YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   pravilo da se svira dvojke (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=14456)

SinisaT#2 07.07.2010 21:31

pravilo da se svira dvojke
 
pozdrav svima,bas me interesuje dali ima pravilo za dvojke kako skinuti akorde sa pesme.sve ostale ritmove akorde(harmoniju)mogu sloziti samo dvojke mi slabo idu,dali mi neko moze objasniti na naj laksi nacin kako da skidam harmoniju i kako ih je naj lakse svirati.hvala puno unaprijed,nadam se da me je neko razumio sta trazim:Dpozz

zeljko 07.07.2010 21:56

Pa brate i dvojka ritam kao ritam sve zavisi kakva je pjesma i nema nekog posebnog pravila za harmoniju koliko ja znam,a mislim da je i bilo rijeci o tome u Simensserbija Demo snimcima...Poooz

Dell 07.07.2010 22:34

eto vidis, ja sam osnovni osjecaj za harmoniju upravo po dvojkama dobio :) mada ti je mozda malo pitanje besmisleno jer harmonija je ista za sve ritmove, ali eto ja sam to ukapirao svirajuci one jednostavne stare dvojke, tipa tri livade, pjevaj mi sokole, oj livado rosna travo, golubice bijela na harmonici, jer kad sviras basove uglavnom su ti to redovi koji su jedan ispod drugog i tako prenjeo i na klavijaturu, a tek sam onda pocinjao sa slozenijim harmonijama :)

Ace 07.07.2010 22:40

Hmmmm ..... ko sto kazu kolege ima razne tu tipove harmoniju.

Al ajde ovako
Ako sviras obicna sumadiska dvojka iz C - onda harmoniju sviraj: C dur, F min, D7, G dur
Kad je sviras iz C dur, ako treba da predjes u orientalna skala ..... onda prelazis u G oriental (ili C mol harmonski kako neke kazu, ali to je jedno isto). E tu harmoniju prebacis na G dur.

Eto ti lako objasnjenje za pocetak .... pa sad upitaj ako nesta nije jasno .... ili sta hoces znati vise.
;)

Nenad023 10.07.2010 19:46

Druze najlakse ti je da skines notazu cele pesme i iz nje teoretski izvuces akorde, to ti je za svaki ritam isto. Nemas ti teoriju za svaki ritam posebno, ko bi sklopio to imas milon ritmova i 3 miliona mesavina. Tako da ako ti je problem da skines akorde za dvojku ti se pravi da sviras u rumbi pa skini i samo se prebaci posle u dvojku :D

brckomusic 10.07.2010 20:47

Vidis posto sam ja inace zabavnjak imao sam iste probleme sa dvojkama.... razlika u dvojci i drugim ritmovima je to sto dvojka da bi zvucala punije trazi dosta promjena akorda tokom pjesme (ako pricamo o starim narodnim pjesmama vecinom durskim ili ciganiji)
kada sviras rumbu ili orijental ili sasa ti ritmovi su puni, bas non stop sheta i zato ti ih je lakse svirati... dok kod dvojke ako sviras samo osnovne akrode to sve zvuci jako prazno i netacno...(ma da moze biti sasvim tacno ali pojednostavljeno)
zato sam ja imao problmee sa dvojkom.... recimo vecina ljudi svira Uzicko Kolo
sa akordima C G D i F ali tu ima i recimom jedan Fmol koji jako uljepsa to kolo... ja to prije nisam znao dok mi neko nije objasnio

bokivelik 10.07.2010 21:48

....
 
Imam nesto da dodam na osnovu kolega pre mene. Ja nisam neki jak muzicar pa sad da mnogo znam a nisam ni laik :Dali harmonija u svim pesmama dolazi sama po sebi sve zavisi koliko cujes melodiju pesme. Najbolje je svirati sve stvari original ali danas u ovoj hiperprodukciji vikend pesama najbolje je znati neke sablone. Oni sami po sebi dolaze slusanjem i samo slusanjem. Dosta toga se razotrkije samim skidanjem pesama i vazbanjem. Dosta toga izadje samo po sebi a ni sam neznas odkuda :confused:recimo umesto D dura A mol7 i tako niz akorda koji ulepsaju pesmu ali kad se pretera mogu i da je izoblice skroz.:p
Moj ti je savet da samo slusanjem i skidanjem pesama mozes nesto postici da u buducnosti odsviras pesmu a bez da je skidas.;)

brckomusic 10.07.2010 22:35

slusanje muzike ti je najbolji nacin da skontas harmonije... uz to predlazem neku dobru knjigu muzicke teorije... nemoras ti sve to skontati odma kad procitas... ali vidjet ces sto vise slusas i sto vise vjezbas to ce te stvari same da lijezu na svoje mjesto....i onda ces skontati sve
sto se sablona tice moras isto tako da naucis kako da sviras iz razlicitih tonaliteta.... dzaba ti sablon ako ces svaku pjesmu svirati iz Amol ili G dura
sigurno preko 80 posto rumbi su po sablonu Am.. C Dm (F) G Am
dosta starih pjesama i sevdalinki su po sablonu E Am Dm (F) E ili A Dm Gm (Ais) A.... onda imas razlicitih dvojki G A D E (D7) G itd itd ima tu i molova u tim dvojkama ...... znaci ima dosta tih sablona ali puno je bolje znati kako to funkcionise u teoriji,,,, ja radim na tome ali jos nisam ni blizu vecine ljudi na ovom forumu...

Nenad023 11.07.2010 00:46

Drugar ev ti zakljucak ukratko:

Sedi vezbaj i samo vezbaj, preslusaj pesmu vise puta pre nego sto pocens da pokusavas da je skines. Nije za dzabe dvojka jedan od najtezih ritmova, kod nje nema cimanja, il si u ritmu il si van. Tak da samo vezbanjem mozes da je usavrsis.

Pozdrav!

brckomusic 11.07.2010 00:49

Bas tako, kod dvojke moras biti ko svicarski sat inace se odma osjeti.....


Trenutno vrijeme na Forumu 17:51

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org