YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Amater (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=28376)

Axl Rose 23.03.2015 03:07

Amater
 
Pozdrav svima, imam jednu dilemu, pa me interesuju misljenja forumasa. Imam 21 god, i do sada nisam imao iskustva sa sviranjem bilo kojeg instrumenta, i moze se reci nemam skoro nikakvo teorijsko znanje o muzici. Moze se reci da sam odrastao na rok i hevi metal muzici, ali nikada nisam imao afiniteta ka sviranju nekog instrumenta. Pre nekih 2 god, poceo sam da slusam i da se interesujem za narodnu muziku, pre svega za live svirke ovih ozbiljnijih bendova na celu sa vrhunskim harmonikasima, kao i za starije legende ovog instrumenta. Paralelno sa ovim, pocela je u meni da se javlja velika zelja za sviranjem harmonike kao i klavijature. Problem je sto sam vec u godinama, a nemam nikakvog znanja o muzici, tako da ne znam da li je pametno pocinjati sa sviranjem, i kako bi uopste trebao da pocnem.

sale_band 23.03.2015 11:41

Oo

zukae 23.03.2015 17:39

Klasična dogma je da se instrument počne učiti u djetinjstvu, i da se odraslu osobu teško može naučiti da svira. Ima istine u tome da je dječiji mozak sposobniji da prihvati nove informacije.
Međutim čitav niz slučajeva dokazuje i drugačije:
Tom Morello, gitarista iz Rage Against the Machine počeo da uči sa 17g. Pat Martino džez gitarista počeo da uči iza moždanog udara sa 35g. Dr John prešao sa gitare na klavir u dvadesetim. I brojni drugi profesionalni muzičari, kao i hobi muzičari. Zabilježeni su nerijetko slučajevi i sa 80 godina da savladaju instrument (doduše kao hobi muzičari).
Nadalje istraživanja pokazuju da su osobe starije od 60g koje su počele da uče instrument, za šest mjeseci ostvarile napredak u kognitivnim sposobnostima i memoriji (Jennifer Bugos Adult Learner Perceptions: Perspectives from Beginning Musicians Ages 60-86 years; UARME 2014).
Tu je naravno i sramežljivost koja se može javiti kao kad je Pajo čutura krenuo u večernju školu, ali baš te briga.
Ako ti je to želja naravno da ćeš probadi. Nađi učitelja koji je voljan da te prihvati. I nemoj preskakati korake u učenju.

radisadv1205 23.03.2015 19:40

Samo bih dodao da je vezbanje najbitnije stavka (naravno pored talenta i slusanja) za uspesno savladavanje muzike! Znaci, svakog dana bar po 2 sata vazbanja!

rolandx 23.03.2015 20:38

Ako baš nikakve nemaš predstave i pojmove o muzici i ako nikad dirku nisi dotaknuo.... Hmmmm . Odmah se setim kako sam strica u 55. godini i kusur učio da koristi laptop... Nedelju dana: ,,Ovde se uključuje", posle nedelju dana ,,Ovde se isključuje" ( u medjuvremenu zaboravi kako se uključuje)... Šalu na stranu, ali bez nekog učitelja ne vredi počinjati. Na kraju krajeva ne moraš biti profesionalni muzičar ( šta god to značilo) ali za svoju dušu uvek ćeš nešto odsvirati i popiti usput... Sa merakom. U svakom slučaju što čovek više zna više vredi zar ne? Koliko toliko. Ja bih da sam na tvom mestu krenuo sa sviranjem ako stvarno imaš i volje i želje.

Yikwo 23.03.2015 23:35

Pa ja sam poceo sa 17 godina , skoro 18 da sviram pa sad i nije to toliko lose ...ide nekako ...videcu da snimim ovih dana nesto pa da postavim da se cuje :)

velja87 24.03.2015 00:40

Prvi preduslov je da imas sluh. Ako to imas, klavijaturu uz ucitelja/cu mozes da solidno savladas za dve do tri godine uz mnogo vezbe. Dakle ono sto ti se kaze na casovima plus sto moras kuci raditi vezbe, a ne skidati pesme kao sto vecina gresi. Kada ti budes savladao vezbe koje ti se cine bezsimslene, onda ces moci da odsivras ako ne svaku ali vecinu pesama bez problema, jer nemozes da ucis pesme, a da ne znas sta sviras. 4-5 sati dnevno i za vec dve godine mozes polako na manje tezge sa laksim pesmama i da stices iskustvo jer ipak scenski nastup uzivo je mnoooogo drugaciji od vezbe kuci. Nije uopste kasno da krenes da ucis. Srecno :)

Axl Rose 24.03.2015 01:35

Hvala svima na komentarima. Definitivno cu probati da sviram, pa cu videti kako ce to ici. Interesuje me da li neko moze da mi preporuci nekog ucitelja iz Nisa, koji bi me naucio osnovama, za pocetak.

Gitano1 10.01.2019 17:28

Ma slobodno ti počni i za par godina uživo nikad nije kasno

smuchac 10.01.2019 20:32

Nek si mu reko :D

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 18:46

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org