PDA

Pokaži Full Verziju : Digitalna mixeta...


TomyCroSound
09.04.2009, 15:33
Imam Power Mate 1000, stariji model, slabo korišten za razglas, posljednje 2 god. stoji mi u sobi i služi isključivo za snimanje...
Sad bi htio mijenjati (prodati) tu mixetu i kupit nekakvu digitalnu, s malo kanala, npr 6 bi bilo dovoljno... Imam EMU 0404, da li se digitalna mixeta može povezati s kompom tako da potenciometri na njoj budu vezani sa npr Adobe Auditionom? Što uopće dobijem s dig. mixetom??!
Eto, ako netko zna neki model da mi napiše... Hvala!

Vule
09.04.2009, 17:31
Kolega...jedna topla preporuka za mixer...ako imas gde da je pogledas i isprobas...pozzz

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=860

Vaxter
09.04.2009, 23:01
Teshko da ce ti to sa emu0404 raditi kako treba.
Bolje da uzmesh kartu koja se inache uparuje sa mikserom...
Neshto kao ovo shto ti je Roki preporuchio...
Ima i jevtinijih od Rolanda... :)

TomyCroSound
09.04.2009, 23:26
a sad i karticu treba mijenjat??!
...daj par modela kartica preporuči,, iako sumljam ...puno je to para sve skupa... :confused:

Vaxter
10.04.2009, 00:36
Bem li ga...
Stvar ukusa i budzeta...
Imash MAudie koji su neshto jevtiniji od ostalih, a rade posao solidno...
Ja sam pre za uad ili rme, ali oni koshtaju...
Jbg, tu je izbor jako zajeban, ali poenta je, u svako sluchaju, da ti emu ne radi posao...

vingula
10.04.2009, 12:40
Eto ja sam gledao onaj digitalni mixer što je ROLANDINJOS postavio link,ta Roland mixeta je mrak ...cijena je 6500 KN...skoro pa i 1000 eura,kolega mi radi u tom dućanu pa sam imo prilike pregledat ju cijelu

TomyCroSound
10.04.2009, 14:01
al, dakle, morao bih mijenjat i EMU0404 da bi bilo nekog efekta s tom mixetom?
A neke jače EMU kartice, poput 1212, 1818 il koji su već brojevi...?
(pod efekt ne mislim na reverbe, echo i slično)

Vaxter
10.04.2009, 20:08
Poenta ovakvih mikseta nije da radi kao obichan mixer sa koga izbacujesh stereo izlaz na zvuchnu.
Poenta je da svaki kanal sa miksera izbacujesh kao posebnu traku u cubase, npr.
Zato ti treba karta koja sa takvim mikserom moze da radi, tj moze da prima multikanalni signal.

romario
10.04.2009, 20:17
Ne znam dali ti može pomoći tu neki rolandov digitalni studio ?

Imaš u gradu dva se prodaju.Jedan je s hard diskom,a jedan

koristi zip-Ako snimaš u njih.

Znači Roland VS ,nisam siguran za modele.

Ako ti to odgovara javi...

TomyCroSound
10.04.2009, 20:44
Poenta ovakvih mikseta nije da radi kao obichan mixer sa koga izbacujesh stereo izlaz na zvuchnu.
Poenta je da svaki kanal sa miksera izbacujesh kao posebnu traku u cubase, npr.
Zato ti treba karta koja sa takvim mikserom moze da radi, tj moze da prima multikanalni signal.

Jasno! Znači, to ne može proć preko usb? Ništa meni to više nije jasno...

Vaxter
11.04.2009, 00:19
Moze a usb.
Ima i usb modela...
Poenta je...
Tvoja zvuchna karta nece imati nikakvu funkciju!
Mislim na EMU0404.
Sam mixer ce ti biti zvuchna karta, ako je tog tipa da je sve spojeno, ili se on vezuje na neku zvuchnu kartu koja moze biti i pci i usb i firewire i ko zna shta sve ne... :)
Tada mixeta preuzima ulogu zvuchne, tako da to postaje sama zvuchna sa vishe kanala ulaza koji mogu da se snimaju od jednom, i svaki za sebe da se snima na novoj traci u sequenceru.
Takodje, vecina njih ima i dodatke za sequencer, tako da postaju i kontroleri sequencera, tj. kada ti smanjih bas na mixeru, base se smanjuje na sequenceru u tom kanalu i sl.
To je poenat takvih mixera, odnosno zvuchnih karti... :)
Mozesh ti kupiti samo miksetu, koja nema interfave ka kompu, ili ima samo usb da sluzi kao kontroler, a da snimash preko EMU0404, ali se tu gubi svaki smisao te miksete...
Za to mozesh da radish na bilo chemu shto izbacuje kvalitetan zvuk, ili ga, npr, izbacuje na optiku.
Nema puno DA/AD konverzije, tako da nema gubitaka, ali ti i dalje snimash jednokanalno...

TomyCroSound
11.04.2009, 01:21
ako se snima višekanalno, da li onda stoji mogućnost i naknadnog editiranja svakog kanala na mixeru, mislim na efekte i eq? Nekako mi je sve to čudno, mislim da za tako nešto treba malo više :confused:
a i kompaktibilnost mixete i daw treba pogodit, vjerujem da se mixetom 80% opcija u soft. ne bi moglo dotaknut...
?

Vaxter
11.04.2009, 01:27
To i jeste poenta!
Sve da se posebno naknadno doteruje.
Mixeri, uglavnom, snimaju sve sa flat eq, a posle se soft doteruje.
Mixer, naravno, ne moze imati sve shto ima soft, ali vecinu stvari moze.
Ostalo isklikcesh... :D

rondzo4life
11.04.2009, 01:40
Mozda da pogledas malo Yamaha N8 ili N12 koji se kace preko FireWire-a. Pokusaj da zaobidjes USB cisto radi latence. Ovi mikseri su vrlo interesantni pogotovo ako se radi sa Cubase-om (ciji je vlasnik Yamaha).

Evo i link za "Yamahinu presentaciju":

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail.html?CNTID=5025357&CTID=228600

Pozdrav

Vaxter
11.04.2009, 02:20
Da!
Yamahe su za Cubase idealne, poshto je Cubase sad Yamahin, i sa njim daju najmanju latenciju.
Kao i najvece mogucnosti...
Sad, bitno je i sa kojim softwerom ti radish.
Naravno, i cena je i dalje bitna...
I, josh jedno da za rondza.
Izbegni usb, ako mozesh.
Ne samo zbog latncije, vec i zbog stabilsnosti rada samog sistema.

rondzo4life
11.04.2009, 03:46
Ili recimo ovako nesto:

Behringer BCF2000 (Kontroler sa vec uradjenim preset funkcijama za Adobe Audition):http://www.behringer.com/EN/Products/BCF2000.aspx
sa
Emu 1818 M / 1616M (ovo M radi kvalitetnijih predpojacala): http://www.emu.com/products/welcome.asp?category=505&

ili na primjer ovako nesto od Tascam-a koji je ujedno kontroler i audio interface:

http://tascam.com/products/fw-1082.html

Ja licno koristim EMU 1616m za laptop i radi odlicno preko pcmcia bus-a. A ako te novcanik malo vise zulja onda PreSonus StudioLive.


http://www.presonus.com/products/Detail.aspx?ProductId=52

TomyCroSound
11.04.2009, 09:03
e ovaj behringer mi jeinteresantan, jer koristim adobe audition...
na njemu sam domaći, dok nakon nekoliko pokušaja upoznavanja cubease nije "urodilo plodom" bla... jbg
Ima li to kod nas il kod vas, jel netko vidio negdje, zna li se cijena odprilike?
Ne roka mi se neke pare u to sve jer nemam, a i ne investira mi se pretjerano u hobi...
Klavijature, mic, razglas; to je druga pjesma, tu ima zarade, al, ovo...
Moram pitat ženu =))

...spominje Cubase®, Cakewalk®, Logic® Audio, Ableton®, ADOBE ne...?

...aaaa Behr. je samo midi controler??! Audio - 0(nula)!?
Dodato:
a mislim da je Tascam nešto što bi mi odgovaralo...
e, sad kolika je kompaktibilnost sa ostlom mojom opremom i novčanikom...
(ja ne nosim novčanik)

Vaxter
11.04.2009, 14:03
Taskami su skroz oke varijante.
Mislim da se krecu oko 800e.
Tako nekako...

TomyCroSound
11.04.2009, 16:02
konkretno ovaj spomenuti model je u Hr 6350 kn... što je u eurima: ne znam koliki je sad euro! B-)
Dodato:
jel moguće ikako s Fantomovim (G6) sliderima upravljat npr volume potenciometrima nekog DAW?

aske
12.04.2009, 15:39
Posto sam procitao svasta o digitalnim mixerima odlucio sam da i ja nesto kazem.Prvo vidim da kolega koji je postavio post pojma nema o digitalnim mixerima pa mu tako treba i objasniti ispocetka ali krucijalno.Takodje vidim da neki ljudi sto su pokusali da mu objasne bas to i nisu radili najbilje pored sve njihove dobre volje.Ovako,digitalni mikser nije isto sto i daw ili bilo kakav drugi kontreler interface-a nekog softwera,niti ti on moze preuzeti ulogu muzicke kartice u potpunosti. Nego to je i dalje mikser ali koja cita audio signal i pretvara ga preko ad/da konvertera u digitalni i na taj nacin vrsi prvu i osnovnu kao i najbitniju funkciju digitalnog mixsera a to je eleminsanje suma iz ulaznog audio signala koji se zatim kao takav salje na izlaz mixsete i mi ponovo cujemo nas audio signal(ili skup audio signala) ali bez suma.Laicki receno ti ustekas svoje instrumente na 1,2,3,4... kanal i dignes reglere od kanala koje zelis da cujes zajedno i cujes sve to ali bez suma za razliku od analognih mixera koji uvek imaju odredjenu kolicinu suma.Sledeca prednost je u tome sto digitalni mixer pored standardnih analognih izlaza ima i sve moguce vrste digitalnih konektora(adat,aes/ebu,tpdif,spdf) za transver vecine digitalnih formata zastupljenih u muzickoj produkciji a za one konektore koji nisu fabricki ugradjeni uvek moze da se ugradi prosirenje u vidu plug in plocice pa ga na taj nacin ima.Zbog toga se i zove digitalni mixer jer vrsi digitalizovanje signala koj zatim putem digitalnih konektora prebacujemo na masinu na koju rekordujemo bilo da je to komp,multitrack recorder,dat ili hard disk recorder i na taj nacin se izbegavaju gubitci kvaliteta zvuka jer nema previse konvertovanja ad/da,a samim tim ni velike kolicine suma.Ti mozes da sve sto si ustekao u digitalni mixer da ti izlazi na analogne oute ali to ti je vise za monitoring i za prvu pomoc(kada vise nemas digitalnih outa),nego njega treba vezati preko digitalnih konektora sa kompom u tvom slucaju jer drugacije se gubi poenta i smisao digitalnog mixera jer gubis njegovu ranije pomenutu prednost.On moze kao sto su kolege rekle da se koristi kao kontroler za vecinu softvera,znaci ti dignes regler na digitalnom mixseru pa ti se dignu i u cubase naprimer ali nemas na njemu play stop i takve funkcije tako da on u potpunosti te nemoze osloboditi misa.To rade razne vrste kontrolera ali to nisu digitalni mixeri nego kontroleri ili razne kombinacije.Mnogi danasnji digitalni mixeri imaju usb ili firewire za povezivanje sa kompom bas za pomenuto kontrolisanje u riltime ali to mozes da uradis i preko midija jer midi ima mmc i mtc preko koga se takodje vrsi neka vrsta sihronizacije digitalnog mixera sa kompom ili nekim drugim uredjajem.Cisti digitalni mixeri vecinom nemaju potenciometre jer oni apsolutno ravnaju zvuk pa nemoras ti to da radis rucno ali imaju u sebi eq,dinamicki procesor i efekt procesore i td tako da imas mali studio u njima umesto gomilu rekova i ceo mix i masterizaciju mozes da uradis preko njega nemas potrebe za kompom a ako bas zelis mozes da radis i preko kompa,ali nemozes da razne vst instrumente i efekte da kontrolises preko digitalnog mixsera niti mixer raznih softvera nemozes u potpunosti da regulises nego samo fidere,mute,solo i tako to jer nemaju potenciometre kao sto sam rekao.Postoje kombinacije digitalnih mixera sa analognom izmenom znaci da su digitalni ali imaju potenciometre za razne svrhe ali to je bruka para,mozda su sad i izbacili nesto jeftino u tom fazonu ali ja neznam sta.Klasicni digitalni mixeri su yamaha 01v96ver2,03d,02r96ver2 i mnoge druge firme ali ja neznam modele vacinom sam koristio yamahine proizvode.Znaci tebi treba kartica sa nekim digitalnim konektorima preko kojih ces da vezes svoj digitalni mixer na karticu koja ce ti biti konekcija sa kompom a to ti emu 0404 moze izvesti jer ona sigurno ima neku vrstu digitalne konekcije i imace smisla zato sto ces procesorsku snagu kartice koristiti za navodjenje softvera sto ce ti znatno rasteretiti glavni procesor na ploci a takodje ce ti posluziti i kao ton generator za tvoj softver na kompu jer ga koristis kao recorder pa moras da cujes zvuk koji si nasnimio u njega u odgovarajucem kvalitetu a to ce ti omoguciti bas muzicka kartica(sto bolja to bolje cujes snimak) a takodje ces moci preostale analogne oute mixete da vezes na preampe i line in od kartice.Znaci kartica ima smisao da se netripujes bezveze,jeste da nije neka ali ce da radi posao jedino je problem sto ona verovatno ima malo digitalnih kanala,na to moras da obratis paznju.Svaki digitalni konektor vrsi transver odredjenog broja kanala i u odredjenoj frekvenciji i bitazi.Gledaj da ti se broj kanala na digitalnim konektorima na mixeti poklope sa brojem kanala sa digitalnim konektorima kartice da bi iskoristio maxsimum od svog mixera.Takodje obrati paznju na bitazu koju vrsi digitalni mixer da bude indenticna sa karticom i na frekvenciju ali na digitalnim konektorima a ne na analognim nemoj da pobrkas,manja u vecu bitazu i obrnuto stvaraju sum koji se otklanja diterovanjem ali da nesirim.Ovo je stvarno najkrace sto sam mogao a ako imas jos pitanja ti pitaj a mozda da se razmislis dali si spreman za digitaliju mozda ti nesto drugo vrsi posao bolje i jeftinije.

Vaxter
12.04.2009, 16:52
Svaka chast na zivcima za pisanje ovolikog teksta! :)
Kapirao sam da je neophodno, ali stvarno nisam mogao ovoliko da detaljishem! :))

Bravo! :)

aske
12.04.2009, 17:49
Jeste detaljno i opsirno ali stvarno covek nezna nista preskakanje nekih detalja bi ga jos vise zbunilo.Ovo je onako najbitnije sto mora da zna a verovatno mu ni sad nista nije jasno:lol:.Ja znam kako je bilo meni kad sam pocinjao ali meni niko nije nista rekao nego sam stisno muda kupio mrvi digitalni mixer yamahu 01v i udri po 320 strana uputstva i to na engleskom.Citam i nerazumem ni kurca:lol:ali malo po malo i poceo sam da shvatam.Meni je drago ako je coveku ovo pomoglo a i nije mi trebalo mnogo vremena da iskucam jedno 7min.Pozz

rondzo4life
15.04.2009, 16:47
Ne bih se bas sa svime slozio sto je napisano u predhodnom, iscrpnom postu!Kao prvo vecina digitalnih miksera ima na sebi TRANSPORT kontrole (play, stop, rec, FF, rwd itd). Dosta digitalnih miksera daje mogucnost da se software EQ i puno ostalih parametara kontrolise preko pot-ova i fadera na samom mikseru (Assignable). Yamahu 01v je malo vrijeme pregazilo, a isto tako ta serija je radjena kao vise-namjenski mikser sa orientacijom za LIVE upotrebu. 01v/96 na primjer, daje mogucnost dodijeljivanja fader-a, slider-a, kako i slobodnih 8 kontrolnih dugmica (bas predestinirano za transport kontrolu), koji se mogu mirno putem midi-a vezati sa software-om. Nova verzija 01v96/vcm dolazi i sa software editorom koji omogucava kreiranje midi sablona za vecinu popularnog software-a, gdje se bas i potencira free-konfiguracija slidera i pot-ija.
Citajuci originalan post kolege koji je pitao za savijet, zakljucio sam da su miksete ovog tipa izvan cijenovnog ranga i potrebe!
Na osnovu toga sam i predlozio par alternativa koje u potpunosti zadovoljavaju njegove kriterije (Tascam FW1082, i ako nije klasicna verzija digitalnog miksera).

Vaxter
15.04.2009, 19:57
Sve to oke.
Chivek je pisao osnovne stvari, koje su sasvim uredu.
Chisto da se pojasne neke stvari. :)

rondzo4life
15.04.2009, 20:42
Slazem se Vaxter!

Moj post je samo mala korekcija ovoga : "On moze kao sto su kolege rekle da se koristi kao kontroler za vecinu softvera,znaci ti dignes regler na digitalnom mixseru pa ti se dignu i u cubase naprimer ali nemas na njemu play stop i takve funkcije tako da on u potpunosti te nemoze osloboditi misa.To rade razne vrste kontrolera ali to nisu digitalni mixeri nego kontroleri ili razne kombinacije."

Da nebi bio pogresno shvacen, samo zelim da naglasim da su danasnji uredjaji "vecinom" hibridne prirode da bi zadovoljile potrebe veceg broja potrosaca! A sto se tice MISA, ja mislim da ga slabo sta moze zamijeniti pa se cak i dodaje kao opcija na razne workstation-e, kao i klavijature!

P.S. pohvala za onako opsiran post, nista licno, samo volim sve precizno i tacno !

aske
15.04.2009, 22:18
Izvinjavam se kolegi ali znao sam da ce biti nekih primedbi pa sad moram da branim preciznost svoje izjave.Kolega koji tvrdi da digitalni mikseri mogu sluziti kao kontroleri je upravu,to i ja tvrdim takodje ali je zanemario sustinu a to je:kontroleri kojih funkcija?Sad kojih zavisi od miksera do miksera ali vecina digitalnih miksera nemogu da kontrolisu sve funkcije pa sam zato i napisao da mogu da se upotrebljavaju kao kontroler ali ne u potpunost da covek neocekuje previse.Play stop i takve funkcije sam naveo eto tako za primer nedrzaci se banalno tog primera kao da to vazi za sve mixere sto sam i opravdao narednim recenicama u kojima sam izneo da postoje i oni kombinovani analogno digitalni koji imaju potenciometre i namenske tastere za ostale funkcije ali da oni kostaju brdo para.Ali to kolegi koji je postavio post ocigledno neodgovara jer on te pare nema,a takodje ga nevredi zamarati i pokusavati da mu se objasni sustina digitalnih miksera na kombinovanim primerima jer ce ga to jos vise zbuniti.Yamaha 01v je za njega spansko selo pa prvo nek prouci te osnovne primere od kojih je sve krenulo pa tek onda neka sam razmislja.Treba se suzdrzati suvisnih komentara jer je sustina da se pomogne coveku koji je postavio post a ne da mi utvrdjujemo ko je pametniji,a tu pomoc mu niko nije adekvatno pruzio dok ja nisam uskocio.Ono sto si mu ti ponudio nema veze sa digitalnim miserom to je vise neka kombinacija ali po meni to je vise kao kontroler nego mikaser zbog toga sto ga prilicno vezuje za softver,a covek je trazio digitalni mikser,na taj nacin ga zbunjujes pa ce da mesa sve i svasta.Cak ni 01v96 nemoze da pokrije sve funkcije softvera.A i da sam prevideo nesto nebi bilo cudo s obzirom da potpunom laiku pokusavam da objasnim u 20-30 recenica tehnologiju koja zahteva obilna znanja.Pozz.

irgeigor
30.06.2010, 19:10
Kolega...jedna topla preporuka za mixer...ako imas gde da je pogledas i isprobas...pozzz

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=860
Pozdrav za tebe posto vidim da se razumes malo vise u studijsku opremu interesuje me konkretno da li si koristio ovaj mixer i da li na njemu rade istovremeno dva efekta mislim na hall i echo posto to nisam nasao u opisu mada mislim da to radi cak mogu da se ubace i insert efekti i kako bi on radio za zivu svirku.Unapred hvala....:confused:

Vule
01.07.2010, 01:44
Moguće je koristiti samo jedan njegov efekat a za drugi koristiti neki eksterni preko AUX-a...moram da napomenem da je njegov HALL izuzetan

tranzit
01.07.2010, 09:33
Nego to je i dalje mikser ali koja cita audio signal i pretvara ga preko ad/da konvertera u digitalni i na taj nacin vrsi prvu i osnovnu kao i najbitniju funkciju digitalnog mixsera a to je eleminsanje suma iz ulaznog audio signala.Nisu ad/da konverteri tu da se eliminise sum iz audio signala nego samo da se analogni signal digitalizuje i tako spremi za internu obradu u samom mikseru. Sum se ne moze eliminisati ad/da konverterima. Za to postoje drugi alati.

On moze kao sto su kolege rekle da se koristi kao kontroler za vecinu softvera,znaci ti dignes regler na digitalnom mixseru pa ti se dignu i u cubase naprimer ali nemas na njemu play stop i takve funkcije.Ima i play i stop i naprijed i nazad i svasta nesta jos, sve zavisi koji je mikser u pitanju.


nemozes da razne vst instrumente i efekte da kontrolises preko digitalnog mixsera .Moze, kako da ne moze ako mikser ima mogucnost dodjeljivanja midi kontrolera. I jedan od najeftinijih digitalnih miksera Behringer DX3216 moze da obavlja kontrolu svakog VST instrumenta ukoliko taj instrument ima mogucnost da bude kontrolisan to jest ako mu se mogu dodijeliti midi kontroleri kao komande.http://www.behringer.com/EN/Products/DDX3216.aspx

nemoj da pobrkas,manja u vecu bitazu i obrnuto stvaraju sum koji se otklanja diterovanjem ali da nesirim.Nece problem biti sum, nego ce mozda ali samo mozda, da cuje krkljanje a dithering nije efekat za otklanjanje suma (nije denoiser) vec je to proces koji dodaje sum kvantiziranom digitalnom signalu. Jedan signal recimo, od 24 Bit /44.1kHz nikako neces cuti na jednom CD playeru, ni sa sumom, ni bez suma jer je konzumerski standar tog CD playera 16Bit /44,1kHz. Pri kovertovanju digitalnog signala, recimo sa 24Bita na 16Bita nastaju praznine koje su vrlo nezgodne kod vrlo tihih signala gdje se one cuju kao kratki prekidi. Da bi se ovo izbjeglo dodaje se ditheringom vrlo tihi sum da bi se te praznine popunile i tako donekle oponasao analogni signal.

TomyCroSound
25.07.2010, 12:05
s obzirom da sam pokrenuo temu, moram i da zaključim, kupih Tascam Fw1082, zadovoljan 98,5%