PDA

Pokaži Full Verziju : Saban Saulic - Idu dani majko moja


nermin94
14.04.2009, 21:47
Pozzzz raja.Mozeli mi neko napisat akorde za navedenu pjesmu od Sabana.Bio bih mu zahvalan.Pozzzzz:rolleyes:

Enes-am21
14.04.2009, 22:13
joj ljudi kako je vama mrsko sjest i preslusat pjesmu 10 puta pa onda izvjezbat i skinut akorde... barem za ove lagane pjesme... ne mogu da vjerujem svega mi...:mad:

romario
14.04.2009, 23:11
Ova ne ide u kategoriju lakših ...

Enes-am21
14.04.2009, 23:35
ma nije vala ni od onih tezih sa zapetljanim akordima... al kako god, daj malo zagrijte stolicu, prste i usi, i skidajte te pjesme... najlakse je trazit da ti drugi napise...

Demijan
14.04.2009, 23:54
Mislim da je Enes upravu. Ako se covjek ne potrudi za ovakve lagane pjesme da skine akorde, onda nece nikad dobro harmoniju nauciti.

Ovako, pjesma je original iz Fis-mola (F#m), ali se obicno pjeva iz E ili F. Evo akordi za E-mol:

[Em]Od malena [Am]ja sam snjom [C]ispra[D]cao [Em]leta
[G]Zivot nas je [Am]odneo [C]na dve [D]strane [Em]sveta
[Em]Nisam znao [Am]ko je kriv [C]pa kri[D]vih sve [Em]redom[D7]
[G]Zakleo se [Am]nacicu je [C]makar s'[D]kosom [Em]sedom

[C]Idu dani [D]majko moja, [Am]a od njenih [D]pi[G]smo[E7]
[Am]Umrecu od [Em]tuge, [C]sto [D]zajedno [Em]nismo
[C]Zelis zvadbu [D]moju, [Am]a pusta ti [D]zelja[G][E7]
[Am]Nema nista [Em]majko [C]od tv[D]oga ve[Em]selja

Naravno, tu se moze modificirati po ukusu. Ja licno sviram ovako, i jos dodajem vise akorda, pogotovu u refrenu, ali ne zelim da zbunim nikoga i komplikujem stvari.

dalabu
15.04.2009, 00:35
komplimenti i za nermina koji je jos mali i u fazi ucenja i jako je kulturno zamolio za pomoc a veliki kompliment za novog clana sa nikom Demijan koji je jako mudro zaobisao enesove opaske jer je enes danas nerovozan zbog poraza Bajerna,hehehe i napisao trazene akorde decku koji je trazio hihihihhi .E sad dali ce neko nauciti ili nece pa to vise nije ni vazno!!!U glavnom na yu midiju se ispunjavaju zelje u vecini slucajeva!!!!

Vaxter
15.04.2009, 01:06
Kao shto sam vec jednom rekao!
Za ove akorde...
Ko hoce da pomogne, neka pomogne...
Ko nece - ne mora!
Ne mora zbog SVAKIH akorda da ispadne neko prepucavanje!

romario
15.04.2009, 12:49
Kad se doda i h-mol u foršpilu ,i uvažavajući ove akorde

ovo ne spada u kategoriju jednostavnih harmonija.

Ovo su lijepo složeni akordi i tko ih nauči i shvati

napravio je korak naprijed u poznavanju harmonije.

Tko to već zna ,ok .Tim bolje za njega ...

makso68
15.04.2009, 13:44
Kao što je napisao Demijan,samo što umjesto D dura,u refrenu,ide h mol.
Znači,h mol je na mjestima(majko moja)i želiš svadbu(C dur)moju(h mol),ostalo je kako je i naoisano.Pozdrav!

Demijan
15.04.2009, 14:12
U forspilu koristim H-mol, ali u refrenu ne. Bas cu pokusati, da cujem kako to zvuci.

Enes-am21
15.04.2009, 21:20
ajd kad smo kod toga, da dodam da na navedenim mjestima idu i Ddur i h-moll jedan za drugim... znaci:

(C)Idu dani (D)majko (h)moja...itd...

pozzz... nisam nervozan zbog bayerna, cak sam i sretan sto su ispali...:D:D

makso68
15.04.2009, 21:42
Pa,možemo sad na svako slovo raspisati harmu,ali onda to nije to.Bez ljutnje,prijatelju,znam da si akademac,ali i ja sam studirao na istoj(u Sarajevu) prije rata,ima dosta harmonija,koje smo,mi,tezgaroši nabacali,ne bez osnova,ali ja mislim da je to pretrpavanje.Ova opaska,ponavljam,nije zlonamjerna.I sam,vrlo često,sviram harmu u pjesmama,koja nema veze sa originalom.Pozdrav!!!

Enes-am21
15.04.2009, 22:04
prijatelju Makso, nisam ja ovo dodao zbog svog nekog ćejfa, vec zato sto tako ide u originalu... samo malo bolje poslusas... vec smo o tim varijantama rasravljali na puno drugih mjesta, a ja samo pokusavam ispraviti ono sto neko evt. pogrijesi, pozivajuci se na originalnu harmoniju... ja nemam obicaj dodavat suvisne harmonije, tako da sve sto pisem, pisem pozivajuci se na originalne snimke i harmonije... pozdrav...L-)

ognjen-ogy
15.04.2009, 23:35
Moje mišljenje je da na nekim dijelovima pjesama možeš da baciš neki ( ALI SAMO NEKI ) akord, koga recimo nema u riginalu i da opet lijepo zvuči.
To redovno upražnjavam, ubacujem akorde koji lijepo zvuče, a nema ih nikako na spisku, tako da je malo glupo raspravljati, jeste ovaj, nije onaj i tako dalje ...

milanche007
16.04.2009, 00:07
ma ima tu jedan MAJ,pa onda dodje i neki JUN,mozda je bio i APRIL ko ce ga znati....hahah

Demijan
16.04.2009, 00:14
Zaboravio si da ima i jedan AUG(august). ;) Npr C-aug (C-E-G#) haha

milanche007
16.04.2009, 00:41
sta ces,reko malo da opustim kolege.mnogo su mi se uozbiljili,hehe

romario
16.04.2009, 10:05
A toliko jednostavna pjesma ...

makso68
16.04.2009, 10:07
Ma,nema problema,druže,ja sam to napisao onako od-oka-tivno,što rekli,davno sam ja to skidao,ali svirajući sa raznim bendovima i muzičarima to malo,onako,mutira.Vjerovatno si u pravu.Nisam odavno slušao originalnu izedbu te pjesme.Pozdrav svima!!!

laky
16.04.2009, 12:43
Moram priznati da je u ovom slucaju svako u pravu. Evo prvi priznajem da je pesma prosta, ali da i sam ne sviram po originalu:D, vec se tu doda "svasta nesto"/;)
Ali ako se ne varam original bi izgledao ovako
strofa:
|Em / D Em|Em / D Em|G / Am Em|C D Em /|
refren:
|C / D /|Am D D7 G|Am / Em /|C D Em /|