PDA

Pokaži Full Verziju : U cemu je problem? Zujanje i krcanje...


Misa91
01.06.2009, 23:37
Imam GEM power mixer koji sam hteo audio kablom(sa jedne strane crveni i crni chinch, a sa druge banana) da povezem sa laptopom. Ta dva chincha gurnem u out na mixeti, a bananu u ulaz za mikrofon na laptopu. Kada snimim zvuk koji mi ide iz klavijature do mixete cuje se jako zujanje i krcanje na snimku. Inace preko ozvucenja sve radi normalno.

Nadam se da sam uspeo da objasnim, unapred hvala na odgovorima!

Dell
02.06.2009, 00:39
druze, moze bit da je do zvucne kartice, koja je kod tebe?

svirko
02.06.2009, 07:58
@ misa91

mislim da te muči uzemljenje na laptopu, isto kao što je i mene.
Zujenje, krckanje, kojekakvi šumovi na mikseru, i tako dok god nisam odpojio napajanje iz 220V. Kad je laptop bio samo na baterijakom napajanju,sve je bilo idealno, niti najmanjeg šuma!!
Probaj izolir trakom, omotati samo one izvode za uzemljenje na utikaču od laptopa, ili probaj nabavit , ima toga u trgovinama elektro-materijalom, prelaz iz šuko, u ne-šuko utikač.
Msm, to je jedan od mogućih razloga, a opet, možda nije niti to.

svrakan
02.06.2009, 07:58
Nisam siguran ali mislim da probijes signal i da krci zbog toga inace banana ne treba da ide u mikrofonski ulaz nego u audio input,a ako vec i snimas tako trebao si namestiti u programu koji koristis da ulazni signal ne probija i onda krcanja ne bi bilo.

Misa91
02.06.2009, 10:15
@d3llbQy_DM

To je integrisana zvucna kartica u laptop HP nx9020, sa njom je sve uredu, pre neki dan sam snimao neki zvuk preko kompjuterskog mikrofona.

@svirko

Danas cu probati ovo sto ti kazes.

@svrakan

Ja na laptopu imam samo dva ulaza za banane (jedan za slusalice i jedan za mikrofon). Kako i gde da podesim ulazni signal da ne probija?

svrakan
02.06.2009, 11:33
Na podesavanju kartice Line in.

cvele
02.06.2009, 12:11
Kao sto je @svarkan rekao, moras podesiti da je ulaz na laptopu Line in a ne Microphone i ako to ne upali, onda (ako vec nisi) stavi da su ti svi uredjaji koje tad koristis (mikseta, laptop) na istoj uticnici tj. da budu na istoj fazi sa istim uzemljenjem. Koristi obicni onaj razdjelnik ili produzni kabal. Mislim da i to moze praviti probleme.

aleksandar72
02.06.2009, 18:25
Poslusaj sta ti kolega cvele kaze, a ono sa "izoliranjem"....ja ne bi nikad uradio ;)
Problem je u Sound Kartu,tj podesavanje ulaznog audio signala a proveri i Chinch kabal.

Pozz

P.S.ima slican problem, imam sad eksternu PCMCIA audio kartu i sve radi optimalno.

svirko
02.06.2009, 21:57
@ Aleksandar72,

ti možda ne bi,
al ti mogu poslati link sa jedne stranice,gdje su mnogi imali takav problem, i svi napadali, kupi ovakvu kartu, kupi onakvu, treba ti kabal ovakav, treba ti kabal onakav, a sve radi šumova u zvučnicima, kao da šušti vjetar i more zajedno, i isto sam imao, i imam još i sad eksternu zvučnu karticu.
Dok nisam dobio odgovor da ili izoliram uzemljenje na adapteru, ili da jednostavno precvikam uzemljanje,
I hvala Bogu, pomoglo je.
Nema više nikakvih šumova, niti zujanja.
Opet kažem, možda je nešta drugo, al ja sam imao takav problem, i riješio ga.

gogspa80
02.06.2009, 22:37
svirko je 100 % u pravu

gega
02.06.2009, 23:29
Pozdrav kolege
Vec smo pisali u vise navrata o ovom ,,ominoznom,,problemu zujanja i sumova na razglasu.
Svako resava na svoj nacin ,ali ako se vec savetujemo nemojmo pogresno..;)
Najcesci uzrok je sto se izjednacavanje potencijala izmedju instrumenata i razglasa desava preko audiokablova.
Tu ne pomaze izolovanje kontakata uzemljivaca niti precvikavanje istih,tj.time ne uklanjate uzrok smetnji
vec samo odlazete.... Pa se cudimo posle zasto crkavaju
platine,displeji i ostala osetljiva elektronika.
Osim toga ,time ugrozavate prvo sebe pa na kraju i opremu.
Ne zelim praviti bauk od ovoga ali bilo koji elektricar u vasem komsiluku ce vas isto posavetovati i jednostavno resiti problem.
Bez ljutnje...

aleksandar72
02.06.2009, 23:42
@gega

.....Pa se cudimo posle zasto crkavaju
platine,displeji i ostala osetljiva elektronika.
Osim toga ,time ugrozavate prvo sebe pa na kraju i opremu....

Bravo kolega! 100% ispravan odgovor i pre svega strucan.
Potpisujem!

Pozdrav

svrakan
02.06.2009, 23:43
Ipak covek je trazio pomoc oko snimanja,jel mu snimak krci i zuji,a ne dok svira,malo je tema otisla u pogresan smer.

cvele
03.06.2009, 00:18
U 80% slucajeva problem zujanja i brijanja je lose uzemljenje.
Svirko je rekao da je to jedan od MOGUCIH razloga a da NE MORA da bude bas to. Iskreno se ni ja ne slazem sa tim izoliranjem uzemljenja ali vredi pokusati. Moze biti i do kabla. Mozda ti je ostecen na sastavu banane ili cincha sa kablom.

svirko
03.06.2009, 00:27
@ Cvele,

nemoj se zamarati, jel očito svi proizvođači HI-FI linija, CD-plejera, noćnih i kupaonskih lampica,blablabla........ imaju urotu da pokokaju što više ljudi, jel rade uređaje bez uzemljenja:D:D

cvele
03.06.2009, 00:59
To je istina. Evo ja sam zavrsio elektrotehnicku skolu, za tehnicara elektronike i ono sto sam naucio je da je veoma vazno dobro uraditi uzemljenje, cak postoji pravilo kako se to treba uraditi, jer nije samo dovoljno povezati to kablovima i gotovo... I kuci imam Sony pojacalo 200W, koje ima svasta na sebi (selektor ulaza, record, ekvilajzer,...), i vidi se da nije samo obicno pojacalo, a na njemu obicni utikac bez uzemljenja kao kod zvucnika za racunar 2x5W. Cijeli je uredjaj od aluminija napravljen pa ti sad vidi kako ces proci ako se slucajno nesto s*ebe unutra:D
Za sve su to krivi "Made in China"!!! Zbog njih mi ne mozemo imati nista sto necemu valja.

Nego da se vratimo na temu. Probaj nesto od ovoga sto smo pisali ovuda pa vidi sta ce da rijesi problem;)

Pozdrav

aleksandar72
03.06.2009, 01:39
Prvo i osnovno pravilo elektro-tehnike:
Ni u kom slucaju ne izolovati masu na strujnim kablovima, u svrhu
izbjegavanja brujanja.Opasno po zivot !!!



Uzroci:
-Ovo brujanje dolazi u najvecem broju slucajeva od
nesimetricnih veza i takozvanog Loop uzemljenja.
Proverite kablovsku konekciju jel sve u redu, koristite samo kabl visokog kvaliteta i dobre izolacije(manje od 40pF,optimalno 35)

-Lose uzemljenje kucne instalacije!
Proverite kucnu instalaciju sa unimerom(koliko ohma vam pokazuje)

-Setup Soundkarte
Onboard soundkarte su jako slabog kvaliteta i za homerecording skoro neupotrebljive.

proverite ove tri stvari,pa idemo dalje

Pozdrav

mimiki
03.06.2009, 01:56
ljudi jeste vi u pravu sve to stoji,ali koliko sam razumeo njemu krci kad snimi a ovako je sve dobro sve je jasno krci mu zato sto pojaca vise nego sto bi trebalo i prejak mu je signal na ulazu onda,kad snimas moras smanjiti klavijaturu da ti ne ulazi u crvenu oblast kad snimas (SOUND FORGE) ,i naravno ono podesavanje na kompu LINE IN namesti da ti snima...

svrakan
03.06.2009, 08:12
Ljudi otisli ste od teme.Ponavljam,krci i zuji mu snimak,a ne razglas.Odgovore je dobio,a i Mimiki je sad lepo odgovorio.
Ako hocete da raspravljate o uzemljenju ,sustanju,zujanju i ostalim stvarima tog tipa otvorite posebnu temu.

aleksandar72
03.06.2009, 14:21
Ja mislim da uopste nisam offtopic.Kad se proverava neki kvar(problem),ide se sistematski.Lepo sam napisao sta je najcesci uzrok brujana,audio kablovi,instalacija i setup soundkarte.Ja licno tipujem na kablovsku audio konekciju i setup soundkarte,tj podesavanje ulaznog signala(gaina).

Pozz

P.S.I ja jos jednom sugerisem da se nikad masa ne izolira a vi kao moderatori trebate da obratite paznju na pogresne savete,pogotovo kad se radi sa strujom koja moze nekome ugroziti zivot.Savetuje vas kolega koji ima diplomu iz elektrotehnike i sve sto sam napisao je dobre namere.

svirko
03.06.2009, 14:57
Kao prvo,

ja kao moderator sam dao taj savjet, al ne zato što sam moderator pa mi s digla ona stvar, nego iz vlstitog iskustva, i sa savjetima koje sam dobio od drugih, i sa kojima sam riješio takav problem.
Kao drugo, nisam mislio da se treba maknut uzemljenje sa glavnog utikača, nego sa utikača od laptopa, odnosno njegovog adaptera.Ovo sve se spaja, normalno, sa uzemljenjem.
Problem je isto bio ..... ljiepo piše u čemu....
A za zaštitu opreme služi zna se šta...
A ako neko smatra da sam ja ovim savjetom namjeravao koknut nekoga ili da nekoga dobro oplete struja, ili da mu izgori oprema, onda ja molim kolege moderatore, nek mi daju trajan ban, u roku odma.
Jel sad je više stvarno dosta
Da ovo vidi Nikola Tesla, vratio bi posramljeno svoju svjedodžbu....

aleksandar72
03.06.2009, 15:38
Da sam znao da ce sve otici u pogresan pravac,uposte ne bi ni odgovarao!
Kao sto sam u PSu naglasio:sve sto sam napisao je dobre volje.

Svako moze da pogresi, pa i moderator...ali ne treba za to odgovarati tako nervozno,posto ste Vi taj koji treba da odrzavate kucni red na forumu i smirite tenzije.
Bilo kad da se malo podignu tenzije, odmah se prica o nekakvim banovima,bananama.....stvarno ne znam??
Normalno je da se ponekad podignu tenzije ali kad pricamo "prijateljskim jezikom" i postujemo jedan drugog,sve je OK i siguram sam da cemo na kraju resiti sve probleme.
Sta bi bilo kad bi svi isto mislili??
U najmanju ruku hocu da bilo neko dobije ban ili ukro a najmanje Vi kao moderator foruma.Tu ste me sasvim pogresno razumeli!
Ipak smo tu na forumu da pomognemo jedan drugome a ne da sporimo o glupostima.
Opet kazem,svako ima pravo da pogresi,pa i moderator,mozda on i najvise,posto nije lako imati ovu funkciju i moderirati ovako veliki forum.
Znaci nema potrebe od nervoznog pisanja,spustimo "balun" i okrenimo se problemima koji nas muce.

pozdrav
Aleksandar

vingula
03.06.2009, 15:51
Eto i ja kao "moderator" isto tako koristim taj "ground adapter" koji odvaja masu sa laptopa (adaptera) jel mi je isto zujalo,i snimke,i reprodukcija,i u standby-u znači cjelo vrijeme je zujalo,sa tim adapterom sam riješio slučaj i ništa ne zuji,e sad večina novih laptopa ima samo 2 audio priključka (Line Out i MIC) a MIC ulaz prima mnogo jači signal od standardnog Line IN ulaza...još postoji mogučnost pojačanja signala za još +20 dB,tako da može bit da mu i zbog toga krči u snimci, tj. što zvuk probija.
Pretežno dosta laptopa imaju Realtek HD integrirane zvučne kartice...koje i nisu toliko loše.
Sad bi samo preporučio da pogledaš na Volume Mixer control (dole-desno ikona je kao mali crni zvučnik) pa otvoriš i pogledaš sve opcije što se tiče Recording,smanji signal na 0,pusti neki ritam na klav. u SF uključi snimanje i u volume mixer postepeno pojačavak mikrofonski ulaz i prati ulazni signal na SF.
Kad sve to središ pokušaj nešto snimit i ako i dalje krcka i zuji onda probaj sa tim adapterom za odvajanje mase.
Evo par primjera kako to odprilike izgleda,naime ima ih 10000 vrsta i oblika tako da je ovo samo za primjer.

svrakan
03.06.2009, 15:59
@Aleksandar 72,ja sam shvatio iz tvojih postova da si strucnjak u oblasti elektronike i da se time bavis,i naravno da zelis da pomognes sto je vrlo pohvalno,ali ova tema je stvarno otisla u drugom smeru,ni to nije toliki problem ali time kolegi koji je postavio temu necemo pomoci.Njemu nije problem bar koliko sam ja shvatio rad razglasa nego mu je problem kako snimiti pesmu u lap top da ne bude krcanja i zujanja,a jedini razlog po meni koji je moguc je da nije namestio dobro ulazni signal pa mu ide u pick snimak.
Naravno ako postoji i neki drugi razlog za krcanje snimka,neka ljudi iznesu svoje misljenje,ali mi nije jasno kakve to veze ima sa uzemljenjem izoliranjem itd.
Posto za elektroniku nisam neki strucnjak ne mogu da pomognem vise nego ti,ali mislim da ovde nije to problem.
I jos jedna stvar teorija ne mora uvek da bude tacna i u praksi to se u milion oblasti vec pokazalo tacnim.
Voleo bih da kolega koji je postavio temu da se izjasni koji je program koristio i da li je dobro podesio parametre za snimanje.Pa kada to budemo znali mozemo dalje.

aleksandar72
03.06.2009, 16:55
Kolega Svrakan hvala na odgovoru, vidi se da ste jako kompetentan u obavljanju svoje funkcije na forumu, zato vas pozdravljam.
Ja sam uvek za konstruktivne diskusije,prijateljskog tona!
Sigurno ste primetili da sam vec kao potencialni uzrok naveo,podesavanje ulaznog signala soundkarte.Zato sam rekao da problemu treba prilaziti sistematski.Zamislite,izolirate masu na adapteru,resiliste prividno jedan problem a dobili ste jos dva:stabilnost sitema i los sound.
Postoji jedna poslovica u elektroakustici koja odprilike ovako glasi:
Soundtuning by correct erding!.....i to je 100% tacno.
U elektronici postoje takozvane "protecting classes" 1,2 i 3.
Cesto se desi kad u lancu sistema ima dva razlicita IECa,da dobijete nezeljene efekte,jedan od njih je i brum.
Resenje: pogledaj sliku

1158

Hvala jos jednom na konstruktivnu diskusiju

Pozz

Vaxter
03.06.2009, 17:23
Reshenje testirano davnih dana, i daje za jedva mali procenat bolji rezultat nego obichna najlonska kesa... :))
Problem je shto su sami adapteri i kola za napajanje u novijim laptopovima loshi, i tu nema nikakve pomoci.
Kamo li nekih setup-ova zvuchne ili ne znam ni ja chega...
Ljudi, zna se koja se oprema koristi za shta, i nemojmo izmishljati toplu vodu, i podizati tenziju.
To su opet one iste priche kako decja klavijatura u rukama struchnjaka moze da zvuchi kao pro mashina.
Ne moze, i nikad nece ni moci!
Moze da odradi posao, shto je daleko od onoga da to bude kako treba.
A zujanje definitivno jeste zbog uzemljenja.
Moze da se reshi pomenutim adapterom ili najobichniom najlonskom kesom.
Adapter je sigurniji, i to je njegova prednost...

Misa91
04.06.2009, 00:01
Pre svega kolege hvala vam na odgovorima i nemojte se prepirati molim vas!
Nisam bio u mogucnosti da odgovorim odmah jer sam bio zauzet sredjivanjem ocena u skoli.

Danas sam probao da prebacim podesavanje zvucne kartice na laptopu sa microphone na line in i primetio da uopste ne postoj na laptopu ta opcija kao na mom fiksnom racunaru. Kada se skroz smanji ulazni signal, a na mixeti pojaca izlaz zvuka, zujanje je manje.

Ja sam se plasio da sa samom mixetom nesto nije u redu, ali ne ostaje mi nista drugo, nego da to sve povezem sa fiksnim kompjuterom, samo je problem sto mi oprema nije kod kuce pa mi je jednostavnije bilo da ponesem laptop. Sutra cu da probam da instaliram Sound forge, pa da vidim da li ima razlike. Do sada sam pokusavao da snimim preko Ntrack studia i movie makera.