruma odsvirao i inprovizovao kad je bio prosli bajram pa im trebalo i ispalo je kako je ispalo jer sam to prvi put svirao u zivotu tada a mislim da bih sada mogao i bolje to da odradim..

<embed src="http://www.*******.com/embed/920702739/dad114e7" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

Dodato:
I jos jedna pjesmica:D

<embed src="http://www.*******.com/embed/924122295/7795e6c3" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

romario 08.11.2011 16:08

Ovo je bas ugodno za slusati druze ...
Ritmovi su ti odlicni ,po mome ukusu .

kakva je ono gitara sa zadnjeg snimka ?

VUNIMRAV 08.11.2011 19:27

Opaaa,kolega,koje prijatno iznenadjenje!Prvi put da te cujem(one prve nisam imao prilike cuti),ali ovi snimci Bogami zasluzuju paznju.Bravo i samo napred!

mirandess 09.11.2011 01:54

Sta reci?! Koju posluku porati, poslati?! :) Zelja, odlicno, sretan ti povratak Demo snimaka :) Prva pjesmica savrsena, bas u stilu, poklopio si dinamiku "pozadine"(Ritam sekcija,instrumenti...) sa glasom tj. kompletan ton je savrsen kao i pjevanje.
Moj savjet, drz se narodnih, leze ti savrseno(a ni rock nije los, samo malo treba žestine glasa uvesti)!!! SVAKA CAST!!! :)
Ketron ti je savrsen!!! Samo naprijed.
Veliki pozdrav. Miran. :)

tranzit 09.11.2011 03:18

Dobro je to Zeljko. Komentarisacu samo pjevanje jer i sam kazes da je tu bilo i matrica i midi fajlova. Toniras dosta sigiurno, omakne ti se po koji sitni fals ali ne drastican tako da ne smeta previse. Imas odlican akcent i poneke pjesme koje si postavio pjevas akcentualno i stilski tacnije nego sto su u originalu. Dikcija ti je takodje dobra, sibilanti nisu prenaglaseni, ne suskas, konsonanti su jasni, znaci sa te strane je sve u najboljem redu sto dalje opet znaci da imas dosta dobrog materijala na raspolaganju. Ritmicki si malo setao ali opet u granicama razumnog i to samo u pojedinim pjesmama pa mislim da je to posljedica slabe koncentracije u tom momentu ili nedovoljna upjevanost tih pjesama a ne generalna mana ili nedostatak kod tebe. I patetike ima u tvom pjevanju, dakle nije samo puko pogadjanje tonova nego se trudis i da doneses pjesmu na svoj nacin. Moras poraditi malo na vokalima, tacnije receno na vibratu kod duzih vokala, koji je kod tebe malo prenaglasen i za dlaku brzi no sto treba, pa tezi nesto vise tremolu nego vibratu. I amplitude vibrata su malo jace pa bi trebalo da proredis taj vibrato i da ga malo smiris, sto mislim, da uz malo rada nece biti nikakav problem za tebe. U jednoj od pjesama si pokusao da u jednom dijelu pjevas falset i donekle si uspio mada ne perfektno jer nedostaje samo jos malo topline ali se primjecuje da i tu uz nesto rada mozes postici daleko bolje rezultate. Falset pjevanje je inace vrlo teska rabota. Prijatno si me iznenadio.

nesaband 09.11.2011 15:49

Satri novi Zeljko;),sve si bolji pevac i prosirio si repertoar.Ritmovi ti sada zvuce puno bolje nego ranije,vidi se da si dosta napredovao.
Pozdrav i samo cepaj.
Dodato:
pardon sad vidim da sam permutovao slova mislio sam da napisem STARI NOVI Zeljko

spasoje88 09.11.2011 20:40

Pitanje vezano za poslednji snimak?! Kakva je ovo gitara?! Jel to sempl neki ili je el. gitara?! Pitao je i kolega Romario al ne dobismo odgovor!
I zamerka na isti snimak, zasto je aranzer tako siromasan?! Bubanj monoton, basa nigde, samo osnova i malo stringa... Nista vise!!!
Sto se pevanja tice! Cista petica... Pozz i sve najbolje... Ova zamerka je bila za tvoje dobro...

zeljko 09.11.2011 21:45

Hvala svima na komentarima posebno Nesi i Transitu;) Druze transit svaka vam cast na konkretnim odgovorima i komentarima....vidi se da puno sto sta znate u vezi muzike i bas me raduje kad cujem takve rijeci od jednog majstora kao sto ste vi...E da je jos takvih clanova kao sto ste vi koji su konkretni i uvijek spremni da daju pravi odgovor i savjet bilo bih sve drugacije i lakse za nas nejake muzicare tj.muzicare koji se bave samo iz hobija muzikom i bez dana muzicke skole....Hvala jos jednom i samo tako nastavite bicu vam jako zahvalan za svaku pomoc koju nam pruzate..:)

@spasoje da samo kazem posto sam zaboravio da napisem a da si se malo potrudio da procitas pocetak vidio bih da sam vec tamo napisao da zabavnu muziku nisam jos nikada ni pokusao da sviram i mogao bih zakljuciti da je rijec(sad ne znam ni ja tacno da li je midi ili neka matrica u pitanju...Ljudi postavljaju svasta na youtube a ja konvertovao u mp3 i dosnimio samo pjevanje)Dakle ako mislis na ovaj zadnji snimak "Kada padne noc" onda je odgovor na tvoje pitanje da ja nisam to odsvirao i ne mogu da znam o kojoj se gitari radi niti me zanima;)

mirandess 10.11.2011 18:49

Zaboravih te pitat, de nam malo jos koju narodnu zadaj :)

zeljko 10.11.2011 18:55

Bice druze cim uspem da napravim ritam kako treba za onu tominu pjesmu Pusti te me d azivim svoj zivot...Danas sam bas ganjao tu i vjezbao ali me zeza ritam jos pa kad naucim odmah postavljam;)A sad cu postaviti jednu opet pjesmu koju sam uz matricu pjevao,samo za mekskance :lol:Hvala druze na predlogu bice...Pozzz

I ova ima malo narodnjackih trilera iako je zabavna hehe

<embed src="http://www.*******.com/embed/933686935/50f560f6" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

tranzit 11.11.2011 02:32

Citat:

Originalno postovano od zeljko (Post 196592)
Druze transit svaka vam cast na konkretnim odgovorima i komentarima...

Moj Zeljko, ja drugacije i ne znam nego tako, mada bas to, nekima ne odgovara ali... sto ljudi, sto cudi. Najvaznije je da je tebi taj komentar pomogao.

zeljko 11.11.2011 05:23

Ma citao sam ja tvoje postove i vidim da dosta znas i mogao sam puno sto sta i da naucim iz njih,pa zato i kazem..Prema takvim clanovima kao sto si ti treba se odnosit sa postovanjem i prihvatit svaku kritiku,jer sigurno nece nikome odmoci,vec moze samo pomoci:)

Nego druze ne rece nista u vezi kvaliteta snimaka!Bas me zanima kako ti se svidjaju snimci posto u zadnje vrijeme se trudim sto vise mogu i umijem,a i puno sam slusao na youtube u vezi vokala i podesavanja parametara u cubase(Ekvilajzeri,Compresori,Efekti itd)Kupio sam na pijaci i neki studijski mikrofon beringerov B-1 posto je trazio covjek 40 eura...Znam d anije bog zna nesto ali mislim za te pare je ok i za moje potrebe.....Nisam jos snimao njime nista ali imam u planu da sledeci put probam snimat pjevanje sa tim mikrofonom....Ovo do sada sto sam snimio je snimano sa Sennheisser 835 S dinamickim...Po neke snimke sam snimao pustenom muzikom pa se u vokalu cuje i muzika jer se sve vraca u mikrofon,a ovaj zadnji sam snimao koristeci slusalice mada mi je neobicno i nemam osjecaja kad snimam tako dok pjevam heheh...valjda cu naucit i to...Eto druze ako imas volje prokomentarisi malo i oko snimaka kako ti se cini i ´kako je ispao mix bas me zanima..Poozz i hvala jos jednom

Boban010 17.11.2011 14:25

Toooooo Zeljko,cuje se napredak u svemu,samo napred,vezbaj,budi uporan i sigurno ce biti nesto,za bilo sta dobro u zivotu treba vremena,nema nista na brzinu.Ovog puta imas i bolji pristup,vezbaj prvo sa laganim pesmicama koje nisu preterano zahtevne pa onda idu na red "skupe" pesme.:lol:
Pozdrav druze,cepaaaajjjjj!

zeljko 17.11.2011 22:13

Hvala Bobane

Sad postavljam jednu pjesmicu posto sam danas napravio sam dvojkicu...nije jos skroz po mom ukusu fale tu jos i prelazi..Postavicu istu pjesmu dva puta jer je jedan snimak pjevan cini mi se da je iz orginala ako se ne varam i tako kako sam svirao a drugi sam transponovao u cubase za ton nize radi probe pjevanja..Pozzz

<embed src="http://www.*******.com/embed/962396499/284eead7" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>


<embed src="http://www.*******.com/embed/962395417/159ae236" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

dejantb15 17.11.2011 22:34

Forspil nije bas najracniji...pjevanje na nekim mjestima ''nesigurno'' :) ..Kontra u ritmu malo preglasna (za moj ukus)....moze ovo proci ali nije to to :) samo vjezbaj bice bolje ;)

zeljko 17.11.2011 23:09

Hvala druze na komentaru znam i ja da nije tacno i d anije uvjezbano ali to sam danas napravio ritam pa probao onako na brzinu...Nije da se pravdam jer po meni i ne mora da bude kao orginal i nisam ja Novica Negovanovic :lol:Dobro bih bilo kad bi covjek to skono i da bude kao orginal,samo nemam ja vremena za svirke a ni volje kao nekad,pa mi je i ovako ok...Pozdrav i hvala ti na iskrenosti
Dodato:
Jos jedna zabavna ima malo gresaka u tajmingu a i na mjestima gdje treba da se proderem...Mogu ja ali nisam smijo toliko da se derem u stanu a i matrica je nekakva probija ko luda kad pojacam heheh ali ipak da postavim ovo

<embed src="http://www.*******.com/embed/966107768/d6bcf8db" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

tranzit 23.11.2011 04:22

Citat:

Originalno postovano od zeljko (Post 196710)
MNego druze ne rece nista u vezi kvaliteta snimaka!Bas me zanima kako ti se svidjaju snimci posto u zadnje vrijeme se trudim sto vise mogu i umijem,a i puno sam slusao na youtube u vezi vokala i podesavanja parametara u cubase(Ekvilajzeri,Compresori,Efekti itd)

Preslusao sam malo pazljivije tvoje demo snimke i obratio posebnu paznju na vokal. Generalno miks je uredu i tu i tamo bi se mogle uraditi poneke ispravke ali nista drasticno. Ovo vazi za matrice, odnosno muziku. Miks vokala nije dobar i tu se moras malo vise potruditi. Kao prvo upotrebljavas skoro uvijek vrlo neumjesni reverb, odnosno ambient, koji nema sta da trazi na vokalu. Taj reverb skoro da nema predelay time tako da ti "udaljava" glas u miksu i cini ga neubjedljivim. Previse se cuje Erst Reflection, znaci prve refleksije su prejake tako da se dobija utisak da si snimao u povecem kupatilu. Ovo ces popraviti ako upotrijebis reverb sa predelay time u rangu od 50 pa i vise milisekundi i bez previse udjela tih prvih refleksija (Erst Reflection). Ovo vazi kada upotrebljavas duzi reverb koji bi bio tipican za balade. Gledaj da on ne bude previse dignut na Aux-u (smanji malo reverb). Kada upotrebljavas kraci reverb (room ili ambient) trudi se da bude kompaktan, dosta kratak i tamniji sa predelay time od nekih 20 - 30ms. I u jednom i u drugom slucaju ces ovom metodom "gurnuti" glas nesto naprijed u miksu ali ne po jacini vec po probojnosti. Sto se tice odnosa glasa prema instrumentali, tu si sasvim OK. Ne pretjeruj sa visokim u ekvilajzeru, nema potrebe jer u par pjesama si malo pretjerao pa su sibilanti (s,sh,z...) preostri. Vjerovatno si dizao frekvencije oko 3kHz a nisi upotrijebio deesser. Moras raditi sa pop filterom jer ti se cuju vrlo prljavo i vrlo cesto eksplozivni suglasnici (p, b...). Ovdje imas par rjesenja ili nabavi pop filter ili ako ne mozes onda razapni najlon carapu ispred mikrofona na desetak cm ili upotrijebi trik sa olovkom tik ispred membrane mikrofona vertikalno postavljenom po sredini membrane. Sve ovo ce ukloniti te eksplozivne suglasnike koji pod reverbom dobijaju jos vise na snazi. Gledaj da nikada ne pretjerujes sa ekvilajzerom jer sve sto je iznad 5dB (nebitno da li - ili +) je znak da sam snimak nije dobar. Znaci sto manje ekvilajzera a sto pazljivije snimati. Ima raznih tehnika u vezi sa upotrebom kompresora a ja dajem prednost snimanju bez kompresora (eventualno samo limiter na -1dB Tresholda) a poslije u miksu ima vremena i mjesta za kompresor, Njega nikad pretjerano u miksu, Trudi se da Ratio ne prelazi 4:1. Osnovno je da pri samom snimanju podesis nivo signala vokala najbolje sto moze jer ce ti kasnije u miksu biti daleko lakse. Kada snimas sa dinamickim mikrofonom trudi se da nisi preblizu membrane i da zadrzis sto konstantnije odstojanje tokom cijele pjesme jer dinamicki mikrofoni drasticno mijenjaju boju (sound je dosta tamniji sto si blizi membrani) u zavisnosti od udaljenosti, sto je kasnije u miksu nemoguce ispraviti. Generalno, sto manje efekata to bolje kada je u pitanju miks vokala. Taj problem sa monitoringom sa zvucnih kutija mozes takodje rijesiti jednim trikom tako da ti se na vokal traci ne cuje muzika sa matrice. Snimi jednu traku gdje ces snimati i glas a onda snimi jos jednu gdje ces stajati cijelu pjesmu na istom mjestu pred mikrofonom ali neces pjevati. Obrni fazu toj drugoj traci na mikseru i upotrijebi sve iste EQ i efekte (Insert i Send) kao i na traci gdje si pjevao. Doci ce do potiranja one muzike koja se cuje iza glasa na vokal traci. Ovo je jednostavni zakon akustike gdje se isti signali sa suprotnom fazom potiru. Ostace ti znaci, cisti vokal, bez ikakvih smetnji.

mladenkom 23.11.2011 04:43

Postovano sa mobilnog uređaja

tranzit 23.11.2011 04:54

Ti postova sa mobilnog uredjaja ama ne napisa nista, izgleda da je bilo previse mobilno. 'Ajd postuj sa fiksnog uredjaja mozda ce biti bolje.

zeljko 23.11.2011 05:33

Snimam sve u programu cubase 5..Znaci matrica ide na stereo traku sto je mislim i normalno i nista ne dodajem efekte,vec tako kako je odsvirana.

Mikrofon sam koristio ode sennheisser 835 S koji sam ustekao u in 1 na kanalu na mikseti marke alesis multimix 8 usb...Na mikseti je sve na 12 h i pazim da ne ide u peak koliko je to moguce i bez efekata.

zatim pocnem sa pjevanjem i snimanjem vokala na posebnu traku u mono u cubase na koju poslije dodajem efekt na send u mikseru koji se zove Duth Concert hall 1 a heheh..tako sam nastimao u projektu meni se nekako najvise svidio i tako koristim za svaku pjesmu,samo ponekad malo vise ili manje sam dodavao po ukusu.

najvjerovatnije sam pogrijesio odmah na pocetku sa izborom halla kao sto si i rekao,pa bih te zamolio ako mozes da mi tasno napises naziv hala koji treba da se koristi za vokale.

Sledece sta sam uradio ubacio sam na insert ekvilajzer Fabfilter Pro-Q i njime po ukusu podesavao za svaku pjesmu drugacije onako kako je meni zvucalo najbolje ali nisam nikad bio zadovoljan skroz sa snimcima ali sta da radim kad nemam pojma oko tih stvari i tek se ucim tj.vec duze vrijeme se trudim onako kako znam i umijem heheh.

Poslije dodam compresor neki D2 nekako mi on najlaksi i isto tako sve po sluhu pa kad vidim da je priblizno ok tako i ostavim podeseno.

Na kraju dodam na mikseru na outputu u cubase samo jos Maximizer i podesim da ne ide u peak i to je sve..

Jos jednom hvala ti puno na objasnjenu,samo malo je komplikovano za mene to kako si objasnio,pa ako mozes da mi kazes tacno samo prvenstveno za hall koji je...kako se zove u cubase i da li treba deleya da se posebno ubacuje na vokal itd...Ovo u vezi ekvilajzera mislim da sam te razumeo kolko toliko..

Sta me jos zanima da li ispravno radim to kad koristim hall sa send efekte u cubase..Kako se zove tacno najbolji efekat za vokal sto ima u cubase,jer ih ima vise a ja nemam pojma za sta se koji koristi...Eto toliko kolko ja mogu momentalno da to ovako na amaterski nacin objasnim heheh....Hvala na svakom savjetu i svaka cast tebi...pozzz
Dodato:
Spremam se da snimam sa jednom dobrom pjevacicom jednu pjesmu koju sam upoznao ovako preko interneta pa bih htio da sto bolje smiksam i nju i sebe pjevanje i da se ne obrukam :lol:Zato druze pomagaj ili da saljemo tebi pa miksaj ti hehehe

tranzit 23.11.2011 14:48

Zeljko, nije to komplikovano samo pazljivije procitaj to sto sam pisao. Sve parametre koje sam pomenuo ces pronaci kod efekata Cubasea bez problema. Svaki i malo ozbiljniji reverb efekat ima taj Predelay Time o kome sam pisao. Od reverba veoma zavisi miks vokala jer je on bitna karakteristika na koju je nas sluh navikao posto jedan zvuk uvijek cujemo u nekakvom prostoru i nikada izolovano a taj prostor definise u velikoj mjeri taj zvuk. Za vokal u pravilu treba odabrati neki Plate Hall medjutim to nije uvijek pravilo jer sve zavisi i od doticnog miksa pa ne postoji neki univerzalni reverb koji ce moci uvijek da se upotrijebi. Reverb je uvijek Send efekat, isto kao Delay i to si ispravno uradio. Delay mozes takodje staviti na glas a pronadji neki delay koji se sinhronizuje sa tempom pjesme i kao jedinicu sinhronizacije postavi 1/8 note. Ne pretjeruj sa tim Delayom. I za Reverb i za Delay vazi zlatno pravilo da onog momenta kada ih jasno cujes u miksu, vec ih je previse. Znam da bi ti najradije da ti popisem sve efekte i sve vrijednosti za njihove parametre koje treba podesiti ali to, ne da ne mogu ja uraditi, nego niko na ovoj planeti a onaj ko krene da ti daje neka univerzalna rjesenja laze, petlja i nema pojma, niti blage veze o cemu pise i prica. Takve zaobilazi u sirokom luku. Svaki miks ima svoju "dusu" i svaki miks trazi svoja podesavanja. Medjutim, mogu ti dati neke osnovne smjernice po pitanju efekata u Cubaseu. Taj Cubase se bas i ne razmece posebno kvalitetnim efektima ali nekoliko njih se moze naci da odrade kako-tako posao. Za Reverb (Send) odaberi REVerence i preset Plate at 3sec pa tu se poigraj malo sa Pre Delay recimo na nekih 40ms. Zaboravi taj Fabfilter, nije on podoban za vokal i uzmi StudioEQ (Insert) i preset Lead Vox Male. Tu su vec namjestene sve bitne frekvencije za vokal a na tebi je da to podesis onako kako ti u odredjenom miksu odgovara. Ne pretjeruj sa podizanjem i spustanjem levela pojedinih EQ-bandova. Kao Delay (Send) uvedi Stereo Delay i postavi Delay Time na oba kanala na 1/8, Feedback na 40 i Mix na maksimum. Kao kompresor uzmi Cubaseov Compressor (Insert) i pozovi preset Light Jazz Vocals. Tu je vec sve odradjeno a tvoje je da podesis ulazni signal mikrofona na mikseru najbolje sto moze sto znaci da se samo pri najacim Peakovima jedva upali ona Led lapica za Level Gaina. Samo tada ce i kompresor u Cubaseu da radi kako treba. Ovo bi ti bili osnovni efekti kada je u pitanju vokal. Ima tu jos efekata koji bi dosli u obzir, pogotovo dinamickih, pa ako te interesuje reci da ne pisem za badava.

zeljko 23.11.2011 22:41

Hvala druze puno...Evo sad cu postavit jednu od Bijelog dugmenata koju sam danas probao snimiti na slusalice i ubacio kako si rekao neki plate verb...Pozzz

<embed src="http://www.*******.com/embed/975941159/4fe1864e" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

tranzit 24.11.2011 02:06

Nadam se da cujes i sam drasticnu razliku. To je nebo i zemlja momce. Cujes i da tvoji sibilanti sasvim mekano izlaze, to jest da nema onih cijepajucih s, sh, z, c.... Jedina zamjerka bi bila da podignes nivo vokala za malo ali pazi da ne pretjeras jer si na samoj granici. Inace, mix vokala nemjerljivo bolji u poredjenju sa proslim snimcima. Znaci ne diraj nista drugo izuzev nivoa vokala, po onoj staroj: "nahrani majmuna i lezi da spavas". Sto se tice matrice na ovom zadnjem snimku, imas tu dobos i HiHat koji dosta zvece i prljaju mix. Probaj da zamjenis taj dobos nekim konkretnijim bez mnogo snara ako mozes jer ne znam da li se radi o audio ili midi matrici.

zeljko 24.11.2011 05:07

Tranzit sta me jos zanima,a to je kad pocinjem da pjevam...Da li trebam te compresore odmah na pocetku snimanja postavit u mikseru u cubase na ulaz isto posto mi je kad snimam samo sa miksete kako god pojacam slab signal a mislim da nije ni dobro da se odvcu gaini na mikseti do daske heheh..

Ovu zadnju pjesmu sam u mikseru na ulaz za mikrofon postavio limiter i tako pojacao mikrofon dok je na mikseti bilo sve odprilike na 12 h kako kazu...Da li je to tako dobro i ispravno ako imas volje da odgovoris...I jos nesto napisao si u predhodnom postu negdje u vezi monitora kad se cuje u vokal traci muzíka da treba jednu traku snimit normalno pjevanje a posluje jos jednu traku stat samo pored mikrofona i nista ne pjevat,pa poslije obrnut to hehehh i ja to nista nisam svatio sta si htio reci,pa ako mozes da objasnis to malo bolje jer ne svacam nikako kako ce tada nestati sumovi ili muzika sa pozadine vokala koja je tokom snimanja se usnimila zajedno sa vokalom preko mikrofona...Izvinjavam se unaprijed ako sam malo dosadan sa ovim pitanjima ali reko da iskoritim dok imam od koga i da naucim stogod,jer tebe smatram jednim od jedinih ovdje na forumu koji svasta zna i da je majstorcina za te stvari oko miksanja i muzike.Hvala i lijep pozdrav

tranzit 24.11.2011 05:51

Napisao sam ti u jednom od postova da preferiram snimanje bez kompresora i eventualno samo sa limiterom. Znaci, spadam u tzv. puriste koji hoce da imaju potpuno "nedirnut" snimak na traci, koji poslije mozes po potrebi i zelji obraditi dinamickim i ostalim efektima. Veliki broj kolega snima sa kompresorom, sto nije nikakva greska. Stvar je navike. Slobodno postavi na traku kompresor dok snimas on svakako nece biti u snimku ali pazi, na traku ne na Input Bus. Ne moras cak ni kompresor, mozes i Leveler, pa podesi kako ti odgovara. Sve ti mozes pri snimanju da imas na toj traci ukljuceno i EQ i Reverb i Delay, nista to nece uci u snimak. To sto si postavio kako kazes sve na 12h na mikseru pri snimanju je uredu a to na 12h vazi za EQ jer onda je on linearno postavljen, znaci bez utjecaja EQ-a na snimak. Gain sam ti objasnio kako treba podesiti, to obavezno uradi na taj nacin, znaci ne odvrci gain samo da bi glasnije cuo glas pri snimanju, to ne radi nikako. Ono o "obrtanju" trake, da ti ponovim. Kada si snimio te dvije trake koje pominjes onda na onoj traci gdje si samo stajao pred mikrofonom (ne smijes cackati nos, cesati se, pusiti i slicne budalastine raditi) obrni fazu. Taster za obrtanje faze imas na svakom kanalu Cubase miksera, samo ga stisni i sve je vec uradjeno. Pazi, sve efekte koje stavljas na jednu moras i na drugu traku, ama bas u bobu sve isto. Pitas kako se to potiru trake i kako nestane muzika koja se cuje u pozadini na vokal traci. Objasnio sam ti i to ali evo jos jednom. Obrtanjem faze na jednoj traci, stavljas je u protufazu u odnosu na drugu i ako su trake potpuno iste neces cuti nista iako na obje postoje snimljeni signali. U tvom slucaju je razlika samo u vokalu izmedju te dvije trake i samo on ce se cuti kao rezultat iz te dvije trake koje se nalaze u protufazi jer samo je on razlicit na te dvije trake. Ovo moras uraditi precizno sto znaci da sve mora biti isto i kada si snimao sa vokalom i kada si snimao bez vokala, inace neces dobiti "tisinu". Ne boj se tu sam ja zdravlje me jos dobro sluzi i ako sta zapne samo ti pitaj, jedino ako ne odapnem neplanirano a onda ces valjda doci da odpjevas jednu za ispracaj.

zeljko 25.11.2011 09:05

:lol: Druze tranzit ne daj boze nisam to ni mislio da odapnes:(Vec reko treba iskoristit svaku sansu od takvih ljudi od koga mozemo nesto i da naucimo..sto slabo ko praktikuje ovako preko foruma i dzabe da daje instrukcije profesionalno....Hvala tebi druze u ime mene i ostalih clanova i da nam zivis jos dugo duuugo..pozzz

Jedna tomina opet na matricu a cim budem imao volje odsviracu i nesto sam...hebiga mrskoradnik sam postao veliki i nista mi se ne radi heheh

<embed src="http://www.*******.com/embed/978694136/d6cbdbcf" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

Dodato:
Zaboravih da kazem da sam ovaj put probao opet da ubacim u cubase i drugi glas koji sam kopirao ovaj moj prvi i igrao se sa pravljenjem terce ako je uopste uspjelo ovo:)
Dodato:
I jos jedna na brzinu pa na spavanje:)

<embed src="http://www.*******.com/embed/978832320/70e6bdd8" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

romario 25.11.2011 18:11

zeljko ,

malo si falio sa tercama ...

u koprivi ,i opcenito probaj da pjevas tocno.bez falsa .

i ne svidja mi se taj vibrato na kraju ...

inace standardno dobro i ugodno ...

tranzit 25.11.2011 19:42

Divota, imamo dva snimka iste pjesme (Kopriva), jedan ovdje a jedan kod romaria. I matrice su cini mi se iste. Nema bolje osnove za analizu. Romario je to odpjevao majstorski, zestoko i sa mnogo duse (to sam cini mi se napisao i kao kritiku u njegovoj temi). Zeljko treba jos malo da poradi na toj pjesmi. Medjutim, miks glasa kod Zeljkovog snimka je u odnosu na romariov miks, bomba. Nema nista lakse, pomoci obojici, romario nek poslusa kako je Zeljko smiksao vokal a Zeljko nek poslusa kako je romario pjevao i svi zadovoljni i srecni. Za poredjenje:
http://www.yu-midi.org/forum/showthr...romario&page=2

zeljko 25.11.2011 21:53

jasta sam grijesio jbg jutros sam to snimao na slusalice i ucinilo mi se da nema nekih velikih greski a zatim kad sam poslusao na zvucnike uocio sam i sam da pogotovu na pocetku sam grijesio i u drugom refrenu sam se prodero bez veze hahahha....Nisam se jos ustelio kad snimam na slusalice kako treba a i ova mikseta ne podrzava onaj direktni monitoring pa ima i latencije tako da mi je tesko da se kocentrisem...Iz prve sam to i snimio a kod mene uvijek razlicito ispadnu snimci i nikad ne gledam kako je to bas odpjevano u orginalu i tezim da ubacim ponesto i svoga u toku pjesmi i zato nekad uspe bolje nekad se zeznem u izvedbi.....Snimicu ja to ponovo pa ce mo da vidimo;)Druze transit bas mi je drago da ti se miks dopao...sto znaci da sam dobro ukapirao na sta si mislio dok si mi objasnjavao...ok po meni jos je moglo tu da se malo popravi ali ja nisam nista drugo radio osim postavke halla kako si ti rekao i sve iz prve odpjevao i znaci nista nisam vise dotezao tako kako je ispalo..tako i postavio ovdje,a znam da je moglo i bolje sto se tice pjevanja...poslusaj npr.u drugoj strofi kako sam odpjevao e tako sam trebao i prvu ali jbg zezno sam se i poceo glasnije da pjevam i ne ravnomjern....mozda sam se u tom momentu odaljijo od mikrofona i nesto drugo radio dok je svirala muzika(Pio kafu i pusio)Pa sam kasno svatio da trebam da pocnem sa pjevanjem i uletio ko sivonja u pjesmu hahahha i tako bi....Neka ga nek cuje narod greske jer tako se i uci a i dobicu prije komentar nego da je sve prefektno i kako to Al Dino pjeva...pozzz

romario 25.11.2011 22:25

kao zemlja kise ZEdna .
ovaj slog malo poslusaj ( ZE ) ,na takve stvari mislim ...
Takav fals je primjetan i nepotreban .
i tebi neprimjeen:)

zeljko 25.11.2011 22:32

Znam druze hehehhe ispravicu ja to lako u nekim od drugih snimaka hvala na savjetu.

Evo jos jedan ali stariji snimak sa onim prijasnjim hallom a da kazem odmah da ove pjesme ja nikad nisam prije ni slusao vec kad vidim da je matrica kolkio toliko ok ja i snimim iz prve malo poslusam odprilike da znam kako i gdje se pocinje sa pjevanjem i to je to a vjerujem da ako se uvjezba da moze i bolje...sad postvaljam ovu od Al dine i samo je jedna strofa ne znam ni ja sad posto imam taj snimak vec duze zasto sam snimio samo jednu strofu..

Romario hajde brate snimi ovu koprivu citavu a ne samo strofe,jer steta je da nije citava a znas dobro da to pjevas..pozz

<embed src="http://www.*******.com/embed/980096808/8310e9d9" width="420" height="250" allowfullscreen="false" allowscriptaccess="always"></embed>

tranzit 26.11.2011 02:46

Cujes i sam sta znaci podesiti samo reverb pristojno. Odmah se to cuje "skupo" i debelo. Zamisli da jos imas neki od boljih reverb Pluginova, sta bi tek onda bilo, a zamisli da si odradio sve ono sto sam ti savjetovao, a tek zamisli... e... to ne mozes ni da zamislis, sta bi bilo da si upotirjebio i dodatne Pluginove, o kojima ti doduse nisam jos pisao (na primjer deesser, pa onda jedan dosta specijalni trik za dobijanje halla na sibilantima gdje recimo glasovi "s" ili "sh" se mekano rasprshe i odu negdje u daljinu, taman kao da si snimao i kanjonu rijeke Colorado ali samo na tim glasovima, na svim ostalim ostaje normalni hall itd... itd...). Nego, daj razapni bar najlon carapu pred taj mikrofon ako bas nemas Pop filter, ubi taj "p" i "b". Bice od tebe nesto momak, bice nesto...

zeljko 26.11.2011 03:30

Druze napisi mi na mail ili ovdje ako se smije za te pluginove mozda cak i imam a ne znam heheh....Pa kako da razapnem carapu ako snimam na dinamicki mikrofon...vecinom su snimci sa dinamcikog mikrofona,a razmisljam da nabavim neki popfilter za ovaj studijski mikrofon sto imam samo nekako mi se ne svidja izlazi glas iz njega sasvim drugaciji nego sto ja imam i sve ostro ili je to zbog toga sto treba taj pop filter,a ima i neki prekidac na njemu koji moze da se prebacuje na 3 funkcije slabije malo jace u sredinu i najace skroz desno..

Ma druze moze se i bolje pjevat jasno je i meni kad bih ja uvjezbavao te pjesme sve u detalje i ne bih pusio 3 kutije cigara dnevno pa mi nestane vazduha bas kad trebam da ispjevavam pa zato ode glas u tremolo kosto si rekao a ne vibrato:lol:

Sve se moze jer kad bih znao pjesmu napamet i dobro uvjezbao kad sta se tacno pjeva i da ne msilim e sad moram pjevat ne bih ni gubio toliko glasa i onda bih i bolje ispao vibrat...to je to jbg nisam vise ni ja najnoviji=))Kad se sjetim kad sam bio mladji imao sam glas mogao sam sve da pjevam sto se zabavne muzike tice

tranzit 26.11.2011 04:05

Pluginove cu ti navesti malo kasnije... a sta ima veze da li je dinamicki ili kondenzatorski mikrofon. Pop filter radi isti posao i kod jednog i kod drugog.
Pazi samo kakav Pop filter uzimas, ne onaj sto izgleda kao kondom za glavu mikrofona nego profesionalni pop filter gdje je razapeta jedna mreza odnosno sinteticki stof preko jednog obruca koji se moze montirati na stalak za mikrofon. Ta mreza kod nekih Pop filtera moze biti i od metala. Kvalitativne razlike nema. Navedi koji je taj kondenzatorski mikrofon pa cu ti napisati sta je taj prekidac, to jest koja mu je namjena. Mislim da bi trebalo ipak na njemu da snimas. To sto ti se cini da je sve mnogo "ostrije" je karakteristika kondenzatorskih mikrofona jer im je i frekventni opseg siri a i ravnomjerniji to jest linearniji nego kod dinamickih sto ti poslije u miksu olaksava rad jer je obrada ekvilajzerom minimalna.

zeljko 26.11.2011 07:25

Aha ok a ja mislio da se taj pop filter koristi samo za studijske mikrofone:)Budi bog s nama nista ne znam a uplicem se u rad u studiju:lol:

Evo ovako mada sam naveo u jednom od postova...setajuci pijacom naletim na Beringa B-1 mikrofon za 30 eura i kupim,a tek poslije kad sam dosao kuci pogledam koliko kosta nov a mislim ako me pamcenje ne vara da je od prilike 90-tak eura nov..Ako nista ima bar lijep kofer u kome je dosao taj mikrofon i mogu ga iskoristit za sarafcigere i sl.=))


Trenutno vrijeme na Forumu 17:50

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org