YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=40)
-   -   Tempo u Live (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=10148)

romario 18.07.2009 11:35

Tempo u Live
 
Dali mislite da je nužno ubrzavanje tempa u live ? I koliko ?

Zašto onda ovo nije ubrzano ,ili je ?


Srecko Krecar - Rasiri Ruke O Majko Stara (Uzivo)
You need to upgrade your Flash Player

jeftabgd 21.07.2009 02:35

Ova pesma je snimljena u vise verzija a ova je cini mi se bas kako treba sa tempom.Mislim da u praksi svi ubrzavaju bar malo a stvar ukusa je da li treba ili ne.Ja sam radio sa bubnjarem koji prvo konstatuje koji je tempo(na elektroncu isto kao na aranzeru),i posle smo svirali 100% u originalnom tempu ali se to meni cinilo kao beskrajno sporo.Cilj ubrzavanja je da se dobije neka punoca sounda jer u bendu ima pet muzicara a na snimku na pr 25 kanala.Znaci,uzivo je malo suplje ali kad se sabije(ubrza)onda nekako ide.

tonijo 23.07.2009 07:34

Jedan studio majstor kod mene uvijek kaže, LIVE verzija mora biti 10 % brža od orginala.

svrakan 23.07.2009 09:13

To je idividualna stvar ko kako svira,programski kad se radi po mom misljenju je dobro biti u originalnom tempu,ali kad se cepaju svadbe ili ostali veseli dogadjaji nije problem malo brze svirati,a da li je to 10 posto 5 ili 7 nije bitno,npr,kolege iz mog grada koji su mi konkurenti ali i dobri prijatelji rumbe cepaju na 130 aranzerski a kola na 160,e to je brzo.

blatusan 23.07.2009 09:21

Hmmm...radio sam prije neki mjesec dana sa starijm muzicarima....gitarist je bio i pjevacica i ja sam ko klavijturista tu bio. Normalno, primjera radi, rumba se inace u zivo pici izmedju 110 i 120 zavisi koja je pjesma. Uglavnom, ne samo na rumbi nego na svakom mogucem ritmu sto sam tu noc pusto, moro sam jaaako sporo svirat, po takozvanom riginalu. Jer kad god bi unjeo malo atmosfere u svirku mene je gitarista oponjio da smanjim tempo jer pjevacica nemoze da stigne jer ima katastrofalan osjecaj za ritam. Dakle ima takvi i mi muzicari se prema njima orijentisemo. A sad za moj licni ukus i iskustvo....brze je bolje i igra se puno ali treba znat na kojoj pjesmi se moze roknit brzina. Npr. od sabana "ostavi mi makar sina" nemozes nikako 116 da sviras jer onda pjesma gubi onaj njen specijalni osjecaj.
Pozdrav, Alen!

Dovijarski025 23.07.2009 10:13

Nema tu sta posebno da se kaze, Treba jednostavno osetiti sta gosti zele. Ako je u pitanju omladina treba brze svirati, onda zavisi i od pevaca, ako je pevac pravi narodnjacki i skine svaki triler i ukras koji je na snimku ne mozes ubrzati previse jer je ne moguce otpevati.
Pevacima koji pevaju svaku pesmu zabavnjacki mozes svirati rumbu na 130 bez problema, ali po mom iskustvu neko ne zeli da slusa tako brze pesme :) (recimo ja :) volim da cujem pesme u "primerenom" tempu, sto ne znaci da to budu uspavanke, ali ne da budu ni preterano brze)

Sve u svemu,
Ne postiji pravilo kako treba da se svira.
Svako ima svoj stil i ako nas ljudi takve kakvi smo prihvataju onda nema potrebe da se sekiramo.
Mogu da pisem jos dva dana, ali mislim da sam rekao i previse :)

pozz...

BoleroBend 23.07.2009 10:37

sto brzi tempo treba veci repertoar jer brze prolaze pesme =))

blatusan 23.07.2009 10:39

Hahaha! Tacno! A sto veci repertoar to veci baksis::

romario 24.07.2009 09:27

Citat:

Originalno postovano od BoleroBend (Post 95194)
sto brzi tempo treba veci repertoar jer brze prolaze pesme =))

Ali brže bude i fajront ;)

BoleroBend 24.07.2009 09:33

uiiissjj.. da je tako ja bi svirao na tempo 200 =))


Trenutno vrijeme na Forumu 03:46

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org