YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Korg (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Kako praviti terce na PA800? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=7451)

ella 85 07.12.2010 00:12

jel ko rijesio ovaj problem,rijec je o tercama koje cini mi se vi zovete oscilatorske,sve rade tacno kako treba,jedino boje sa portamentom nesto budalasaju malo +4 malo +3,sve je uredno podeseno na performance sa sub skalom,jer npr haronika je ok,dok sve sto je mono nije

Ace 07.12.2010 00:43

Ajde javicu se i ovaj put iako za ovo i nemam neko resenje a eksperimantirao sam nesto. Oscilatorne terce se ne podesavaju sa Sub Scale, nesto si pobrkao tako da neznam za kojim pricas al napisacu nesto za obe.

Ove oscilatorne je moguce uraditi sa Portamento, jednostavno sto na boja koja je terca postavis Portamento "enabled" u sound mode. Ali uvjek pomalo brlja tonove. Muzika je Ok, prilicno se poznaje sta sviras pa ako ti ne smeta to, ukljuci portamento i podesi Time sa neka skromna brojka. To trebas uraditi na sve oscilatore od kojih je sastavljena terca.

Terce koje su radjene na Sub scale (ili Ensemble terce kako ih neki zovu) trebali bi da rade dobro sa portamento. Al eto desava se nejasan problem t.j. prvi glas svira sa portamento a drugi glas izgubi portamento iz nejasnih razloga. I koliko vidim nema mu leka. Neznam dali su ovo mozda resili kod pa800/2x u novijim operativne sisteme.

ella 85 07.12.2010 01:38

meni je jedino tako palo na pamet,u sound jedan oscilator fixiram da ne djeluje na transpoze a drugi podignem za +4,takav sound ubacim u performance i sa sub skalom podesim da onaj ne fixirani bude nekgdje +4 a negdje +3,ako sve savrseno funkcionise sa poly bojama zasto nebi sa mono,ne kontam,a kako se drukcije to podesava ako sam negdje pogrijesio

Ace 07.12.2010 01:46

Od ovo sto citam ti si prilicno odstupio od ono kako svi rade ako sam te dobro razumeo.
Oscilatorna terca drugar ima 16 oscilatora od kojih neke su na +4 neke na +3 sa saodvetno podesen Key Range. Ovo sa dva oscilatora, verojatno si uradio i dve boje. Jedna sa oscilator na +4 a jedna sa oscilator na 0.
Za pocetak skini moje terce sa download i pogledaj strukturu boje, kako su uradjene oscilatore. Oscilatorska terca treba da radi i u Sound mode, bezprekorno. Sub scale ti ne treba za nje.


EDIT:
Editujem ovaj post sa cilj da se izvinim kolegi @ella 85, koji se nasao uvredjen u mojeg posta.
Ja zaista nisam imao lose namere, samo sam se potrudio da pomognem, zato kolega nemoj se ljutiti, nista nije bilo namerno. Nadam se da smo OK.
Pozdrav

Ace 07.12.2010 01:51

A evo jos da izvucem od foruma sablone koje sam nekada pisao, da bi bile lakse za pristup. Postavicu ih ovde.

Durska i Molaska terca (Svira i pored dur i saodvetni mol)

Citat:

Imas 12 razlicite dirke ... Pocinjes od dirku za koja ce da bude terca i podesavas keyboard range tako sto:
Oscilator 1: Keyboard range: prve dve dirke - stavljas transpose +4
Oscilator 2: Keyboard range: Sledece tri dirke - stavljas transpose +3
Oscilator 3: Keyboard range: Sledece cetiri dirke - stavljas transpose +4
Oscilator 4: Keyboard range: Krajnje preostale tri dirke - stavljas transpose +3
I ovako odradis nekoliko oktave sve dok imas slobodne oscilatore.
Orientalna terca

Citat:

Kad se radi o Orientalna terca, ili harmonski mol, ili dur-mol (ljudi je razlicno nazivaju) ide ova sema:
Opet isti princip, imamo 12 dirke i pocinjemo od ona za koja ce biti terca. (Cm harmonski - terca pocinje iz ton C)
Oscilator 1: Key range: prve 4 dirke, Transpose +4
Oscilator 2: Key range: sledece 4 dirke, Transpose +3
Oscilator 3: Key range: sledece 2 dirke, Transpose +4
Oscilator 4: Key range: sledece 2 dirke, Transpose +3
Ovo je za jedna oktava, a vi radite po ovaj sablon sve dok imate slobodne oscilatore.
Donja terca

Citat:

Opet pisem po principu .... 12 dirke imamo ali ovde se pocinje 2 dirke pre dirku za koja je terca. Recimo ako radimo donja terca za C onda pocinjemo od dirka B, ako radimo donja terca za D, pocinjemo od dirka C.
idemo:
Oscilator 1: Key range: prve tri dirke od pocetnog tona i dve dirke unazad od pocetnog tona (to je ovo sto sam reko gore, ako je terca za C, key range BOTTOM je 2 dirke unazad, t.j. B) a transpose za prvi oscilator je -3
Oscilator 2: Key range: Sledece 2 dirke, Transpose -4
Oscilator 3: Key range: Sledece 3 dirke, Transpose -3
Oscilator 4: Key range: Sledece, preostale 2 dirke, Transpose -4

ella 85 07.12.2010 01:52

hehe,meni je jadno to sto si ti rekao,tako smo radili terce nekad na x5d,ni tu portamento ne moze funkcionisat kako treba zbog puno splitovanja,ovo sto sam ja uradio bar mi ne treba vremena,sve bude gotovo za minut mozes ih napravit kolko hoces za tren
Dodato:
ok razumio sam,ako nekom treba govorit na koji ton ide +4 a na koji +3 onda se on ne moze nazvat muzicarem,a ovo je valjda forum muzicara,ni jedna ni druga terca ne funkcionisu kako treba sa portamentom,znaci nije niko to rijesio,mozda je ne rjesivo

Ace 07.12.2010 02:00

@ella 85

Veruj mi da treba. Dosad sam i ja i jos mnoge druge kolege pisali ove stvare oko tonovima i opet ljudi se jave kako nemogu da naprave tercu.

Cim si razumeo onda ok, to bi bilo to..... ukoliko ima nekih nejasnoca pitaj me preko poruku da ne pravimo nesto nalik chat u ozbiljnu temu.

cash 01.02.2011 19:10

A kakve su sanse da nam neko napravi video, kako se ubacuju terce iz USERDK-... :)

harizma2410 29.03.2011 10:03

pravljenje terci
 
terce se mogu praviti preko ansembla ili preko sekvencera

svirac007 29.03.2011 12:12

kako mislis preko sekvencera

cash 18.05.2011 18:59

cuo sam da moze i na PA 800 preko midi kabla, pa me zanima kako to uradit.? Ako neko zna da objasni :) tnx

Duksterifi 04.09.2011 17:02

ajde ja sam cuo da moze. imam kolegu koji ima pa 800,pa cu mu reci da mi javi. Znam da on to radi ili se javi njemu licno na njegov profil ovde ZOCY8888

perica001 11.09.2011 23:29

..
 
vidim da je ovdje rijec o tercama pa imam i ja jedno pitanje,

kad imam tercu napravitu preko oslicatora npr iz C dura, dali postoji samo opcija da promjenim tu tercu da bude D dur a da nemoram ispocetka slagati sve, i ako moze kako se to radi?

ivica12 25.10.2011 14:57

Pozdrav svima. Od skoro sam i ja vlasnik PA800 i već mi se sviđa ova klavijatura. Interesuje me jedna stvar. Da li može iz nekog Tritona da se ubaci smplovan bubanj i kako?

Dejan 25.10.2011 15:55

Kakve to veze ima sa tercama?Prelistajte malo forum,dosta je pisano o tome i procitajte pravilnik.

Dexmusicarilje 14.12.2011 21:54

Terce PA800
 
Ima to sve na forumu ali ajde da pokusam da uprostim sto je vise moguce:
1. Sound / gornji desni ugao ekrana, padajuci meni / Init. Sound / Yes / Menu / Basic / Oscillators Count 1
2. Na prvom oscilatoru ici na jezicak “ÖSC Basic” I na vrhu displeja u “high” odabrati RAM umesto ROM ukoliko cete da koristite semplove za terce I odabrati neku od boja odmah ispod. Ovu boju ostavljamo kao osnovnu prema kojoj cemo se upravljati u toku pravljenja terci.
3. Sledeci postupak je vratiti se na “Sound Basic” I pomocu kruga za tempo odabrati oscillator 2, zatim OBAVEZNO na desnoj strain ekrana cekiraj 2 I tako za svaki naredni. Ponoviti postupak iz koraka 2. Posle toga ukoliko pravimo npr. Amol krenucemo recimo od tona D i ici na jezicak “Vel/Key Zone” i u “Keyboard Range” Umesto G9 – E3 a umesto C1 - D3, vratiti se na jezicak “OSC Basic” I u Transp: umesto 0 stavi +3. Sada na klavijaturi nadjite ton D3 I proverite da li uz njega svira I ton F… Ako radi onda to je to.
4. E sada imate jos mnogo posla, oscilatora I tonova da transponujete. Dakle na oscilatoru 3 sve isto kao i na dva samo na trecem jezicku u Keyboard range idete od E3 do G#3 I na jezicku OSC Basic Transp:+4…

Merdzanovic_ 05.08.2012 01:38

Citat:

Originalno postovano od gnovako8 (Post 66464)
vjerovatno je mislio na sviranje terca gore i terca dole,to jest niska terca da svira prvi glas na klavijaturi tako nekako, a ne drugi glas. mislim da je to.ako nije ispravite me. pozz.:confused:

Donje terce su koje sviraju dva tona nize , a gornje terce su koje sviraju vise dva tona od tona kojeg svirate . Pozz!

kikiriki124 01.12.2012 01:49

Citat:

Originalno postovano od perica001 (Post 192351)
vidim da je ovdje rijec o tercama pa imam i ja jedno pitanje,

kad imam tercu napravitu preko oslicatora npr iz C dura, dali postoji samo opcija da promjenim tu tercu da bude D dur a da nemoram ispocetka slagati sve, i ako moze kako se to radi?

Kolega ako nisi saznao kako se to radi pokusacu ti objasniti.Udjes u sub skale pa u lijevom donjem uglu imas skale-user,ispod imas key samo podesis koja ti treba intonacija.a mol pravis kad ti je podesen ton c i ujedno dobijes i c dur prirodni.Sve opet zavisi na koji nacin si pravio tercu.

rolandx 29.01.2013 09:53

Da li je isti postupak za pravljenje terci na korgu Pa600 ili je to zrelo za novu temu? Pozz svima koliko vas ima.

nesa2511 05.02.2013 16:22

Pozdrav ja sam radio terce na pa80 preko dk, pretpostavljam da je na pa800 isti postupak i zvuce ne solidno nego odlicno, isto ili cak bolje nego na le-u, jedini je problem sto se ne moze menjati boja koja svira tercu, vec samo osnovna boja.

stefan 07.06.2013 12:34

Hvala na informacijama,mada je ovo tesko i mukotrpno za uraditi ali isplati se.

nesaband 07.06.2013 13:50

Vidim ja da si ti vredan covek,pogotovo ovde na forumu.

Boris Nezirovic 18.08.2013 18:29

Kako praviti terce na PA800?
 
:) Pa za mene je lako napraviti bilo koju tercu ,...Znaci trebas i samo ozes od semplova kao na primer ubacio si multi semplove razne a ti zelis tercu od harmonike kabine a i solo....najbolje je raditi je na user drum kao sto menjas pedale i snare i druge udaraljke ubacis semplove od kabine i iskoristis na svaku dirku samo jedan layer od sounda....radi dinamike na user drum sekciji mozes staviti jedno preko drugog nekoliko semplova ali najlakse je kada uzmete layer 1 panoramu na sredinu i se parametre na sredinu ili nulu....ako radite na primjer adur terce za pjesu :Nije ovo Moja noc rumba....pocinjete od prve dirke na klavijaturi koja je c ali posto se c ne nalazi na A dur skali preskocite C I Ne stavite nista na C1,..../Pocinjete sa Cis1, pa namesto Cis1 Stavljate E, Pa na mjesto D, Stavite F sample i tako dalje citava klavijatura samo tercu,....Razmisljate na prvi ton a ubacujete tercu samo tercu! Kad zavrsite sa tom a dur skalom u terci naravno preskocite sve tonove koji se ne nalaze u terci tako sto cete staviti prazan sample,....obavezno sniite taj terca drum u user drum i date mu ime,...nemojte slucajno koji dio bubnja da ostavite na skali!
E sada idete u performance i nadjete tu kabinu stavite je na broj UPER1, a Drum Tercu na Uper 2,..../i napravite remix malo smanjite tercu i podesite oktave tako da zvuci dobro,....to vam je sve,....ako imate neko pitanje oko seplova, Ritmova itd ja vam hocu i ogu pomoci,...inace sam skoro 15 godina korg ljubitelj i preporucio bih ga svima,...

sale_band 18.08.2013 18:42

Dok @Vaxter nije video ovu komercijalu, pozdrav za Melburn. ;)

zeljko 18.08.2013 19:43

Prvo pa musko:lol:

itchy2005 27.05.2014 15:08

Citat:

Originalno postovano od perica001 (Post 192351)
vidim da je ovdje rijec o tercama pa imam i ja jedno pitanje,

kad imam tercu napravitu preko oslicatora npr iz C dura, dali postoji samo opcija da promjenim tu tercu da bude D dur a da nemoram ispocetka slagati sve, i ako moze kako se to radi?

Ako je terca preko su Scale uredjena, onda ide bez problema... samo stavis u sub scale - izboru individualno (to jest mora biti) i kao bazu je izabran C... to C jednostavno promjenis u skalu koju zelis... ako sviras iz D Dur onda zu kazes D. ... ako iz D Moll onda u F (parallelna Dur skala). to mozes jos uredit s STS izborima.... tako da je to vrlo jednostavno o ugodno.

poz

rolandx 27.05.2014 19:21

Bravo kralju, napravio je on te terce pre dve i po godine i više... pogledaj kada je objavljen post na koji si odgovorio. Siguran sam da ih je do sada doktorirao.... ;)

Ziss 25.08.2014 10:37

Veliki posao.

mladen.lav 06.11.2014 13:33

Pozdrav drugari

Dali postoji mogucnost napraviti MIDI terce na novijim aranzerima (tipa pa600, pa900, pa3x) kao npr kod Yamahe?

Da pojasnim kao PSR terce sa MIDI kablom iz IN u OUT. Jer po meni to su najtacnije terce i moze se birati instrument... barem je tako bilo kod Tyrosa...


Hvala

sale_band 02.03.2015 03:57

Terce na pa seriji su bez veze.
Nista dok ne ubace user scale kao na M3 ili Kronosu.
Ja sam pokusavao, ubacivao tudje i na kraju sve izbacio. Samo svirka na prvu

rolandx 02.03.2015 08:34

Sale_Band - Što se tiče terci, potpuno si u pravu, mada se može napraviti terca da bude koliko toliko pristojna....


Citat:

Originalno postovano od giorgoszoras (Post 278004)

Ajde molim te procitaj post koji si citirao i pogledaj da je iz 2009.... ako se ne varam. Nemoj da spamuješ po forumu.....

Millan 02.03.2015 23:00

Terca ili valja ili ne valja, ili moze da se uradi onako kako treba ili ne, izmedju nema![-( Ja vam reko', a vi kako hocete...B-)

rolandx 03.03.2015 09:36

Milane, mogu li se preko ensamble napraviti terce u svim tonalitetima a da su tačne? :confused:

Millan 03.03.2015 11:24

Ja to nisam probao da pravim, ali one napravljene koje sam probao da sviram nisu dobre...

sale_band 04.03.2015 08:56

Citat:

Originalno postovano od Millan (Post 278042)
Terca ili valja ili ne valja, ili moze da se uradi onako kako treba ili ne, izmedju nema![-( Ja vam reko', a vi kako hocete...B-)


Potpisujem!

Dexmusicarilje 04.03.2015 10:37

Terce sa user scalama
 
(covek koji je otvorio temu je svakako odavno resio problem ali kao pomoc drugima ja cu u ovoj temi opisati postupak pravljenja terci sa user scalama...)

- ides u sound mod, nadjes boju u user od koje zelis da napravis tercu i sad trebaju ti tri prazna mesta u user da memorises tu boju jednu kao FIX jednu kao -3 i jednu kao +3 a naravno onu osnovnu koji si odabrao nista ne diras i ostavis je na mestu gde je i bila
1. prvo boju koju si odabrao treba na sacuvas na neko drugo mesto kao FIX (npr. TRUBA FIX) tako sto ces ici na meni, zatim pich i na svakom oscilatoru (ukoliko ih ima vise) namestis FIX scalu (trebalo bi da je ta opcija u gornjem levom uglu) i sacuvas boju kao sto sam napisao kao npr. TRUBA FIX

2. opet pronadjes onu originalnu boju koju si prvo odabrao pa ides meni pa basic i na nekom od jezicaka imas opciju transpose koju na svakom oscilatoru namestis na -3 i sacuvas boju opet na nekom drugom mestu kao npr. TRUBA-3

3. ponovi postupak kao u delu dva samo transposer namesti na +3 i sacuvaj boju kao npr. TRUBA +3

-e sada se vratis u style mod i odaberes neku boju memorisanu na performansu koja ima vec memorisane dobre efekte, nije vazno koja je boja jer cemo sve osim efekata izmeniti.
- na user 1 stavi TRUBA FIX, na user 2 stavis TRUBA -3, a user 3 iskljuci ili stavi neku drugu boju ali samo kao FIX, npr. FRULA FIX.
- DUR - sada stisnes karticu na dnu ekrana scale i odaberes u padajucem meniju user scale i na onoj klavijaturi na displeju tonove E, A i H namestis na -50. Tu negde ima padajuci meni sa tonovima i polutonovima koji ostavljas na C. Sada ovu boju memorisi na performans kao npr. Truba C-dur. Promenom onih tonova u padajucem meniju menjace se i skala, npr. stavis G i dobio si skalu Gdur.
- MOL - sada na ovoj boji promenis user 2 i umesto TRUBA -3 stavi TRUBA +3, a na onoj "klavijaturi" tonove Es, As, B namesti na +50 i sacuvaj kao npr. TRUBA Cm

-objasnjenje - u scalama kada vratis pojedine tonove na -50 ili +50 vazno je da znas da to reaguje na sve boje koje nisu FIX, dakle ona osnovna FIX ostaje netaknuta.

-moguc problem- moze biti da vam prateci ton zvuci kao da u trenutku sustize i onda pocne da svira ton koji treba, dakle onaj trenutak u pocetku... e tada odete u sound, nadjete boje, pa meni, kartica cini mi se basic i rascekirate opciju PITCH

Na šestoj strani ove teme nalazi se moje ali nesto krace uputstvo kako se izradjuju terce sa oscilatorima.

P.S. ovo sam napisao po secanju tako da mi nemoj zameriti ako sam negde pogresio ali ne bi trebalo...

Yo-L-Kan 07.04.2015 18:05

Ja terce pravim u Ensemble-u tako što uđem u:

1. MENU, pa u KEYBOARD ENSEMBLE(pa dole na Ensemble)
tu stavim
--- Type - DUAL
--- Note Transpose + 4
--- Note velocity - -4 (mada tu može po želji, od toga zavisi koliko se jako čuje terca).

Na toj istoj strani u desnom donjem uglu imamo ENSEMBLE TRK ASSIGN ispod kog piše tri puta MUTE, NORMAL ili OFF, a ispod njih piše tri puta MUTE(žute boje) ili PLAY(zelene boje).

--- Dakle MUTE(žute boje) -znači da taj Upper neće da svira, dok PLAY(zelene boje) znači da će taj Upper svirati.

--- OFF(inad Play/Mute) znači da će taj Upper svirati prvu,
--- NORMAL(iznad Play/Mute) znači da će taj Upper svirati i prvu i tercu, a
--- MUTE(iznad Play/Mute) znači da će taj Upper svirati samo tercu


2. Stisnem EXIT pa opet MENU i odem na MIXER TUNING(pa dole na SUB SCALE) - tu izaberem da
--- scale bude - USER, a
--- KEY ostane na - C,

---- pa je podesim tako što na tonovima E, FIS, A, H stavim -99
(i tako se dobije model za c-mol(prirodni),
a kad Key promenis u npr. g onda terca automatski odgovara g-molu(prirodnom)-sačuvaš je pod imenom g-mol,
promenis key u B i odgovara h-molu(prirodnom)-sačuvaš je pod imenom h-mol,
promenis u Bb i odgovara b-molu(prirodnom)-sačuvaš pod imenom b-mol).

Inače boju čuvam tako što kliknem padajući Menu(koji je u desnom gornjem ćošku), onda kliknem Write Performance - posle toga u pravcu natpisa Name kliknem na belo uokvireno slovo T - tu nadenem ime boji, onda kliknem belo uokvireno Select - tu izaberem gde ću da sačuvam boju, onda stisne EXIT, kliknem belo uokvireno OK i to je to.

Meni tako terce rade jako lepo (ovo je uputstvo za gornju tercu).


Nadam se da sam lepo objasnio, da Vam je jasno kako se prave terce, da će i Vama lepo raditi i da sam bar nekome pomogao ovim "postom"(ako se uopste tako kaže) :D.

stefan_usa 14.04.2016 13:02

Hvala na detaljnim objasnjenjima. Ja imam nesto od terci koje su dobro odradjene, neke su harmonske, a neke melodijske, pa ako nekome vec treba moze da se javi :)

mimiki 24.01.2017 01:21

ovako moze terca ali je problem jer nemas sve tonovo tipa u C molu na H ne radi kako treba,u A molu As,u Gmolu Fis itd i ima ih jos koji ne sviraju dobro tako da mora da se prave terce preko user scale inace si dosta ogranicen,preko user kad pravis moze mnogo vise pesama da se svira

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

nele1 14.03.2017 16:13

Na Dk se prave odlicne terce samo prvo dobro treba da znas kako ce da rastimujes doticni sempl i losa strana je primer sto ce uvek ta doticna boja dati svira tercu recimo kabina od harmonike i na kraju relis mora dase sredi da sempl bude totalno prirodan


Trenutno vrijeme na Forumu 06:37

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org