YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Problem sa akordima (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=26730)

laki001 08.02.2014 14:53

Problem sa akordima
 
Molio bih nekog skolovanog muzicara da mi objasni jedan problem. Sviram onako vise za svoju dusu harmoniku, gitaru i klavijature, sve na sluh, od muzickog obrazovanja velika 0 i sada:
Pokusao sam nesto sa jednom pesmom a akorde sa skinuo sa neta npr.

d------------------------
Sreli smo se u prolece rano
d------------E7--------A7---
Kad je cvece livadama cvalo.
B------------F--------D7---g---
Najlepse sam ruze tebi poklanjao
d-----------B------E--A7
I svu ljubav od srca ti dao.

E sad ovo B mi se nikako ne uklapa ali sam nesto nacuo da je H i B isto, ja dobro stisnem akord i na klavijaturi mi pokaze B ali iskace, to nije to.
Ne bih vas davio ali kod koje god pesme pronadjem B meni se ne uklapa.

lagunabend 08.02.2014 15:36

Nije isto kolega B i H, H je H , a B je B , a ovi akordi su ti tacni svidelo se tebi to ili ne,a sto se tice klavijature kad uhvatis B dur pisace B sa snizilicom,a kad uhvatis H dur pisace samo B.Konkretno u ovoj pesmi gde god ti pise B treba da uhvatis B na klavijaturi a ne H ton

gitar 08.02.2014 16:35

Citat:

Originalno postovano od laki001 (Post 264248)
ali sam nesto nacuo da je H i B isto

Jeste isto, ali se drugačije obeležava:

Nemački: C-D-E-F-G-A-H

Anglosaksonski: C-D-E-F-G-A-B

laki001 08.02.2014 20:13

Da, verujem da su akordi dobri i kad odsviram na gitari to je to ali na klavijaturi iskace, ne uklapa se jednostavno nije to. Sta moze biti problem?

rolandx 09.02.2014 00:15

2 Privitaka
Citat:

Originalno postovano od lagunabend (Post 264249)
Nije isto kolega B i H, H je H , a B je B ,.... kad uhvatis B dur pisace B sa snizilicom,a kad uhvatis H dur pisace samo B.

Mislim da je kolegu ovo zbunilo ;) dakle H=B ...

tranzit 09.02.2014 01:37

Ama i ti akordi u prvom postu dosta klimavo stoje. Prilicno je cudno da se jedna fraza zavrsava sept-akordom, koji u sustini uvijek zahtjeva razrjesenje u kvartni durski (rjedje u molski) akord. Ne poznajem pjesmu ali ako je harmonija zaista takva kako gore stoji, onda je pjesma totalno nepismeno uradjena. Predpostavljam da je u pitanju folk, a onda tim jos gore i crnje. Provjeri ti opet harmoniju te pjesme ali pazljivije. U drugom stihu imas H(B), E7, A7 a onda u slijedecem stihu prelazis nonsalantno u H. Gdje ostade D poslije onog A7 u toj prici, Boga pitaj. Zatim u posljednjem stihu gdje bi trebalo doci do smirivanja "tenzija" jer se blizimo kraju pasaza ili cak pjesme, ti opet ostajes na kraju, u potpuno nerazrijesenom i "napetom" sept-akordu A7. Nesto tu nikako ne stima, to ne smije i ne moze biti tako, ako se ispostuju bar osnovna muzicka pravila. Nadam se da na forumu postoji neki iskusniji kolega, kojem je poznata ova opjesma, pa da raspise pravilnu harmoniju jer ta koja je napisana ne pije vode.
Inace to sto te buni taj B, na klavijaturi je najmanji problem. Neko ti je vec objasnio o cemu se radi, to jest da su u pitanju dva razlicita nacina obiljezavanja tona kojeg mi u Evropi a i sire na istok, poznajemo kao H a snizeni H kao B. U anglosaksonskom okruzenju se taj ton obiljezava kao B, dakle H = B, a snizeni B kao Bb, to jest B = Bb. Ovakvo obiljezavanje tonova ces sresti u skoro svim aranzerima i ne treba da te buni jer se radi iskljucivo o dva nacina pisanja tonova ali sami tonovi, odnosno akordi su zvucno potpuno isti.

gitar 09.02.2014 13:40

Savo Radusinović - Ti si žena koju ludo volim
Original je iz E-mola, ovo je za ton niže:

Dm---------------------A-Dm-
Sreli smo se u prolece rano
Dm----------E7-------A---
Kad je cvece livadama cvalo.
Bb-----------F--------D7--Gm--
Najlepse sam ruze tebi poklanjao
Dm---------Bb------ E7-A-
I svu ljubav od srca ti dao.

tranzit 09.02.2014 14:17

E vidis, tako vec moze i treba da bude. Muzicki potpuno opravdano i "ovjereno". Ono gore naprotiv, totalno nebulozno i muzicki neuko.

srki Fantom 04.03.2014 11:56

Ja bi ti preporucio da se posvetis jednom instrumentu koji ti ide najbolje,tako ces najbrze napredovati,ja nemogu da zamislim da neko uci 3 instrumenta od jednom ja nekad ni za ovaj jedan nemam vremena,sve zavisi sta zelis da postignes

tranzit 04.03.2014 12:17

Na najnormalnijoj nizoj i srednjoj muzickoj skoli u Ex-Yu i u vrijeme kada sam bio ucenik (to je bilo veoma, veoma davno... majku mu al' sam mator) su dva instrumenta bila obavezna, a bilo je ucenika koji su svirali i vise. Nije to problem ukoliko se covjek sasvim posveti muzici i ima "radno vrijeme" vjezbanja od nekih 6 do 8 sati, a poneko i daleko vise.


Trenutno vrijeme na Forumu 18:05

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org