PDA

Pokaži Full Verziju : Sasa Matic - Nije ovo moja noc


vazdagazda
08.05.2009, 13:15
Imali ko akorde:
Nije ovo moja noc
Bas mi nista ne ide
Igram, pevam, smejem se
A sve rane provide

Ja joj kupim jedan cvet
Ona nogom zgazi ga
Kaze kupi ceo svet
Ili idem kod drugoga

Dam joj pusku u ruku
Nece da me ubije
Bacim flasu da se secem
Nece da se razbije

Dam joj pusku u ruku
Nece da me ubije
Bacim flasu da se secem
Nece da se razbije

zeko
08.05.2009, 14:13
Vrte ti se uglavnom 3 akorda, A, Dm, B..Ovako vecina svira, u originalu je iz H-dura.

bandza
08.05.2009, 15:28
Ja vidim vazdagazda da je tebi ovo vec 4 put da pitas akorde za neku odredjenu pesmu.Ja bi ti preporucio da pitas nekoga da ti objasni malo harmoniju.To sto ces stalno pitati nekog koji su akordi te nece nigde dovesti.Ceo zivot ce ti faliti jedan veliki deo koji sacinjava muziku a to je harmonija.Evo ja cu ti za pocetak reci koji se recimo akordi najcesce nalaze u A DUR-u.Znaci ako je pesma iz A-DURA.Najcesce je u pemama ovog tipa to:
d mol,B DUR,g mol i naravno A DUR.
Moze tu biti i D DUR kao vodjica za G mol.(postoje i jos neki akordi naravno tipa E DUR,H DUR........)
Iz A dura pesma koja ima B DUR i G mol.Tu ti mogu reci da su oni paralelni akordi i da poneki put ako pogresis redosled nista se znacajno nece desiti.Jer oba akorda se mogu odsvirati u raznim kombinacijama pogotovo kad je razresenje pesme u A DUR-u a ta dva akorda se nalaze pre njega.Tu mozes izvesti razne kombinacije u redosledu.Takodje se moze desiti da pesma ovog tipa sadrzi i ceo Spanski krug iz d mola.
Pa cu ti objasniti i Spanski krug poznatiji kao Spanac(jer ga ima u milion pesama pa ce ti ako ne znas sigurno puno koristiti):
1. d mol
2. C DUR
3. B DUR
4. G mol
5. A DUR
i komplikovanija varijanta:
1. d mol
2. G DUR,G7,C DUR
3. F DUR,F7,B DUR
4. G mol
6. B DUR
7. A , A7
Sad cu ti napisati koji ti se akordi mogu naci i u pesmi koja je iz a mola:
a mol,d mol,D DUR,C DUR,E DUR,e mol,F DUR,G DUR,G mol,B DUR itd...
Znaci pazi nikako ne znaci da su ovo svi akordi koji se modu zadesiti ali ako znas ovo sto sam ti ja napisao vecinu pesama ces moci da odsviras.
Bitno je da prvo odredis intonaciju pesme to ti je lako po basu ali vidi kako tebi najvise odgovara.Kad pronadjes intonaciju onda uzmi ovo sto sam ti ja napisao pa transponuj u intonaciju pesme i probaj da skidas.Lepo uzmi vidi jel ovaj ,jel onaj, nemas tu mnogo kombinacija.Problem je sto ljudi ne znaju koji se sve akordi mogu zadesiti u pesmi ako je ona iz odredjenog akorda tj intonacije.Kad znas onda ti ne treba puno i moj ti je savet nemoj vise nikad nikog da pitas za harmoniju u prostim pesmama jedino ako je pesma bas komplikovana i ti ni posle tri sata pokusaja ne mozes da je uradis ili ako imaju neki cudni akordi koje ti ne znas.Za sve ostalo sedi i sam trazi tako ces se najbolje nauciti i razviti sluh i moci ces "Nije ovo moja noc" da odsviras na svirci iako je nikad nisi skidao pre.Sto vise pesama naucenih i vezbe to harmonija lakse ide.Ja bih samo zamolio kolege koji procitaju ovo da dodaju ako misle da sam nesto propustio.Npr neki jos akord ili sl. ili da uproste mozda malo ovo moje izlaganje.A ti kolega se slobodno obrati da ti neko mozda objasni zasto je nesto ovako ili onako u harmoniji.

vazdagazda
08.05.2009, 19:09
nema potrebe da se zamarate i pisete odgovore koje niko nije tražio.
Ja mislim da je ovo FORUM a pod tema su "AKORDI i partiture pesama"
Dali je zabranjeno pitati gospodine.
pozdrav

ERKOOO
08.05.2009, 19:49
Evo da ti ispisem dok nije svadja nastala
A-dur
Forspil: A, D-mol, A, B, G-mol, A
A, B x3 D-mol, B, G-mol, A

Text ti je isti citav kao i forspil al evo ispisat cu ti da lakse skontas!

A-------D-mol---
Nije ovo moja noc
-D-mol---------A-
Bas mi nista ne ide
-A------------------B---
Igram, pevam, smejem se
-G-mol---------A- (Mozes ovdje izmedju G mola i A ubaciti i B)
A sve rane provide

Drugi dio teksta je isti kao i prvi,znaci ponovis iste akorde!

Refren:
-A-----------B--A--
Dam joj pusku u ruku
-A-----------B-A-
Nece da me ubije
-A--------B------D-mol--
Bacim flasu da se secem
-B------------A--
Nece da se razbije

svrakan
08.05.2009, 21:42
@vazdagazda eto dobio si akorde,upravu si za to da ima podforum za akorde,mozes jos da trazis koliko god hoces harmonija i uvek ce neko napisati,ali takodje ce ti sve vise savetovati da potrazis pomoc oko skidanja pesama,takodje ti Bandz nesebicno objasnio neke krugove dobronamerno,i ja mislim da nisi trebao napisati ono ali.. nego samo da zahvalis,ali to je tvoj stav prema tome.Pozz

ERKOOO
08.05.2009, 22:35
Ma dobro,svakome od nas zapne nekad neka pjesma al uvijek je bolje malo sam se ispitivati u njoj,ovo je sasvim lagana pjesma sastavljena 4 akorda! Da si dobronamjerno primio savjet od kolege Bandze mogao si na osnovu ovih krugova skinuti pjesmu iz kojeg god tonaliteta zelis,malo skontas i to je to! A ako si pocetnik to je druga stvar...potrebna je vjezba i navika sluha da malo prepoznaje akorde,kad se koji mijenja i tako to! Uglavnom,kad ti god sta zapne tu su ljudi na forumu koji ce ti uvijek pomoci!
Pozdrav!

vazdagazda
09.05.2009, 09:39
još jednom hvala na dobrim namijerama.E ovako :ja se trenutno bavim muzikom nekomercijalno zbog vremena,posla familije i mnogih drugih stvari u životu.Poćetkom ove godine upoznao sam neke ljudi koji su se nakad bavili muzikom(moram naglasiti da je samo pijevać narodnjak a neki i neznaju šta je naša muzika) a sad su ovde poduzetnici,doktori,direktori itd. s kojima sam osnovao bend.Ima nas petorica.Probamo svake subote i moj problem je što neko hoće neku pijesmu da sviramo ili koju ja nikad nisam čuo ili mi se nesviđa npr.Nije ovo moja noć. Pa sam došao na ideju kako najbrže skinuti neku pijesmu:Znači: dođem na yu-midi,u forum i pitam ljude koji su bolesni od muzike kao i mi a još profesijonalci.Dođem sutra sa posla otvorim yu-midi,izštampam tekst sa akordima,kopiram u 5 primjeraka i savako ima akorde pred sobom koje je napisao "profi" muzičar.
A kada ja ili neko od nas 5 raspišemo akorde onda uvijek neko hoće da ubaci ili izbaci neki akord koji se njemu sviđa ili nesviđa i tako nam prođu ta 3-4 sata u raspravi šta je bolje.
E to je to, volio bi da ovu poruku stavis tamo da i druge kolege znaju o čemu se radi.

Vule
09.05.2009, 14:06
Ok...akordi su ispisani,hvala kolegi Erkoo,sad mozes mirno na probu sa bendom,da ne nastavljamo pricu dalje...Kolega Bandzo hvala na trudu i objasnjenju u ime nas kojima tvoje uputstvo koristi...

ERKOOO
09.05.2009, 16:07
Hvala Rolandinjos sto mi se zahvaljujes u tudje ime...hehe! :D